Motorne testere

Aha,nego kad gledas reklame za neke cepace oni sa njima cepaju neke male panjcice bez cvorova i kako nikad ne glavi koje inace lagano mozes sekirom a kad treba nas 2 da uopste podignemo panj na njega to je druga prica.
 
Znaci MS 180 moze da posluzi za 10-15 kubika hrasta godisnje? Moze li motor da savlada mac od 40cm za neka drva standardne debljine? Predlazem ocu da Stihl 4500 zamenimo 180-tkom, ali onje ubedjen da time nista ne dobija vec jednako slabu testeru.
Mislim da za seosko domaćinstvo koje ima svoj zabran, branik, eventualno šumu treba malo jača stihl testera. Neka iz palete poluprofesionalnih. Da imaju pouzdanu testeru koja bi upalila kad treba.
Imam MS180 i dobra je i uvek pali ali meni se čini da bi za selo trebala veća-jača.
 
Masinka zavrsila za ovu sezonu
4de0afc6f94ea314b8125c75eecb880c.jpg
15d3b2fdac7ebb5573bbe42cdacb7c3e.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
Kako si zadovoljan i koju testeru si imao pre ove?
Razmisljam o kupovini nove testere i lomim se izmedju ms 260 i husqvarne 562
 
Zadovolja sam sa masinom. Ne secem godisnje nesto puno drva, oko 30m(obaranje i secenje na metar). Imam svoje sume pa ima raznih drva, od topola i vrba koje ne mogu da obuhvate dva coveka do normalnih bagrema. Sve to uradi bukvalno iz zezanja. Zato smo je uzeli jer je profesional. Pre nje smo imali huskvarnu koja isto bilo jako jako dobra dok su bili original delovi na njoj. Ko je kupi nece se pokajati, jeste malo vece cena ali kontam kad je kupis miran si desetak godina. Rekli su mi u servisu kad sam je kupio da 2000m drva treba da uradi samo sa promenom lanca i sipanjem ulja i goriva.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
@Dobrodol kako cepas ova drva?
Motorkom !!! :osmeh:
Sve što ima čvorove i nakrivo ide, lepo fik-fiju motorkom u parčad, ložište šporeta u kuhinji i mog u sobi su i više nego zahvalni po tem pitanju...
Imam i sekiru, pravu kovanicu, od kamionskog gibnja iskovanu, pravio mi kovač iz Šajkaša, od 3kg, inače moj polu-zemljak, pa kad ošinem, nema da neće da se rascepa...
A imam i dve gvozdene kajle, napravio rahmetli babo u svoje vrijeme, ali ih slabo koristim, velim...
Jedino u poslednje vrijeme izbegavam taj sport, nisu više ni leđa za to, pa se čuvam, i idem linijom manjeg otpora, motorka svakom panju dođe glave...:ppozdrav:
Tu je veći problem natovariti to na špediter nego iseći:osmeh:
Griješiš, nije veliki problem, teže mi je vući te trupce ručno kroz močvaru, u vodi i blatu do kolena...
Kažu, um caruje, a pamet klade valja, vala tako je, svaka mu se riječ pozlatila, ko izmisli tu poslovicu, uzmem dva poduža drveta, poprečim ih na špediter, i onda kotrljam uvis, ili navučem španerom od 2 tone...:osmeh:
Ništa na mišiće, i kada nešto ne ide kako treba, sjednem, razmislim, SMISLIM, i držim se plana, ili ga menjam u hodu, u detaljima...
Ranije sam kobilom izvlačio drva, a pošto nemam više kobilu, a Pastuv nije to nikada radio, i bilo bi teško ga naučiti, preostaje ovom konju (mojoj malenkosti) da radi taj posao... ::namigivanje::
 
Zadovolja sam sa masinom. Ne secem godisnje nesto puno drva, oko 30m(obaranje i secenje na metar). Imam svoje sume pa ima raznih drva, od topola i vrba koje ne mogu da obuhvate dva coveka do normalnih bagrema. Sve to uradi bukvalno iz zezanja. Zato smo je uzeli jer je profesional. Pre nje smo imali huskvarnu koja isto bilo jako jako dobra dok su bili original delovi na njoj. Ko je kupi nece se pokajati, jeste malo vece cena ali kontam kad je kupis miran si desetak godina. Rekli su mi u servisu kad sam je kupio da 2000m drva treba da uradi samo sa promenom lanca i sipanjem ulja i goriva.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
Koju husqvarnu si imao,da nije mozda 61 koja je pravljena u saradnji ili sta vec sa tomos-om?
 
Husqvarna 365 je isekla oko 2000 metara drveta bez ikakvog kvaraAli imao sam peh...prosla bukva kroz nju tako da je mac bio smrskan,a telo motorke razbijeno u tri dela,zadnji rukohvat sa rucicom gasa i rezervoarom za gorivo,bio je metar od kucista motorke (koje je puklo na jednom mestu),a rukohvat je bio pored,potpuno izbijen od kucista,tako sto su sve tri opruge pukle.

Opruge i mac zamenjene,kuciste zalepljeno,motorka sastavljena i opet radi....ali sada,naravno,nije kao sto je bila.

Inace uvek koristim husqvarna ulje za mesavinu,litarsko pakovanje kosta 1200 din,sa dozatorom.

http://cavicprof.rs/prodaja/oprema/dvotaktno-ulje-husqvarna-hp/



Lanac Stihl koji se bolje pokazao od oregon\husqvarna lanaca.
 
Ja imao problem sa jednim oregon lancem-nije mogao da se naspanuje i cim das gas ispadne sa maca,sad dali mac bio los pa ga pokvario ili on nisam siguran ali nije ravno nalegao u kanal maca,a inace isto vise gotivim stihl-ov...cini mi se da se i manje teglji i nekako bolje sece.
 
Da, Oregon lanci su poznati da se tesko 'spanuju' i spadaju sa maceva i dosta losije rezu od Stila.
Husqvarne koriste te Oregon lance i stalno im spadaju lanci.
 
O cemu se ovde pise? Imam ne jednu vec dve huskvarne i nemam problema sa dotezanjem ili spadanjem lanca. Bas pre par dana sam se sa malom H 135 peo u dud da okresem jednu granu i naravno bez problema, a bilo je prilicno vratolmno. Da je to tako sto se tice lanaca peo bi se sa stilkom posto imam i njih.
 
Original roba je u pet deka što se tiče kvaliteta. Neki stari lanci koji su kupljeni u austriji nikad nisu pucali i još uvijek naliježu na mač, ali su im normalno poderani zubi od stalnog oštrenja. Ovi što kupim kod nas su kako kad. Neki su skoro kao to stari, a drugi se istegle i izgube korak prije nego se zubi poderu do polovine.

Obično kupim stihl lance, ali sam i sa oregonom imao odlična iskustva.
 
Ne,niko ne kaze da sa Husqvarne spadaju lanci ili se tesko spanuju na njoj naspram stihl-ove testere nego ovaj oregonov lanac nije mogao da se naspanuje jer u spojevima nema pokretljivost,kad ga zategnes vidis da lanac ne naleze uopste kako treba na mac nego imaju `brda` nije do testere ili spanovanja nego do samog lanca.Stavio sam posle neki stari oregonov i on je dobar...
 
Nazad
Vrh