Motorne testere

Kao kad bi previse zategao zakivke u kojima treba da ima slobodan hod,sad dali su spojnice previse blizu pa ne mogu se ispraviti nebi trebalo jer je on skinut sa kotura i samo spojen.
 
Stihl lanac mi se bolje pokazao jer bolje reze drvo i duze se ne mora ostriti (naravno,ako se ne dohvati zemlja,kamen,metal...),pa duze traje.Sa istezanjem i spadanjem lanca nisam imao neke probleme ni sa husqvarna lancima.Nije to neka ogromna razlika,ali je ima....
 
Ne možeš nikako tu "stihl 4500" da zameniš sa Stihl ms180-kom, jer ta prvopomenuta je najobičnija kopija "nečega" (i to loša), verovatno Husqvarna (neki broj) modela, i sa originalnim Stihlom nema nikakvih dodirnih tačaka, pa čak ni ispisano ime, "zalepljeno" stikerom na ram...
S druge strane, svim srcem te podržavam u nameri da "nabaviš" jedan primerak originalnog Stihl-a, pa bio to i (drugostepeni) "najprostiji" model, ms180...
Kao što i reče neko od kolega, ona dolazi sa reznom garniturom od 35cm, i 26 zuba lancem, i to joj je maksimum, ali bukvalno, a ne vidim potrebu za "dužim"...
Ako ti treba "duži", onda se pretpostavlja i da ti treba "jači", hm, model motorne testere, pa takvu treba tražiti u višem cenovnom rangu...
Kada se na ms180 nabaci manji mač, od 30cm, u kombinaciji sa picomicro lancem od 22 zuba, ova tester-a-(ica) postaje prava aždaja, seče šta god hoćeš, neverovatnom brzinom i lakoćom, za kresanje grana oborenog stabla, nezamenljiva...
Imam drugara koji njome barata kao da mu je zalepljena za ruke, brzina je takva da ne stižem da sklanjam grane od debla koliko brzo ih odvaja...
Potrošnja je mala, i s jednim rezervoarom mešavine od 0.25 litara može se dosta drva iseći...
Ima ona i svojih mana (ali neću o njima, nisu presudne), uostalom kao i sve druge, ali u tom cenovnom rangu (i kvalitetu) nema konkurenciju...
Evo ti slika šta ova "igračka" od motorke sve seče, kod mene...

27-01-16-0916.jpg

20171020-133638.jpg
Uvek je izmedju mene i mog oca postojala rasprava oko novih Stihl testera. On tvrdi da bez 600e nema dobre testere, a ja tvrdim da za 15 kubika godisnje (+ povremena rezanja za stolarske svrhe) zavrsava posao ms180 sa macem od 40cm (objasnicu zasto) ili maksimalno ms211. Nas Stihl 4500 je kupljen sa macem od 50cm koji se posle par kubika raspao pri vrhu, sekao je ocajno. Otac je nakon toga kupio Oregon 45cm + org Stihl lanac i tom kombinacijom je saseceno nekih 60-80 kubika do sada. Stihl 4500 sa motorom od nekih 2.0 ks (+- 0.2 ks) moze uspesno da se koristi sa macem od 45 cm pa sam mislio da "originalni" ms 180 moze da radi sa 40 cm ko od sale.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
stihl 180 ili husqvarma 236? Treba mi za "po kuci i oko kuce'',nemam sumu niti spremam drva za zimu ali vazda imam zajebancije tipa odseci vocku,dascurinu metar dva drva...Imao h 340 i bila ekstra dok je dusmani ne ukradose.Nisam mogao da je satrem ma koliko se trudio,sekao cardake,zemlju eksere...E sada znam da ove nove bas i nisu toliko kvalitetne pa mi treba savet koju od ove dve da kupim.I da nije bas plan da je unistavam ali jbg desi se ponekad.
 
E brkin ka si vec raspolozen za savete jedno pitanje za tebe.
Kakvo je tvoje misljenje o huski novije generacije serije 5 ,konkretno radi se o modelu 545?
U nekom od ranijih postova video sam da o seriji 4 (testeri 445) i nemas bas neko visoko misljenje.
Da ponovim ptanje ako ga clan brkin-sonta @ uoci:osmeh:.
 
Poslednja izmena:
Gde ima Stihl lanaca da se kupi ,ali da su provereni? Stavio sam Oregon rezervni ali ne seče nikako, samo se patim s njim.
 
Obicno ako zakaci makar i malo negde kad pogledas lepo spic zuba hoce ka dole da se savije i onda ne ide,mora da se `otvori` opet...inace i ja sam pre imao frku sa ostrenjem ne treba bas ici po crti nego za malu nijansu tuplje ostriti.I ako nemas alat za obaranje rankera shodno zubu bolja je praksa ako ne baca rezance ravnom turpijom 2 ili 3 puta proci svaki nego sto sam video da neki brusilicom skidaju...jednostavno ne mozes nikako odmeriti-negde skine malo,negde previse i posle se pojave vibracije pri radu i sigurno i samo kvacilo opterecuje i ver. u najgorem slucaju moze da se lanac otkine.
 
screenshot-2018-10-22-at-21-04-21.jpg


Povela se priča o lancima i njihovom kvalitetu...
Pre desetak godina dobijem od prijatelja Oregon lanac sa 26 zuba u originalnoj kutiji...
Veli, njemu ne odgovara, za njegovu motorku, a veoma je sličan "na oko" kakav njemu treba, a ne može ga vratiti, kupio ga na Vašaru...
Pošto se "korak" složio za moju, trebalo je samo da skratim lanac na 22 zuba što sam i uradio...
Narode NIKADA više, kasnije, nisam imao lanac takvog kvaliteta !!!
Tražio sam da kupim, ali svi odmahuju glavom i nemaju odgovor kakav je ovo lanac?
Posle čitanja vaših Postova, setih se gde mi stoji "okrajak" od celog lanca, pa ga uslikah...
Zna li neko kakav je ovo lanac, sa čudnim delovima između zuba, izgleda da je za neke tvrđe vrste drveta?
Neko mi reče, da to služi za brže odbacivanje piljevine, jbm li ga...
Ne znam...
Šteta je samo što nema onih rupica na klizačima, za bolje podmazivanje, kao kod Stihl-ovih lanaca, tzv. Rollomatic sistem...
 
Kakve su testere Oleo mac gsh 51 i gsh 56? Ima li neko iskustva sa njima vidim da je jako povoljna cena

Ove testere (prema izjavi servisera i vlasnika sarvisa u Belom Potoku pod Avalom) prave se u Kini sa kineskim delovima, da bi pokušali cenovno da pariraju kojekakvim kineskim proizvođačima. Kontrola je definitivno OleoMac, ali...
 
Koji lanac ti treba? Broj zuba i korak?

Lanac je 325 "1,3" mač je 46cm a broj zuba 36.Koristio sam probni lanac koji je isekao oko 15metara i skroz se potrošio,stavio sam drugi nov Oregon ali on ne reže ni upola dobro kao probni koji je došao sa testerom ,u čemu je problem ne znam!?! Razmišljam da nije možda prevelik mač za ovu testeru od 2.9ks koji bi bio neki optimalan mač za nju?
 
Poslednja izmena:
Koja je to testera?
Za tu dužinu mača trebalo bi bar 4ks, pa da reže onako..
Recimo da testera S066/ms660 fabricki nosi mac od 50cm i 36 zuba, a snaga je preko 7 konja..
 
Nazad
Vrh