Motorne testere

Hvala,znam da je slabija od 61..ali za moje potrebe je sasvim dovoljna...izgorela prvi rezervoar u leru i blagom gasu...
 
Prosle nedelje sam kupio polovnu ocuvanu testeru Stihl MS 180. Probao sam kako radi par rezervoara ... u nekim tankim drvima...ZADOVOLJAN SAM. Zanima me kakva su vasa iskustva sa takvim "testericama" na sta bi trebao najvise da obratim paznju i koji nacin upotrebe je za nju najbolji?
 
Iskustvo sa pomenutom "testericom" je više nego zadovoljavajuće...
Samo što ja posedujem "starijeg rođaka" ove tvoje, model Stihl 018, ali karakteristike su iste...
Imam je oko 15 godina, a isto sam je kupio polovnu. Pretprošle godine sam menjao klip i karike, pošto je dosta izgubila na kompresiji, nisam dobio previše na snazi ali radi dosta bolje nego ranije...Takođe sam joj svojevremeno menjao uljnu pumpu, crevo za dotok ulja, puž koji pogoni pumpu, mač i lanac (više puta), par gumenih amortizera, kao i jedared rukohvat, jer sam bio "u elementu", i zaneo se previše u radu.
Mana joj je što hoće da nastane dosta problema sa podmazivanjem lanca iz više razloga: dotrajalost creva za dovod ulja od rezervoara za ulje do uljne pumpe, istroši se puž koji tera pumpu za ulje kao i nemogućnost štelovanja dotoka ulja na mač i podmazivanja lanca jer je pumpa za ulje jedan uzuzetno mali i prost deo ove motorne testere...
Godišnje isečem u šumi sa njom oko 10 kubika drva različitih vrsta, a takođe sečem i kod kuće ta ista drva na komade za šporet. Radim i uslužno rezanje...
Dolazi u kombinaciji sa mačem od 35cm i lancem od 25 zuba, prvom prilikom kada se istrošio mač kupio sam nov od 30 cm i lanac od 22 zuba, dobija se veća snaga, i okretnost pri rukovanju u radu...
Šta bih još dodao, nameni za koju je projektovana zaista odrađuje posao odlično, ovo što sam prethodno napisao šta sve kod mene radi, joj uopšte ne spada u opis posla...:osmeh:
Zapitaj se samo zašto je nova duplo skuplja od konkurencije tipa "P.R.C" u istoj ili sličnoj klasi...
 
Prosle nedelje sam kupio polovnu ocuvanu testeru Stihl MS 180. Probao sam kako radi par rezervoara ... u nekim tankim drvima...ZADOVOLJAN SAM. Zanima me kakva su vasa iskustva sa takvim "testericama" na sta bi trebao najvise da obratim paznju i koji nacin upotrebe je za nju najbolji?

Ne bih da ponavljam moja iskustva sa tom testerom, vrati se nazad nekoliko strana pa čitaj. Uostalom dosadio sam više. :osmeh:
Moj najbolji savet ti je da lepo pročitaš uputstvo za upotrebu MS 180, evo ga na ovom linku i na srpskom Uputstvo MS 180 . Tu između ostalog imaš savete i za rukovanje testerom, održavanje ali i za bezbedan rad. Posle toga možeš pogledati neki snimak održavanja testere i oštrenja lanca (iako ima napisano ali je lepše sve to videti). Evo npr ovaj zvanični Stihl snimak, ovde je dosta pojašnjeno.


Ovaj savet važi za sve testere. Hoću da kažem,manite se saveta komšija, prijatelja i majstora koji sve znaju kako treba. Koji možda i pored najbolje namere - greše! Znači reč samog proizvođača je glavna i tu nema diskusije, da li može ovako ili onako. Kad se setim koliko njih mi je pokazivalo kako se oštri lanac, i to sa ubeđenjem da to tako treba jer oni rade sa testerama godinama! A na kraju nije valjalo... Što kaže Vladika Nikolaj:

"Lako je naučiti životinju.
Lako je naučiti prostaka.
Ali je teško naučiti onoga
ko je nenaučen već postao učitelj drugima."
 
Tintoreti,nikad ne reci nikad.
A za ljubitelje tomoske ja danas kupio crevce za gorivo i filter i to za 500rsd.Nisam jos pravio snimak i foto sesn,ali bice.Naravno opet,po ko zna koji put,zaboravim da kupim Husqvarna ulje,litarsko pakovanje.
 
Imam problem sa Husqvarnom 365. Pocela na od prilike pola rezervoara da se gasi podpuno isto kao kada ostane bez goriva (dobije blago turazu i ugasi se) i onda naravno nece da upali, odvrnem rezervoar zavrnem i onda uz pomoc sauha upali, tacnije tada moram da je palim kao da je hladna.... I kada nastavi seci sa njom startno davanje gasao nako malo "secne" pa nastavi i posle kraceg rada pocne ozbiljnije tako da seca pri davanju gasa...:sta: Sta tu moze najpre da me zeza???
 
Imam problem sa Husqvarnom 365. Pocela na od prilike pola rezervoara da se gasi podpuno isto kao kada ostane bez goriva (dobije blago turazu i ugasi se) i onda naravno nece da upali, odvrnem rezervoar zavrnem i onda uz pomoc sauha upali, tacnije tada moram da je palim kao da je hladna.... I kada nastavi seci sa njom startno davanje gasao nako malo "secne" pa nastavi i posle kraceg rada pocne ozbiljnije tako da seca pri davanju gasa...:sta: Sta tu moze najpre da me zeza???

Mozda odisak na rezervaru...
 
Nista bez detaljnog testiranja na stolu. Moze da bude dosta toga od semeringa do spoja izmedju karburatora i cilindra pa sve do ipulsnog creva i oduska na rezervoaru. Evidentno je da zeza kada se zagreje. Da je vakum u rezervoaru posle otvaranja cepa bi trebala da nastavi sa normalnim radom a to nije slucaj. Znaci negde falsira dali na semeringu ili karburatoru. To mozes da proveris ovako.
Ulazna prirubnica
Crevo od goriva.
 
Neverujem da je semering naradilici jer on kada ode testera bi trebala da ima bas jaku turazu(koliko je meni poznato) a ja na ovoj huskvarnoj imam podpuno iste simptome kao kad nestane gorivo u rezervoaru, izgubi gas odjedanput dva tri puta "strecne" i ugasi se ... Sta bi tu NAJPRE moglo biti meni je sumnjivo dovodno crevo...Gde ga mogu najpovoljnije kupiti sta mi bude trebalo za husqvarnu 365 ? Tada bi eventualno pogledao i gibljivo usisno crevo (prirubnicu) od karburatora do cilindra... Ako je zacepljen odusak kako se to resava odnosno popravlja...?
 
Šta može biti uzrok Einhell testera je u pitanju pali normalno i posle par minuta guši se i nema snage,do nedavno radila normalno.Creva i dovod goriva su ok da li je pukla karika?
 
Neverujem da je semering naradilici jer on kada ode testera bi trebala da ima bas jaku turazu(koliko je meni poznato) a ja na ovoj huskvarnoj imam podpuno iste simptome kao kad nestane gorivo u rezervoaru, izgubi gas odjedanput dva tri puta "strecne" i ugasi se ... Sta bi tu NAJPRE moglo biti meni je sumnjivo dovodno crevo...Gde ga mogu najpovoljnije kupiti sta mi bude trebalo za husqvarnu 365 ? Tada bi eventualno pogledao i gibljivo usisno crevo (prirubnicu) od karburatora do cilindra... Ako je zacepljen odusak kako se to resava odnosno popravlja...?
Evo i jedan video na "ispitnom stolu" kako se to radi, normalno majstori koji znaju sta rade.:ppozdrav:

A odusak ti se nalazi odmah iza poklopca maca gde je zasrafljena rucica sto drzis levom rukom. Sa strane se nalazi i tesko se vadi radi zamene (ako nemas dugacke krive spicangle). Pa ga izguras kroz rupu gde sipas benzin. Moze se videti u rezervoaru crna cevcica koja stoji u gornjoj zoni rezervoara kada stoji normalno testera. Ta cevcica treba da se izgura napolje, tj uhvatis je spicanglama kroz rupu rezervoara i guras je ka unutra i ona ce izaci na suprotnu stranu (na stranu poklopca maca). Ovo sve ne radi dok ne kupis novi ventil jer stari se ne popravlja.

IMG_20140311_131031.jpg

IMG_20140311_131000.jpg

DSC09953_71046_1411563123_1280_1280.jpg
 
Poslednja izmena:
Radio sam sa Villager testerom prvi put u sumi, doduse obarao neko bagrenje koje nije debelo i dobro se pokazala. Ono sto je zanimljivo, a sto mi je komsija sugerisao, jer sam pocetnik, da je lanac tup. Ja sam se zacudio jer je nov, dobijen uz testeru, ali sam ga ipak odneo u Kraljevo na ostrenje ( 150 din) i pokazalo se da je stvarno tup. Drugi dan je stvarno bilo lakse raditi...

Imam jedno pitanje... Zanima me da li iz motorne testere, a pitanje se moze prosiriti i na kosacicu za travu treba vaditi ulje i benzin preko zime ili ne? Za gorivo verujem da treba, jer ce svakako da bude neupotrebljivo, ali me zanima za ulje za lanac kod testere i za ulje za motornu kosacicu jer kod nje ne pravim mesavinu... Hvala vam unapred :ppozdrav:
 
Ulje nema potrebe da vadiš, samo u kosačici ako je dugo korišteno promijeniti.
Mješavinu i benzin obavezno izvaditi jer vremenom propadaju membrane u karburatoru. Inače mješavinu praviti najviše za 10-15 dana jer poslije gubi na kvalitetu i imaćeš nestabilan rad testere.
Benzin možeš ostaviti u kanister i neće mu ništa biti do proljeća ako se ne potroši.
 
Radio sam sa Villager testerom prvi put u sumi, doduse obarao neko bagrenje koje nije debelo i dobro se pokazala. Ono sto je zanimljivo, a sto mi je komsija sugerisao, jer sam pocetnik, da je lanac tup. Ja sam se zacudio jer je nov, dobijen uz testeru, ali sam ga ipak odneo u Kraljevo na ostrenje ( 150 din) i pokazalo se da je stvarno tup. Drugi dan je stvarno bilo lakse raditi...

Imam jedno pitanje... Zanima me da li iz motorne testere, a pitanje se moze prosiriti i na kosacicu za travu treba vaditi ulje i benzin preko zime ili ne? Za gorivo verujem da treba, jer ce svakako da bude neupotrebljivo, ali me zanima za ulje za lanac kod testere i za ulje za motornu kosacicu jer kod nje ne pravim mesavinu... Hvala vam unapred :ppozdrav:

Bagrenje ume da bude baš zeznuto i da ti istupi lanac tako brzo da je to neverovatno . Moj savet ti je da ako nisi vešt da naoštriš lanac onda seci malo dalje od zemlje duže će ti lanac ostati oštar.
 
Cesto sam imao problem sa mojom H266, ili sitne ili krupnije stvari (zeza ler, menja rad kada se pregreje, nece da upali itd.), pa sam menjao sve zivo na njoj, preko amortizera, filtera, creva, svecice, membrane itd, i ponovo ista pesma. Medjutim od kako sam poceo da koristim iskljucivo Husqvarna ulje u kombinaciji sa nekih 4,2-4.4 litra benzina, promena je neverovatna. Koliko god da radim sa njom, testera vise uopste ne posustaje. Nastelovana je da bolje ne moze, lanac cesce ostrim sa sablonom i guta sve ispred sebe.
Sada za vikend, otislo nas trojica u sumu i nasekli 8m. Radilo se sa mojom Husqvarna 266se i Stihl 038. Ova stihl, iako u navodno super stanju i priblizne snage, dosta je sporija i slabija od Husqvarne, pa smo stihl stavili po strani i radili samo sa husqvarnom. Vlasnik stihl-a sipa obicno neko crveno ulje sa pijace i to mesa sa 5 litara benzina.

E sada, ne znam kakva su vasa iskustva sto se mesavine tice, ali ja toplo preporucujem ovo husqvarna ulje.
 
Isto sam i ja imao raznorazne probleme sa tomoskom i na kraju je batalim,necu da radim sa njom i to je to.Kad sve me nesto kopka da je probam i sastavim je,nastavim crevce za mesavinu i sipam mesavinu za stilku i cepa ona ne zna da stane.Oce po malo da falsira,ali sad kad joj zamenim crevce i filter goriva mislim da ce da radi bez problema.Pali i vruca i hladna i ima snage.Nego sad se setih za mesavinu,kad je bila pre par godina u servis radi zamene klipa i karika majstor je reko da se pravi mesavina sa ovim 2t uljima,ali da se doda malo i SAE 30,pa me zanima jel cuo jos neko za tako nesto?
 
Nazad
Vrh