Kompostiranje

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
Da li je neko pravio kompost? Čisto za svoje potrebe. Bez kalifornijskih glista, samo sa biljnim otpadom?
 
Kako da ne, kod mene se nista organsko ne baca, ni kuci ni na selu.Trenutno imam pet raznih kompostera sa kojima malo experimentisem. Sve su to budzevine od materijala koji se zadesio ali sljakaju.
 
Koji materijal je u pitanju? Jel koristiš neki preparat za kompostiranje? Ja nameravam da pravim kompost od jedne poveće gomile slame, lišća i kojekakvog korova pa me zanima iskustvo iz prakse.
 
jako interesantan tema imao sam dodira sa određenim preparatima čiji proizvođač garantuje da se kompostiranje završi za 8 nedelja ako se pridržavaš pravila tj da je ovek dovodljno vlažno i da se taj preparat nanosi posle svakog sloja od 20cm a preparat je navodno ekološki na bazi azota i nekih pozitivnih bakterija koje ubrzavaju taj proces ali odaziv u sremu je bio nikakav vljda je jeftinije bacati veštak a sve organske orpatke iz kuće nositi na deponiju.
:cool:
 
Koji preparat je u pitanju, ima li nekih povratnih informacija? Ja sam uzeo neki u NS za 1000 din 1,2-1,3 kg za probu i tako sam uradio jednu gomilu. Za sada vidim da radi bolje od onih drugih, videćemo šta će biti na kraju. Ima tu dosta posla a i ulaganja ako hoćeš da bude kako treba.
 
mislim da se zove eko komposter proizvodi ga neka američka firma oni i imaju čak sopstvenu proizvodnju komposta u novom sadu gde isprobavaju to na svojo proizvodnji, naću negde njihov sajt kad mi prođe slava od sutra pa do srede.
:cool:
 
Ne verujem da ti je uopste potreban ikakav preparat, ja sam koristio neki italijanski ali nisam primetio neku razliku. To i jeste smesa bakterija gljivica i verovatno vestaka ali postoji bolja i jeftinija prirodna zamena Stajnjak.
Najbrzi komposter je bure od 200 l koje namontiras na tockice ili osovine na krajevima tako da mozes da ga okreces i mesas sadrzaj svako malo. Letos sam vadio iz njega kompost za oko 6 nedelja.
Druga stvar je sta je u njemu tj. sadrzaj N-P-K i najvazniji je odnos izmedju kolicine azota i ugljenika.
Sto se tice lisca i slame moja ti je preporuka da to koristis za malciranje ako naprimer sada bacis na izfreziranu zemlju (ociscenu od korova) maloo stajnjaka i 10-15 cm lisca i slame preko na prolece ces imati zemlju koju ne moras da obradjujes vec samo sadis. Drasticno poboljsanje kvaliteta zemlje ces primetiti vec prve godine a za tri ces imati prvoklasnu zemlju.
Naravno mozes i da kompostiras celu gomilu i ako hoces da ubrzas pricu dodaj jedna kolica stajnjaka na otprilike metar i po kubni lisca, najbitnije je da bude dobro nakvaseno jer kasnijim zalivanjem voda nece moci da prodre u sredinu. Jos jedan recept koji mnogi hvale je da se lisce jednostavno potrpa u najlon dzakove i zaboravi. Listnjak je siromasan hranivima ali je zato savrsen za naklijavanje rasada.
Tema je previse siroka da bi mogla da se obradi na forumu, mozemo samo da pricamo o sopstvenim iskustvima zato cu okacim par dobrih knjiga na temu kompostiranja i malciranja. Imaju Dobre tabele o materijalima za kompost i malc i njihovom sastavu i osobinama. Za one koji se profesionalno bave povrtarstvom, rasadom i sl. i za one koji bi da jedu zdravu hranu.


PS u Evropi je odvozenje smeca vec neko vreme velika stavka u kucnom budzetu i oni koji imaju komposter u kuci ili basti placaju manje 20-30% plus dobijaju dzaba kompostere. Voleo bih da vidim tako nesto kod nas jer trenutno placam oko 60 e mesecno za djubre.
 
To za bure znam ali meni bi trebala ona vinska od 5 m3 :haha: . Imam ja dosta toga zato i isprobavam razne varijante. Jednu gomilu sam uradio sa tim preparatom, za probu. Rečeno mi je da netreba dodavati ni kreč ni azot pa ću da vidim, ako bude dobro to mi je jednostavnije a nije ništa skuplje od klasičnog načina. Ovo drugo sam na klasičan način. I to košta, treba ti negašeni kreč i azotno đubrivo jer imam slamu i lišće a to je siromašno u azotu. Što se tiče vode neka računica je 100 kg slame i 300 l vode. Slamu nije problem zaliti jer je dosta rastresita što je dobro jer ima dosta kiseonika.
Hvala ti za one knjige, skinuo sam pa ću malo da pogledam.
Onaj preparat je američki, neka firma "Roebic", prestavnik Eko Sanit NS.
Staviću neke slike da vidiš kako trenutno izgleda.
 
to je baš ta firma i imaju još neku dosta široku paletu proizvoda koji služe za rešavanje problema septičkih jama u domaćinstvu i na farmama ....
i kako ti se pokazao taj proizvod dal stvarno to radi dobro
 
ja sam napravio kompostere od paleta tj spojio drvene palete sa 4 strane uspravno tako da ih mogu razdvojiti tj otvoriti na prednjoj strani i izvrsiti mehanicko prebacivanje u drugi koji se samo nadoveze na ovaj prvi postavljen.malo fizikalisanja nije na odmet.Ima raznog otpada list od kestena stajnjak od kokosaka trava od kosilice list od orasa.Slamu nisam ubacivao ali kada budem sledeci boks postavio onda cu na dno staviti slamu i nekoliko slojeva Interesuje me misljenje da li ce list od orasa biti problem zbog toga sto je sam po sebi aromatican.
 
@ ljubek
Pa ne znam šta da ti kažem za list od oraha. Gliste ga neće, ima neki specifičan sastav i možda je bolje da ga izostaviš. Ili probaj na jednom mestu pa vidi šta će biti. Mislim da je on dosta kiseo pa probaj da dodaš sitnog negašenog kreča. I ja sam kontao da pravim boksove ali imam dosta toga pa sam za sada odustao. Što se fizikalisanja tiče tu si u pravu. Kod mene je materijal slama i nešto lista i korova i pileće đubre sa piljevinom. Takvu masu moram češće prebacivati da se slama izlomi i da upije dovoljno vode.

@ ciak
U samom startu je masa sa tim preparatom brže počela da radi ali sad i ne vidim neku razliku. Videću koji će pre da bude gotov i koji će na kraju da bude bolji.

Evo nekih fotki

20rok7k.jpg

2nkru5v.jpg

2itptac.jpg

2qx23w3.jpg
 
@ branko
Da, liči, ali treba još dosta vremena da se to dovede do kraja. Sredina "radi" ali krajevi se brzo suše a i hlade pa se tu praktično ništa ne dešava. Opet ako povećam gomile bojim se da će biti manjak kiseonika u središtu. Zato se mora s vremena na vreme prevrtati i zaliti.
 
@Nebojsa jel se to pusi taj tvoj kompost ili je to magla, nakako mi izgleda posno kao da ima previse slame. Bogami si lepu gomilu tu navukao ::svaka cast:: ::svaka cast:: Mozda da probas da ga delimisno pokrijes da malo smanjis susenje, u svakom slucaju nikad ne odgori cela gomila nego ono sto ostane neraspadnuto mesas sa novim materijalom

Sto se tice oraha on ima nako jedinjenje (zaboravio sam kako se zove) koje je inhibitor rasta,zato i nista ne raste ispod oraha ali nije opasno kad se kompostira jer se razlaze posle nekog vremena.
Mozda ga samo treba staviti posebno ako hoces da imas gliste u komposteru. Tanina ima ali ni to nije neki problem jer ga vecina cetinara i jedan deo liscara ima.
 
Puši se, puši, a ima i magle u pozadini. Slame ne da ima previše nego je skoro sve slama. Malčovao sam slamom između redova jagode, 150 bala, nije se sve moglo pokupiti ali ima dosta toga. Ima lista od jagode posle košenja i nešto korova. Dodavao sam min. đubrivo da malo povećam udeo N i nagašeni kreč a ima i malo živinskog đubreta sa sve piljevinom. Videću kako se ponaša, možda dodam još uree. Masa iz gomila koje sam češće prevrtao i zalivao već poprima izgled stajnjaka. Da sam dovukao još jednu prikolicu stajnjaka bilo bi bolje ali i ovako sam dosta uložio pa mi se nije dalo.
Razmišljao sam da malo pokrijem kartonom baš zbog sušenja.
 
sto se tice lista od orasa imam jednu gomilu od prosle godine koja je ostala i delimisno preradila .Sada sam je ubacio u komposter ali i dalje se struktura lista poznaje tj list izgleda zgoreo crn ali nije se potpuno razlozio pa stoga razmisljam da posebno odvojim novi komposter u kome ce biti samo list orasa sa dodatkom zivinskog djubriva.Verovatno ce proces trajati malo duze al sta dase radi oras strahovito dobro rodi.....
U silosu kod nas u prigrevici ima gomila 300 kubika otpada iz silosa ljusaka suncokreta ,ulj. repice soje kukuruza i to se baca sta mislite moze li se to kompostirati.Verovatno ima i dosta korova....
 
Sve što je organskog porekla možeš kompostirati. Samo dodaš azota i usitnjenog živog kreča i zaliješ. Ostaje ti samo fizikalisanje. Vredi probati. Ako masa radi kako treba t.j. ako se temperatura podigne na 65 i koji stepen preko to bi trebalo da uništi seme korova kao i patogene. U svakom slučaju ostaje ti basamid granulat i rešena stvar ::super::
 
jednom rečju extra tema samo je tako dobro razrađujte ....
je samoinicijativno uradio projekat za kvalitetno razbacivanje stajnjaka i osoke sa farmi i kad se došlo do krajnje računice videlo se da oprema potrebna za realizaciju projekta može da se isplati kroz samo jednu godinu uštede na veštačim djubrivima a da ne zanemarimo pozitivan uticaj na strukturu zemljišta.
jednom rečju kad bi se kompostiralo bar 30% svih organskih materija koje su otpadak iz poljoprivrede došlo bi se do milionskih ušteda u veštacima i supstratima.
:cool:
 
Aj sad malo da se..m

osnovna stvar u organskoj poljoprivredi je hranjenje zemlje a ne useva

nijedan poljo-strucnjak nemoze da ti kaze da ako imas vise humusa u bilo kojij varijanti nevalja.

svaka varijanta sa puno humusa je dobitna

vecina poljoprivrediika na ovom forumu je il iz Vojvodine il Macve il Slavonije i oni imaju nesto sto ne postoji u Sumadiji ili juznoj Srbiji, a to je oranicni sloj od pola do nekoliko metara. Oni koji su na nekoliko metara od vode i koji imaju zemlju I-III klase su ovde na forumu jer mogu sebi da priuste cak i tako nesto kao sto je internet veza.
hocu da kazem da u ovoj maleckoj Srbiji imamo toliko razlicitih poglelda i uslova na poljoprivedu da nemozemo da imamo i jedno misljenje o istoj.

Nebojsa svaka cast to je jedina prava varijanta, vratiti vise nego sto si izneo iz zemlje.
 
Nazad
Vrh