Motorne testere

Promenio sam mešavinu i testera se ponaša isto. Kad pojačam gas ili kad je upalim i prosto pustim da radi posle određenog vremena se ugasi.
Moraću malo ozbiljnije da se pozabavim - mi je prirasla k srcu - mala je i zgodna - lepo leži u rukama - već vidim sebe kako sečem drva i bagremac pored kanaka gde mi je vikendica.

Hvala svim kolegama na pomoći.


Danas sam malo sređivao vikendicu i pronasao sam flašicu Husqvarna ulja za mešavinu i pola flašice testerola ulja za podmazivanje lanca. Sad me još više 'svrbe' prsti da je 'opravim' i da krenem u seču drva. Ipak bi pre toga malo porazgovarao sa iskusnijim 'testerašima' i potražio par saveta.
Pozdrav
 
Ajd ovako da i ja postavim jedno pitanje. Imam Husqvarnu 61 otac je novu kupio i kad se reze sa njom ne pravi prave rezove nego pocien da podvlaci u jednu stranu. Naizgled lanac izgleda dobro vise od pola a otac kaze da kad potrosi pola lanca slabije sijece i on uvijek kupi nov. Skoro se pojavilo to podvlacenje. Da li je u pitanju lanac ili vodilica lnaca tj mac? sigurno se neko vec susreto. Na motorci nije nista promjenjeno osim drzaca auspuha i onoh dijela sto pokrece lanac.
 
Loše (nejednako) neoštren lanac. Pogotovo je izraženo kad se radi samo turpijom, bez šablona.
Jedna strana je uvijek više "na ruku" i na toj strani se potrefi ugao, a ona druga se uradi lošije i nakon nekog vremena (kod vas do pola potrošenog lanca) to postane izraženije.

Bilo bi dobro da neki od tih lanaca pokušaš naoštriti mašinski ili uz korištenje šablona pa da vidiš razliku (ako su do pola dobri mogu oni još dosta izgurati).
 
Pa otac uvijek ostri rucno i uvijek ga to zezalo a nekig turpija ima milion raznih debljina. Kod nas se to rijetko ostri masinski ja mislim da to niko nema al izgleda da cu nabavit onu masinicu seb. Ipak cu ga nagovorit da kupi novi lanac pa da vidimo jel u pitanju lanac ili mac a i ja mislim da je lanac.
 
Imaš raspravu na 140-oj strani teme alati i radionice o šablonima za oštrenje.

Bilo koji da nabaviš poslužiće, a onaj stihlov što je ujedno i držač za okruglu turpiju je kod nas oko 12 maraka (sa turpijom, samo provjeriti koja veličina treba za tvoj lanac) i ide to.

Ja imam neki malo komplikovaniji šablon što se montira na vodilicu i sa njim sa sredio par prilično upropaštenih lanaca (iz ruke je jako teško da se turpija kreće pravolinijski i da ne bude zaobljeno kad pogledaš reznu ivicu, uvijek ima malo uvrtanja u zglobu).
 
Pozdrav svima. Pre nekog vremena su mi otac i lokalni "majstor" uspesno "sredili" testeru Solo 654. Radila je dvadesetak minuta i ugasilase uz zveckanje... Nosio sam je kod drugih majstora ali kazu da za nju nema delova. Po okolini sam trazio takvu za delove ali ko ima nece da proda.Ima li ko ideju gde bih mogao da nadjem delove za istu?
 
Zvanicni distributeri i servis centar Solo masina je Green City Sremskoj Kamenici,pozovi pa mozda tamo nesto nadjes 021/ 47 55 217
021/ 47 55 016
021/ 47 55 017
 
Danas sam izgleda malo gore zeznuo testeru. Dal sam je zakočio pa kad sam probao da skinem držač lanca , onaj što drže dve navrtke nije hteo da se skine. Polako sa ključom zapnem ko sivonja i skinem ga. Izduvam kod komšije na traktorski kompresor , bila puna sitne strugotine, i kad sam hteo da vratim poklopac ne mogu da ga vratim na mesto. Nece da legne. Šta da mu radim da lako legne na mesto? Sad mogu samo da uzmem čekić i da ga bijem da legne. Opruga sto aktivira kočoicu puna sitne strugorine.
Pre dve sedmice bio sam jako pametan, umoran od rada nepazljivo skinuo poklopac maca koji je davao otpor. Nista ne kapiram, cisti, puni sledece gorivo i ulje za lanac, kad - poklopac maca nece nazad na mesto! Bila je aktivirana kocnica (zato se poklopac opirao skidanju), a sada nece nazad... Obruc kocnice uzi je od kvacila... Zakrenuo sam poklopac na dole, ispod linije brezona za mac oko tacke zvezde kocnice (da zvezda u poklopcu udje u zvezdu na telu testere), nategnuo da opruga preskoci preko svog kolena i oslobodila se kocnica. Vratio mac i lanac, pritegao lanac pa poklopac, i radi dalje skuter, ko te pita jesi umoran!
 
Drugari, treba mi karburator za Dolmar 100. Razlog menjanja je: neki pametnjaković je slomio diznu za štelovanje. Da li neko zna gde mogu da nabavim nov, s obzirom da testera nije od novijih modela?
 
Danas odem kod ovlascenog HUSQVARNA prodavca da kupim ulje za mesavinu, kad ono samo neko plavo HP. Do sad sam uzimao zeleno, valjda bese XP i bilo je oko 900 RSD i imalo je zelen i beo cep, a ovo oba bela cepa pa mi sad ovo malo sumnjivo. Mada, vidim da je zapecaceno, ima onu foliju ispod zatvaraca. Inace, jos malo pa dzabe, samo 950 RSD za 1 L tako da je ubedljivo najjeftinije, a bilo je dibro do sad.Ono STIHL od 100 ml za 150 RSD vec sam potrosio nekoliko bocica, a sezona jos nije kasvetno ni pocela pa sam uzeo ovo litarsko. Hteo sam da pogledam i novu H 555, ali kaze prodavac da stize u junu.
Evo jedna slika tog ulja
 
Neznam za to zeleno Husqvarna 2T ulje, tu boju ima Stihl Ultra. Ovo HP je nacelno dobro 2T ulje, inace najjeftinije od Husqvarne. Samo vozi!
 
Ne moraš lomiti noge da kupiš baš tipsko ulje.
Imaš i drugih ulja, verovatno i kvalitetnijih, po istim ili manjim cenama.
 
To ulje HP koristim već drugu godinu i nista mu ne fali. Njega kupujem kod prodavaca i servisera husqvarninih testera.Prosle godine sam kupio litar i potrosio. U Aprilu kupio drugu litarsko. Koristim ga i za husqvarnu 340 i za villagera bc 1900 x.
 
Nazad
Vrh