Kompostiranje

"Жваће" се ова тема подуже и све ми личи на стихове из оне фолк песме:
Ти у клин ја у плочу
ипак радим како хоћу
и срећан живим јаааааааааааааа......
Кад би то било тако просто, предмет : (у преводу)Компости и супстрати се не би изучавао 12 семестара.Исто толико се изучава и предмет:Манипулације тлом (слободан превод).Има и поглавље:Нега компоста.......
Ništa se ne uči 12 semestara pa ni ovo.
 
@ dzionik
Jesi dodavao jos nesto u kompostni caj ili samo kompost?
Inace, sto se tice "jacine" glistenjaka, radjen je ogled sa raznim procentom glistenjaka u mesavinama i cak ni 100% glistenjaka nije pokazalo nikakve stetne efekte (osim sto nije rentabilno).

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Da li ima neko iskustva sa kompostiranjem oklaska kukuruza (sapurike, sisarke, kunine...), kako je vec ko zove?, Samleo bih na 8mm-1cm i dodavao na svinjski stajnjak. Znam da se u stajnjaku u celom komadu tesko raspada, skoro nikako, za razliku od slame. Ali, ako bi je usitnio?
Odradjena jedna figura sa usitnjenim oklaskom kukuruza na 8mm i stajnjakom i radila je kao luda. Malo je produzila sa vrenjem za neki dan( preko mesec dana, za razliku od ostale). U jednom periodu sam je prevrto svakog dana, jer je prebacivala temp. preko 65 stepeni. Definitivno je oklasak pokazao bolji-hranljiviji sastav od slame, piljevine...Jos kad budem nasao vremena da odnesem na analizu uzorke od predhodng komposta i njega, uporedim, bice konkretnijih saznanja.
 
Ej pa ti si ziv :)
Sta se radi? Kako ide plasman tog komposta? Ima li ista od te price?
Inace ja sam neki dan prevezao kompost sa njive, gde sam ga lagerovao, u bastu. Prepuna traktorska prikolica (180 briketa od sampinjona), je stala u dve autoprikolice. Od prilike dva kubika. Stoji jedno godinu dana i izgleda dosta dobro

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Poslednja izmena:
Da obnovimo malo temu i cisto da se oglasimo da radimo nesto-kompostiramo. Pre par dana formirao cetrvrtu gomilu po redu velicine oko 3.5-4 m3. Celo leto pauzirao zbog kisa i vrucine, posto nemam nastresnicu. Malo mi je i ova kisla, pa ne ide bas tempom na koji sam navikao.
Pa evo ja se oglasavao i osvezavao temu(ovo je poslato 01.09), da radim-kompostiram...Svremena na vreme posecivao temu, ali se nista nije desavalo do pre neki dan. Odradio sam do sada 5. figura , nekih 15-20 kubika, ali kao sto kazes kada to prerade m. organ.,sazri,. tesko da ostane 50% od pocetne mase. Otislo oko 5 kubika zrelog komposta kao kvasac i vagam da imam trenutno kazi ga 10-ak kubika neprosejanog komposta. Nemam vremena za prosejavanje, a u udruzenju je stigao rezultat analiza nihovog komposta i znam samo da je ph=7,2. Dobili su sve papire da mogu da izadju na trzistu, istaknu deklaraciju..Spakovali su poprilicne kolicine u vrecama od po 10l.Teraju me da prosejem, spakujem i da sa njihovom deklaracijom prodaju i moj kompost. Posto ne bi placao PDV, 20% komposta bi ostajao udruzenju Ja bih ipak uradio analizu mog komposta iz znatizelje, a i ne svidja mi se to sto hoce da prodaju cist kompost, jer smatram da je mnogo veci profit kada ga izmiksujes sa zemljom, tresetom na 1:3 i on je spreman za upotrebu i samim tim i prakticniji korisnicima. A za sve to treba vremena, truda, a meni manjka vreme, ovo drugo nije problem. Pre 6 dana sam zapoceo da formiram figuru po sistemu: kako izdjubravam iz svinjskih objekata, tako odlazem na gomilu. Posto sam ugasio bazen za stajnjak i tu ce biti toviliste, namera mi je da sav stajnjak preradjujem u kompost. Odlicno radi iako je figura u pocetnom stadijumu bila mala(0.5 m3), krenula je da vri i evo danas prosecna vrednost temp.= 51 stepen. Malo ga oduzi, ali tako je to kada se ucestalije ne oglasavamo:ppozdrav:
 
@ dzionik
Jesi dodavao jos nesto u kompostni caj ili samo kompost?
Inace, sto se tice "jacine" glistenjaka, radjen je ogled sa raznim procentom glistenjaka u mesavinama i cak ni 100% glistenjaka nije pokazalo nikakve stetne efekte (osim sto nije rentabilno).

Ubacio sam nešto malo Slavola što mi je ostalo i malo pokvarenog šećera. Mislim i nekog džema ali se više i ne sećam.

Čitao sam i ja neke oglede sa glistnjakom koji kažu da je deset ili dvadeset posto optimalna odnosno najisplativija količina, do četrdeset posto je u blagom rastu koji ne opravdava duplo veću količinu a preko četrdeset nema nikakvog daljeg povećanja prinosa. Problem je što se jako skuplja kako gubi vlagu pa počinje da se odvaja od saksije. Praktično imaš previše 'lepka' koji nema šta da lepi i onda to ima negativan uticaj na biljke. Taj 'lepak' stvara mrvičastu strukturu u zemljištu ali sam za sebe nije dobar ako ne možeš konstantno da održavaš vlagu.

Ranbobas koja je na kraju cena? Čime si mleo šapurike?
 
Ranbobas koja je na kraju cena? Čime si mleo šapurike?
Pa vidi ovako..Cena u maloprodaji je oko 20 din/l, stranog, domaceg isto je. To je miksovani sigurno, ali ne pise nigde(bar ja nisam video). Iz udruzenja hoce da ga prodaju po 30 din./l cistog, pa da stoji upustvo za upotrebu, to jest da ga korisnik miksuje na 1:3 sa zemljom. Nisam se skoro video sa njima, tako da neznam da li su vec podelili neke kolicine po radnjama, povrtarima...Po meni je logicnije da izmesam sa zemljom i tako bi mi vrednost po litru komposta bila znatno visa (ako ne racunam prevoz zemlje, prosejavanje iste, rad,..). Videcemo, ja sam pomalo skeptik, ali da moze da se od toga profitira, to je sigurno. Ja kompostiram zbog ubedjenja da je kao prvo korisno za biljku, pa posto je i sam uzgajam, oplemenjivacu svoje useve. Ali se ne zalecem, prvo zelim da dobro ovladam tehnologijom. Interesantno je to da, od nas 30 polaznika kursa, pored dva zaposljena radnika od strane opstine u udruzenju, jedino ja kompostiram u privatnoj reziji.
Sapuriku sam mleo na mlin za prekrupu, na rupu gde se melje kukuruz u klipu, stim sto mi je covek napravio sito sa rupama 8mm i ugradio mi pre cekica nozeve koji prvo je poseku. Ali ipak propast je to kada guras po 3-4 sapurike, tolika je rupa. Znas ispustio sam da kazem da u stajnjaku ima vec slame, tako da mlevenu sapuriku ja samo po malo dodajem (osolim odozgo, koliko da prekrije stajnjak). Ima na youtube-u rucni rad masine koju treba napraviti pod naslovom: "masina za mlevenje sapurike", koja ima vecu propusnu moc, samim tim je i brza. Jedino mi na njoj dosta krupno izgleda, mozda nemaju sito.
 
Poslednja izmena:
@dzionik Kako si aerisao komposni caj?jesi li koristio i neku hranu za mikroorganizme prilikom aerisanja?Jel neko pokusao da zagrejava neki objekat kompostom?
 
U ovim predhodnim hladnim, kisnim, novogodisnjim danima, na otvorenom proces kompostiranja mi potpuno stao i ne pokrece se ni posle otopljavanja. Prevrtao, dodavao braon materijal da upije vlagu i nesto kilavo napreduje. Planiram da podignem jedan plastenik, koji ce sluziti u zimskim danima za kompostiranje, a i malo proizvodnje rasada i povrca , nece biti na odmet. Ujedno ce i zagrevanje iz procesa komp. dobro doci.
 
Evo malo da oživimo teme. Pošto kiše skoro svaki dan pada iskoristilo se za prosijavanja komposta. Ovu hrpu sam prosijavo jer mi treba za sjetvu sjemena, dok ostale koristim direktno u voćnjaku i rasadniku. Kompost je od pršle godine, koji je bio gotov već u 5-6 mjesecu, ali nisam ga koristio jer mi nije trebao. Kompost sam smjestio u plastenik. Materijal je uglavnom bio kom od rakije, piljevina, nešto sitnog kućnog otpada i 2-3 kolica stajnjaka. Dobijana količna je oko 1,5 m3. Evo malo i fotografija.









 
Čitao sam i ja neke oglede sa glistnjakom koji kažu da je deset ili dvadeset posto optimalna odnosno najisplativija količina, do četrdeset posto je u blagom rastu koji ne opravdava duplo veću količinu a preko četrdeset nema nikakvog daljeg povećanja prinosa. Problem je što se jako skuplja kako gubi vlagu pa počinje da se odvaja od saksije. Praktično imaš previše 'lepka' koji nema šta da lepi i onda to ima negativan uticaj na biljke. Taj 'lepak' stvara mrvičastu strukturu u zemljištu ali sam za sebe nije dobar ako ne možeš konstantno da održavaš vlagu.
Znaci 5 - 10 l glistenjaka na 50l?
 
Podsetiste me pominjanjem glistenjaka, naišao sam na jedan zanimljiv sajt sa pričama o glistenjaku, može se izvući i nekih zaključaka oko komposta, u neku ruku sajt je i reklama pa nek moderatori procene dal je linku ovde mesto:

http://imamgliste.com/
 
Nazad
Vrh