Motorne testere

U nedelju sam ceo dan radio sa novom stihl ms 180. Malo je reci da je testera nesto sto sam davno trebao da kupim, pored velike teske koju imam godinama.

Nego, imao sam pri kraju dana ucestali problem. Desavalo mi se da zaglavi pri punom gasu tj zaglavi joj gas, i onda moram da je ugasim, da skinem masku i da zicicu pomeram rucno (da je mrdam i tresem) da bi odglavila. Onda je opet neko kratko vreme sve ok, pa ponovo tako zaglavi i sve od pocetka. Znaci ne zaglavljuje deo koji stiskam, nego ta zica koja vodi do karburatora tamo negde zaglavi. Za sat vremena, sigurno je nekoliko puta tako zaglavljivala. Napravio sam i snimak kada zaglavi kako resavam problem da bih pokazao majstoru.
Pokusavao sam da pomeram rucicu do sauha, predpaljenja i da mrdam ali na to ne reaguje. Trazi rucno da se zica koja vodi do karburatora izdrma rucno. Testerica je u gepeku da bi se popravila. Jel imao jos neko ovaj problem?
Ako nekoga zanima, mogu okaciti snimak na youtube, nego je sitnica generalno pa je ovaj problem mozda opste poznat?
Ono što treba videti da li zaglavi leptir od gasa na karb. pa opruga ne vrati ili poluga gasa (žica) negde zakačinje (nema slobodan hod) pa opruga ne može da je vrati.
 
Evo da ja iznesem svoje iskustvo sa MS 180 koju sam novu kupio pre par meseci. Do sada sam isekao oko 5 metara i šteka dobro, kao nova. Od problema sam imao jedno naletanje na žicu koja je urasla u stablo oraha i tada mi je spao lanac. Problem je prvo paljenje, posle dosta pokušaja jedva upali. Jednom sam menjao svećicu i bila je baš čađava. Mešavinu sam pravio po uputstvu. Da li je jaka mešavina ili je nešto drugo u pitanju ne znam. Verovatno će ići na reklamiranje. I brine me potrošnja ulja za podmazivanje lanca. Na dva rezervoara goriva nisam potrošio ceo rezervoar ulja. Da li je to normalno, ili bi potrošnja ulja trebala da bude veća?
 
Ima komsija neku plavu motorku nisam gledao marku mozda enhel,do pola gasa radi a preko gusi.Na koliko se steluju ona dva srafa?
Kako to misliš "na koliko" ? O štelovanju L i H dizne pisano je nebrojani broj puta u ovoj temi...ljudi često greše kad imaju takav problem, odmah se uhvate šrafcigera i "šteluju", a inicijalni problem u više od 90 % slučajeva nije to.

- - - - - - - - - -

Evo da ja iznesem svoje iskustvo sa MS 180 koju sam novu kupio pre par meseci. Do sada sam isekao oko 5 metara i šteka dobro, kao nova. Od problema sam imao jedno naletanje na žicu koja je urasla u stablo oraha i tada mi je spao lanac. Problem je prvo paljenje, posle dosta pokušaja jedva upali. Jednom sam menjao svećicu i bila je baš čađava. Mešavinu sam pravio po uputstvu. Da li je jaka mešavina ili je nešto drugo u pitanju ne znam. Verovatno će ići na reklamiranje. I brine me potrošnja ulja za podmazivanje lanca. Na dva rezervoara goriva nisam potrošio ceo rezervoar ulja. Da li je to normalno, ili bi potrošnja ulja trebala da bude veća?
Što se tiče paljenja, pored propisanog odnosa mešavine, mora biti i relativno sveža (ako duže stoji, postaje masnija i motor teže pali), a potrošnja ulja za lanac manje - više kod njih je ta, mada i to zavisi od ulja (gustine, spoljne temperature).Ona je ipak nova i ne bi trebalo biti problem crevo koje ide od pumpe do otvora (to ih često zeza) ili da je prljav filter (ako se sipa preradjeno ili loše ulje)
 
Gorivo je sveže, ajde da kažem najstarije što sam koristio je bilo 7 dana staro, a to ne bi trebao da bude problem. Ulje koje sam sipao za podmazivanje lanca sam dobio uz testeru, a gorivo sam mešao sa Stihl uljem za pravljenje mešavine.
 
Imaš garanciju, pa neka se oni zezaju...ne pominji im da si našao onaj ekser :riba: (mada na potrošne i rezne delove nema garancije)
 
Bokibole, na koji način pališ testeru?
Rekao bih da bi potrošnja ulja trebala biti veća ali ona zavisi od više faktora. Testera koja radi na leru neće potrošiti rezervoar ulja ni za 3 rezervoara goriva. Dobra praksa je da uvek kada se sipa gorivo sipa i ulje za lanac. Ali ipak mislim da je pri normalnoj upotrebi mala potrošnja koju pominješ.

Hajde da i ja iznesem iskustvo sa novom MS 180.
Za desetak dana rada (pre ovog toplog perioda) sam potrošio 40 rezervoara goriva. Isekao oko 30 metara drva. Nemam zamerki :osmeh:
I ja sam uhvatio žicu jednom (doduše sa starim lancem). I nije bilo nikakvih posebnih oštećenja na lancu. Ono što me malo buni kada čistim testeru je velika količina piljevine, u kućištu ispod filtera ali mislim da je to zbog drugačije konstrukcije ove verzije MS 180 u odnosu na prethodnu, gde je usis vazduha sa desne strane poklopca. Ali me opet iznenadi ova slika.

 
Milane testeru palim kako u uputstvu piše, namestim onu polugicu u polažaj za startovanje kada je hladan motor i povlačim.
 
BOKIBOLE @ Ako se ne "javi" posle 3-4 puta verglanja kad je hladna (dakle sa saugom), onda nešto nije u redu ili struja (svećica, elektronika) ili karb. dizna L (da se došteluje) i tada ne treba više pokušavati sa sugom jer presisa.Sačekaj malo, pa probati ponovo,ali kad se javi, spustiti prekidač na sredinu (bez sauga + mali gas) i probati.
 
Javi se tek posle 10-og puta, ili kasnije, nikako ranije. Malo je čudno jer je nova testera u pitanju i nisam verovao da će zezati sa paljenjem odmah posle kupovine. Čak i sa novom svećicom nije htela da upali odmah.
 
ichbinmilan @ Tu je po meni Husqvarna ispred Stihl-a...imam i jednu i drugu, ranije takodje, ali njihov sistem prečišćavanja usisa se pokazao odličnim (sistem dekli i air injection) i takvu sliku na Husqi ne možeš naći...jednostavno moraš je češće čistiti, evo jednog novijeg klipa (onaj stari ste već svi videli) <font color="#3E3E3E">
 
Bokibole, možda je moje pitanje zvučalo glupo ali koliko vidim većina nije pročitala uputstvo nego je odmah uzela da reže. Neki se čak i hvale time. Za takve evo video snimak kako se startuje motorna testera:


A ako ne planirate da je koristite duže vremena (tokom zime) evo šta treba uraditi:

 
Sve je ovde u redu (za one koji ne znaju ili su novi u tom poslu), ali mislim da kod ovog drugog videa, treba malo drugačije postupiti...Naime, pre nego isprazni gorivo u kanister, testeru treba upaliti i zagrejati (2- 3 min), onda isprazniti rezervoar pa ponovo upaliti i blago turirati dok se sama ne ugasi ( tako ja radim)
 
A kako cistite ovaj filter vazduha na ms 180? Moj je vrlo malo prljav ali vremenom ce i on morati da se cisti. Jel samo nekim kompresorom da se izduva, ili je ovo materijal koji sme da se kvasi vodom ili benzinom?
 
Ono što treba videti da li zaglavi leptir od gasa na karb. pa opruga ne vrati ili poluga gasa (žica) negde zakačinje (nema slobodan hod) pa opruga ne može da je vrati.

Sad se bas spremam da je odnesem do servisa. Ona je sada spremna da upali, i mozda cak i da radi ko zna koliko dok ponovo ne zaglavi. Valjda nece serviser da misli da se zezam sa njima. Srecom, napravio sam snimak pa mozda mogu odmah da ukapiraju o cemu se radi.

Evo, cas sam ga upload-ovao da vidite i vi, kad ga vec imam, pa mogu i da ga ovih dana izbrisem, da ne kacim po netu sve i svasta.

 
Bokibole, možda je moje pitanje zvučalo glupo ali koliko vidim većina nije pročitala uputstvo nego je odmah uzela da reže. Neki se čak i hvale time. Za takve evo video snimak kako se startuje motorna testera:


A ako ne planirate da je koristite duže vremena (tokom zime) evo šta treba uraditi:


Ja sam ovako upalio motorku samo na polaganju a secem sa njom na pilani preko 20 godina.

- - - - - - - - - -

Kako to misliš "na koliko" ? O štelovanju L i H dizne pisano je nebrojani broj puta u ovoj temi...ljudi često greše kad imaju takav problem, odmah se uhvate šrafcigera i "šteluju", a inicijalni problem u više od 90 % slučajeva nije to.

- - - - - - - - - -


Što se tiče paljenja, pored propisanog odnosa mešavine, mora biti i relativno sveža (ako duže stoji, postaje masnija i motor teže pali), a potrošnja ulja za lanac manje - više kod njih je ta, mada i to zavisi od ulja (gustine, spoljne temperature).Ona je ipak nova i ne bi trebalo biti problem crevo koje ide od pumpe do otvora (to ih često zeza) ili da je prljav filter (ako se sipa preradjeno ili loše ulje)

Mrzi me da listam a i nasao sam na internetu,komsija uzeo od kuma motorku pa zaje..o pa sad daj pomagaj,ja secem dugo sa stihl,husvarnom a kuci imam i willagerku ali ih nikad necackam,bar ne karburator.
 
Testera_za_drvo.jpg
evo ova ti najeftinija,a koristi i ne trosi gorivo.
 
Kako se pokazale Viladzerove testere? Za nekih 10m3 godisnje ne bih da kupujem nesto skupo ili polovno, tako da mi treba neka amaterska do 20 000din.
Preporucite nesto da se ne zeznem, nemam iskustva.
Recimo ova za 17 890. jel ima tu srece il da bezim od toga?
http://kupujemdodajem.com/57978-ala...pIvw13GkstP4DsKlU3ViMklEPmNBxi5XXMaAtPo8P8HAQ
Zaobidji to bolje...imaš ove(Stihl,Husq.Oleo-Mac) male za približno te pare.

http://formavs.com/oleomac/images/stories/cenovnik oleomac forma 17.08.pdf
 
Nazad
Vrh