Kompostiranje

Dodaj u tu gomilu trave i slamu ili piljevinu. Ako ostavis samu travu to ce sve da se spljeska i pretvori u jednu vrlo smrdljivu i neupotrebljivu masu
 
Ma imam jednu gomilu 3 godine starog stajnjaka, treset od pečuraka, listove od jesenas, sad sam dodavao i sveže trave u slojevima, prepakivao, masa je praktično gotova, htedoh da ova trava ovako malo savene pa da je umiksam i nju u taj "kompost" :)

Al u pravu si da je vrlo smrdljiva :)
 
Nemoj mesati novu masu u stari gotov kompost. Bolje stari kompost prosej i koristi a ostatak od prosejavanja stavi u novu gomilu zajedno sa novim materijalom
 
Ja sam iskreno da vam kažem mislio da i ne prosejavam nego sve džumle stavim oko voćaka jer ima tu dosta gromada i gromadica, tako da ispašće kao da sam stavio stajnjak u koji je dodato i trave i biljnog otpada raznog koji je sagoreo i sjedinio se...nije kompost po PSu već stajnjak sa dodatkom raspale biljne mase
 
Takođe kad imate samo travu za kompostiranje, nemoj te je odmah mokru stvljati, bolje je kad se 1-2 dana malo prosuši, pa onda na gomilu. Može i još slična kombincija dio potpuno osušene (sijeno) i dio svježe mješati. Onda se ne slijepi i mnogo brže se raspada.
 
Zato je dobro držati uvek neku gomilu ugljeničnog materijala piljevinu, slamu, grančice ili sl. da dodate u slojevima kako se trava ne bi upalila i samo smrdela, nego pomogla da se ugljenični materijal pretvori u kompost.
 
Evo danas sam baš okretao malo gomilu, tamo gde je bila ta trava je i dalje kao netaknuta, a smrdi jako i oštro na amonijak, kao konjska štala.
 
Juglandin je to jedinjenje - antagonist prema drugim biljkama ali sto je najgore i prema mikroorganizmima. Zaparavo, postoji veci broj drugih jedinjenja kao intermedijeri procesu razgradnje lista oraha koji mogu uticati na mikrofloru komposta koji se pravi. Rezultat je da jedinjenje utice na jednu grupu MO koji trebaju odraditi jednu od faza u razgradnji i sukcesivno da budu zamenjeni drugom. To je poput lanca gde cete narusiti "stabilnost" jedne karike...
Inace, mislim da se ranije koristio kao boja::svaka cast::
 
Evo moje gomile:

2ypce82.jpg
 
Da obnovimo malo temu i cisto da se oglasimo da radimo nesto-kompostiramo. Pre par dana formirao cetrvrtu gomilu po redu velicine oko 3.5-4 m3. Celo leto pauzirao zbog kisa i vrucine, posto nemam nastresnicu. Malo mi je i ova kisla, pa ne ide bas tempom na koji sam navikao.
 
Malo si promašio temu..
Zašto se ne bi gajilo, nažalost većina zemljišta u Srbiji je kiselo pa ljudi gaje svašta.
Dodavanje komposta ne smanjuje kiselost (osim ako nije neki specijalan) ali omogućava biljkama da dobro rastu i na kiselijoj zemlji nego što bi inače mogle.
 
Kažu za 18 dana, meni to zvuči prebrzo, ali evo ima "recept" ovde: http://vocarskisavetnik.com/content/djubrenje-kompost/

Treba da paziš na temperaturu, da ne bude previsoka, znaćeš jer spolja pobeli, kao i da se ne ohladi previše od previše vode, dezinfekcija nema od čega da se radi, potrebni su mikroorganizmi koji će da ga razlažu.
 
Za tih 18 dana prodje tzv "jara", termofilni mikroorganizmi zavrse posao i masa pocinje da se hladi. Ali to nije gotov kompost. Treba to da odlezi jos da bi se proces razlaganja zavrsio.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
bavim se proizvodnjom komposta preko 5 godina ,a ova prica o 15 dana mi lici na bajku,samo da skrenem paznju da nisam dodavao nikakve preparate ( jer mi se ne zuri i pravim ga za svoje potrebe ), po meni najpre moze da se uradi za 3 meseca minimum do godinu dana pa i vise sve zavisi koji se otpad stavlja
 
I treba da bude dovoljna količina materijala da bi se uopšte zagrejala gomila.

Ma može za petnest dana, ja sam ga radio za dvadesetak, ali nije to to što kaže Nebojša mora još da odstoji da prorade drugi mikroorganizmi.
 
Poslednja izmena:
"Жваће" се ова тема подуже и све ми личи на стихове из оне фолк песме:
Ти у клин ја у плочу
ипак радим како хоћу
и срећан живим јаааааааааааааа......
Кад би то било тако просто, предмет : (у преводу)Компости и супстрати се не би изучавао 12 семестара.Исто толико се изучава и предмет:Манипулације тлом (слободан превод).Има и поглавље:Нега компоста.......
 
Tako je Deda, čovek se uči dok je živ:) Evo ja sad imam 'problem' sa glistama, ima ih previše:)Bez zezanja kompost koji sam prosejavao za prolećni rasad je previše jak (glistnjak), moram da napravim neki 'slabi' pa da mešam na proleće sa desetak posto glistnjaka.

Proletos sam radio kompost čaj, nekoliko kofa doobrog komposta, nalio dosta vode i aerisao nekoliko sati. Efekat je bio odličan, sve je krenulo ekstra brzo posle presadjivanja naročito paprike. Ovo je druga tura kojom sam polivao posle desetak dana pa su se već napravile alge ali nije smetalo.

P1070232.jpg
 
Nazad
Vrh