Motorne testere

A zašto takav komentar?!? Ne znam i ne razumem se u testete ,mačeve ,lance ,korake, pa stoga pitam koja bi bila najbolja varijanta lanca za mač od 40cm ? Testeru sam kupio sa mačem od 46cm, zašto ga stavljaju ako je velik?
 
Baš tako Aco.....:ppozdrav:
Ratatatui...
Kombinacije su višestruke,prvenstveno moraš znati da mač,lanac i lančanik idu zajedno,u kompletu....
Moraš videti u kakvom je stanju lančanik, ako je dobar,onda se kupuje samo ODGOVARAJUĆI lanac i mač (spram lančanika)...

Moj predlog je da odneseš motorku u radnju gde si kupio i tamo ćeš dobiti najbolji savet...
Ako si kod Peraša u NS, ljudi koji rade tamo su sigurno upoznati kako da izađu kupcu u susret, po pitanjima koja tebe muče....
 
Nisam ni obraćao pažnju na dužinu mača kada sam kupovao,niti su me time privukli,možda nekog drugog jesu.Uzeo sam Olea iz razloga što je manje "plastičan"nego Stihl , a prodavac mi je gurao priču da je i Vilager super...sve oni hvale samo da se proda...

- - - - - - - - - -

Baš tako Aco.....:ppozdrav:
Ratatatui...


Moj predlog je da odneseš motorku u radnju gde si kupio i tamo ćeš dobiti najbolji savet...
Ako si kod Peraša u NS, ljudi koji rade tamo su sigurno upoznati kako da izađu kupcu u susret, po pitanjima koja tebe muče....
Prvo su mi dali greškom nov duži rezervni lanac,pa pogrešnu sveću ,stekao sam utisak da veze oni tamo nemaju...
 
screenshot-2018-10-22-at-21-04-21.jpg



Zna li neko kakav je ovo lanac, sa čudnim delovima između zuba, izgleda da je za neke tvrđe vrste drveta?
Neko mi reče, da to služi za brže odbacivanje piljevine, jbm li ga...
Ne znam...
Imam ga ja jos uvek. Takodje skracen na 22 zuba, ali ga nikada nisam nakacio i probao. Zapravo, dobio sam na poklon 7 lanaca sa isto valjda 26 zuba. Ti lanci su se koristili u stolarskim radionicama obzirom da sa njima postoji veca preciznost prilikom secenja dasaka i manje su vibracije. Koristili su se na elektricnim testerama. Zato imaju 26 zuba.





 
stihl 180 ili husqvarma 236? Treba mi za "po kuci i oko kuce'',nemam sumu niti spremam drva za zimu ali vazda imam zajebancije tipa odseci vocku,dascurinu metar dva drva...Imao h 340 i bila ekstra dok je dusmani ne ukradose.Nisam mogao da je satrem ma koliko se trudio,sekao cardake,zemlju eksere...E sada znam da ove nove bas i nisu toliko kvalitetne pa mi treba savet koju od ove dve da kupim.I da nije bas plan da je unistavam ali jbg desi se ponekad.

Ко није имао Хускварну 340 не зна шта је мала тестета која ради ко велика професионална. 12 и скор ипо година сече и струже 10-20 метара годишње и још је скоро ко нова.
Последњи мач и ланац сам купио Орегон и ни мало нисам задовољан. Карике се расклимале као да је секао три године а секао је само јесенас. Оштрим га пред свако сечење или стругање и то турпијом, пређем сваки зуб исти број пута , али му се зуби неједнако тупе . Неки остану оштри као пре рада а неки се иступе као да је секла камен.
Купљена је са мачем од 38 сантиметара и ланцем од 32 зуба. У упутству пише да може мач и од 45 сантиметара али никад није стављен.
 
To da se isti broj puta predje svaki zub u cilju da budu iste duzine ne znam koliko je dobra praksa,jer sta ako jedan zub u na primer 3 prelaza bude ostar a drugi ne? mozda je bolje da se ostri da budu ostri sto naravno ne znaci da jedan iz 2 a drugi iz 20.Vise moze mozda problem da napravi ako neka strana kad okrenes ti ne ide na ruku pa da posle vuce ukoso kad seces.
 
To da se isti broj puta predje svaki zub u cilju da budu iste duzine ne znam koliko je dobra praksa,jer sta ako jedan zub u na primer 3 prelaza bude ostar a drugi ne? mozda je bolje da se ostri da budu ostri sto naravno ne znaci da jedan iz 2 a drugi iz 20.Vise moze mozda problem da napravi ako neka strana kad okrenes ti ne ide na ruku pa da posle vuce ukoso kad seces.

Не вуче у страну. Скидам вођице испред резних зуба шаблоном . Може слободном руком али није то то ма шта ко причао . Ишло не ишло на руку наоштрени су исто са обе стране .Ланац није добар .
 
I ja sam imao loše iskustvo skoro sa oregon lancem. Sekao sam kolegi neka drva i pokidam moj lanac. Pošto je bio vikend nije imao gde da mi nastavi nego kupio nov oregonov u nekoj radnji koja je jedina radila. Da ga novog nije doneo ja ne bih verovao. U obaranju toliko je skakao i trzao kao da su kaljci loše skinuti. Stalno se otimao i zaglavljivao to nije bili nirmalno. Tek posle drugog oštrenja kad su se zubi smanjili počeo je malo lepše da radi. Ali isto primećujem kao i kolega da se zubi nejednako skidaju dok sa stihlom to se nije dešavalo
 
Какве су оно тетстере AGM мач 45 cm ,ланац неки узак зуби мање нисам видео и уже . Оштри се турпијом можда чак и 3.5 , не верујем да је четворка . Да ли оно може да сече и струже ???

- - - - - - - - - -

Да ли је тачно да новије тестере са електронским паљењем хоће да се заврте у рикверц током сечења?
 
Какве су оно тетстере AGM мач 45 cm ,ланац неки узак зуби мање нисам видео и уже . Оштри се турпијом можда чак и 3.5 , не верујем да је четворка . Да ли оно може да сече и струже ???

Postoji lanac 1/4..

- - - - - - - - - -

Да ли је тачно да новије тестере са електронским паљењем хоће да се заврте у рикверц током сечења?

Elektronsko paljenje ide jos od sedamdesetih godina, jel misliš da postoji i neko još novije elektronsko paljenje?
Prostom logikom, dvotaktni brzohodni motor bi tesko radio unazad, jer je pretpaljenje podeseno i do 30 stepeni unapred, tako da iako bi probao da ga nekako zavrtis unazad, tesko da bi varnica palila smesu skoro pred pocetak izduvavanja..
Inace postoje motori koji rade u oba smera..
 
Ma obozavam ih...da ih nema neznam sta bi radio.... one su dobre za majstore...kvare se ko mleko... pocevsi od pumpi,karburatora,pucanjem krimera(guma izmedju klipa i karburatora).crkavanjem kocnice i elektronike..i to jos u garanciji dok su.... ali recimo modeli kao sto su 61,66,68 ili 266,268 su ne prevazidjeni iz njihove kolekcije..dobra takva testere i dan danas vredi 300/350e....iako ih je vreme pregazilo odavno..teske,losa amortizacija,nema dekompresor ali i dan danas one seku

haha da da stihl dobro placa...nemam ja podrsku ni od jednih ali koristim proizvode koji se bolje pokazu...ja nisam kriv sto imaju po meni kvalitetniju potrosnu robu,alate,pribor

husqvarnina serija 5 neznam kakva je...nisam imao puno posla oko njih....sve su to bile neke gluposti...kad rasturim koju javicu

delikates tema lanci...

imam i stihl i oregon i zadovoljan sam sa njima a i ljudi koji su uzimali preko mene
pre par godina neko je uvezo oregona neku kopiju....to je bio sljam od lanca...pucali,zubi se izvrtali,krivili.jako lako se ostrio a jos brze tupio...sad je situacija dosta bolja...
imam par sekaca kojima sam montirao na jednu testeru stihl lanac na drugu oregon... tu su sto se tice potrosnje i tupljenja lanca
bilo je i stihl lanaca nekih levih...pucali kao pracka..dali je neka greska u proizvodnji,materijalu neznam.pucali su desni zubi..ali sad ih vise nema,opet su u top formi
pucanje i trosenje lanca ima veze i sa losom vodilicom ili losim podmazivanjem...tako da nisu uvek lanci krivi

lanac sto je dobrodol stavio je za elektricne testere...negde izmedju picco micro i redovnog picco lanca....ostri se turpjom 3.5mm...nema povratnih udara kao obican picco,sporije sece ali se zato sporije i rupi...to sve zbog velikih cistaca
namena im je za elektricne i za tesarske testere..bas zbog tih povrtnih udara...


Miro odgovorio...al da dodam... to da zavrti kontra siguran sam 100posto da potice od imt506...jer imao sam par slucaja kada sam spasavao stare stihl 041,032.056.045 kojima su crkla paljenja pa ih prepravljam sa platina na elektroniku...pa me gazda pita a majstore da nece da mi kontra upali ako ne povucem dobro kao 506....
sadasnja elektronika na testerama sama pomera ugao predpaljenja tako da nepostoji ta mogucnost


itd itd toliko od mene...do citanja
 
Moj cale je kupio u Svedskoj 1986godine novu husquarnu 266,nasekla posteno,sto u sumi,sto na ramove. Nikad nismo nista pipnuli na njoj sem svecica i pranja karburatora.
A cale kupio tad i sve rezervno za nju,cilindar,klip,karburator,kvacilo,semeringe,dihtunge. Sve to stoji nauljeno u kutiji.
 
Ma obozavam ih...da ih nema neznam sta bi radio.... one su dobre za majstore...kvare se ko mleko... pocevsi od pumpi,karburatora,pucanjem krimera(guma izmedju klipa i karburatora).crkavanjem kocnice i elektronike..i to jos u garanciji dok su.... ali recimo modeli kao sto su 61,66,68 ili 266,268 su ne prevazidjeni iz njihove kolekcije..dobra takva testere i dan danas vredi 300/350e....iako ih je vreme pregazilo odavno..teske,losa amortizacija,nema dekompresor ali i dan danas one seku
Kao vlasnik 266, slazem se u potpunosti da je amortizacija losa. Ne zato sto osecam vibracije, bas naprotiv, vec su amortizeri uvek nekako mekani, kakve god da kupim, pa se ocas posla aktivira blokada lanca kad god je malo vise pritisnes. Menjao sam ih skoro i skroz napred su valjda dva velika, na sredini dva mala i pozadi dva srednja.
Da li je pametno da se umesto malih ubaci srednji amortizeri? Mislim da ima prostora da se uglave ali skroz popunjavaju rupu pa se plasim da ne postignem efekat kao da tu amortizera nema?

I jako ruzna stvar na ovoj testeri je ta sto se mora srafcigerom odvijati poklopac da se pridje filteru vazduha. Pogotovo prednji sraf jer se ne moze lepo prici od rucke.
 
Bila je neka firma iz Cacka koja radi te gumene amortizere, i koliko znam njihovi su nesto tvrdji od originala.
Oni su jedini pravili famoznu cevcicu ulja za ms180 sa vecim unutrasnjim precnikom(jer original nabubri i sam od sebe se zacepi, pa nema podmazivanja)..
 
Dobre su te starije husqvarne imam i ja jednu,ove nove namunjili sa nekom plastikom samo kad je pogledas vidis da nije ista prica,imam prijatelja ima 2 ili 3 61 i nisam nikad cuo da se zali na amortizaciju(iako naravno nije bajna)ali ga sigurno mlada dobro hrani...a svalerka ne truje...
 



Evo moje,spremao ogrev zadnjih desetak dana i budim se nocu jer mi trnu ruke (sake i prsti)

- - - - - - - - - -

Planirao da je zamenim sa novom 562autotune ili ms260,koristi se samo za kucne potrebe
 
Nazad
Vrh