Motorne testere

Aha,samo 1\4 odvijeno je najpre previse siromasna smesa-svi su oni povezani nacinom kako rade.Kad pomeris niske ili L to ima uticaj na ler gas T ili LA kako je vec oznacen-Kad pomeris H to ima uticaj na L pa pretpostavljam da se to kod tebe sad desava.Nije do H nego je sad L u pitanju ako gas ne prima kao osurena ili od niskih obrtaja do visokih u ravnoj liniji i bez oklevanja na prihvatanje datog gasa.Posebno ako je u uputstvu navedeno kao osnovno podesavanje 1 krug odvijeno od maksimano zavijenog,znaci ne postoji sansa da samo treba da radi na jednoj cetvrtini odvijenog,ja kod mene kad sam jednom odvio 1 krug na 039 i nakog pogledao svecicu video sam da treba jos bogatije i dodao\odvio manje vise jos jednu cetvrtinu.Ne vrsim stelovanje iskljucivo na taj nacin jer znam kako treba da zvuci i radi kad je dobro ustelovana ali je jedna od stvari na koje obratis paznju.
 
L nisam dirao, ne znam kako je podesena. Sutra cu da pogledam opet i da probam sve ponovo valjda cu naci neku zlatnu sredinu.

Послато са Samsung Galaxy s6 уз помоћ Тапатока
 
Pokusacu da objasnim L,kako ga zavijas bez diranja gasa testera ce brze i brze da radi dok ne dostigne najvecu brzinu i posle kako polako zavijas jos pocece da stuca i malo ce joj faliti da se ugasi(od te najvece brzine pocece da usporava),znaci trazis taj ``spic`` gde stabilno najbrze radi kad nadjes to onda od te tacke ides u suprotnom smeru(odvijes) za nekih 1/4 kruga i onda probas odziv gasa ukoliko i tad okleva ili treba da je vagas da povuce onda jos treba gorivo i dodajes po 1\8 kruga dok ne prima gas lepo.U slucaju dok zavijas L krene lanac da se okrece onda ler gas smanjis dok ga ne zaustavis da te nebi remetio dok L stelujes jer bez obzira njega treba nakog L prestelovati.
 
Nebih ulazio u raspravu, ali fabrička norma kaže drugačije.
Referentna pozicija za L je takodje jedan krug. Od te pozicije se odvrće dok se broj obrtaja ne smanji(to je obično oko 1/4 kruga). Tada se sa LA podesi optiman ler gas i to je to.
Znači pozicije sa kojim će ti testera sigurno raditi su:
H= 1 - 7/8
L= 1 - 5/4
 
Mirosti verujem da si u pravu mada nisam gledao fabrička uputsva ali pretpostavljam da se ovde radi o testerama čije su performanse različite od onih koji izađu 'ispod čekića'. Ali generalno pretpostavljam da postoji najbolji odnos između podešavanja L i H.
 
Moze i tako,odziv gasa ti je opet relevantan da je dobar i ide lepo od niskih do visokih kad ga das...treba da padnu malo obrtaji tj da promeni zvuk\cujes tu promenu\pad obrtaja,sto kazes obicno 1\4 odvije ili ako treba jos se doda.Ako je navedeno po jedan krug oba, onda odvijes i upalis je da se radno zagreje i naravno pre toga ocisti se filter vazduha cak nije losa praksa da ima bar pola rezervoara goriva ili pun da se ne vrsi stelovanje sa testerom sto ostaje bez goriva pa posle kad napunis da utice-mislim to su bas neka manje-vise cepidlacenja ali sto da ne.Onda ako mislis da je sve dobro-prima gas i lepo radi je ugasis i trebala bi vrlo lako da upali ako je sve kako treba.H se ne steluje napamet,ako nemas tahometar to je malo opasna praksa sto moze i majstor @Brkin-Sonta da potvrdi,bez njega mora da se cuje kako malo testera 4-taktuje ili kad das gas seta levo-desno zvuk B`R`R`R`R`R`R`R`RR` umesto cistog 2-taktnog ravnog IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII...kad krenes da seces to stelovanje se malo pomeri ili osiromasi i u drvetu prestane da 4-taktuje i tad je pravo tek...vecina nasteluje da nema toga i testera se jos dodatno osiromasi u drvetu,to se jednostavno proveri-uzmes zaseces drvo i onda dok jos drzis gas malo uzdignes testeru(rasteretis je) i treba odmah da predje u 4-taktovanje ako ona umesto toga jos dodatno ubrza umesto da ``prducka`` da pokusam jos lakse da objasnim treba jos malo odviti H.To se desava bez obzira na fabricke obrtaje za dati model testere.http://www.madsens1.com/saw_carb_tune.htm,, Saw Full Rev Adjustment Sound WAV tu se lepo cuje i to se podrazumeva pod 4-taktovanjem.
 
Poslednja izmena:
Doslo je vreme da moja husqvarna 365,dobije pomoc u sumi.Inace vec preko deset godina intezivno radi i pretamburala je oko 1000 metara kubnih drveta.Potrebno mi je nesto oko 3,5 do 4,5 konja.E sad ova serija 400 husqvarne mi ne uliva poverenje.Sta mislite o brendu oleo mac za profesionalnu upotrebu.Cene su im nize.
 
Prije neki dan vidim kod jednog gastarbajtera koji uvozi ponešto mašina ogromnu Stihl 076. Traži lik za nju 100 Eur ali je zaribala. Ljudi moji kolika je ta motorka, mač od 90cm na njoj. mislim da ima sigurno blizu 15kg. Koji su junaci radili sa takvima mogu samo da mislim, ni kočnice ni amortizera, sva od metala.
 
Imao Sam ja veliku 076 I malu 038 onako kuci za sopstvene potrebe to je izgibija
Sad onu iz kinder jajeta 170 I ona mi je previse potrosio sam 3 l goriva odkad sam je kupio a I'ma sigurno 3-4 meseca

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Doslo je vreme da moja husqvarna 365,dobije pomoc u sumi.Inace vec preko deset godina intezivno radi i pretamburala je oko 1000 metara kubnih drveta.Potrebno mi je nesto oko 3,5 do 4,5 konja.E sad ova serija 400 husqvarne mi ne uliva poverenje.Sta mislite o brendu oleo mac za profesionalnu upotrebu.Cene su im nize.
Uzeo sam ja pre 2-3 meseca...Takođe imam H365 i radila je zajedno sa MS 260 (Stihl), prodao nju i uzeo Oleo- Mac 941.Nije prof.ali je za svaku preporuku.Lagana, čelični amortizeri i za okreesivanje jednostavno je ne osećaš u radu.Njihove mašine su bar 15% jevtinije od Hus. i Stihl, a kvalitet je na egalu sa njima.Nema bojazni od kopija, kindžosi je još ne diraju i dolazi direktno iz Italije...Dakle, da ponovim...sve preporuke.
 
Da mi je neko pre danasnjeg dana rekao da cu postati vlasnik kineske kopije stihl 4500, rekao bih mu da je lud. Epa danas sam postao vlasnik ovog modela, tako sto sam je dobio na poklon. Sekao sam zeninom rodjaku 3 povelike breze, i posle uz pice mi kaze kako on ima motornu testeru, kupio ju je novu pre par godina, i ako hocu, moze mi je pokloniti jer mu ni za sta ne treba.
Ode on po nju, vadi je iz supe a ja vidim stihl stara garda sa velikim macem. Obradovah se na trenutak dok mi nije prisao blize.

E sad ne znam sta sa njom da radim? Nisam je ni otvorio, ni probao, nisam ni gram benzina imao. Vukao sam lagano kanap i reaguje tj nije zapekla. Koliko para je maksimalno prihvatljivo da se ulozi u nju, iz ne znam ti ni ja kog razloga, ili da iskoristim sa nje mac i lanac koji je skoro nov, a ovo ostalo da liferujem?







 
Imam problem sa testerom pa ako moze pomoc.U pitanju je stilovka MS230,pali,radi,sece,kompresija 10+,cim se dobro zagreje pocinje da pravi kao neke male prekide,oseca se to pucanje ili trzanje u radu ali cim je tako zagrejanu ugasim vise nema palenja dok se dobro ne ohladi.I trosi mnogo benzina.Sta je crklo?
 
Da mi je neko pre danasnjeg dana rekao da cu postati vlasnik kineske kopije stihl 4500, rekao bih mu da je lud. Epa danas sam postao vlasnik ovog modela, tako sto sam je dobio na poklon. Sekao sam zeninom rodjaku 3 povelike breze, i posle uz pice mi kaze kako on ima motornu testeru, kupio ju je novu pre par godina, i ako hocu, moze mi je pokloniti jer mu ni za sta ne treba.
Ode on po nju, vadi je iz supe a ja vidim stihl stara garda sa velikim macem. Obradovah se na trenutak dok mi nije prisao blize.

E sad ne znam sta sa njom da radim? Nisam je ni otvorio, ni probao, nisam ni gram benzina imao. Vukao sam lagano kanap i reaguje tj nije zapekla. Koliko para je maksimalno prihvatljivo da se ulozi u nju, iz ne znam ti ni ja kog razloga, ili da iskoristim sa nje mac i lanac koji je skoro nov, a ovo ostalo da liferujem?







Nema potrebe da je "liferujes", dobro ce ti doci za neko raskresavanje, krcenje medja itd, za to je zgodna, lagana... moj stric ima kinesku villager, naradio se covek sa njom.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Imam problem sa testerom pa ako moze pomoc.U pitanju je stilovka MS230,pali,radi,sece,kompresija 10+,cim se dobro zagreje pocinje da pravi kao neke male prekide,oseca se to pucanje ili trzanje u radu ali cim je tako zagrejanu ugasim vise nema palenja dok se dobro ne ohladi.I trosi mnogo benzina.Sta je crklo?
Kad je ugasis, skini svecicu i pogledaj kakav je. Ako imaš zameni sa novom.
 
Mozda joj treba prva pomoc...Membrane\filter goriva ako okvasi svecicu pa posle ne mozes da je upalis,mozda svecica baca slabu varnicu,pogledaj svecicu sto kaze Vujke kako izgleda po tvojoj prici trebalo bi da je crna\glazirana od viska goriva zbog koga ne dostize temperaturu samo-ciscenja.Taj zvuk sto se cuje kao da udaru u blokadu mozda je i od bogate karburacije ali tu opciju ces da eliminises u slucaju da je svecica braonkasta nasuprot crne.U principu nebi trebalo da je nista ozbiljno...jer imas kompresiju,ocigledno varnicu jer pali a i dobijas gorivo.
 
Svecicu sam stavio novu,kupio u stilovoj prodavnici bosovu a i sa starom ista stvar.Potrosnja je bas velika i kad se skine filter vazduha vidi se na usisu u karburator dosta goriva,sve mokro.Stelovanje karburatora nece da faunkcionise na 1 krug L i H,mora dva kruga da se odvrne da bi primala gas ali kad se zagreje i kad je ugasim vise palenja nema dok se dobro ne ohladi.Sumljam na karburator,stavio sam danas i nove membrane i iglu i sve isto.Karburator je onaj krs marke ZAMA KINA.
 
Dobro kaze mirosti, taj kinez zamotaj u5 e i baci i niko ga ne bi uzeo.
Nisi nam rekao koliko je stara testera, da li si menjao šta klip, karike itd.
Višak goriva na usisu karburatora se javlja u više slučajeva. Loše karike, klip i cilindar pohabani pa se vraća kompresija nazad(slučaj kod mene na 029).
Rezultat ovoga, dosta goriva se prospe nazad na filter vazduha pa otuda velika potrošnja.

Loše membrane i iglica, ležište iglice pohabano pa ne zatvara dobro.
Zaliva karburator teško pali, davi se itd.
Promeniti sve komplet, a podizac iglice podesiti u ravni sa kućištem karburatora.

I još loša struja, crkla svećica, ne pali smesu. Slučaj na 180.
Crkla svećica za minut. Goriva na usisu koliko hoćeš. Zamenjena sa novom. Malo se mučila dok je upalila ali posle ok.
 
Testera stara 3,5 godine,nova je placena oko 400 eura,kupljena u stilu rt.Do sad izgurala oko 10-15 rezervoara goriva,veoma malo radila.Generalno sam razocaran u danasnje motorne testere,pre ove sam imao huskvarnu takodje novu koja se kvarila svakih dva tri rezervoara pa se vratim na stil.

Koji karburator kupiti,u stilu samo ovaj zama,a u drugim radnjama neki ITAL,MTB od jeftinih i od skupljih TILOTSON,VALBRO i pomenuti kinez iz orginala.
 
Najjftinije rešenje otići u ovlašćeni servis i proveriti sve.
Pošto nemaš rezervne delove, nemaš čime ispitati karburator, moraš proveriti elektroniku, trebao bi skinuti auspuh da vidiš kakav je cilindar i klip jer mozda si je pregrejao, zalepio klip, oštetio cilindar itd.

Na stihl bi trebao da se ugrađuje Walbro karburator ali sadašnji Walbro i onaj stari nemaju veze.
Sebi sam kupio nov Walbro u sumoopremi za 29 i kad sam pogledao kako izgleda prvo sam mislio da nije neka kopija.
Kad se uporedi sa starim, razlika je nebo i zemlja.

Tako da ne bi lutao napamet pravac servis, jer ipak je nova motorka da bi se zezao.
 
Nazad
Vrh