Motorne testere

Što da ne, stare testere su godinama radile sa SAE30 ili kojekakvim Dvotaktolima(koji su po kvalitetu lošiji od motornih ulja).
Ti kinezi imaju niže brojeve obrtaja od ovih brendiranih nasviranih, pa im i manje smeta..
I ova nova 2T ulja je pitanje kakva su osim onih preskupih brendiranih zapečaćenih.
Pisao sam više puta koliko je mašina nastradalo od točenih 2T ulja, za koja su čak neki tvrdili da su hidroli bojeni sokom od maline..
Tako da je SAE30 generalno lošije od visoko performantnih 2T ulja, ali i daleko bolje od maline..
 
Mnogi su mislili da su stara 2T ulja bila u nekom specijalnom kvalitetu, a u stvari su bila jako jeftina ulja, koja su podmazivali klipni mehanizam i kasnije sagorevana i izbacivana.
Zamislite specifikaciju ulja za podmazivanje Wartburga ili Trabanta. A koliko se sećam sipalo se po fabričkom uputstvu svega 1-2%..
Samo je bitno da nije sa sokom od maline..:osmeh:
Sva motorna ulja za 4T motore su svakako bila sa boljim aditivima.
 
15 godina ti radi testera sa mešavinom sa uljem sae 30 bez problema?

Da, sve vreme :) . Tako radila i echo 452vl a tako radi i IMT 506 dan danas :).
Takođe nikada nismo praznili rezervoare niti ostavljali membrane bez mešavine. Nekako mislim da je za membrane pogubnije ako ostanu suve nekoliko meseci
nego da su u dodiru sa gorivom.
E sad nešto što ne mogu baš da razumem a tiče se brzine lanca na kraćem maču.
Brzinu lanca ( m/s) određuje broj obrtaja pogonskog lančanika (radilice) i prečnik pogonskog lančanika. Brzina će biti ista bilo da je lanac dužine 22 zuba, bilo da je 36 zuba. Razlika u brzini može da se javi ako govorimo o opterećenom lancu prilikom rezanja, pogotovu ako je on skroz u drvetu. Na praznom hodu ne može da bude razlike.
Stoji da će biti bolje podmazivanje lanca, jer je kraći, i biće sama mašina rasterećenija zbog manje zuba koji su u zahvatu za vreme rezanja ali suštinski
brzina lanca ostaje ista.
Ispravite me ako grešim.

- - - - - - - - - -

Ako si procitao toliko strana, sigurno si vec uvideo da preporuka za kineske testere skoro da i nema.
Topla preporuka bi ti bila da kupis jacu testeru poznate marke. Od najjeftinijih a opet kvalitetnih, preporucio bih ti husqvarnu 61.


Pročitao vala jesam, evo me već na 455-oj.
Zar nije husqvarna 61 dosta star model i sa slabijom amortizacijom? Ili sam ja pomešao modele od ovolikog čitanja :)
Gledao sam ovo ulje u Nišu i to je ta cena, 1200 din.

[/QUOTE]Sto se tice ulja, provereno dobra kombinacija ti je husqvarnino hp ulje koje kosta 1 litar 1200 din.
Ako bas hoces da zadrzis te kineze, onda ne diraj lancanike, vec samo kupi kraci mac, i na taj nacin si sacuvao svoj lana, koji ces skratiti, i dobiti jacu testeru i bolje podmazivanje. Uradi to na laksoj testeri kako bi ti sluzila za iskresivanje.[/QUOTE]


I moja ideja je da na slabiju stavim taj kraći mač i lanac. Promena koraka lanca mi nije problem, menja se samo prsten lančanika a imam oba.
Pitanje je samo koji konkretan mač i lanac da uparim. Znam da postoji 35cm, 3/8 , 1.3 piko ,lanac 26 zuba . Koji je pandan za korak 0,325 , 35cm?

Imam nekoliko lanaca u solidnom stanju koji su mi ostali od echo testere pa sam zato nabavio prsten lančanika 3/8, da bi ih potrošio. Nisu još za bacanje.
 
Imale su stare testere sa obicnim lezajevima a ne sa kuglicastim kao danas,one verovatno mogu da teraju sae 30 bez problema cak im verovatno znaci i visak ulja u mesavini...novije posebno sa danas kvalitetnijim 2t uljem zavrsavaju posao i na farbickim preporukama.
 
Evo pročitao sam celu temu, konačno :veseljak::.

Za vikend sam na AGM 4500 montirao mač 35cm i lanac 26 zuba, 3/8, piko - Oregon . Prvi utisci odlični, samo sam jedva namestio lanac , morao sam malo zadnju stranu mača da pobrusim da bi mogao lanac da se namesti. Možda je broj zuba trebao da bude veći od 26.
Sekao malo bagrem i dopao mi se filing sa ovom kombinacijom.

Čudno mi je bilo što je karburator naštelovan na 3L : 3 1/4 H. Tako testera radi dobro, na 1L : 1H neće da upali. Javi se ali ne startuje.
Neznam ko je i kada štelovao ali nije štelovana odavno, to je sigurno, otac misli da je neki komšija štelovao još pre par godina.
U subotu sam je detaljno očistio i hteo sam da proverim kako je naštelovana. Nisam mogao da verujem da sam morao da zavrćem po tri kruga.
Onda sam pokušao kombinaciju 1L:1H , i još neke +/- ali nije išlo.
Na kraju sam vratio kako je bilo, tj. 3L:3 1/4 H i tako radi dobro, lepo pali, lepo prima gas, potrošnja sasvim u redu.

Da li neko ima ideju šta nije kako treba i da li da nešto čačkam ili da teram ovako dok radi?

p.s. Stihl ms 180 na akciji od 15.03. do 15.05. , cena: 23.999 uz 5god. garancije! Sada sam u dilemi da li nov ms180 ili polovna ms250 ili ms260.
Šta mislite?

Pozz
 
Zavisi od tvojih potreba, koliko ucestalo koristis testere, debljina drveta koju seces, dali radis profesionalno u sumi ili seces 10-15m drva za grejnu sezonu. U sustini novo je novo, nikad ne znas kako se neko ophodio prema polovnoj testere i koliko je potrosena.

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока
 
Onda nova 180 ili oleo mac 937 je sad na akciji isto ili dolmar ps45, oleo mac i dolmar su malo jaci a po ceni povoljniji, sva ko po svom ukusu i dzepu, svako dobro

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока
 
Za sada još nisam doneo nikakvu odluku, ms180 mi se svidja a i ovde ima zaista mnogo zadovoljnih kupaca. Jedino se bojim da je ipak preslaba za obaranje i trupčanje većih prečnika . Možda me utisak vara ali ipak .....
 
Ma zavrsava posao i ona, samo treba osecaja za masinu, ne pretiskati previse i naravno ostar lanac uvek. Ja npr imam i Poulana 2.8ks, kopija je Husqvarne, nekad se za Ameriku Husqvarana skapala u pogonima Poulana, samo su spolja razliciti a svi delovi pasujubod Husqvarne, ja ga koristim vec 12god, radi odlicno.

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока
 
Onda nova 180 ili oleo mac 937 je sad na akciji isto ili dolmar ps45, oleo mac i dolmar su malo jaci a po ceni povoljniji, sva ko po svom ukusu i dzepu, svako dobro

OK je Oleo motorka, samo ... svaki drugi put kad krenem da radim ispadne neko srr, malo su osetljive. Odlicna stvar ako zelis da se upoznas kako rade motorne testere, ali za kupi i vozi varijantu ne bi je ponovo kupio :)
 
Za sada još nisam doneo nikakvu odluku, ms180 mi se svidja a i ovde ima zaista mnogo zadovoljnih kupaca. Jedino se bojim da je ipak preslaba za obaranje i trupčanje većih prečnika . Možda me utisak vara ali ipak .....
Kupio sam MS 180 prosle godine, birao sam izmedju nekih kineza koji su duplo jaci i duplo jeftiniji od ove testere ali sam kvalitet izrade koji se vidi na prvi pogled i osecaj u ruci a i ime, je prevagnulo u njenu korist. Njome sam obarao hrast i do nekih 30cm nekad i vise, testera sece kao luda za svoju snagu ali nema dovoljno snage za tup lanac, nemoj se zavarati, sece ona i sa tupim lancem ali ako zelis efikasno secenje, ostar lanac je pod obavezno.
Sa njom sam oborio i isekao oko 10 kubika bez problema.
Manu koju ima je da ne moze potrositi ceo rezervoar pod gasom i opterecenjem. Naime, nabijem 3-4-5 para kolaca u red i izmedju nabacam grane da bi ih u jednom rezu isekao na parcice za lozenje, znaci konstantni gas i opterecenje, pri kraju rezervoara se pregreje i pocne da se gasi i brljavi (sama od sebe da gas pa ga oduzme i tako u krug) dok se dobro ne ohladi.

Pozitivne stvari - Jaka za svoju velicinu, lagana za rukovanje, nosenje i rad, ne zamara, 2+1 godine garancije, kvalitetna izrada, za samostalni rad u šumi je odlična a možda i za dvojicu, lagani rad bez žurbe.

Mane - Zbog svoje manje snage (u odnosu na vece testere) ne prasta tupe lance u koliko zeliš u danu duže da radiš, ne bi trebao staviti veci mac od fabricki predodredjenog jer onda gubis na snazi (mada to i nije neka mana), nije za secenje trupaca za cepanje (2+m3), ne moze da potrosi ceo rezervoar pod punim gasom i opterecenjem (mozda to ne mogu i druge testere ali posto mi je to prva testera ne mogu da uporedim)

Ali iskreno, prezadovoljan sam i ako sam je tada platio u punoj ceni od 27000 ::novac::
 
Poslednja izmena:
Takodje sam birao izmedju kineza i 180 i nisam se pokajao.Za moje potrebe super,nije ni namijenjena za veca stabla.Koristim je najcesce za sitnije radove,pali od sale,lagana i ne vibrira.
Preporuka svima za neke manje poslove.
 
Nasoox, koje to testere brale trpi tup lanac i sece tupim lancem, daj molim te, osnova svakog testereta je dobro naostren lanac da bi testere pokazalo svoje prave performanse, tup lanac utice na X stvari na testeri.

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока
 
To je jasno da svaka testera želi oštar lanac da bi pokazala maksimalne performanse, ali ako imaš dva lanca iste 'tupoće' manje će se primećivati na jačoj testeri nego na slabijoj jer jaču testeru možeš jače i pritisnuti i ona će ponovo da seče dok ovu slabiju (ms 180) ne smes mnogo pritiskati. Moj tast ima neku stilovku staru 30 godina i tesku 12 kila, toliko je jaka da mozes da joj stavis i lanac od bicikle i neces primetiti dok seces.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh