Motorne testere

Koja je svha u sumi da se meri duzina drveta . Po meni vaznije je da se proceni gde ce da padne drvo , da se ne nasloni na drugo kao kad samo otac i ja sekli pa nam vetar naslonio na drugo .Srecom nije bilo mnogo debelo pa je drveni klin zavrsio posao.

Evo primera. Mom bratu u selu raste jela pored kuce na u vrh glave 2 metra od kuce.Podigla betosnku plocu ispred cesme i ima jedno 20ak metara visine i vise od 50cm u precniku Na 3-4 metra od nje je jabuka kolacara , na manje od 1,5m prolaze kablovi od struje sto idu sa bandere do kuce . Ako padne na tri strane pravi ogromnu stetu jedino moze na jednu stranu ali tad lomi ogradu. Jedino da je neko krati od vrha i sece , celu nema sanse da je obori. Kako je najbolje da je odsece ? Dzabe merenja i procene kad je na najgorem mogucem mestu u dvroistu.
 
Ljudi jedno pitanje za vas iskusnije ,kako da izmerim duzinu dosezanja,ili duzinu do koje ce dosegnuti stablo prilikom obaranja

ima jedna stara metoda pod uslovom da nisi debeo i da imas neku prosecnu visinu,prvo ocenis od oka visinu drveta pa iskoracas tolko metara od drveta pa se savijes skroz da ti glava bude izmedju nogu i gledas drvo pomeras se napred dok ne ugledas celo drvo,od tog mesta izmeris metrom do drveta nadam se da ste me razumeli metoda je dosta tacna znam da ce se mnogi smejati:osmeh:
 
tu metodu uglavnom koriste svi sumari i takve stvari su ucili od starijh kolega cak se ta metoda pominje i na fakultetima ne verujem da takve price neko izmislja uostalom ja tu metodu koristim i nisam nikad omanuo
 
Bio sam danas da slikam 346xp kod tog coveka i da je stavim na oglase. Daje mi 40e ako je prodam. Sta mislite kako izgleda i da li cu je uspeti prodati za te pare?
s6300469.jpg
[/IMG]
s6300470.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

s6300472.jpg
[/IMG]
 
EEE SUmadinac pozdrav e pa nema svako sumu u svom okruzenju ja je volim,ali zivim u vojvodini i netreba mi za secu u sumi ima drva koje ja rusim a okolo su zgrade kuce visokonaponski kablovi sa banderama pa poprecne zice pa kablovska pa telefon i onda mi je to jako potrebno naravno ima kada nemora moram da se pentram i seckam deo po deo ali ima kao sto mi sada treba desetak stabala da oborim i od oka ima mesta za celo rusenje ali opet sta je sigurno sigurno je
Koja je svha u sumi da se meri duzina drveta . Po meni vaznije je da se proceni gde ce da padne drvo , da se ne nasloni na drugo kao kad samo otac i ja sekli pa nam vetar naslonio na drugo .Srecom nije bilo mnogo debelo pa je drveni klin zavrsio posao.

Evo primera. Mom bratu u selu raste jela pored kuce na u vrh glave 2 metra od kuce.Podigla betosnku plocu ispred cesme i ima jedno 20ak metara visine i vise od 50cm u precniku Na 3-4 metra od nje je jabuka kolacara , na manje od 1,5m prolaze kablovi od struje sto idu sa bandere do kuce . Ako padne na tri strane pravi ogromnu stetu jedino moze na jednu stranu ali tad lomi ogradu. Jedino da je neko krati od vrha i sece , celu nema sanse da je obori. Kako je najbolje da je odsece ? Dzabe merenja i procene kad je na najgorem mogucem mestu u dvroistu.
 
Znaci nista mi niste rekli ja sam mislio da ste profesionalci ali ajde ja sam ovo nasao ali mi nije jasno pa ko moze da rastumaci neka opise
35asnld.jpg
Jedna verzija kramerovog denrometra :) Radi na trigonometriskom principu.... slicnosti trouglova

- - - - - - - - - -

Xaxaxaxaxa mi debeli i sa malo znanja oko toga merimo ipak drugacije. Ukratko,evo metoda kako svako moze da izmeri visinu drveta....Sa obicnim lenjirom od 30 cm. Stavite lenjir ispred oka uspravno,odaljite se od drveta sve dotle dokle dok se nula na lenjiru ne poklopi sa korenovim vratom drveta(deo gde pocinje panj) a 30 cm sa vrhom. Tj da se ceo lenjir poklopi sa drvetom,nula na dnu a 30 cm na vrhu.... kada to uradite pogled na skali od 3cm na drvetu je 1/10 visine drveta drveta. zatim tu visinu izmerite na drvetu i pomnozite sa 10. Dobicete visinu celog drveta... Metod je tacnosti 5 6 %... Naravno ko je ukapirao :)
 
... pa kad si već pomenuo profesionalni rad u švedskim šumama, Švedska nema tako vratolomnih brda, kao Austrija ili Bosna npr. ovdje se uglavnom koriste velike snažne mašine za sječenje, ogromna je to razlika u tehnologiji, radio sam nešto malo prije nekoliko godina, čistio pretežno privatne šume, jako opasan posao, sve isprepleteno, zategnuto, u sekundi da te vrag odnese, nešto malo sam se vrtio i oko ovog specijalnog rušenja u tijesnim prostorima. Nemojte se ljudi igrati sa tim, tu se glava gubi iz zajebancije.

Nikada nije premalo upozorenja kada je motorna pila, žaga, ili testera kako vi u Srbiji kažete. Meni je taj izraz testera neobičan. Testerisanje je za mene nešto sasvim drugo ali... Mi u okolini Sarajeva to čudo zovemo motorka.

Da se vratim na upozorenja.

Pentranje po drveću je opasna rabota, još ako imate i motorku uvijek ste u jako velikom riziku da se povrijedite. Motorka je jedna od najopasnijih mašina kojom čovjek rukuje. Način na koji mi obično radimo na Balkanu je odavno strogo zabranjen u svijetu.


Ni pomisliti se ne smije da se radi bez zaštitnih pantolona, naočala, štitnika za sluh.
Dalje, čak i kada se ruši i neko naizgled malo stablo, za mene je inače sve ispod 50cm debljine - malo, obavezna upotreba klina. Svaki covjek bi morao da se navikne da ruši sa klinom. Vjerujte da sam godinama obarao i obarao, ovo je savjet svima koji rade sa tom mašinom.


I još nešto, najopasnije drvo je uvijek ono usamljeno, ono za koje se misli da je jednostavno. Livadarke najčešće ubijaju, to drveće se opire vjetru i hladnoći i po pravilu je uvrnuto.

A mjerenje drveta? Pa, od ranih 70-tih see ja igram sa šumom, još uvijek imam pilanu, konzervirana i čeka da se gazda vrne, znam mnogo metoda, najjednostavniji je nabaviti kubičnicu i premjeriti drvo i očitati u tablicama, tamo stoji i kubikaža i visina i sve, ogranak i svašta još.


Na kraju kakvi bi mi sjekači bili da ne zapjevamo, da se čuje u kojoj smo gori:

Što baraba ostade bez leđa
malo Borka, malo Zorka
malo šuma i motorka

ebem li ti sikiru i žagu
to je meni oduzelo snagu

U zdravlje!!!
 
Prijatelju sta ti je kubicnica takva rec nepostoji bar ga google neprepoznaje



Evo pronasao sam tekst koji prati ovu sliku .Koliko daleko će drvo dosegnuti?
Kada obarate drveće u blizini zgrada, često je važno da se kontroliše i pravac obaranja drveta, i odstojanje koje može da dosegne. Jedan način je da upotrebite jednostavne geometrijske principe i da odredite tačku na tlu koja označava jednakostranični i pravougaoni trougao, što će reći na odstojanju koje je jednako visini stabla. Ovaj princip može da se odredi štapom. Držite štap tako da je odstojanje od oka jednako dužini štapa, a ugao između dva kraka trougla je prav. Oko, bi u idealnom slučaju, trebalo da bude na istoj visini kao i panj.
1gkwm0.jpg

I sad mi nije jano kako da oko bude u visini panja JEDINO da se legne
 
Kubičnica, dakle!

Oprostite, do mene je.

Sječa šume podrazumijeva i mjerenja, to je također veoma važan dio posla.
Osnovni alat svakog šumara, iliti lugara, za premjer usječenog je šumarska klupa i Kubičnica.

Šumarska klupa izgleda kao pomično mjerilo, šubler ili kako se već još ne zove. Tom klupom se premjerava uspravno deblo na prsnoj visini i onda se u Kubičnici očitavaju vrijednosti, visina, kubikaža tehnike, kubikaža ogranka, visina čak i do otpadne mase.

Kubičnica je šumarski priručnik, ne mogu se sada sjetiti ime autora, u svakom slučaju kod nas je uvijek vaćila Kubičnica nekakvog austrougarskog injženjera i mislim da je i danas ista. Naravno tu je sve nanizano u tablice, četinari, liščari, plemeniti lišćari itd.

Mene šumari nisu nešto posebno obožavali baš zbog te Kubičnice, znali su oni biti jako bezobrazni na premjerima i ja sam im uvijek smetao.

Npr. Kada je ceplja ili sječka u pitanju, 1 dužni metar se računa: 1m širine X 1 metar visine X 1.20 m dužine, kod ogranka ta dužina ide na 1,60m, a to su šumari često znali zaboravljati na štetu težaka. U nas ti je vazda takva šumarska sorta, duša ti je njima brstiti.

Nemam ovdje pri ruci Kubičnicu pa izvlačim onako iz sječanja, možda mi se potkrade koja greška, al eto, o kubičnici toliko.


Svako dobro!!!
 
pozdrav,sta mislite o motornoj testeri KIORITZ ECHO, ova nosi oznaku 452,kupio sam je skoro,odlicno radi,dobra kompresija,pali na pola kanapa kad je vruca,kako sa delovima ako zatrebaju,
 
I sad mi nije jano kako da oko bude u visini panja JEDINO da se legne
:D Pise da bi bilo idealno,ali i ne mora.... Jedan od nacina i da legnes,ili da stanes na nagibu ispod nivoa panja u visini oka....
 
ее Туто Туто .... извадиш оно једно стаклено око и ставиш на земљу ..:ppozdrav:
 
Samo da jos da ispravim gorstaka....
U pitanju su Tablice.... a ima ih mali milion.A clan gorstak je verovatno negde iz okoline drine :) Jedna od njih je i tablica kubatura,a po ovome sto gorstak prica to je tablica za odredjivanje zapremine ogrevnog drveta. Mada ne znam sta ce nekome tablica za odredjivanje V ogrevnog drveta kada skoro svako zna da pomnozi tri duzine...
A ovo 1mX1mX1,2m ja nemam pojma sta je... verovatno kolega gorstak pokusava da nam kaze da takav slozaj(figura)ogrevnog drveta ima tacno jedan m3 drveta(pod drvetom podrazumevam samo drvo bez vazduha). Naravno pod uslovom da je spakovano kao sibica :D
Evo jedan primer iz tablica: trupac duzine 8m i precnika na sredini 40cm po tablicama 1.1(Tablice zapremine trupaca,metod premera precnika na sredini trupca i duzine trupca) ima tacno 1,01 m3.

Evo nesto o tablicama koga zanima da cita :D Naravno ako ima neki kolega ing sumarstva, i vidi da sam pogresio slobodno neka me ispravi :D
Tablice se rade da bih olaksale rad ing sumarstva... nesto slicno ima na ovom forumu za bikove i junice,koje sluze za dobijanje tezine u ovom slucaju bikova na osnovu obima grudi.
U sumarstu postoje raznorazne tablice:eek:d tablica zapremina preko tablice visine,zapremina krosnji.... pa do zapremine lisca.Tablice se izradjuju na osnovu velikog broja preciznih premera,

npr tablice za odredjivanje zapremine bukve u dubecem polozaju.
One se izradjuju za veoma uske lokalitete(npr istocna srbija)ili za ceo njen areal(prirodna nalazista,mesta rasta).Mogu biti sa jednom ulazom ili vise(zavisno od preciznosti).Tzv jednoulazne imaju jedan ulaz najcesce precnik na prsnoj visini(1,30m), dvoulazne kao ulaze koriste prsni precnik i visinu, troulazne:prenik prsni visinu i neki treci ulaz najcesce sirinu krune... itd
Izvinjavam se unapred ako sam otiso u off... poz :)
A samo jos da ispravim kolegu Gorstaka za svedsku. Oni tamo imaju jake masine samo zato sto tim masinama moze da rade isplativo... Jer kod njih npr smrca koja se kod nas ne spusta nikad ispod 1300m nv,a tereni znamo kakvi su. kod njih raste na terenima koji su kao nasa vojvodina(ravni),a klima je hladna(frigidna aridna),pa uslovi odgovaraju smrci... Ima i kod nas takvih masina ali se uglavom koriste u vojvodini u plantazama topola...
A za zastitnu opremu,postoje zakoni i kod nas. Ali ih skoro niko ne postuje...
Ja te uveravam da u srbija i vojvodina sumamama svaki sekac dobija zastitnu opremu. Od cokula,pantalona, slema s antifonima... ali narvno da ne mozemo mi kao sefovi da idemo za njima u sumi i da ih teramo da to nose ako oni to ne zele. Nazalost takva nam je surova realnost,zato imamo dosta losih iskustva... Mene su samo dok sam setao po sumi terali da nosim zastitni slem da mi slucajno nebih pala neka suva grana sa 25m visine :)

- - - - - - - - - -

ее Туто Туто .... извадиш оно једно стаклено око и ставиш на земљу ..:ppozdrav:

xaxaxaxxaxaxxa ko nezna moze i na **greška sedne :osmeh:
 
Nazad
Vrh