Motorne testere

Žao mi čoveka, ipak je napravio 500 postova,ovde na forumu, voleo bih da mu mod odblokira IP adresu ,da može da pristupa forumu.

Elem, izneo sam činjenično stanje, ni slovo nisam dodao, a ni oduzeo. Majstori iz Kragujevca se ponašaju tako,kako sam već opisao,očigledno im je cilj da te uhvate u mašinu, da uvek nešto moraš da šaljem testeru na popravku. Znači, oni su bili upoznati sa mojim slučajem, u pitanju je običan gumeni nosač creva, i kada su mi poslali taj komplet, nosač creva+2 creva+filter (koji je bukvalno duplo manji od originalnog) i kada sam im javio da testera više neće da upali, a palila je ,pre toga, ..on je rekao da to košta 5000dinara..tj. zamena novog karburatora. Nijednom mi nije bacio hint da se možda crevo negde presavilo, da možda gumeni nosač creva suviše stiska ona 2 gumena creva i da se tu dešava prekid u dotoku goriva..ne, ladno je rekao da mi je karburator zreo za zamenu i da to košta 5000din. Pa, ako je takva situacija, onda mogu i sam da kupim karburator, jer zamena karburatora je 3 šrafa i dva gumena creva, nije to atomska fizika, ni spaceshuttle koji treba da naučiš da lansiraš u orbitu.
Iskreno, izbegavam 'majstorima' da šaljem uređaje jer od njih više štete nego koristi.

Скупи паре и купи Хускварнину тестеру. То ти је најисплативије. Мало се кваре, филтер за гориво можеш сам да замениш, филтер за ваздух можеш сам да опереш и врућој води у коју сипаш прашак за прање, одстоји неко време , испереш , осушиш и боли те уво. Е сад, ако и гвоздену шипку поломиш ко да је од чамовине ту већ настају озбиљни проблеми.
 
... i nastane problem da motorka neće da upali ni sa novim (promenjenim u sopstvenoj režiji) karburatorom,a creva (nova, kineska,verovatno "mala privreda" ili "zamenska")
Slažem se ali sam vec postao skeptik i sa tako zvanim "originalnim" delovima... Mala privreda sad sve pravi pa se lako podvale i takvi delovi umesto originala a platis ih papreno... A amateri koji bi sve da poprave bez da ih majstori deru (ja sam medju takvima) ni ne primete razliku sem cene na takvim delovima... npr radilica za nekog kineza kao moj je od 1000 do 3000 din... a verujem da je sve isto sra..e - drugo pakovanje... No da je neka vrednija masina, morala bi ici kod pravog majstora jer se ne isplati eksperimentisati...
 
Danas sam ,napokon, uspeo ponovo da rasturim testeru, prekontolisao komplet creva, vadio nosač creva, skinuo sauh pumpicu,proverio da li ubrizgava..sve vratio kako je bilo, testera upali iz prve. Nema više da se guši ili čim je spustim na zemlju da se ugasi, sad radi kao zmaj,čujem i motor,sagorevanje, sve zvuči onako kako bi trebalo. Čak je i gas postao jači,ne smem da je pipnem, hoće da poleti ;)
Međutim, kada isključim testeru i upalim je u nekom doglednom roku, ona pali iz prve. Ali, ako je ostavim na duže, pa probam da upalim, onda imam isti problem..neće da upali. Naravno, probam da ubrizgam gorivo na pumpicu..Ali ne vredi. I pumpica nešto,kao, usisava gorivo, ali nije to kao što je bilo i kako bi trebalo .
Vica022 je već rekao da je velika verovatnoća da je pumpica riknula, ali kada rastavim testeru i ostane samo rezervoar i pumpica, tada sipam gorivo u rezervoar i kada pritiskam pumpicu, vidim da ona ubrizgava gorivo kroz ona dva creva i prosipa se napolje,tj. preliva.
 
To je problem skoro svake masine da tesko upali kad je takoreci rashladjena skoro skroz.Vrlo tesko joj je naci smesu koja odgovara jer nece ni pun sauh niti samo gas. Meni je najgore kad je vruca i ostane bez goriva jer prve serije nemaju pumpicu pa tesko povlaci gorivo bez sauha a kad povuce hoce presisati. Takodje joj je mana sto nema polugas ili mogucnost stelovanja sauha ali koliko para toliko muzike. Kad je tako najbolje mi se pokazalo da je na prekidacu pod ugaseno iskurblam par puta i vratim na paljenje i onda iz cuga vecinom sastavi . Svaka masina ima manu ali mora joj se doskociti nekako
 
Pero, rekoh ja da je neka banalnost, gremlinčići koji se vladaju po Marfijevim Zakonima...:ppozdrav:
Komšija kupio pre par godina NOVU Viladžerku u Agromarket radnji, i nije mogao da je upali i razradi kad je doneo kući, morao je da ide još jedared i da je zameni za drugu, ta drugu je uspeo da upali, (iz par pokušaja) i razradi...
Ali se nije s njom usrećio, pa je prošle godine skupio novce i kupio NOVU Stihl MS 180 ::suncanje::
 
@vica022
Znam za to kada je hladna mašina da teže pali. Imam i trimer i motokultivator. Testera je palila fino ,uvek. Čak i kada stoji duže vreme, ili je startujem sutra dan. Nabrizgam gorivo na pumpicu, trgnem kanap par puta,nakašlje se, zatvorim sauh i vozim. Retko kada se desi da preteram sa ubrizgavanjem, u tom slučaju skinem svećicu, izverglam je par puta,na prazno, da izbaci gorivo, očistim svećicu.. i pali iz prve.A sada više nije tako. Zamenicu i pumpicu, jer vidim da ona i dalje ne usisava mešavinu kako bi trebalo,koliko god da je pritiskam gorivo u njoj ostaje uvek isto, ne puni se uopšte. To sam primetio i kada sam zamenio nosač creva + oba creva..pumpica nije usisavala mešavinu, ni kap.. i zbog toga sam mislio da se crevo negde presavilo,ali nije.

@dobrodol
Hvala na informacijama.
Nije VGS30S tako loša mašina. Pre dve godine sam pripremio 20 kubika bukovih drva, sve komplet i oborio bukve ,istrugao..znači,sve. A kupio sam je pre oko 5god. Prvi problem koji sam imao sa njom bio je taj nosač creva, jer se gorivo prosipalo, testera gubila kompresiju..A pošto nikada nisam rastavljao delove testere, rešio sam da sam otklonim problem. Da je bilo u pitanju nešto oko motora, sigurno da bih dao majstoru da to sredi, ali zamena creva..mislim da nije bilo vredno nerviranja. Ali eto, hteli su karburator da menjaju.
 
Poslednja izmena:
Čitao si gore kako je zamalo prošao moj (dobri) drugar...
Za 3.500 umalo kraći....
Da nije bilo mene :osmeh: (I Brkina Sonta:ppozdrav:)
Zet mi ima VGS20S, jedared menjana uljna pumpa u garantnom roku, i sada, već 3. godine, zamenio mač i lanac...
I ona plastika koja prekriva uljnu pumpu je sr(biiiip)nje, pa je i ona (usput) zamenjena...
A isekla je svašta, i zidove od čerpića i biber crepove, pa i drva :haha:...
Kod njih (PRC Kineza ) je, po meni, čista lutrija, možeš da dobiješ sr(biiiip)nje, ili da naletiš na zaista dobru (odličnu) koja će tebe (a ne ti nju) sa'raniti (pupupu daleko bilo)....
 
Ja sam imao isti problem na trimeru, rascvetala se guma, rucna pumpica, pa reko da promenem i creva kad su krta i pustsju po malo. Sve je islo prosto sa zamenom al kad sam poceo da pumpam gorivo kao da ima neki vakum gorivo slabo tojest nikako da dodje u rezervoar. Zbov nepoverenja u svoj rad trimer na ledja pa kod nekog cuvenog majstora u uzicu. On kao zameni membranu na karburatoru i trimer sad radi. Mada je meni membra na bila ok. Ali nemogu da gresim dusu kad mi nije dao da vidim sta radi tako da je sve moguce. Inace trimer je vilager star 7 god. Samo da iznesem moje iskustvo sa crevima goriva i nosacem

Poslano sa mog Lead 3S koristeći Tapatalk
 
Serviseri u KG su onako....Na trimeru u garanciji se odlepio sesiric sa crevima i pozovem da pitam da li to sam da sredim ili da ga saljem u KG zbog garancije..Kaze mi majstor da ga posaljem,jer nije to veliki kvar,to kosta 150 din?!
Mislim se ja "sta bre kosta 150 din,kad ima garanciju?"
Odnesem trimer u poljo apoteku i stigne nazad za 4 dana.Ja da uzmem trimer,a oni ga drzali na suncu,beton ispred zgrade?!
U reklamaciji sam napisao i da je trimer spor na gasu-lenj i krenem da proverim rezervoar,kad tamo niti su oprali-zamenili filter,niti su ocistili rezervoar od grinja i fleka..A nisu ni dostelovali karburator..
Mislim,nisu ni morali to sve da rade,ali neki red je da se te sitnice srede kada vec radis nesto oko rezervoara?!
A,da..Pri vracanju trimera,guma oko rucice sa gasom je isecena-iskidana,najverovatnije pri transportu..
 
Kolege zna li neko sta i kako treba zameniti na elektricnoj testeri marke Sachs-Dolmar posto curi puno ulje za podmazivanje lanca kada ne radi, dakle baca na mac lepo kada struze ali kada je ostavim iscuri sve ulje.Predpostavljam da je neka uljna pumpa u pitanju, neka orijentacija gde se ona obicno nalazi i mora li se ceo motor rasturati?
 
Proveri gumicu na zatvaracu ili stavi ispod nje papir od dzakova,pa menjaj polozaje kada je ostavljas..
Tako ces videti gde curi...
Meni je na testeri kapalo gorivo i sistalo sa desne strane..Ja mislio pukla creva,ali je u stvari bilo zapuseno vakum crevo i na cepu je bilo potrebno zameniti gumicu...
 
Bio sam na terenu, moj posao, postavljanje protivgradnih sistema, a u međuvremenu stigao naručeni deo od našeg Kolege I Člana Brkin-Sonta, klip sa karikama za moju testeru, "indijanski" AIP fi38...
A ne bi Brkin bio Kolega i Majstor, da uz naručeni deo nisu stigli i nenaručeni, ali svakako potrebni dodatni materijal, špric sa kvalitetnim silikonom i bočica od 50ml ulja za mešavinu...
Naravno, NA POKLON!!! :ppozdrav:
HVALA BRKIN, OVAKO JAVNO!!! ::svaka cast::
Sutra ću se pozabaviti sklapanjem motorke, danas nisam stigao, pa javim utiske...

20170314_073647.jpg
 
Baš lepo, znak pažnje...

Samo što meni Sale kad šalje poklon to bude litarsko pakovanje ulja, kakvih 50 mililitara :haha:
 
Popravio motorku...
Ali, moram da kažem da to više nije 018 već 180-ka...
Dobio sam od drugara kompletnu rasturenu ms180-ku kojoj je crkao klip i cilindar i karburator, tako da sam preuzeo gomilu delova sa nje, od moje sam zadržao kućište (ali ono je novonabavljeno, jer je originalno neupotrebljivo), dekla startera, rukohvat i karburator...
Tako da sam uspeo od dve da uklopim jednu solidnu, ali ipak drugu, nova će biti na prvom mestu pri upotrebi i eksploataciji...
Posle uspešno obavljenog sklapanja, na red je došla razrada, jedan rezervoar "masne" mešavine a evo kako to odradim...
Obesim je da visi na gredi šupe u zadnjem dvorištu da mi ne tandrče nad glavom i skakuće po zemlji...

20170316_072718.jpg
[/URL][/IMG]
20170316_072738.jpg
[/URL][/IMG]

Kasnije u toku dana sam joj namontirao mač i nov lanac i odradio jedan rezervoar isekavši neko granje i tanje komade nekih šljiva koje sam iskrčio u bašti...
Dobila je počasno mesto u radionici na polici ispod nove...
 
Uljna pumpa ili ti klip , na strani lanca , ispod zvona kvacila ili u produzetku ,gumica otisla (dok se ne vidi ,samo predpostavke),, kakve veze ima sa motorom?
Konacno da nateram sebe da rasturim testeru...Skinuo plastiku i sve srafove sa strane gde je zvono, ali posto ne mogu da skinem zvono (ne znam kako) da bih prisao posudi za ulje, morao sam sa druge strane, gde je elektro motor pa pored njega da skinem osigurac sa osovine i blagim cukanjem uspeo da komplet izbijem tu osovinu sa zvonom...E sad kako da skinem zvono da bih mogao da izvadim uljnu pumpu koja se nalazi ispod ovog zupcanika plasticnog?
2rgz900.jpg

suzo7t.jpg

Ovo je tkzv. filter ulja ( tako se zove u uputstvu koji imam uz testeru, kupljena 1989. i cuvam :) koji se nalazi ispod uljne pumpe, nekako sam uspeo da ga izvucem, ne vidi se da je iscepan...
r7rv2u.jpg

E sad ova mala stvarcica pored filtera po uputstvu se zove nepovratni ventil, sa jedne strane je mala kuglica koja kada se pritisne vraca se nazad, sa druge strane se vidi navoj unutra ali nema srafa nikakvog...Da li tu treba sraf da ide pa je meni ispao i zato mi istekne ulje kada testera ne radi? To me buni, jer ako treba sraf nasao bih neki i zavio pa da vratim, da se ne zezam oko rasturanja zvona jer nemam bas alat za to...Ako tu ide srafce kojim se steluje kolicina ulja koja izlazi na lanac, to kod mene ne bi moglo jer smeta ovaj metal koji ide preko, mislim na metal pored srafa za stezanje lanca , nije mi jasno...
 
Nazad
Vrh