Motorne testere

nele da li ima na toj testeri šaf za štelovanje protoka ulja, ako ima smanji protok tako da ti troši rezervar goriva i rezervar ulja (trebalo bi da ostane malo ulja) ali nije strašno ako troši 1:1.
A pumpa se okreće uvek kada motor radi jer pogon dobija od radilice tj zupčanik je na radilici.
 
Ne, nema sraf, sa donje strane je samo prostor gde je predvidjeno da stoji, ali njega nema.Nebrine mene sto trosi 1:1, tako mi se i uhvatilo.....dok je potrosila gorivo, ona je izbacila i rezervoar ulja, nego me brine to sto njoj pumpa konstantno druka ulje! Znaci ostavis je na leru, a ulje pici kroz rupicu pa samo tako! Kod drugih testera nije tako! Kod npr Stilke, ulje podmazuje samo kad se okrerce i lancanik! A kod ove bede, samo li je upalis, ulje ide napolje tako da kad bi je ostavio da radi 5 minuta, ona bi izbacila ulja koliko i kad bi strugao 5 minuta! Jebo ti taj posao! Izvinite sto psujem ali stvarno sam popizdeo!
U stvari, po praznicima, cu da je dam serviseru da barem ako moze malo smanji potrosnju ulja jer ja nisam video da postoji sraf za to.
PS: Ajde napravicu snimak pa vam saljem link da vidite o cemu se radi...
 
E pa ima i toga, ulje na mac ne dovodi pumpa , vec koristi pritisak u karteru i kroz jedan jednosmerni ventil druka u rezervoar a onda ulje samo izlazi kroz otvor za podmazivanje ,kalibrisan , tako da nema pdesvanja kolicine ulja , sreo se sa tim na jenoj maloj Partnerki i takodje mala Homelite. Ako hoces da je razradjujes radom u mestu , izbaci ulje za lanac.
Post je spojen: [time]1292958275[/time]
_________________________________________________
Uuups , sad se setih , starije Oleomack su imale pumpu ali uzupcenu direktno na radilicu tako da se desavalo bas to sto kazes , ali je bilo moguce podesavanje kolicine ulja.
 
Pa sta da radim?
Post je spojen: [time]1292960783[/time]
_________________________________________________
....znaci sa ovom bedom sam osudjen da sekao ne sekao gubim ulje totalno bez veze! Bem ti Dolmar! ....na kraju nesto razmisljam, dali da radi plava sekira od par kila ili macola od 4,5!?
 
Ma slobodno je razradjuj rezanjem , bez opterecenja , do 2/3 gasa , sitnije drvo. Tako jedan rezervoar , bice dovoljno razrade .
 
Ma to sam uradio ali kako da resim ovo sa prosipanjem ulja dok lanac stoji. Ima li tome leka uopste?
Ma, lepo meni rece burazer....kakav dolmar, bezi od tih gov....na! Danas ne zasluzuju da im se ime pise velikim slovom!
 
nele ne opterećuj se time , kada će ti motorka da radi na leru osim sada kada je razradjuješ :sta:
ja imam dvije dolmarke i rade super , obje imaju šraf za štelovanje količine ulja , provjeri i ti dobro dali ga imaš , pa iako ga nemaš šta ti fali da malo više drukne ulja na lanac
 
nele bez brige. Isto sam se tako nervirao zbog moje huskvarne . Ali cim pocnes da seces sve to ide u drvo i nema problema kada je i na leru ne curi. Meni je ko nova na prazno trosila po ceo rezervoar ulja pre potrosenog goriva. Zvao sam cak servisera i sta nisam reko coveku a sve je bilo u redu. Videces sta sam ti pricao vec posle prvog rezervoara secenja . 98% sam siguran da je tako. Dolmar je dobra masina . Nemaj brige. Pozz . Javi kako se dalje ponasa.
 
nele ako je već tako razrađuješ onda nemoj sipati ulje za lanac da ti ne prosipa bez veze ako sečeš sitna drva do 2/3 gasa onda nemaš problema jer mora da podmazuje lanac.
 
U redu drugari hvala Vam na savetima i ohrabrenjima da tako kazem. Nadam se da ce se srediti a uskoro Vam saljem utiske i mozda i snimak......Pozdrav i jos jednom hvalaVam!
 
Kod vecih modela uljna pumpa je uzubljena preko puznog prenosnika(plasticnog puza)sa dobosem kvacila,tako da pumpa druka samo kad dodajes gas,tj.samo dok se lanac okrece.Tvoj dolmar je hobi masina,tako da niti je pumpa podesiva,niti je neki kvar.Gledaj da je razradis(1 rezervoar)nekako,posle je zabi tamo gde i treba......naravno u drvo :bravo:Tek kad je upregnes kontrolisi odnos potrosnje ulja za lanac i goriva,i ako bude 1-1 pichi,mada bi trebalo 1rezervoar goriva na2/3 rez.ulja,pozdrav!!!
 
Ja zamalo ne upropasti skroz moju novu husqvarnu . Napravio sam zadnji put mesavinu 2l sa samo 4ml ulja . Tredao sam da stavim 4dl ulja . Danas sam uzo 2,5 litra benzina i napravio tako mesavinu kao pre , i onda se setim da za pet litara treba da ode cela flasica ulja a meni ostala 3/4 flasice ulja . Mogla je da mi zakove nova testera . ::lose:: ::lose:: ::lose:: Kinezu mi je otisla skroz kompresija od takve mesavine , sad moze da se upali malim prstom . Srecom imam nov cilindar , klip i kariku za kineza pa cu da zamenim . Cudio sam se i sam nisam znao zasto je u pocetku radio lepo i cim se malo zagreje pocinjao za se gusi i da se gasi. ::lose:: ::lose:: ::lose:: Hvala bogu kad sam primetio .

Neledr:

Kad pocnes da struzes smanice se potrosnje ulja . Sve te novije testere , retko koja ima sraf za regulaciju ulja , pa ni moja husqvarna koja je isto tako lila ulje a sad nemogu da je nateram da podmazuje , jedva potrosi pola rezervoara ulja. Okaci neku sliku motorke. pozz . srecno! :ppozdrav:
 
Sto se pravljenja mesavina tice...OPREZ!!!Bolje malo paznje i koncetracije,nego zbog jedne sekunde 50-100 evrola na sunce.U krajnem slucaju bolje vise ulja,nego manje.Znate kako kazu stari majstori*bolje da se kupa,nego da lupa*.Naravno sala,odnos onakav kakav proizvodjac odredi i kraj.Tu sad ima jedna zajebancija sa njima,jer na kutijama nekih proizvodjaca ulja pise da je pravilan odnos onaj koji preporucuje fabrika masine koju posedujes.Sa druge strane proizvodjac masine kaze,da ako ne koristis strogo njihovo ulje,kolicina ulja koja je potrebna zavisi od toga sta je naznaceno na kutiji za ulje,i tako u krug i zna se ko na..be!Zbog svega toga koristiti samo proverena i originalna ulja i naravno malo paznje kod mesanja sa gorivom!!!


dulemajstor:koliko ks ima tvoja masina?
 
Moja husqvarna ima 2,4 kw odnosno 3,2 ks .

Kada sam je kupio meni je prodavac rekao da mesavinu pravim tako sto na 1l benzina stavim 2 kubika ulja. Prvo sam u pet litara benzina sipao celu bocicu , a zadnji put , naso sam neki spric sa podeocima . Izvuko ulje do drugog podeoka misleci da su to dva kubika a bila su dva mililitra . Dva kubika su 20 ml . Tih dva litra sam potrosio i tek sad sam primetio gresku . Mogao sam da upropastim novu motorku ali skratio sam joj vek trajanja za 5 godina sigurno. Ja inace testeru odrzavam besprekorno i redovno je cistim i eto sta mi se dogodilo. Popravljam testere sebi i drugima (neke sitnije kvarove , karb filteri creva , tako to ) a nisam u stanju da napravim mesavinu kako treba. To je bas bruka .
 
Dobar sistem za pravljenje mesavine je imati doznu za koju si siguran kolike je zapremine. Ja koristim doznu koja je kutija od filma za fotoaparate i koja hvata 0.5 , kao rakijska casa , i njome merim kad pravim mesavinu na litre, jedn dozna na 2 litra ( 2.5 % ) sintetickog ( nekad i polusintetickog ali malo vise ) ulja i to koristim za sve dvotaktne motore. Cisto radi informacije evo Tomosove fabricke ,preporuke za pravljenje mesavine za njihove pente t-4 . Sa sintetickim uljem za vazdusno hladjene dvotatne motore - 1 % , sa sintetickim/polusintetickim dvotaktolom - 2.5 % , sa mineralnim dvotaktolom - 3% , sa motornim mineralnim uljem - 4% .
Post je spojen: [time]1293018763[/time]
_________________________________________________
To inace vazi za za sve njihove motore , razne apn-e , vodene pumpe , mesalice ....
 
Nisam se setio juce da proverim kakva je kompresija posto je potrosila prakticno dva litra cistog benzina . Danas sam prekontrolisao i komresija je upola manja . Jos se razmisljam sta da radim da li da menjam odma karike ili da radi ovako dok jos ne opadne pa onda da zamenim karike . Jednom malom nepaznjom moze potpuno da se upropasti nova masina . Skratio sam joj vek trajanja sigurno za 5-10 godina.
 
Moj ti je savet da to odmah sredis, u suprotnom, desi se da ako je mnogo mala kompresija, nece da upali, a to u sumi bas i nije preporucljivo....
 
Dule majstor@
Desilo ti se da se karika , zbog loseg podmazivanja , zaglavila u kanalu , mora skidanje cilindra i ako ne uspes da otpustis postojecu , onda lomljenje , obavezno ciscenje kanala i nova karika.
 
Razmisljam se da li sam da menjam kariku i da to ocistim , ili da je nosim kasnije u servis, posto je nova testera? Dal moze sta da fali cilindru i klipu ako je budem za nesto koristio pre nego sto je odnesem u servis ?
 
Nazad
Vrh