Motorne testere

Imam mali problem sa MS 180. Kada radi na leru, sama drzi veliki ler gas. Isturiram, i proradi tj unormali obrtaje, a onda uskoro ponovo isto.
Probao sam sa odvijanjem/zavijanjem srafa na karburatoru da to resim, ali ne pomaze. Znaci nije tu zabagovao. Koja me to sitnica muci?
 
Imam mali problem sa MS 180. Kada radi na leru, sama drzi veliki ler gas. Isturiram, i proradi tj unormali obrtaje, a onda uskoro ponovo isto.
Probao sam sa odvijanjem/zavijanjem srafa na karburatoru da to resim, ali ne pomaze. Znaci nije tu zabagovao. Koja me to sitnica muci?
Nikad sr....anje ne ide samo...
Odmah, pa za karburator...
To bi ti trebalo biti poslednja opcija...
Očisti filter vazduha i auspuh, proveri svećicu i po potrebi zazor na njoj...
Očisti filter goriva u rezervoaru i provjeri crevce (dovod goriva) do karburatora...
Naspi novonapravljenu mješavinu s "friškim" gorivom"...
Pa javljaj šta si uradio...

- - - - - - - - - -

Duzi mac i lanac na ms 180 su mana a ne prednost. Jaca je testera sa kracim macem i lancem i bolje je i podmazivanje, a za to sto im je namena ovim manjim testerama, i 30cm duzine je puna kapa.
Ja sam insistirao da mi prodaju moju ms 180 sa macem od 30cm i lancem 1,3.
Zato imaš dvije, pa krljaš prema potrebi....:osmeh:
Zezam jel da ?
To što ti kažeš sam ja uradio pre xxx (aj još jedno x ) godina na "staroj" 018...
Tako da, mogu samo da se složim (delimično) s tobom, jer za neke poslove uvek fali, ono, "malko", što se meri u cm, što đevojci sreću kvari....
 
A ja kad sam kupio ms170 u trećem oštrenju lanca sam primjetio da je jedan zub "na čisto" otkinut s lanca. Još se motorka razrađivala, nismo ništa teško s njom radili. Kasnije još dva zuba pofalila pa sam zamjenuo lanac novim. Nije durao možda tri oštrenja mač se na vrhu rascvjetao a pazim da nikad ne pretežem lanac, uvijek se lako rukom okreće. Da napomenem, lanac tanki je STRAŠNO istezao i onaj koji je s njom došao i novi... Kažem da nikad ne pretežem lanac.

Tad mi je došla kap koja preljeva čašu, nov mač i lanac kakvi dolaze original s ms180 (ne znam na pamet oznake) i preporodili smo se. Pila je pojela sad treći lanac koji se fino naoštrio do kraja, nije se istegao ni jedan ni približno kao originalni tanki koji je bio a s malom pilom radimo JAKO puno, al baš ju previše ganjamo. Jednom prilikom je bila toliko vrela da je temperatura propalila rupu u rezervoaru za ulje.

Meni se veći lanac i mač pokazao puno bolji nego originalni, al kažem, radimo dosta s njom iako imamo 026 i ms310.
 
Luka gledamo se krajem nedelje..docu do tebe
srecna kupovina,polako i strpljivo je razradi..3 reyervoara na leru...dva do trecine gasa.....kasnije joj radi sta oces...

marko... probaj da odvrnes cep od goriva kad pocne da divlja.....ako i dalje nastavi onda detaljno ciscenje karburatora i sistema za gorivo--ako i to nepomaze onda semerinzi propustaju
 
Prva stvar uhvatila me KRIZA IDENTITETA kakav sam ja to BOSANAC BEZ STILOVKE????
Druga stvar pogodi me pesma od Dragane Mirkovic a nemam cime da secem VENE
NPR: Cvete moj drugi su krivi za sve, za moje uplakane oci za tvoje pijane noci CVETE MOOOOJ!!!!!!
NPR: Vjetrovi tuge cije ste sluge?????
Druze pali ZHAGU sjeci vene DRAGAANAAAAAAA!!!!!!

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Nikad sranje ne ide samo...
Odmah, pa za karburator...
To bi ti trebalo biti poslednja opcija...
Očisti filter vazduha i auspuh, proveri svećicu i po potrebi zazor na njoj...
Očisti filter goriva u rezervoaru i provjeri crevce (dovod goriva) do karburatora...
Naspi novonapravljenu mješavinu s "friškim" gorivom"...
Pa javljaj šta si uradio...

Karburator ima jedan jedini sraf, i nema tu problema da mrdne malo i potencijalno dobije rezultat. A i bio mi je preveliki ler gas, pa sam svakako morao malo da to regulisem.
Filter vazduha cist, u pitanju je skoro nova testera, i tesko da joj ne valja filter goriva, auspuh, zazor na svecici. Problem je nastao malte ne naglo. Zato se i pitam, koja sitnica bi mogla da remeti. Mesavinu uvek pravim samo koliko mi treba, pa makar to bilo i po 0,5 litara.
 
Luka gledamo se krajem nedelje..docu do tebe
srecna kupovina,polako i strpljivo je razradi..3 reyervoara na leru...dva do trecine gasa.....kasnije joj radi sta oces...

marko... probaj da odvrnes cep od goriva kad pocne da divlja.....ako i dalje nastavi onda detaljno ciscenje karburatora i sistema za gorivo--ako i to nepomaze onda semerinzi propustaju

Ne znam uz koji dvotaktni stroj u uputama pisalo NIPOŠTO razrađivati na leru i to podebljanim slovima. Piše malo jaču mješavinu i ne paliti-gasiti na kratko motor uređaja, nego kad se upali raditi sa strojem lakše poslove. kad se taj prvi rezervoar potroši, dalje samo gas.

Što je naj gore, naša ms170 mislim da je imala baš takvo razrađivanje, nikakvih problema nismo imali, bušač za rupe, kineski FUXTEC, samo ga upalili u dvorištu da vidimo jel pali (ganc nov, iz kutije) kad smo vidjeli da radi, namontirali svrdlo 20cm prečnika na njega i u ledini izbušili s njime 1500 rupa u 4 dana i dan danas radi bez greške.

Čak je za motorne pile jedan poznatiji majstor s youtube-a rekao kad otvoriš rezervoar nove pile, osjeti se gorivo da je bilo u njemu. Pila je isprobana i razrađena u tvornici, nema potrebe da se razrađuje a i on je rekao da je najveća greška razrađivati u leru jer se motor ne zagrije dovoljno tj na radnu temperaturu nego se razrađuje "na hladno" a to ne valja ni za jedan motor.
 
Bobo znas li ti koliki je ler gas na 'pili'?
Dosta visi nego na tvojoj 'Breni' na maksimalnom gasu.
Dakle, tih 2500 obrtaja u minutu je dovoljno i za dobro hladjenje i za normalan rad sa sagorevanjem ulja.
Razrada klipa i karika u cilindru(koji je tvrd) je sigurno pozeljna i doprinece dugotrajnosti masine.
 
Karburator ima jedan jedini sraf, i nema tu problema da mrdne malo i potencijalno dobije rezultat. A i bio mi je preveliki ler gas, pa sam svakako morao malo da to regulisem.
Filter vazduha cist, u pitanju je skoro nova testera, i tesko da joj ne valja filter goriva, auspuh, zazor na svecici. Problem je nastao malte ne naglo. Zato se i pitam, koja sitnica bi mogla da remeti. Mesavinu uvek pravim samo koliko mi treba, pa makar to bilo i po 0,5 litara.
E ako je tako, onda definitivno semering ili obadva, "kaput"...
"Falšira" zrak....
Što bi se "majstorski" kazalo....:cao:

- - - - - - - - - -

I to menjaj pod hitno, jer ako tako nastavi, sledeće je "zakucavanje" klipa...
To bi ondak bilo, kaput, ali zapravo...
 
Bobo znas li ti koliki je ler gas na 'pili'?
Dosta visi nego na tvojoj 'Breni' na maksimalnom gasu.
Dakle, tih 2500 obrtaja u minutu je dovoljno i za dobro hladjenje i za normalan rad sa sagorevanjem ulja.
Razrada klipa i karika u cilindru(koji je tvrd) je sigurno pozeljna i doprinece dugotrajnosti masine.


Nisam možda bio dovoljno jasan...

NAIME

Riječ je o tome da se na leru "testera" predobro hladi tj da cilindar ne postiže radnu temperaturu na kojoj će raditi 99% svog radnog vjeka. Malo ima smisla "hladnu" pilu razrađivati kad će u poslu uvijek biti VRELA.

Zato u uputama i piše da dok je stroj novi da se ne koristi na kratkim periodima (da upališ motor i za 10 sekundi ugasiš, to mu najviše i škodi...)

Problem je što svi ljudi s balkana "znaju" više nego onaj koji je taj stroj konstruirao i koji za njega GARANTIRA.

Nisam još upoznao ovlaštenog servisera koji preporuča da se nova pila razrađuje u leru jer očito tu nešto ima. Još sam ja mlad i neiskusan što se motorki tiče ali kupili smo u skorije vrijeme 2 nove motorke i jednu koja je u servisu dobila nov cilindar, klip i karike (sve 3 su stihl ako ima neke veze) a u selu je kupljeno još 5-6 od čega je jedna ona najjeftinija što postoji iz trgovačkog centra. STIHL i Husqvarna NI JEDNA nije u leru razrađivana, pogotovo što je kolega koji je kupio dvije nove husqvarne radio tad u ovlaštenom servisu i nije dao da radi u leru. Dida koji je kupio tu jeftinu kinesku motorku ju je objesio za ručku u šupu na ekser i ostavio da potroši tri rezervoara u leru. Krenuo raditi s njom i karike je toliko pojela da se starter vukao kao da je motor šupalj. Dobio je nov cilindar, klip, sve što je ošlo, od prvog dana radio lagano s njom i evo, već 3 godine ga služi, koliko-toliko.

Između ostalog, radite kako hoćete, otac je svoju prvu stihl motorku 032 razrađivao u leru pa je durala 30 godina al složit ćete se svi da danas više nema takvih materijala.
 
Do sad me ni jedan od ovlaštenih nije iznevjerio niti prevario... Nemam razloga da ne vjerujem obučenim ljudima a da vjerujem kojekakvim priučenim seoskim šarlatanima. Otac je prije išao kod takvih po logici "što jeftiniji majstor, to bolji" KLINAC!

Trebalo mu je vremena dok se nije naučio da od toga slaba vajda...
 
Mene su više puta, moj kolega...::sramota::
Jedan, baš juče...::lose::
Tako da, bolje mi je, i pored sveg znanja i iskustva u popravci dvotaktnih motora, posavetovati se ovde, na Forumu, jer ima vrsnih znalaca, a i profesionalnih majstora, koji nesebično udele savet...:ppozdrav:
 
Vidi, nisu svugdje ljudi jednaki. Ne kaže se džaba: 100 ljudi, 100 ćudi...

Do sad još nisam naišao na ovlaštenog servisera za dvotaktne motore koji bi namjerno nešto išao zeznuti, prevariti, ukrasti... Kad nešto pitamo, uvijek kažu sve što nas zanima, zbilja se ne mogu požaliti. To je možda zato što ja nisam stručno lice ali znam da kad idem u šumu da uzmem motorku, da ona pali i radi bez ikakve greške i da se na nju mogu uzdati. Ne kažem da ovdje nema loših majstora, takvi ima najviše ali za takve se brzo čuje i kod tih se ne ide i gotova priča.

Naravno, može se i na forumima JAKO PUNO toga naučiti, to i jest bit foruma. Druženje, razmjena znanja i iskustava većeg kruga ljudi.

Samo skrećem pažnju da valja pročitati upute koje se dobiju uz stroj jer je u njima sve opisano kako se PRAVILNO stroj privodi poslu.
 
Nazad
Vrh