Kompostiranje

Kada smo kod cene komposta.. Koji to kompost ima tu cenu od 10000din./m3, zreli pretpostavljam, a i koji su to dzakovi (dimenzije,kg,..), ko kupuje-otkupljuje?. Imam naravno mnogo pitanja u vezi trzista i kretanja cene komposta, jer u ponedeljak cemo formirati udruzenje(svi koji su dobili sertifiklate za proizvodnju komposta na podrucju Raznja), pa nas sve to interesuje, jer koliko vidim po netu trziste komposta kao i da ne postoji u Srbiji.
 
Iz ovog malinjaka je uzeto ....!?

dscf2098.jpg


Ovo ...pa mozda mu i vratim nazad ....? videcu kako se bude ponasalo...? Mada ovde ima i AGROBACTERIJUMA ,didimele.antraknoze,cadjave pegavosti....iiii dr p..aizla.

Slagao sam samo lastare po 15-15 cm list okretao 1 red levo 1 desno i svaki polivao miksom deo slavola.unikera,bajkala,exstrasola,i ponekad tekucinom od golubijeg ,koja je u buretu stajala od letos i po neku lopatu zemlje i stajnjaka vrlo malo ....?? jbg ..drugog materijala nisam imaoooo....? ???

dscf2093.jpg


dscf2102.jpg


Ako ne bidne dobro ....traktor pa u sumu....?
 
Nisam ni ja cuo da postoji neko trziste za kompost, t.j. da neko kupuje. Da se covek malo angazuje oko toga mozda bi vremenom dosao do nekog trzista, barem u svojoj okolini. Da ljudi znaju koje su prednosti komposta i dapostoji potraznja bilo bi i vise nas koji se time bavimo. A zasto ne i malo ozbiljnije... Ali i ovako za svoje potrebe je dobro. Dzak sterilnog treseta je 2-2,5 hiljade, pa vidite koja usteda moze biti. Jeste da ima posla oko toga ali se isplati malo pomuciti
 
Ma u inostranstvu ga mozes prodati koliko mozes da proizvedes, ali tamo ljudi traze kvalitet...Ok ,I pod uslovom da postignemo kvalitet(zato smo se mi bar skolovali i tek cemo se edukovati), ali ko ce da potvrdi kvalitet, kada samo poljoprivredni fakul. u Beogradu moze da uradi deo analiza, dakle nepotpunu, pa onda treba slati u inostranstvo-platiti..., a poslati prve uzorke kupcu neproverene nije pametno. Mada, ako se ugledamo na zapad, koji zakonom ne dozvoljava izvoz organskog djubriva, onda je to i pametnije da ga koristimo za nase zemljiste.
 
pole pre 2 godine ne pogledaj da dobijes kompost, jer isto takav sam napravio, ali je kvalitet zagarantovan bio je maltene ko " mlevena kafa",evo skoro sam zavrsio sa njim pa ce da bude i neka slika cim malko prosejem
 
Evo par slika mog komposta, jedna od hrpa.

Prije preslagivanja, nakon rastavljanja paleta (vezano sa dva kraja žice).
nap6.jpg


Kako izgleda kad se načne hrpa
4716.JPG


Novo mjesto preslagivanja, opet palete vezane žicom.
0h54.jpg


Novo slaganje, uzimanje vertikalono stare hrpe i slaganje horizontalno da se što bolje materijal izmješa. U ovu hrpu sam dodao još i Uniker-a prilikom preslagvanja pa ćemo da vidimo rezultat.
yalx.jpg


Završeno slaganje i pokrivanje.
fb1x.jpg


Takođe detalj gotovog prosijanog komposta.
gssn.jpg
 
pole pre 2 godine ne pogledaj da dobijes kompost, jer isto takav sam napravio, ali je kvalitet zagarantovan bio je maltene ko " mlevena kafa",evo skoro sam zavrsio sa njim pa ce da bude i neka slika cim malko prosejem
A stoooo 2 godine....????... zar nece brze ferment..... dodato je kojekakvih EM.

Ovakav je materijal biiioo ...bilo je tu i zrelih plodova ,zelenih,cvetova iiii....?

dscf2062.jpg
 
A stoooo 2 godine....????... zar nece brze ferment..... dodato je kojekakvih EM.
zbog grana od malina otprilike im treba toliko , to je iz mog licnog iskustva, mada ima materijala i pre spremnog ali ja sam ostavio i zaboravio na gomilu mada ja nista nisam dodavao od tih tehnologija mozda bude i pre to ces nam ti predociti nadam se
 
Pa tržište sigurno postoji samo je pitanje kako se kreće :)
Svašta se kod nas prodaje, počev od 'profi' sterilnih supstrata koji su pola treset u džakovima od sto litara koji koštaju oko hiljadu din. Ima i domaćih koji su uglavnom kora drveta iz Matroza ili Viskoze. Ima i raznih glistnjaka, i kojekakvih mešavina sa različitim kiselostima i hranivima itd. itd. U garden centru na Vidikovcu ima bar desetak različitih, uglavnom uvoznih supstrata.
Kod mene u selu jedan čiča pravi glistnjak od ovčijeg stajnjaka, nekad proda za dobre pare a nekad baci na livadu. Za neku komercijalizaciju treba imati stalan priliv materijala i tržište.
Pole nema žurbe, kad bude biće :) ali kad bude biće odličan.
 
nebojša pre par godina si stavljao slike na ovoj temi o kompostu u tvojoj režiji ali od slame.

kakav je rezultat bio
 
Pa te godine sam radio oko tih gomila (prevrtao, zalivao...), na prolece od tri gomile napravio jednu i "zaboravio" do ove godine. Ovog proleca sam raskopao da vidim kako izgleda i izgleda super. Bukvalno se sve pretvorilo u kompost sitnomrvicaste strukture. Jedina greska kod te gomile je bilo to sto sam stavio krupnije grumenje kreca pa sad ima po kompostu grumencica. Ali nista strasno, svejedno ga prosejavam. Ima jedno 2-3 kubika sigurno. Ja sam zadovoljan mojim prvencem :)
 
Ozbiljno razmisljam da napravim sistem za eksploataciju toplotne energije iz procesa kompostiranja. Jer, evo ja svaki drugi dan moram da prevrcem figuru, prelazi 60 stepeni. Jedino sto za sada povrsno saznajem iz metode Jean Pain-a. Meni deluje prosto, jedini problem je kostantno odrzavanje temperature 50-65-70 stepeni, ali ako zasnujem staticnu aerisanu figuru(aerisanje pomocu perforirane cevi, ventilatora, prskalica ...)onda smatram da je izvodljivo. Decko iz moje okoline (kolega sa kursa) , je upravo napravio staticno aerisani sistem i planiram da odem da pogledam kako funkcionise. Ima li neko neka iskustva, saznanja u vezi eksploatecije toplote iz kompostiranja?
 
Aaaaa... uh veliki posao :) Znaci nisi to puno sitnio a opet se sve lepo razlozi.
 
E na ovim fotografijama je prikaz staticke figure sa forsiranom aeracijom, pomocu ventilatora(ogradjen je ovim giter blokovima) sa negativnim pritikom(izvlaci istrosen kiseonik iz figure). Temperarurna sonda je postavljena na 1/3 figure odozgo, koja cim temp. dostigne 60 stepeni ukljuci se ventilator i vodeni rasprskivac odozgo, te se istrosen kisonik izbaci, vodom se ponovo ubaci i ovlazi materijal. Kada spadne temp. na 50, automatski se iskljuci sistem i jovo nanovo. Ovo je uslikano kod mog kolege sa kursa i prijatelja koji ima farmu pilica i nije hteo da se zeza, kao ja sa prevrtanjem vilama na oruk. posto on ovde ima oko 30m3 materijala.Ovde fali jos biofilter od zrelog komposta da se postavi na izduvnoj cevi jer smrdi u p..m...Ja sam ovo gledao i uverio se da funkcionise. Bas mu je figura radila punom parom, tako da se 2 puta ukljucivao-iskljucivao ventilator i rasprskivac dok smo gledali. Planiram i ja da uradim ovaj sistem, stim sto bih probao da iskoristim toplotnu energiju za grejanje. Uskoro cu valjda i ja da postavim slike od moje figure, jer iz tehnickih razloga nisam jos prebacio u komp. Pozdrav!
P.S..Ceo sistem ga kostao oko 400 evra.
dscn5921.jpg
dscn5922.jpg
dscn5923.jpg
dscn5924.jpg
 
Stavljen je pileci stajnjak pomesan sa piljevinom, pa posto je bio veci procenat piljevine(pileca farma zahteva stalnu prostirku),samim tim viska ugljenika, onda je azot dodao kroz ureu(rastvorenu predpostavljam). Vise to gusi kad se priblizis izduvnoj cevi(zbog ugljen dioksida) jer razgradnja je bila u pocetnoj fazi,pa mora da se oseca stajnjak pogotovu podgrejan na 60 stepeni u vidu gasova,vodene pare,amonijaka.. i cega vec tu ima. Pa zato se pod obavezno stavljaju biofilteri, , da neutralisu toksicne gasove. Kasnije ce se, predpostavljam sve vise osecati prijatan miris, kao u sumi. kod mene se vec tako oseca kad prevrcem, jer sam pri kraju i vec su aktinomicete dominantne. A niko znaci nije imao iskustva ili video licno u vezi koriscenja toplotne energije iz kompostiranja. Vrlo malo ima informacija na netu., sem metode Jaen Pain-a. A i nije na nasem jeziku.
Nebojsa... Ne odgovaras mi mail-om, da li si preuzeo onu literaturu koju si trazio, a ja ti poslao.
 
Poslednja izmena:
Jel gledao neko "znanje na poklon" neki dan? Bio je prilog o nekom hi-tec komposteru :)
A sto se tice iskoristavanja toplotne energije iz komposta, ima dosta snimaka na YT, moze se naci dosta korisnih stvari
 
Nazad
Vrh