Motorne testere

Razrada je siroka stavka i ima vise interesantnih tvrdnji,da za prvi rezervoar dodati extra ulje,nasuprot tome dodati manje ulje da brze `legne` na mesto,da umesto iako je to retko praksa osim ako bas vlasnik nije iskljucivo trazio da kupi(obicno mineralno ili polu sintetika) ne sipa se puna sintetika jer ona jos otezava `naleganje` i ima tvrdnje da hoce da glazira cilindar vremenom.Druga stvar umesto da se poveca sadrzaj ulja u mesavini da se presteluje karburacija da radi bogato i time dobije bolje podmazivanje ali naravno prodavcu se nikako to nebi svidelo da vlasnik masinu u garanciji cacka ali posle nekog remonta testere to je interesantan nacin...da bukvalno osetno dimi dok ne odrati to odredjeno vreme u leru pa posle se presteluje kako treba da radi-ima i snimak na netu jednog lika sto servisirao testeru i bas na taj princip radio.
 
I dalje stojim kraj toga da se ti motori ne moraju u ova moderna vremena razrađivati. Razrađivali ili ne, kako ti se potrefi i tako radiš. Gdje bi šumarije bile kad bi nove motorke drndale u leru 2 dana u "razrađivanju" ili ovi komunalci što kose travu trimerima i kosilicama? Baš koga boli špaga, uzmu, toče gorivo, pale i rade, kakvo razrađivanje i ne znam ja šta.

Kažem, kineski stroj smo kupili nov, samo upalili i odmah u veliki teret i nema greške, posuđujemo stroj po selu, nikakve greške do sad...
 
Pa ti mozes da stojis gde hoces, ali ne znaci da gledas u pravom smeru.
Znas i sam da su misljenja kao guzice-svi ih imaju. Cinjenice i iskustva su nesto drugo..
Sad bih voleo da mi kazes u cemu se bitnom razlikuje motor stare 070/051 i recimo, ms180/260, pa su kod starih pravila razradjivanja postovana, a kod novih netreba. U cemu se ogleda 'modernost' novih masina po tebi? Mislis li da je legura klipa sada bolja ili da je nikasil tvrdji i deblji?
Situacija je bas obrnuta..
Juce sam pricao sa upravnikom jedne domace sumarije(popravljao sam mu veliki glodac za panjeve), u vezi trajnosti i problema odrzavanja testera.
Naravno, da tamo niko ne vodi racuna o razradjivanju i pravom odrzavanju i znam da se tako radi u vecini firmi te vrste. Ali tako je on dosao u situaciju da su mu u kvaru sve Huske 365 i 372, za koje se nemoze reci da su amaterske masine po bilo kom kriterijumu.
Uglavnom su problemi sa klipovima i cilindrima, vecini je sagoreo/nalepio klip..
U sklopu motora jedini sklop koji se treba razraditi/uhodati je kontakt klipa sa karikama i cilindra. Ostalo je na kuglicnim i iglicastim lezajima i nema potrebe za uhodavanjem.
Nebih sada da tupim o toleranciji kruznosti cilindra, klipa i karika ali je sigurno da ti oblici nisu geometrijski savrseni kada izadju sa masine. Iz toga sledi da je medjusobno prolagodjavanje svakako pozeljno, ko zeli da trajnost masine produzi koliko je moguce.
 
Tu ni razradjivanje ne pomaze...kad ima troje sto rade sa jednom masinom...mada kad kupovao trimer ja otisao tamo da uzmem prodavac vec nasunuo nekih pola rezervoara u masinu i upalio je,ja posle kuci sipao ceo rezervoar motulovine i pustio je da radi i to potrosi pa nakon sipao jos pola, skuvao kafu bez secera,nije mi jasno kako neko moze da je pije sa secerom..pa je obilazio i povremeno dodavao gas,ne kazem da to toliko treba ali why not?(iovako sam imao zamesano gorivo) e sad ovo sto ti kazes ima istine i u tome...stihl testera sto cale kupio ni ne secam se toga ja cisto sumljam da on uopste nesto razradjivao a radi kao nova i danas.
 
Zasto se praviti pametan? Lepo pustis da odradi jedan rezervoar na leru uz povremeno dodavanje gasa. Posle toga jos jedan da nije bas pod punim opterecenjem i nakon toga cepaj. Barem sam ja tako radio za sve moje masine koje sam kupovao,tako su mi savetovali serviseri,a i svi koje poznajem su tako radili. Ne znam nikoga da je odmah iz prodavnice silio masinu.
 
Kada sam kupio testeru ''99 godine, jos uvijek je finkcionisao benzin sa 86 oktana i modricin mineralni dvotaktol, i ovlasteni serviser u Bn mi je rekao '' 5 rezervoara potrosi sa jacom mjesavinom od 5 posto u radu ali samo mekano drvo, poslije smanji ulje i deri je kako hoces i gdje hoces''
 
Ne kažem ja da su moderni motori kvalitetniji, daleko od toga... Kad samo slušam priče što je prva tatina motorka radila i koliko ju je posuđivao kojekome naježim se sav. Kažem da u moderno doba se igra više na kartu sreće pa šta te zapadne. Možeš dobiti "loš" motor, razrađivati ga kako god želiš i on će opet biti "loš" a može se posrećiti pa dobiješ "dobar" motor koji bez razrađivanja i kojekakvim siljenjem dura 20 godina. U modernim strojevima više nema nikakvih pravila što valja a što ne.

Dovoljno sam star da znam da su prve motorke bile kud i kamo bolje i da su durale razno razne stvari pa su radile godinama.

Staru 032 sam doslovce bacio u komadima na smeće, došao kolega i pita pošto mu ju prodam, ja mu dao džabe (tokom rada se odvrnuo cilindar, zakrenuo se, klip ga pojeo i izbrazdao te je na kraju klip pukao u cilindru) On ju tako u kutiji razbucanu da nekom baji koji je za nju imao cilindar klip i ostale djelove što su falili. Kaže kolega sastavio ju je i radi mala i dalje kao luda. Da sam znao da će biti ovih jeftinih kineskih cilindara i klipova, ne bih ju nikad bacao, znam samo da je otac tražio cilindar i klip za nju original čak u Zagreb zvali ali su mu stalno govorili da je prestara motorka i da za nju nema djelova. E, tek tad je došla nova ms310...
 
E ako je tako, onda definitivno semering ili obadva, "kaput"...
"Falšira" zrak....
Što bi se "majstorski" kazalo....:cao:

- - - - - - - - - -

I to menjaj pod hitno, jer ako tako nastavi, sledeće je "zakucavanje" klipa...
To bi ondak bilo, kaput, ali zapravo...

Obzirom da je sraf kojim se steluje karburator iskljucivo namenski za ler gas, verovatno mi je karburator pojeden od strane naseg loseg goriva.
Cuo sam se sa jednim mastorom, i rece mi da vrlo cesto stradaju membrsne od goriva, iako su testere nove.
Imao sam garanciju od 3 godine, a proslo je od kupovine 3 godine i 2 meseca jbg.
 
Koristim samo lukoilovo gorivo ecto i mešavinu pravim samo za trimer ili testeru i to samo koliko mi je potrebno. Mešavinu stariju preko sedam dana ne koristim ili prebacim u tomos motornu pumpu ali dodam više ulja.
 
Svakako nije lose sto svezije iskoristiti,mada kad je kvalitetno ulje i samim tim lepo se mesa a cak mozda u neke ima dodat stabilizator moze i duze...bar ja nisam imao frku neku ali zasto rizikovati:osmeh:
 
Koristim samo lukoilovo gorivo ecto i mešavinu pravim samo za trimer ili testeru i to samo koliko mi je potrebno. Mešavinu stariju preko sedam dana ne koristim ili prebacim u tomos motornu pumpu ali dodam više ulja.

Vodim i ja racuna maksimalno. Pravim mesavinu samo koliko mi je potrebno. Cesto svega 0,5 litara. Spricem odmeravam kubikazu ulja. Posle rada ostatak iz rezervoara prospem, i upalim testeru da izgori to u njoj. Al eto.. videcemo sta ce majstor reci. U subotu idem najverovatnije kod njega. Mozda je neka sitnica. Nadamo se.
U najgorem slucaju ako moram da zamenim membrane karburatora, verujem da je cena oko 1500 dinara. Kada sam to radio na H266, majstor mi je uzeo oko 1500 sa rukama.
 
A eto ja sve skoro kontra ,obicno pravim po 5lit mesavine ,rezervoar nikad ne ostavljam suv ,eno u njoj jos uvek ima goriva a palio sam je zadnji put sredinom marta.
Prvi rezervoar je razradio sa malo jacom mesavinom na promenljivom gasu , posle samo kocentraciju od 2% original ulja i pici tako 11 godina....
Jedina testera u domacinstvu i sluzi za sve od obaranja do seckanja na parce....
Mac od 35cm , i ni u jednom trenutku nisam osetio da joj je prevelik.
 
JBT-e na mojoj Stihl 018 i dalje je ORIGINAL karburator ZAMA sa PRVIM I ORIGINALNIM membranama !!!
Verovali ili ne, kupio sam polovnu motorku na Vašaru u Rumi negde između 2003. i 2005. godine, ne sećam se više !!!
Ne znam ni koliko je stara motorka !!!
Nikada karburator nisam ni čistio ni "produvavao", a kamoli ga rasklapao...
A koristim gorivo sličnog kvaliteta k'o i svi u Srbiji...
Marko, zaista se iskreno nadam da nisam u pravu, a da ti jesi, zapravo, tvoj poznanik-majstor...:cao:
 
Nikad ni iz kojeg stroja nisam ispoštao gorivo preko zime, samo u proljeće upalimo i radimo, nikad problema. Jedino je jedan SOLO trimer na kojem je bilo kvačilo pokidano pa ga nismo koristili 2-3 godine, e na njemu je otišao komplet karburator, sve se živo počepilo. Kupili nov karburator i gas dalje.

S motorkama nikad problema a mješavina se pravi po 10l od jednom 2.5% s najjeftinijim benzinom i s INA uljem za dvotaktne motore.

Sjetio sam se jednom prilikom da je majstor izvadio filter goriva iz motorke i pokazao kako je počepit i rekao odmah da je to od neadekvatnog kanistera i dao nam kanister nekakav koji je pogodan za držanje benzina i u kojem se benzin neće "zamutiti" i zbilja, filteri goriva stalno čisti od kako koristimo taj kanister.
 
Marko, zaista se iskreno nadam da nisam u pravu, a da ti jesi, zapravo, tvoj poznanik-majstor...:cao:

Ne znam konkretno na sta sumnjas, i sta moze biti trenutno strasnjije od karburatora? I sta bi izazvalo taj ozbiljniji kvar? Sekao sam neke sljive na gazdinstvu, u sledecem navratu je palim da posecem neke tanke bagremove za kolje koje mi je bilo potrebno i krece u sekundi da zeza, pa se skroz oporavi, pa opet zeza tj nabija veci ler gas i tako.

Inace, testera i sada pali bez problema, prima lepo manji gas, sve je kao super dok tako radi na ler gasu, lepo reaguje na sraf za regulaciju lera itd... sve je ok dok joj ne dam pun gas. Onda se gusi kao da nema dovoljno goriva. I kada tako stisnem gas do kraja i cekam, onda posle nekog vremena se samo kao oporavi i drzi veliki gas. Vrlo moguce i da je neka sitnica.

Vise bih voleo da je sitnica ne zbog novca koji moram da izdvojim ako je nesto ozbiljnije, vec zbog toga sto sam sve vreme iz opravdanih razloga hvalio ovu malu testeru, i ne bih voleo da me razocara uz toliku negu koju je dobijala.
 
Ja sam dugo kuburio sa starim jer je pravio po 5 litara mješavine uvijek. Ajde kad počinje sezona pripreme drva pa se to potroši u par dana nije problem, ali kad napravi mješavinu u oktobru da obori neku voćku i to čeka proljeće možeš ga jebat. Kad upališ mašinu stalno radi nejednako, nikako podesiti ler gas i izgubim volju za posao.
Još ako je ostalo u rezervoaru, nakon pola godine zabava sa membranama je sasvim izvjesna.

Inače, radim kao i Marko, samo ne praznim tokom sezone pošto koristim sintetičko ulje sa stabilizatorima. Ako je samo neki brzinski posao napravim pola litre za jedan rezervoar. Čas posla, a uvijek imam svježu mješavinu. Kad se sezona završi sve mašine se detaljno očiste i upale, isprazni rezervoar i upalim opet da potroši šta je ostalo. Otkako tako radim nemam problema u proljeće, već sipam potegnem uže i radim. :osmeh:

Odmjeravanje ulja špricem ne smatram za nikakvo pretjerivanje/bolest. Kad kupim litarsko pakovanje dvotaktola teško je odokativno odrediti potrebnu količinu ako nema onu pomoćnu baždarenu posudicu na flaši, pa se ovo nameće kao najlakše rješenje.
 
Za brzinski i sitan posao koristim rucnu testeru. Pola litra nikad nisam pravio. Inace pre 4 dana sekao testerom i kosio trimerom sa mesavinom od avgusta meseca. Nikakvih razlika nema. Ostalo mi jos 3 litra. To cu da iskoristim za nekih 20-ak dana za trimer.
 
Ja sam dugo kuburio sa starim jer je pravio po 5 litara mješavine uvijek. Ajde kad počinje sezona pripreme drva pa se to potroši u par dana nije problem, ali kad napravi mješavinu u oktobru da obori neku voćku i to čeka proljeće možeš ga jebat. Kad upališ mašinu stalno radi nejednako, nikako podesiti ler gas i izgubim volju za posao.
Još ako je ostalo u rezervoaru, nakon pola godine zabava sa membranama je sasvim izvjesna.

Inače, radim kao i Marko, samo ne praznim tokom sezone pošto koristim sintetičko ulje sa stabilizatorima. Ako je samo neki brzinski posao napravim pola litre za jedan rezervoar. Čas posla, a uvijek imam svježu mješavinu. Kad se sezona završi sve mašine se detaljno očiste i upale, isprazni rezervoar i upalim opet da potroši šta je ostalo. Otkako tako radim nemam problema u proljeće, već sipam potegnem uže i radim. :osmeh:

Odmjeravanje ulja špricem ne smatram za nikakvo pretjerivanje/bolest. Kad kupim litarsko pakovanje dvotaktola teško je odokativno odrediti potrebnu količinu ako nema onu pomoćnu baždarenu posudicu na flaši, pa se ovo nameće kao najlakše hop rješenje.

Čitam i za ovo se ne slažem u potpunosti.
Da treba praviti mešavinu kako treba to stoji ali da mesavina ako ostane pravi probleme to ne stoji.
Po mom misljenju bolje da je membrana mokra nego da je suva pola godine, pa posle kad sipam gorivo ona se stvrdnula i iskrivljena.
U mašinama nikad ne diram gorivo preko zime ako je ostalo šta, samo napravim mešavinu kako treba i to je to.
Na proleće palim i kosim( trimer tako 7 godina i nista mu ne fali) Tako i testere.
Ova tema je sazvakana 100 puta i trebalo bi prestati sa tim.
Konkretni problemi i preporuke bi trebali da su prioritet...
 
Nazad
Vrh