Motorne testere

Stihl 044 ima 5,2 ks,nova oznaka ms 440(vise se ne proizvodi),stare oznake su se koristile do 2000.god.(nisam bas siguran100%) i to je profesionalna masina,u tom stanju ne vise od 300-350e
 
a odakle toliko falsiranje vazduha,od tog dihtunga sto je izgoreo po sredini motorke,odnosno od tog dihtunga sto razdvaja rezervoar od ulja za lanac i cilindra?
 
sam si napisao da ste nasli ulje za lanac u cilindru,nekud je moralo proci,pa gde ulje tuda i vazduh(fals)
 
Ja posjedujem 3 Husqvarne: Husqvarna 268XP , Husqvarna 357 XP, Husqvarna 345 i uz njih neke tri male na struju BOSCH!!!!!! Za mene nema bolje motorke od Husqvarne,prije nje sam imao 2 STIHL motorke i nisu lose samo je bolja Husqvarna 10 puta!!! Moj stric zivi od sume i samo je jednom imao Stihl i prodao ju je i doddao jos novca i kuopio Husqvarnu 372 XP A uz nju posjeduije i 365 zakodje Husqvarnu!!!!!! Vecinom svi u mopjoj okolini koji se bave sumarstovom imaju Husqvarne,samo neki koji ne rade u sumi sa motorkom nego samo kod kuce da izreezu za ogrjev drva posjeduju Stihl ili neke sruhe marke!!!
 
29njgwi.jpg
2q9w1zo.jpg
eknqtg.jpg
2dbs6qs.jpg
2ngrbyt.jpg
i436o2.jpg
 
mozes da nabavis ako imas nekog u austriji vrlo lako,ja ga imam ali mogu da ti kazem iz prve ruke da mi nije od nikakve pomoci :nono: lakse je rucno...
ne znam da li si dobro razumeo..pa i taj alat je isto za ručno oštrenje,samo još mnogo bolje, jer u isto vreme oštriš zub i skidaš babu..znači,oba zuba nivelišeš paralelno..

E sad, imam problem. Pre par dana sam na selu sredjivao livadu na kojoj su izrasli mali borovi i smreke (kleke) smrče..kako ih već zovu..onako bodljikavo, zimzeleno, ima na sebi plave bobice,kao plod neki,a ničemu ne služi.Imalo ih je sigurno preko 50,raznih preseka,obično su im tanka stabla i niska su..ali ih je bilo i nešto debljih..i sad..problem je u tome što sam toliko istupio lanac da više ne mogu njime da presečem ni osrednje listopadno drvo.Izgleda je smola uradila svoje, jer sam prekresivao i mlade boriće kojima sam tanje grane prekresao testerom..a u njima ima smole,takodje.Probao sam da naoštrim lanac okruglom turpijom koju sam dobio u paketu uz Villager VGS 30S (na njoj je originalni Oregon lanac) kojim sam prošle sezone istugao oko 8 metara drva za ogrev i to je sve super prošlo..oštrio sam lanac već nekoliko puta i to uspešno..onako po uputstvu..ali ovaj put sam ga istupio samo tako..jer sam i rezao nisko..do zemlje, pa sam verovatno kačio i zemlju, jer su te smreke (smrče-kleke) dosta niske sa stablom, kao koren je do zemlje.,.i teško ga je preseći nekim drugim alatom,osim motornom testerom..ali sam pritom i kačio do zemlje..plus smola.
Dakle, pokušavao sam dva puta da naoštrim lanac,ali nema nikakvog efekta oštriti unutra,konusno,kuda okrugla turpija prolazi..problem je što se odozgo, po svakom zubu bukvalno uhvatila braon smesa (smola) i što je taj deo odozgo po zubu, bukvalno izgubio oštrinu,onaj konus koji mu je davao na vrhu,osećaj oštrine,kada se potkači prstom,pa se oseća koliko je nazubljen/šiljat, tj. oštar zub.Taj deo englezi zovu 'point'.
Šta uraditi da ponovo vratim lanac u operativno stanje?
Ravnom turpijom bi očigledno trebalo odozgo po konusu zuba naoštriti, uz prethodno odmašćivanje lanca u nečemu (gasu,recimo..)ili nečem drugom što će da pojede tu smolu i prljavštinu koja se odozgo po svakom zubu slepila..ali tom ravnom turpijom (ili brusilicom) nisam nijednom do sada oštrio jer nije bilo potrebe.Da li je potrebno površinu zuba (po ivici-konusu) naoštriti brusilicom, kao na videu:

Oštrenje površine konusa zuba brusilicom

I još jedno pitanje..da li neko zna zašto se na istoj Villager VGS 30S gasi motor kada testeru okrenem da sečem bočno..krene da štuca, kao da joj nedostaje nešto,,.jer mešavina kada je pri kraju,oseti se da testera krene brže i jače da seče i po zvuku se oseća da je mešavina pri kraju..a u ovom slučaju kad je okrenem na bok, tj., bočno da sečem..izgasi se.
 
Poslednja izmena:
nasteluj karburator,tj.sraf L kojim se podesava mali broj obrtaja,jer kad nije podesen testera ne radi pravilno u svim polozajima.A to sto testera "ubrza"ka d ostaje bez goriva je zbog viska vazduha u smesi,tj.manjka benzina.Taj sraf kada budes stelovao prvo ocisti filter za vazduh i zagrej motor jedno 5 min.i okreci ga levo-desno dok ne nadjes najveci obrtaj,onda lagano vrati toliko da se lanac zaustavi.Fino podesavanje praznog hoda odradi sa srafom T,i uvek je isprobaj kako radi u svim polozajima i ako treba ponovi postupak ponovo
 
nasteluj karburator,tj.sraf L kojim se podesava mali broj obrtaja,jer kad nije podesen testera ne radi pravilno u svim polozajima.A to sto testera "ubrza"ka d ostaje bez goriva je zbog viska vazduha u smesi,tj.manjka benzina.Taj sraf kada budes stelovao prvo ocisti filter za vazduh i zagrej motor jedno 5 min.i okreci ga levo-desno dok ne nadjes najveci obrtaj,onda lagano vrati toliko da se lanac zaustavi.Fino podesavanje praznog hoda odradi sa srafom T,i uvek je isprobaj kako radi u svim polozajima i ako treba ponovi postupak ponovo

Zvao sam danas servis u Kragujevcu, čisto da vidim šta će oni da kažu..medjutim njihovo jedino rešenje je da pošaljem testeru njima na servis..pa nisam je kupio da bih je secao po vašari..o Bože, u ovoj Srbiji ne postoji nikada konstruktivno rešenje..tako i sa trimerom 1900x koji sam kupio ove godine, imao sam problem sa silkom..(bio slepljen na namotaju u glavi trimera)i njihovo rešenje je isto bilo da pošaljem trimer na servis..a ja otvorio glavu (tamo gde se namotava silk),razdvojio /rascepao/ oba kraja silka i evo ga trimer radi ,za sada, kao zmaj.

Elem, serviser kaže da ne diram ništa to u vezi L i H štelovanja karburatora i praznog hoda,jer je motorna testera još pod garancijom i da je pošaljem da oni to pogledaju,..ali je na posletku ipak rekao da probam i tvoj savet..(što ću,naravno i učiniti..)i rekao je da možda filter za gorivo pravi problem tako što padne na diznu i spreči dovod goriva,pa je rekao da taj filter pomerim nekako na dole da bude u tom položaju..mada mislim da to nije problem,ali i to ću pogledati.
Što se tiče filtera za vazduh, to je kod mene uvek 'medicinski' čisto :) nijednom još nisam koristio testeru,a da je posle toga nisam generalno sredio..jedino mi problem taj lanac koji sam baš domaćinski istupio, pa bi svaki savet kako da ga vratim u radno stanje dobro došao..
 
Da li si razmišljao da lanac odneseš u neki servis ili prodavnicu Stihl obično svi imaju oštrilice i naoštre mašinski za oko 200 d i bude super
 
Da li si razmišljao da lanac odneseš u neki servis ili prodavnicu Stihl obično svi imaju oštrilice i naoštre mašinski za oko 200 d i bude super

Znam da ta vrsta usluge postoji, ali uvek polazim od logike da je potrebno biti i sam svoj majstor.Ne mogu svaki čas ići do njih.Mislim da ću uskoro uzeti Villager električni oštrač lanca.Zapravo,evo logike , uz izvesno ulaganje, kako obezbediti sebe da problemi sa oštrenjem lanca postanu prošlost.
Dakle..uz motornu testeru se dobije turpija koja može da posluži samo u prvih nekoliko puta..ali kada se spusti visina zuba (u odnosu na ranker,..ili babu),onda je potrebno ili odokativno /pažljivo/,što je neproduktivno,isturpijati i taj ranker(odnosno babu).Kod nas postoje isključivo tools paketi(alati) sa kalupom koji se postavi na površinu lanca i ukoliko ranker(baba) vidi iznad površine tog kalupa,onda se isturpija.Medjutim meni će ortak doneti iz inostranstva ovaj alat i cena mu je okruglo 50e.Jeste malo više, ali zato kada sam van kuće..u šumi,na polju,..mogu simultano,paralelno,da oštrim i zub i spuštam uporedo visinu renkera(babe).Skapirao sam da je nešto sporije sa njim raditi..ali tu je okrugla turpija kojom u svakom slučaju na brzinu se može naoštriti lanac ma gde da se nalazim.

U slučaju da se lanac istupi do te mere kao što sam ja uradio, onda je potrebno u kući imati i električni oštrač.Ne znam kako se pokazao Villager električni oštrač ali uz obzir da ga neću puno koristiti, mislim da će mi odraditi posao.Čak mislim da nije loša ideja,ukoliko se na neki način upropasti..istupi..jedan lanac..kupiti još jedan dodatni koji će služiti za fine poslove..seču čistog listopadnog drveta za ogrev.,.a ovaj drugi, sredjeni,naoštreni lancan koristiti i kao rezervni i za prljavije poslove.
Definitivno lanac je nešto što mora biti uvek operativno..nisam mogao da verujem da sada kada sam ovaj Oregon lanac istupio do te mere da je samo onako drljao po drvetu, nije mogao bukvalno ni da zaseče u tanko smrčino/smrekino/ stablo.Dva puta sam ga oštrio u razmaku od po 10tak minuta, ali uzalud, bez većih rezultata.

Dakle..
1.kupiti taj alat za koji sam okačio link.
2.Kupiti električni oštrač lanca /za slučaj ako se lanac istupi do te mere kao što sam ga ja sredio/

..i problemi sa lancem će postati istorija.


btw, jedino mi nije jasno na koji način i odozgo, po zubu, u slučaju da se istupi toliko lanac,kao moj, naoštriti po konusu, jer sam video da se i to radi..na youtube-u..
 
Poslednja izmena:
tacno je da rankeri posle nekog vremena treba da se skidaju,a koliko samo iskusni mogu bez sablona.Postoji jos jedna fora u rucnom ostrenju lanca,a to je velicina turpije.Na primer:propisana turpija za neki lanac 4,8mm,ali to vazi samo do neke duzine zuba(recimo prva trecina),posle toga mora manja(4,5mm)jer i sam zub je pod uglom i njegovim smanjivanjem,smanjuje se i potreban precnik turpije.Ne znam koliko su se potrosili kod tebe,ali skini malo te rankere i probaj sa manjom turpijom,naravno i turpija mora biti dobra!
 
Turpija je nova, u paketu sam je dobio uz VGS30S motornu testeru, svega sam možda ukupno 4-5x oštrio lanac,pred prošlu zimu (jer sam je prošle godine i kupio) i od tada je nisam dirao..sve do ove sezone kada je vreme da se svašta nešto radi na selu.Medjutim, sada kako sam sredio lanac, nema šanse ručno da se naoštri..sećam se kako je lanac bio oštar(mislim na zube koji seku),kada prstom pipnem ,da bih proverio oštrinu zuba..(englezi to zovu point),odnosno vrh..e tu se osećalo onako kao da proveravaš iglu da li je šiljata..medjutim, sada..kad sam sredio lanac..mogu da nabadam prstom koliko hoću na taj 'point', osećam da je tupo samo tako a i vidi se odokativno da sam ga istupio.Moguće čak i da je zemlja ili prljavstina usla unutra u deo na maču gde se izliva ulje i da se ulje nije ravnomerno dovoljno prenosilo na mač i lanac..mada je mač bio onako umrljano mastan..sa smešom po sebi od ulja i prljavštine..jer se sećam kada sam strugao drva za ogrev,sve je to išlo kao podmazano.
Okruglom turpijom ja super naoštrim žleb unutar zuba(što je pod uglom od 35%),medjutim mislim da gornji deo zuba ne naoštrim nimalo,jer je toliko istupljen..i mislim da je moguće jedino električnim oštračem lanca to dovesti u radno stanje..pa onda lagano alatom (za koji sam okačio link),ravnomerno spustiti renkere i to je to..posle samo održavati i čuvati lanac..mada ću uzeti još jedan,spreman za akciju..a ovaj će biti za grublje radove.
 
Fine Tuning

nasteluj karburator,tj.sraf L kojim se podesava mali broj obrtaja,jer kad nije podesen testera ne radi pravilno u svim polozajima.A to sto testera "ubrza"ka d ostaje bez goriva je zbog viska vazduha u smesi,tj.manjka benzina.Taj sraf kada budes stelovao prvo ocisti filter za vazduh i zagrej motor jedno 5 min.i okreci ga levo-desno dok ne nadjes najveci obrtaj,onda lagano vrati toliko da se lanac zaustavi.Fino podesavanje praznog hoda odradi sa srafom T,i uvek je isprobaj kako radi u svim polozajima i ako treba ponovi postupak ponovo

Da nešto ne pogrešim..znači,proces je sledeći:

1.Očistim filter za vazduh (mada je kod mene to uvek čisto)
2.Startujem testeru i pustim oko 5min da se zagreje motor

3. E sad,pošto to nikada nisam radio, samo da kažem da lanac na leru se ne okreće nimalo ni kada startujem prvi put testeru, ni kada radim sa njom,pa pustim gas..tj., kada je na leru..uvek je lanac miran.Mislim da je ler naštelovan kako treba.Zato pitam šta zapravo treba da uradim..znači tim šrafon L (Low) (koji služi za štelovanje malog broja obrtaja),štelujem tako što testeru držim sve vreme pod maximalnim gasom:haha: :nono: i u isto vreme okrećem taj (L) šraf..ili onako (bez gasa),dok je na leru :ideja: okrećem (L) šraf levo-desno dok ne krene da se okreće i dok ne osetim gde mu je maximalna brzina..i onda polako iz tog smera okrećem u kontra smeru,dok se lanac ne zaustavi?? Znači,samo ne kapiram da li držim gas do daske ili ga ne držim uopšte, dok okrećem (L) šraf?? ...mada je logično da ne držim gas uopšte, dok okrećem (L) šraf..

4.Kada se lanac zaustavi (dok okrećem u kontra smeru L šraf), onda sa šrafom (T) odradim fine tuning :) /fino štelovanje/..? Šta to znači..to znači dok se lanac potpuno ne zaustavi..jer ne kapiram šta je to prazan hod..? Prazan hod je valjda kada ne držim gas uopšte..a tada bi i lanac trebalo da se ne okreće?Kod mene se lanac ne okreće na leru uopšte, možda se desi da se pomeri u nekom položaju,ali da se okreće konstantno ili periodično,dok je na leru, to ne.

5.Nakon toga probam testeru u svim položajima..uspravo,vodoravno,na dole, bočno..da li radi kako treba, tj. ne gasi se..i to je taj proces?

btw..High (H) šraf ne diram, jer su oni valjda podesili najveći broj obrtaja, taj šraf nije za sada ni bitan, dakle samo se igram sa (L) i (T) trimerima?
 
Poslednja izmena:
upravo tako,H nema potrebe da diras ,za sada.Znaci prazan hod motora znaci bez gasa,okreces sraf L tako da dobijes maximalan broj obrtaja,kada to postignes,vratis ga otprilike za 1/4kruga,tj.dok se lanac ne zaustavi,fino podesavanje vrsis srafom T,kada zavrsis isprobaj je u svim polozajima
 
Nazad
Vrh