Motorne testere

tup lanac početnik može da prepozna i temperaturom piljevine
ako je piljeviha hladna lanac ti je dobar , ako je piljevina topla (ne vruća) nego samo topla lanac loš
 
Big beng@
Bas tako , nista bez praxe. Ta visinska razlika izmedju zuba i babe ( baba , tako to kod mene zovu ) za videti day-light :D, je oko 0.7 mm , skida se ravnom turpijom a moze i malom brusilicom ali pazljivo . Obrati paznju na ujednacenost zuba , posle par ostrenja oce da se desi da je neki zub veci a neki manji , debljina turpije za taj tvoj lanac ( korak 3.25 ) je 4.8 mm a moze i 4.5.
 
@BeB
Korisne informacije. :ppozdrav:
Ta ujednačenost 'baba' da ih tako nazovem po naški..je problematična pomalo,treba to sve uredno meriti i pažljivo turpijom skidati.
Da li je neko koristio pribor za ručno oštrenje?
Na koji pribor mislim,možete pogledati na YT video tutorijalu koji sam ispod zakačio.
Mislim da je alatka prava stvar jer istovremeno dok oštrite zub sa leve strane,održavate ugao od 30-35stepeni oštreći zub sa suprotne (desne) strane,a istovremeno ravnom turpijom skidate sloj sa 'babe/grabulje/merača dubine zaseka..kakogod' :D
Da li taj pribor ima negde kod nas da se uzme?

uzgred, što se tiče 'babe' ameri to zovu 'grabulje' ili 'kalibar dubine' koji ,zapravo, odredjuje meru koliko će duboko zub (za)seći u dubini vlakna drveta.. :cao:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dD88rZ5FF04&feature=related[/youtube]
 
Rastislav je napisao(la):
Ja te "babe" nisam ostrio posto uz testeru sam dobio samo okruglu turpiju 4.5mm, ostrio sam samo zub!Moracu da se malo pozabavim i tim babama :haha:
pazi da ne pretjeraš jer onda se lanac previše zabija u drvo i mnogo je opasniji dodir vrhom mača(lanca)
 
Rastislave , ni ja nisam dobio uz tersteru ravnu turpiju ,samo okruglu ali dok nisam isturpijao vodjice dosadio sam u ovoj temi.Ne znam da li je promaklo nekom ima na zubu lanca zarez sa gornje strane koji pokazuje ugao ostrenja.Turpija treba da bude paralelna s njim .E sad ja gledao na kutiji za lanac i video da u odnosu na gornju povrsinu zuba kod oregon lanca ( povrsina na kojoj je zarez ) turpija treba da bude pod uglom od 10 stepeni i kad sam ostrio lanac ja sam turpiju drzao pod uglom.
 
Za taj 'zarez' ili 'marker' na zubu si u pravu,to sam video na jednom od tutorijala na YT-u.Ni ja nisam dobio ravnu turpiju, samo okruglu..mislim da ravna (ako govorimo o Villager motornoj testeri) i ne ide u paketu.
 
Ja imam Husqvarnu i nisam dobio ali ni uz jednu testeru ne dobijas ravnu turpiju samo okruglu. Kad je tup lanac pored sitne strugotine prvo osetis da nece da vuce u drvo ,stoji u mestu , pusi , vuce u stranu dok ide u drvo. ovo nabrojano su moje iskustva. A kad budes menjao lanac nemoj da se iznenzadis ako se i nov pokaze kao veoma los.meni se to deslio.
 
Ravna turpija se ne dobija iz prostog razloga jer je tri puta skuplja od okrugle :D ,

daxoni nisam imao iskustva sa tim modelom.
 
pozdrav svima na forumu,preko 20god.sam sa testerama i relativno dosta iskustva.Radim u svojoj sumi i naravno usluzno drugima.Sto se tice testera,poceo sa malim Mcculoch-om,dok mu nisam dusu izvadio,zatim Stihl 026 do 2001 god i kad je ona bila pri kraju,doslo je vreme za novu.Onda hamletovsko pitanje koju.U to vreme je husqarna bila znacajno jevtinija od koleginice stihl u klasi,a od dilera sam dobio informaciju(inace covek drzi pola radnje stihl pola husq.)da se stihl sklapa svuda po istoku,dok husq.(tada)iskljucivo u Svedskoj.Izbor je pao na husq.351 i uz poznate nedostatke(puz uljne pumpe,opruga lamele kvacila)sluzi vec 10 god.Naravno uz kvalitetna ulja,goriva,pravilne smese,sezonskog odrzavanja i dr.Sto se tice drugih testera,ja sam pristalica teorije da se kod izbora masine,uvek uzme za klasu vise nego sto mislis da je potrebno.To sam iskusio sa kupovinom motrne kose,uzeo stihl fs 55,a ispostavilo se da fali 0,5-1 ks,jer ne mozes predvideti sta te sve ceka u poslu!toliko za prvi put,pozdrav
 
E, opet ja sa svojim pitanjima.
Uzmem jutros novu Dolmar PS45, i sada sam opet u nedoumici u vezi ulja za mesavinu.Prodavac u salonu mi rece da se koristi SAMO Dolmarovo ulje za mesavinu i da se drugo ne preporucuje!E, sada, problem nastaje oko toga sto ja imam jos 700ml ulja Husqvarna XP, koje mi je ostalo neiskorisceno.Pitanje :
Da li smem da koristim to ulje ili moram samo Dolmarovo koje mi je preporuceno...odn, koje je najbolje za ovu testeru>
 
slobodno pici to sto ti je ostalo,ispostuj odnos i gledaj da ti mesavna ne stoji duze od mesec dana,proverena ulja(iz mog iskustva)husqvarna,stihl,dolmar...vodi racuna da su pakovanja originalna,tj.da pise ko ga uvozi
 
@neledr :

Slobodno mozes koristiti to ulje. To ulje je cak i bolje od Dolmarovog.

Kada budes kupovao Dolmar ulje obrati paznju da se na vrhu flase kad otvoris zatvarac nalazi folija . U koliko nema alu folije na vrhu to je falcifikat. U tom slucaju moze svako da sipa sta oce u tu bocicu i nije preporucljivo . Isti slucaj je i sa stihlom , kod koga se retko nalaze originali , 98% su falsevi i jako su opasni za upotrebu .

Sipaj husqvarna XP ili LS i nemas nikakve brige ortak . Jel je ta snaznija od one tvoje prethodne , malecke stilke . Kako radi ? Daj neku sliku .

@dejen 351 :


Dobrodosao na nas forum .

To je bio pametan izbor testere . Mada husqvarne i dan danas imaju probleme sa uljnom pumpom . Ja sam pre 5 meseci uzo 450e , i imam strasnih problema sa uljnom pumpom i podmazivanjem. Desava se da potrosi ceo rezvoar goriva , a ni petinu rezervoara ulja . I onda ciscenje maca , malo secem i opet problemi . Namuci me . Sve u svemu pored tog problemcica testera je odlicna i zadovoljan sam.

Jos ce ona da te sluzi i sluzi nemas brige.

Koliko godisnje iseces drva od prilike sa njom?

Ja sam do pre sest godina koristio dolmara starog 40 godina kojeg sam nasledio od dede , menjao sam mu jednom klip i radilicu i nije posle radio ni godinu dana , a stradao je cilindar , opet klip i radilica. Vise ga necu popravljati . Potom je moj pemeten otec kupio kineza misleci da je stihl bez mog prisustva. Imao sam stvarno veliku srecu sa tim kinezom , neki nisu mogli ni trupce da prestruzu koji su ga uzeli a meni je tri godine odradjivalo odlicno posao i isaklo silu pored ogreva i stubove za ceo malinjak . Sada sam nabavio rezernih delova i sredicu ga za neki dan da bude bolji nego kada je izasao iz fabrike . Za Husqvarnu sve pohvale .

@rastislav:

Kako si sredio villagerku ? Jel je odusak bio u pitanju , jel si stavio nov cep ili izbusio neku rupicu? Kako radi sada?

@TheBigBang:

Nemoj uvek skidati kaljke , babe, cistace kako vec , nego to radi po malo na svakih 6-7 ostrenja jer ako ih suvise skines , zub ce se dosta zabijati u drvo i testera ce dosta da se muci i nece moci da sece , a i jako je opasno zbog povratnog udarca . Za ostrenje treba dosta i dosta iskustva. Mene vise mrzi da turbijam . Kupicu za nekoliko dana einhellovu masinu za ostrenje pa javljam kakva su iskutva . U sumu poneses jos dva tri ostra lanca i nemas problema i glavodolje , lakse i jednostavnije . Pozz svima :ppozdrav:
 
Kada budes kupovao Dolmar ulje obrati paznju da se na vrhu flase kad otvoris zatvarac nalazi folija . U koliko nema alu folije na vrhu to je falcifikat. U tom slucaju moze svako da sipa sta oce u tu bocicu i nije preporucljivo .
Uh, sad me plašiš :cool:
Elem,ja kupih Dolmarovo ulje,jer su Oni tako rekli u prodavnici gde sam kupio i testeru,da jedino priznaju ako je sipano Dolmar ulje..
E sad,kada se odvrne zatvarač onaj crni-prvi,ispod je bila kao neka folija,tacnije ne folija već samo kao prilepljena prevlaka od plastike,kartona,papira..ne znam neka sintetika je..ali nije alu to sigurno znam,nema alu presvlaka preko otvora u bocu,vec taj jos jedan zatvarač koji se samo laganim pokretom ruke skida..Boca je Dolmar,sve pise original,ali jedino sto nema to je ta alu zaštita.
Napomenuo sam im to za ulje,da se sipa iz kanistera,oni kazu da to prvi put čuju i da oni dobijaju tako upakovano.Imaju ulja od po 100ml isto Dolmar,to se vidi da ne moze da se dosipa,jer su to doze od po 100ml u plastici zatvorene fabrički,a ima i ta čitava boca od 1l,sa strane kada se pogleda,vide se mere jer se ručno sipa,pa da se ne pretera sa sipanjem,tako da se sa strane vidi providno pišu mere 100,200...900ml,tako da se sipa odokativno po 100ml,samo da se ne pretera,da se umesto jedne,sipaju dve crte :D
Nadam se da si me razumeo sta sam zapravo hteo reći ::namigivanje::


Nemoj uvek skidati kaljke , babe, cistace kako vec , nego to radi po malo na svakih 6-7 ostrenja jer ako ih suvise skines , zub ce se dosta zabijati u drvo i testera ce dosta da se muci i nece moci da sece , a i jako je opasno zbog povratnog udarca . Za ostrenje treba dosta i dosta iskustva. Mene vise mrzi da turbijam . Kupicu za nekoliko dana einhellovu masinu za ostrenje pa javljam kakva su iskutva . U sumu poneses jos dva tri ostra lanca i nemas problema i glavodolje , lakse i jednostavnije .

To sam i ja razmisljao da uzmem jos jedan lanac i ponesem u sumu kada idem sezonski,jednom godisnje,da ne bih ostrio ručno,mada mislim da je potrebno i ručno naučiti.
U video tutorijalu koji sam okačio u par prethodnih postova, ona alatka je sjajna,ali to niko ne zna gde ima da se kupi,izgleda kod nas to ne postoji..što oštri sa obe strane ,dok simultano skida i dovodi nivo na toj babi..ili kako već..
 
mozes da nabavis ako imas nekog u austriji vrlo lako,ja ga imam ali mogu da ti kazem iz prve ruke da mi nije od nikakve pomoci :nono: lakse je rucno...
 
dule majstor Ne znam da li si dobro procitao,351 sam kupio jos 2001 god.dakle skoro 10 god.sam sa Husqvarnom i sve pohvale za njih.Inace godisnje posecem oko 100 kubika+rad u sumi,na njoj je sada 4 mac i mislim 15-i lanac,tako da je(iako je tek 2.u klasi profesionalki)jako izdrzljiva i pouzdana!!!Pozdrav
 
@ Dule Majstor.
...eeeeeeh, moj Dule majstore....e, sad cu da Ti ispricam sta se desilo.Jutros ja kao ponosni vlasnik hobby testere poznate marke Dolmar, mod.PS-45, uzmem benzin 500ml, sipam u dozer,dolijem SPRICOM ! 10ml ulja za mesavinu marke Dolmar, znaci napravim 2% po prospektu, sipam u rezervoar,sipam ulje za lanac Lancol i tu krece procedura paljenja! Povlaci se sauh, druka ce pumpica 4-5 puta, povlacim starter,javlja se, vracam sauh i blokiram gas na dugme i po povlacenju startera upali ona ko Bog! Rekoh super, nemoze bolje biti! Dodajem gas samo koliko da ga pipnem i ona reaguje istog sekunda! Opet, rekoh super ma mnogo bolje se ponasa nego moja Stilovka! Odlazim u kucu kuvam kafu na brzaka, i vracam se sa soljom u ruci da vidim kako radi i da ponekad dodam gas pomalo jer rekose da tako valja ponekad dodati kada se razradjuje. Kad ja tamo a ono MEDJUTIM! Umalo mi neispade solja iz ruke! Dolmarka sva zamazana uljem!!!! Dodam gas, a ona na lanac izbaci ko da sam strcnuo spricem!!! Niz lanac i mac, zatim ispod poklopca maca niz telo testere, kaplje ulje ko da se rezervoar probusio!!! Popizdio sam brate!!!
Rastavim je ja odn. skinem poklopac maca, skinem mac i lanac, kad ono tek sad nastaje sok i razocarenje! Iz rupe kroz koju dolazi ulje za mac pici bato ulje kao da se lanac okrece, a on u stvari stoji! Ukapiram da izgleda kod ovog modela uljna pumpa pumpa ulje ka macu ijako se lanac ne okrece, sto ce reci da bez obzira da li seces sa njom ili onako radi u mestu na leru ona ce da druka ulje ka macu i lancu! Neverovatno!!!! Kod stila pumpa radi samo kada se okrece lancanik i lanac a kada radi na leru, neide ulje!!
Da li je to moguce brate slatki da su napravili takvo sranje, jer ako je tako **greška ti ja testeru kad ona na leru trosi ulje bez da sam presekao i jedno drvce! Da li je ovo normalno!? Ako tako treba da radi, onda da ja nju lepo vratim gde sam je kupio i da dodam jos jedno 10tak hiljada pa da kupim nesto normalno! Molim za pomoc!
 
Nazad
Vrh