Kompostiranje

To je to Nebojša, sad sam baš tražio i ne mogu da nadjem.
Stoji mi u radionici već par godina ali nikako da se rešim da i da je radim ili kupim gotovu.
 
Pa ne znam koliko bi koštalo da se napravi, ali deluje mi malo ozbiljnije od onih plastikanera u koje guraš prutić po prutić. U ovo bi se bez problema mogao vilama ubacivati razni organski otpad, od trave, slame, raznih otpadaka, pa do grana.
 
Definitivno ozbiljnije, imam neku staru osovino od frezera koja bi mogla da izdrži to naprezanje ali mi je problem što nemam trofaznu struju. Pitanje je kako bi monofazni motor radio. Zato i stoji taj projekat :) Mada sa druge strane razvlačiti trofazni kabl nije baš praktično.
 
Definitivno ozbiljnije, imam neku staru osovino od frezera koja bi mogla da izdrži to naprezanje ali mi je problem što nemam trofaznu struju. Pitanje je kako bi monofazni motor radio. Zato i stoji taj projekat :) Mada sa druge strane razvlačiti trofazni kabl nije baš praktično.


Zanimljiva su tvoja razmišljanja, ali nikako da se sjetiš da možda imaš traktor. Nigdje ne piše da ta sječka mora da stoji uspravno. Može i da se iskosi ili horizontalno ima stotine mogućnosti.
 
Ja gledam prema svojim potrebama :)
Mislim da bi za traktor trebala da bude jača, naći neki pravilan odnos snaga-kapacitet. Prema ovom planu su našli neku optimalnu snagu motora, trofazne verzije 2.2-4 KW. Monofazni od 2.2 KW je već pitanje, da li bi bio dovoljan. Verujem da bi za traktor bila bolja varijanta sa valjcima. Jednostavnija, tiša i trajnija varijanta. Već imaš veliku redukovanu snagu što je pola posla.
 
moj jedan drug ima stolarsku radionicu i imao je monofaznu,znači seko iverice med japan letvice,ali je obeleo s monofaznu to je seko pod pravi ugao non stop mu je goreo motor ukoči ga ,pa je stavljao sklopke svaki 15 minuta izbaci cklopka ziva jebada,dok nije uveo trofaznu sad metla ka duključi nema isključuvanje dok nezavrši.e sad zamisl da se zaglavi neka granjka pa sklopka ne izbaci,pa nagori kalem pa nit radi nit neradi gledaš ga i nerviraš se.
 
voleo bih da cujem i da procitam jos naravno o em -1 bajkalu i kompostiranju sa ovim materijalom i dalja iskustva hanze i rezultatima primenjivanog materijala u vocarstvu i povrtarstvu jer sve sto ima akcenat na prirodnoj bazi prosto me mami i raduje samo da se ratosiljam vise hemije od djubriva do sredstava za prskanja koja su po meni cista propast i klasicna trovanja pod plastom zastite
 
Evo ti uputstva za pravljenje raznih preparata pa i za kompostiranje:
http://ilcasia.files.wordpress.com/2012/02/chos-global-natural-farming-sarra.pdf
Mada mislim da je to gubljenje vremena, ništa ne može da se poredi sa dobrim dugogodišnjim kompostom, i višegodišnjom praksom u kompostiranju.
Svaki put kada dodaš novi materijal na kompost dodaješ i nove mikroorganizme koji ostaju u inokulatoru za sladeću turu kompsta. Vremenom se dobija takav diverzitet da može da svari sve, i to ne može da se poredi sa bilo kakvim preparatom.
 
dzionik pošto vidim da se dosta razumijete u ovu temu, imam jedno pitanje za Vas.

E ovako, kad se gotov kompost prosije i dobije ona fina struktura, ima li ga potrebe tretirati Basamid granulat-om. Bacani su i korovi i stajnjak u kompost plus svašta drugo. Pošto planiram taj kompost koristiti za sjetvu sjemena.
 
Nemoj da mi persiraš, molim te, osećam se ko starac...
Ja nikad nisam ničim tretirao i nikad nisam imao problema sa poleganjem.
Može da se desi pojava nekih mušica, obično kompost ili bele, ako kompost nije dovoljno odstajao, ali ni to nije problem ako ima dovoljno paučine okolo.
Korov se pojavljuje ali mnogo slabije raste nego gajena biljka.
Najbolje je prosejati u kasno leto, spakovati u džakove i ostaviti malo na suncu, tako većina semena nikne i propadne pa na proleće imaš odličan odstajao supstrat za sejanje. Ja dodam i malo gipsa kad spremam za sadnju.
 
Vrlo malo, šaku na kolica. Da neutrališem eventualno kiselu reakciju, i da dodam malo kalcijuma i sumpora. Za razliku od kreča gips uvek teži ka neutralnoj reakciji i doprinosi stvaranju zrnaste strukture. Verovatno nepotrebno za kompost ali kod mene je teška karbonatna glina pa joj gips svakako prija.
 
ako moze da se zna za koji deo periferije dzionik ti je ova analiza zemljista posto vidim lokacija bgd pozdrav
 
može li savet?!
imam izvesnu gomilu slame,nije to neka količina,ali mi greota da palim.imam mesta gde bi se i duže vreme ona "obrađivala" pa mi treba savet šta da uradim sa njom da bi dobio neko đubrivo...
hvala
 
možeš da je ostaviš takvu kakva jeste i da je s`vremena na vreme promešaš i zalivaš ili da dodaš još kojekakvog organskog otpada tipa: ljuske od povrća-voća, papir, karton, ljuske od jaja, talog od kafe, đubre od neke od stoke, piljevina... Samo da je organsko i prirodno
 
Ovako.. prošlo je mesec dana od kada sam napravio svoj prvi komposter :osmeh: Krajnje jednostavan: 4 kolca (na 2x1), mrežasta žica okolo, 3 kolca u sredinu, preko žice (kao krov) najlon. Napomena: najlon ne dodiruje kompost. Do sada se skupilo, u visinu 1m komposta, pa sam napravio još jedan, duplo veći. Sada mi je problem prevrtanje. Da li je ok da prevrnem komposter tako što ću ga premestiti na drugo mesto (odmah tu, pored)? Takođe sam primetio da citusne voćkice (nema ih puno) buđaju, da li to može biti problem?
Bilo je hladno vreme pa gliste nisu bile baš aktivne ali svaki put kad ogreje brzo navale :cool: a pošto je ispod kompostera nagoreli stajnjak biće dosta gostiju pa se nadam da će to ubrzati proces kompostiranja.
 
Pozdrav!..Pratim vec neko vreme temu -organska proizvodnja i kompostiranje kao njen prateci cinilac.Preko zavoda za zaposljavanje sam se prijavio za kurs kompostiranja.Trajace neka 22 radna dana,fond casova je 170 uz teoretsku,prakticnu nastavu i proveru znanja.Diploma sledi po uspesnom zavrsetku.Zahvaljujuci vama i ovoj temi,vec sam stekao neko predznanje,posto pre toga nisam znao ni sta je to.Trudicu se da vam prenesem neka iskustva sa kursa,cujem vasa misljenja,ako to zazivi i bude na nekom ozbiljnom nivou.Jos jednom pozdrav!
 
Nazad
Vrh