Kompostiranje

Pa otkud znam?, rekose da mogu da urade i procenat humusa. I ja sam otprilike kolicinski djubrio kao i ti povrce, ali na vise mesta o primeni i kolicini komposta se pominju kilogrami. Evo na primer jednog:http://www.zdravahrana.com/organska-basta/odrzavanje-plodnosti-zemljista.
Sto se tice razloga, kada sam upitao menadzera za ekologiju u opstini ni on sam nije znao odgovor, rekavsi mi da ni njemu nije bila potpuno jasna zena koja mu je to tako dostavila -na obicnom papiru. Medjutim kada sam ga pitao, da nije mozda u pitanju to sto mi nemamo adekvatno opremljene laboratorije za analizu komposta, nemamo zakonom regulisan standard kvaliteta komposta u Srbiji, pa stoga laborantkinja iz Beograda nije smela zvanicno da stane iza rezultata analiza, pogotovu da to neko istakne na ambalazi proizvoda koji bi bi se nasao na trzistu, rekao mi je da je to otprilike to.
Nego dosta mi je tih birokratskih zavrzlama, evo malo fotografija kako izgleda moje kompostisteod pre nekoliko dana:
slika-kompostiranja-1.jpg

kompost-za-sejanje.jpg
gotov-kompost.jpg
slika-kompostiranja.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi. Procitao sam celu temu i jos puno toga na netu oko kompostiranja.
Ja sam ceo zivot proveo u stanu. Odnedavno sam u kuci pa me sve zanima.
Posadio sam 20ak vockica i imam nekoliko starijih koje su ostale od prethodnih vlasnika. E sad posto mi je veliko dvoriste ima puno da se kosi i puno trave ostane... Ja bih prvenstveno kompostom djubrio vocke. Zanima me jel kompost ok za to? Ili je mozda dovoljno nasuti oko stabla vocke sveze pokosenu travu?

Ako bi pravio kompost to bi bilo najvise od pokosene trave i ostataka hrane, malo kartona, papira, sitnog granja..
 
Travu je dobro da prvo malo prosušiš, da ne praviš gomilu odmah jer se to ukiseli ko amonijak smrdi. Kada prosušiš, možeš je koristiti za kompost ali ispadne jako malo, mora se dodavati i dosta drugoga, gledaj najbolje nabavi barem 2-3 džaka stajskog, biće ti dovoljno za toliko sadnica.

Travu možeš stavljati i oko sadnica, nakon što okopaš, stavljaj deblji sloj, da drži vlagu i da ne niče nova trava i na kraju i nađubri zemlju.
 
Nikako debeo sloj sveže trave oko drveća!! to može čak i da ubije mlade voćke. Već sam pričao o aktinomicetama za koje je debeo sloj trave idealna sredina. Ako ste prevrnuli gomilu sveže trave koja je stajala nekoliko dana i videli tanke bele niti slične miceliju to su ustvari aktinomicete. Na tom mestu neće ništa rasti još dugo vremena.
Ako nemaš nekog ugljeničnog materijala za dodati pored trave onda se ne isplati kompostirati, bolje je iskoristi za malč. Kompost je naravno odličan za voćke.
Gde nadje taj nik. nesme čovek da ti se obati a da ne vredja:)
 
Da nisam se lepo izrazio, mislio sam da se podrazumeva prosušena trava da bude jer sam to u prvoj rečenici i napisao :)
 
Hvala za savete, znaci malciranje vockica u tankom sloju sveze pokosenom travom a ostatak cu da probam da kompostiram. Nista me ne kosta da probam, mozda i naucim po nesto usput.
 
Ti imas odlican materijal za kompost. Meni je veci problem naci "zeleni" meterijal nego "braon". Nadjes slame, starog sena, piljevine... i sve to pomesas sa travom, zalijes, i da vidis cuda. Redovno prevrci, po potrebi zalij i dobices odlican kompost.
Ja sam nasao jedno polje koprive, tako da cim uhvatim vremena kacim prikolicu i u akciju :)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Sad u subotu rusimo veliki orah ispred kuce. Bice dzak piljevine sigurno, da li bi mogla ona da se iskoristi posto je to ipak orah?

Eto ti nasao polje sa koprivom a ja se mucim da nakupim, snjom prskam vocke, ruze i zalivam. Ubija one biljne vasi sto se pojave.
 
Slobodno i piljevinu od oraha. Ako ti je prvi put i nemaš nekog starog komposta, zamešaj 10% dobre zemlje sa raznih mesta bašte, livade, šume... Travu u što tanjim slojevima.
 
Ja sam 29.10.2012 - napravio kompostiste dimenzija oko 1.5 x 1.5 x1 m i napunio gomilu sa raznim otpatcima od baste (trava korov, grane, suva trava, doneo lisce iz sume, stabljike od paradajza itd..) i to sam sve nabacao jedno na drugo i dobro nagnjecio posto nije moglo sve da stane na tu gomilu, zalio vodom i prekrio najlonima i ubacivao sam gliste sa vremena na vreme kad su mi ostajale visak od pecanja i juce sam po prvi put vadio kompost (2 godine kasnije) sa dna tog kompostista i bilo je oko 1 dzak a pola sam izvadio a ostalo mi je jos sigurno komposta za jos 1 dzak.
Nisam preokretao gomilu jer mi bilo tesko jer sam jako sve nagnjecio bio a i bilo mi zao i glisti zato je i trebalo dugo da se sve razgradi a i gliste su malo pomogle u tome :), u svakom slucaju vecina tog otpada bi mi samo smetala a ovako je iskoristim za djubrenje baste.
 
Šta ima veze, ako ne smeta neka ga...i ja sam imao jedan komposter sa hrastovim lišćem koji je proradio tek druge godine ali je kompost bio odličan.
Ne znam kakve gliste idu za pecanje ali za kompost idu crvene živahne:) ostale ne rade posao.
 
Баштенске глисте су по правилу редовни становници оваквих компостних гомила само ме чуди да нема и своју кртицу.
Овакав компост је веома користан за справљање супстрата за садњу и поврћа и цвећа.
 
Dobar dan. Da li bi mogo da se iskoristi Skrembus ili Divlji beo luk za u kompost i ev u kojoj kolicini? Stavila bi jedan sloj u kompost. Ima li neko iskustva sa njim? Hvala unapred.
U vezi Skrembusa...pitanje sam postavila i u temi

Organsko voćarstvo i odgovornost prema prirodi - čuvanje flore i faune i čoveka, vreme i načini primene pesticida

 
Dobar dan. Da li bi mogo da se iskoristi Skrembus ili Divlji beo luk za u kompost i ev u kojoj kolicini? Stavila bi jedan sloj u kompost. Ima li neko iskustva sa njim? Hvala unapred.
U vezi Skrembusa...pitanje sam postavila i u temi

Organsko voćarstvo i odgovornost prema prirodi - čuvanje flore i faune i čoveka, vreme i načini primene pesticida

Sremus ima baktericidno dejstvo i usporice razgradnju komposta.
 
Ovih dana proces vrenja ide kao nikad do sada. Kako izdjubravam iz svinjaca, tako trpam na gomilu, bez komposta kao inokulatora-kvasca i vrenje krece kao ludo. prasile mi se krmace i pretezno je stajnjak sa puno slame i to mu uopste ne smeta, temp. ide i preko 70 stepeni, a prevrtanje u prvih 2-3 dana ide i po dvaputa dnevno.Evo kako to izgleda:...Na ovom drugom snimku se vidi da je temp. i pri dnu gomile skoro 59 stepeni.
Pa bas se i ne vidi jasno... Na mom telefonu se jasnije vidi. Jbg ne umem da popravim snimak.
 
Poslednja izmena:
Vidi se OK, samo da ti dam savet jer sam i ja tako ispekao školu, kada snimaš nekim od ovih pravougaonih telefona (znači ne stare Nokie i slično), uvek drži telefon vodoravno a ne uspravno kako ga inače držiš kad gledaš u njega, jer ti snimci ispadnu ovako uzani kada prebaciš na kompjuter.

Isto ti važi za fotke, mada kod njih nije strašno a nekad i želiš da više uhvatiš po visini nego po širini.
 
Nazad
Vrh