Motorne testere

Nije kolega , koristim je ja tako vec 11 godina i odradjuje sve zadatke .
 
Ja sam dosad koristio standarnu varijanti piko i 35 cm pa sam mislio da olakšam sebi ako lakše radi sa piko mikro i 30 cm.
noćas sam razmišljao i zaključim da nemam potrebe menjati mač ima 3 lanca i danas od Brkina naručio još dva nova i izguraću sezonu tj mislim da neće biti problem iseći 40 m drva.
Kada mač strda možda i probam piko mikrox30cm.
 
Dok se ne istupi,i tako redom dok se svi ne istupe onda ih odnesem na oštrenje,nikad ne merim niti zamaram glavu sa tim.
Pečem rakiju po 20 t koma godišnje nikad nisam izmerio (tačno) koliko litara izađe iz kazana(samo otprilike) a ne da merim koliko sam drva isekao sa lancem.Nisu svi u istom stanju,neki su istrošeniji neki su novi.

- - - - - - - - - -

E da sada će mi Brkin poslati i turpiju i to dve svaki lanc će da dobije svoju.
 
Pitam za.jedan životni vek lanca sa redovnim oštrenjem,odprilike koliko može da iseče to me interesuje ,kod mene se nešto brzo pohaba.
 
E to pitaj ove stručnjake kojima je smešno ja sam totalni amater, još su mi svi lanci na broju od prvog i prilično dobro izgleda nema neke znakove oštećenja.Svake godine isečem 20-25m drva a ove zbog prevoza dobio sam 40m
 
Ne razumem šta je smešno?U principu svake godine uzmem po jedan nov,prošlu sam preskočio pa da ne izgubim red.
Napisao si da ce ti 5 lanca biti dovoljno da izguras sezonu,tj. da iseces 40 m. drva. Pa to ti nisu kurtoni pa da ga jednom iskoristis i bacis. Inace moj lanac je isekao preko 100 m. i trenutno je negde na manje od pola , pritom sam ga nekoliko puta bas dobro "ubio" posto secem i vucena drva,pa se cesto nadje neki kamen. Ako se ne seku vucena drva,lanac moze da potraje dosta dugo i naravno da se ne ostri masinski,posto to brzo pojede lanac.
 
Ja sam dosad koristio standarnu varijanti piko i 35 cm pa sam mislio da olakšam sebi ako lakše radi sa piko mikro i 30 cm.
noćas sam razmišljao i zaključim da nemam potrebe menjati mač ima 3 lanca i danas od Brkina naručio još dva nova i izguraću sezonu tj mislim da neće biti problem iseći 40 m drva.
Kada mač strda možda i probam piko mikrox30cm.
Imam dve motorke, staru Stihl 018, "pravilnije" ms180, jer sam gomilu delova na njoj menjao pa je više ovo drugo neg' prvo, i novu Stihl ms180...
Prva, da je ipak zovemo 018, navikao sam, ima picomicro lanac sa 22 zuba i mačem od 30 cm, a druga, nova 180-tka je stigla u "fabričkom " pakovanju, sa standardnim lancem od 26 zuba i mačem od 35 cm, tako da sam i više nego relevantan da govorim o iskustvu rezanja u obe varijante...
Elem, da ne dužim, koristim obadve podjednako, ali mi je ipak nekako 018 lakša u ruci (i prirasla srcu), i prvo nju uzimam da radim, a nova čeka na red...
Deblja drva i kada trebam obarati, onda 180-ka, a kresanje i skraćivanje, 018-ka...
Prosto je neverovatno s kojom lakoćom manji i kraći lanac prodire u drvo...
Jedini problem predstavlja kada manjim lancem u radu samo dotaknete zemlju, odmah prestaje "oštrina", mora se preći turpijom preko svakog zuba, NE OŠTRITI, samo očistiti od zemlje, koja na vrućem i masnom lancu za delić sekunde napravi tanak "film", i velim ja, prestaje "oštrina", lanac se vrti po drvetu bez efekta....
Dok kod 180-ke, iako dodirnem zemlju, nastavljam sa radom...
"Problem" je u podmazivanju lanca, uljna pumpa "dodaje" ulje na lanac kroz kanal, i ne postoji opcija štelovanja dotoka ulja, i tim kanalom je ograničen dotok, e sad, tankom burgijom, čini mi se 2.5mm sam proširio taj kanal i veća količina ulja stiže do lanca...
Još nešto, ponekad na 018-ki mi "zafali" tih 5cm duži mač na 180-ki...
Smešno, ali tako je....

20161105_103844.jpg

20161105_103913_1.jpg
 
Može li se negde naći biksna što ide u deklo za paljenje, a kroz nju prolazi kanap za STIHL MS660? Kanap je napravio kanal i cepa se. Ne može da traje ni 2 meseca. Od kako smo se dva puta vratili iz šume kući, nosimo po 2m rezervnog kanapa. Ili je ipak bolja varijanta napraviti na strugu?

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Sto mi se previse lako aktivira kocnica na husvarni...juce sam onu zastitnu rucku sto aktivira kocnicu privezo zicom da bi uspio presjeci jos koje drvo da dopunim prikolicu
 
Može li se negde naći biksna što ide u deklo za paljenje, a kroz nju prolazi kanap za STIHL MS660? Kanap je napravio kanal i cepa se. Ne može da traje ni 2 meseca. Od kako smo se dva puta vratili iz šume kući, nosimo po 2m rezervnog kanapa. Ili je ipak bolja varijanta napraviti na strugu?

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
Imaš tu limenu čauru da kupiš recimo u Šumoopremi, ali ti treba alat da bi je ugradio, donja strana mora da se zapertluje.
 
Ima li neki način da se to uradi u kućnoj varijanti? Kod nas u prodaji nude samo celo deklo.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Pa mogao bi parce sipke recimo fi 16 da naostris u konus i da polako kuckas i vrtis i tako zapertlujes tu cauru za plastiku.
Nebi trebalo biti problem, ja sam to do sada nekoliko puta radio i nije bilo tesko..
 
Jel može neki drugi dvotaktol da se koristi za motorku ili mora baš ono Stilovo ,npr.ovo?
0-IMG-8df67a028348bfb713cfbef889c13645-V.jpg
 
Poslednja izmena:
Gde ima to,vidim oleo mac imam testeru njihovu pa da se slaže:osmeh: Primetim da mi testera nekako kilavo radi ,nema onu oštrinu,pa počne sveća da me zeza ,očistim je detaljno izduvam je malo na prazno i eno je opet ujeda .Da li je moguće da kilavi zbog prljave sveće?
 
Nazad
Vrh