Motorne testere

Lepe fotke...znas kako na polju i mis je poseban...nije samo mis nego je poljski mis-polish mouse:osmeh:
 
Danas radili žagom, evo danas potroši onu litru ulja za lanac što sam dobio sa testerom pre 9 meseci radi se brez predaha!!!!
ba608a6843f74adb335cd0a020f9368d.jpg


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
U Kragujevcu je zatvorena husqvarna prodavnica, i ne postoji vise ni jedna. Vise ljudi vole stihl, ocigledno.
Momak koji je godinama radio u ovom husqvarna servisu, nastavlja da radi privatno. Ja kod njega odrzavam moje testere, i prezadovoljan sam.

P.s. takodje je skoro otvorena nova prodavnica stihl proizvoda, i moram da pohvalim to da je sve jako lepo izloseno, veliki asortiman svacega imaju, odlicna lokacija, a tu je i servis.
 
Skoro vidim da je i u LE zatvorena HUSQVARNA radnja, a ne znam da li ima jos neka.

Inace, sinoc mi prica rodjak kako kupio DEMON testeru skoro 5 ks kaze sece kao luda, a malo trosi. Svi koji smo bili prisutni smo bili sumnjicavi, a imao sam tu neka drva i trupce i grede za struganje pa rece on da je donese da nam pokaze. Upali je on i isece par komada vidim fino sece. Dade je meni pa je ja uhvatim na kandzu u jedan trupac 40 cm precnik, a tvrd ko koska. Ma sece ne mogu da je ugusim. Pa je posle upregnem da struzem gredu 6 m duzine ma brise ona. Ono vec noc pod sijalicu radim pa sam morao da batalim. Jedino zvuk ima ubitacan da bez antifona nije za rad. Inace sece za sve pare majku joj kinesku.
 
Koristim MS 180 za sitnije stvari,tako da i nisam neki strucnjak oko motorki.Kad je vrijeme bacati lanac,ovaj je isjekao oko 10 metara drva i nekoliko eksera.
Radije bih uzeo novi lanac nego se posjekao,po cemu se sve gleda ?
 
Imas i na samom lancu tj zubu malu liniju pri kraju zuba, to ti je odprilike zadnja granica koriscenja lanca, a to sto si zveknuo par eksera ako ne mozes ili ne znas turpijom da raspravis odnesi kod nekoga na masinu da izvuce ugao ponovo

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока
 
Imas i na samom lancu tj zubu malu liniju pri kraju zuba, to ti je odprilike zadnja granica koriscenja lanca, a to sto si zveknuo par eksera ako ne mozes ili ne znas turpijom da raspravis odnesi kod nekoga na masinu da izvuce ugao ponovo

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока
Hvala,gledao sam,po liniiji izgleda kao nov.Nacicu nekoga da malo bolje naostri.
 
Meni zadnjih par puta dobro islo to ostrenje od ruke jedino sto mi treba vise vremena...obicno ljudi prave gresku sto previse ostar ugao teraju.
 
Onda samo raspravi lanac i teraj dalje, nemoj da bacas pare na nov lanac

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока
 
Cak i malo ako se zakaci lanac zubi ili spic-gornja ravna ploca se iskrivi na dole kad je lepo pogledas i spic nije vise bockav, drzajuci turpiju vodoravno kad se gura napred blago je uzdignuti na gore da se skine taj iskrivljeni deo,nekih 10% ne znam tacno debljine turpije treba biti van gornjeg ravnog dela zuba ne treba puno dole da se ukopava turpija i ne cisto napred usmeren pritisak nego i uz stranu zuba blago vuci turpiju.
 
Poštovane kolege,
ovo je moj prvi post na ovom forumu, ne računajući onaj u delu za nove članove. Kao prvo želim da pozdravim sve članove .
Zovem se Radiša, iz Svrljiga sam a priključio sam se nakon dužeg čitanja ove teme. Krenuo sam od početka i stigao do 420. strane ali guram dalje :).
Nešto sam zapamtio , nešto i nisam. Tema je zaista obimna i uverio sam se da ovde ima vrsnih poznavalaca materije i ljudi spremnih da drugima pomognu
što savetima , što praktično.
Čitanje mi je pomoglo da mnoge stvari bolje razumem , da ponešto naučim a pomoglo mi je i na način da me zainteresovalo da mnoge stvari i primenim i unapredim.
Čitajući temu video sam da mnoge stvari nisam radio kako treba i želeo bih da to ispravim.
Opisaću vam u par rečenica moje dosadašnje iskustvo i način rada sa motornim testerama a posle bih imao i par pitanja.
Prva motorka je stigla kad sam bio klinac i radilo se o Echo 452VL . Otac je radio sa njom godinama a ja tek mnogo kasnije. Radilo se o solidnoj motorki ali je problem nastao kada je trebalo zameniti karburator i još neke sitnice. Delove je bilo teško naći.
Nakon toga je otac kupio dve kineske motorke, koje su 95% iste i delovi su identični: jedna je Feros Tools a druga AGM 4500.
Feros Tools radi kod nas već 15-tak a AGM 4500 i više od 10 godina. Feros Tools je nešto teža i , rekao bih, ima nešto više snage.
Drva sečemo za svoje potrebe i radi se o količini od oko 15-20 m3 godišnje, retko kada više.
Kod Feros tools je zamenjena elektronika i pumpa ulja, par amortizera i dekla sa kočnicom. To sam odradio 2017. u jesen. Kod AGM 4500 nije menjano ništa osim prstena lančanika.
Obe testere su fabrički došle sa vodilicama od 45 cm , lanac 0,325 36z 1.5 , što je uglavnom standard kod kineskih.
E sad..... za sve godine korišćenja mešavina je pravljena u 95% slučajeva sa motornim uljem SAE30 u koncentraciji od 3%.
Isto ulje je, uglavnom, korišćeno i za podmazivanje lanaca. Ja sam se tek pre par godina uključio potpuno aktivno u rad sa testerama .
Testere se koriste uglavnom podjednako i ne za više od 5m3 u jednom danu. Verovatno je umerena upotreba uslovila da te testere traju i lepo rade kod nas u ovolikom periodu.
Već neko vreme imam želju da kupim neku bolju testeru ( najviše gledam Stihl 026 i ms260 i neke adekvatne modele Husqvarni) ali je pitanje da li za ovakvo korišćenje
kupiti još jednu testeru, kada imam dve potpuno ispravne i funkcionalne a ne sečem mnogo.

Sada bih postavio i par pitanja :
- da li je preporučljivo za ove "kineze" da pravim mešavinu sa dvotaktolom tipa husqvarna HP ( ili XP) i u kom procentu bi preporučili ili da pravim sa nekim dvotaktolom i kojim?

- želim da kupim rezni komplet sa dužinom mača 35cm. Da li da kupim lanac 3/8" ili 0,325 i sa koliko zuba, koje širine? Jako bi mi pomogla preporuka i za lanac i za mač da bih izvukao neki maksimum iz testere ove snage.
Trenutno stanje je sledeće: Feros Tools - lanac 3/8" , 32z , 1.5 , adekvatan lančanik
AGM 4500 - lanac 0,325 , 36z , 1.5 , adekvatan lančanik

Malo sam odužio za prvi post.

Pozdrav,
 
Pa skracivanjem maca stedis masinu, a ako menjas korak lanca moraces da menjas i lancanik tako da ulazis u dodatni trosak. Sto se tice ulja za mesavinu ja godinama koristim Modricin dvotaktol ima ga na Benz Pumpama a i po radnjama auto delova. Toliko od mene ukratko. Verovatno ce jos neko dodati nesto.

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока
 
Da, zato i imam nameru da idem na kraći mač. Lančanik 3/8 već imam kod jedne testere ( imam i 0,325) i samo je pitanje šta je najbolji izbor za tu dužinu mača i moje testere. Cena ovde nije presudna, ipak to nije neki bitan izdatak.
 
Hoću da imam jednu alternativu a i da vidim kako će se testera ponašati sa kraćim mačem što se tiče snage i brzine. Na jednoj bi ostao mač 45cm a na drugu bi stavio ovaj kraći.
 
Brzinu lanca se može dignut samo sa zamjenom lančanika,obično imaju testere 7 zuba na lančaniku.Npr. za husku 61-66 se može dobit origi lančanik sa 8 zuba i to dosta ubrza brzinu lanca ali malo gubi na snagi.To sam uradio na moji 61 koja je još u punoj kondiciji tako da snage joj ne fali.
 
Bilo je na ovom forumu ranije dosta preporuka u smislu skraćivanja mača i lanca. Uvaženi član Mirosti je dosta puta pisao o tome i to je uticalo na mene da poželim da uradim isto i vidim kakvi su praktični benefiti. Meni treba preporuka šta od dve varijante:1. Korak 3/8, broj zuba...., 35cm, piko ili piko mikro. Ili2. Korak .325, broj zuba.....,35cm, Koja je kombinacija bolja uzimajući u obzir testere koje trenutno korstim?
 
Ako si procitao toliko strana, sigurno si vec uvideo da preporuka za kineske testere skoro da i nema.
Topla preporuka bi ti bila da kupis jacu testeru poznate marke. Od najjeftinijih a opet kvalitetnih, preporucio bih ti husqvarnu 61.
Sto se tice ulja, provereno dobra kombinacija ti je husqvarnino hp ulje koje kosta 1 litar 1200 din.
Ako bas hoces da zadrzis te kineze, onda ne diraj lancanike, vec samo kupi kraci mac, i na taj nacin si sacuvao svoj lana, koji ces skratiti, i dobiti jacu testeru i bolje podmazivanje. Uradi to na laksoj testeri kako bi ti sluzila za iskresivanje.
 
Nazad
Vrh