Motorne testere

Ako su oba 3/8, onda ide taj sa 1,3 (0.50) i to je picco 3/8, može i korak .325 na 1,6mm (0.63), naravno pod uslovom da je i lančanik tog koraka.
 
Hvala. Jer kada sam kupio testeru bio je taj 1.6 i lanac sa 28 zuba. Sada sam kupio nov lanac i nov mac, i prodavac mi kaze da ovaj 1.6 nije od njega da je menjan i dao mi isto 40cm ali 1.3 i manji lanac. Kaze to je fabricki za nju. Inace oba maca su rolomatic stihl. 55e sam platio mac i lanac . Lanac u kutiji stihl i na svakom clanku ima oznaku stihl.
 
imam ja servisera kod mene sto metri lanac, kuje ga i pakuje u stihl kutijce pred mojim ocima. :osmeh: i naravno na svakoj karici pise stihl. :ppozdrav:
 
Na 029 ili ms290 je jednostavnije,skine se mac i lanac,srafcigerom seger sa radilice,skine podloska i izvuce korpa.... vracate obrnutim redom,naravno podmazete iglicasti lezaj sa mascu,kompletna zamena za par minuta
Jedino na sta trebate obratiti paznju je zica od puza uljne pumpe,zica mora upastii u raseceni deo na korpi,dok neupadne korpa nece leci lepo na svoje mesto
 
Da li bi moglo sa necim da se razblazi ulje za podmazivanje lanca, jako je gusto i testera ga ne koristi dovoljno zbog toga. Viliger, elektricni motor.
 
ako ne zateze lanac i lanac nije suv ne dirajte nista,ako se to desava onda pogledajte rupicu na macu da nije zaprljana ili sam sistem za ulje(crevo filter) da nije zaprljano

no mozete probati sa nekim redjim uljem recimo knezpetrolovim 280din litra ovde kod nas...jako redak,kad se sipa u motornu testeru bukvalno sprica iz rupice za ulje,testera ga trosi ko luda,mozda elektricnoj odgovara

mi sipamo Bell lancol 200 din litra ovde kod nas u selu,potrosili do sad najmanje 100litara,lepo maze a potrosnja normalna tj pun rezervoar goriva i 2/3 ulja
 
Izbacuje ulje ali ne dovoljno, cista je rupica na macu, nije do toga, nego je ulje previse gusto. Probacu sa drugim.
 
Ja sam zimi dosta trosio Hidraulicno ulje za podmazivanje lanca.
Retko je i dosta lako prolazi kroz pumpu, ali nisam primetio dodatno habanje lanca.
 
Danas sam napokon našao vremena da rasklopim moju testericu Stihl 018 i imam šta i da vidim...

delovi_ms_180.jpg


klip_ms180.jpg


Mada sam i pretpostavljao, čim nema kompresije stradao je klip (slika 2), cilindar je takođe oštećen, ne u tolikoj meri, jedva se nazire ris gde je zapelo, ali je razlog sama potrošenost (istrošenost) cilindra, ležaji na radilici su takođe "zreli" za zamenu...
E sad, šta me muči:

Na snimku koji sam postavio je radilica te iste motorke, da li je NORMALNO da ima ovoliko "lufta"?


Kada sam menjao klip i karike (Meteor) pre 4-5 godina, uočio sam tu potrošenost cilindra, i rekoh sebi, može ona još da odradi (što je i dokazala), ali se NE SEĆAM da je radilica imala ovoliki "prazan hod"...
Ako je i radilica "otišla Bogu na istinu", pretpostavljam, da mojoj "starudiji" više nema spasa, jer je ovoliki broj "defekata" i njihova finansijska vrednost, uveliko prevazilazi makar polovinu cene koštanja nove, i da mi je najbolja solucija da odem i kupim novu Stihl ms180, a ovu ostavim za delove?
Šta Vi mislite, PRVENSTVENO po pitanju radilice, pa onda i o kupovini nove, ako je radilica "kaput"?
 
Luft na radilici se gleda tako sto se klipnjaca pokusava cimati gore-dole. Na primer jednom rukom se uhvati sunka a drugom rukom se sa dva-tri prsta uhvati klipnjaca i pokusa vrlo lako cimnuti gore-dole. Ili se radilica uhvati za klipnjacu (kao za vrat) u pesnicu jednom rukom da sunke vise dole, a drugom rukom se tupne po svojoj pesnici od gore (da prostite, kao kad opisujete sta bi komsinici). Nesme da ima <klok> pri tome. Ako ima i vrlo malo lufta gore-dole, zrela je za zamenu. Ista proba je moguca i dok je radilica jos u kucistu, u bloku, a samo je skinut klip. Pokusati klipnjacu poduzno cimnuti u dubinu bloka... Ovo cimanje levo-desno nije merodavno samo po sebi, ako nema lufta gore-dole (ni malo), dobra je. Ako ima makar imalo poduzno <klok>, menjaj.
 
Poslednja izmena:
neka najjeftinija varijanta za ceo remont ti je
radilica kineska 20e
klip i cilindar indijanski 30e
lezajevi fag i semerinzi corteko oko 8e

remont u kvalitetu
radilica 55e
klip i cilindar 80e meteor ili 100e stihl
lezajevi fag i semerinzi corteko oko 8e

ili da vijas original polovne delove po oglasima

slikaj cilindar iznutra
 
Ne mogu da uslikam cilindar iznutra, pokušao sam par puta, ali su slike jako mutne i nepregledne...
Ako kažeš da slikam da bi video stanje, nema potrebe, hvala ti, znam i sam da je (odavno, još ondak kada sam menjao klip i karike) bio zreo za zamenu, jednostavno je potrošen, amortizovan (vremenom), i spasa mu nema...
Zamisli kada klip (u onom stanju sa prethodne slike) nije napravio skoro nikakvo oštećenje, morao sam dobro da naprežem oči da nađem mesto gde je "zapeo"....
Opet nešto "špekuliram" u glavi...:ideja:
Ostao mi je original Stihl klip sa karikama, koje sam, ko što sam rekao, menjao pre par godina novim Meteor, pa da probam da stavim njega, na OVU radilicu, i u OVAJ cilindar,da sklopim sve, pa da pokušam da je upalim, da vidim hoće li raditi, svakako nemam šta da izgubim...
Treba mi motorka da isečem još metar-dva drva, nek' izdrži toliko, ne tražim zaista više od nje, odradila je svoje za ovih 20 godina koliko je imam, a polovnu sam je kupio, ovakvu kakva je sada...
Par mačeva i lančanika sam menjao, jedared klip, lanaca ni broja ne znam...
Šta kažete, DA PROBAM da je sklopim i upalim?
Valjda neće eksplodirati?::lose::
 
uzmi subler i premeri taj stihl klip dole kod pera,pemericu ti novi klip,cisto da vidis koliko je taj stihl potrosen... idi u neki servis i nek ti daju kariku 38mm pa je stavi u cilindar i vidi koliko zatvara tj koliki je zazor nove karike u cilindru
mozda moze jos dobro da radi i da drzi kompresiju sa novim klipom
meteor ima i A,b,C i D klipove,svaki je za stotu u plusu od predhodnog...tesko ih je naci i cena je oko 20tak eura...a opet aip klip indijski se lepo siri u cilindru kad se ugreje tako da je za cilindre koji su na izdisaju odlican a i cena mu je oko 10tak eura...pisem cene sa razlogom da uradis neku kalkulaciju

ako uspes da sredis deo klip,cilindar onda ti je najbolja solucija da uzmes polovnu radilicu na netu ih ima dosta..cena im se krece od 15-25e i opet imas testeru za neko duze vreme




bas sam clanu GRUNT pricao neki dan za jednu manu stilovki 017,018,ms170,ms180
mana je da se odvrcu srafovi sa leptira od gasa ili od sauha...pa kad se sraf odvrne i upadne u cilindar u blazem slucaju izgleda ovako


how to screenshot on windows


uploading pictures


picture share




dakle,kad cistite vase testerice prekontrolisite srafice od leptira
 
Ma moze i drven sporet, ali za jednu upotrebu.
Ne vidim logiku da se sklope losi i istroseni delovi da bi se 'probalo'.
Cilindar sigurno nevalja ako je iz njega izvadjen klip sa onakvim risevima. Tako da nema svrhe stavljati u njega neki bolji(ranije odbacen) klip.
Ako vec hoces da probas potrosi bar tih 30€ na 'indijanski' klip i cilindar, ne diraj radilicu ni lezajeve i valjda ce odraditi nekoliko desetina sati.
 
Nazad
Vrh