Limagrain suncokret KWS Clima Control
Strana 484 od 486 PrvaPrva ... 384434474482483484485486 PoslednjaPoslednja
Rezultati 9,661 do 9,680 od 9720

Tema: Motorne testere

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Poruka
    825
    Zahvalio se
    133
    Zahvaljeno 176 puta na 137 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Cak i malo ako se zakaci lanac zubi ili spic-gornja ravna ploca se iskrivi na dole kad je lepo pogledas i spic nije vise bockav, drzajuci turpiju vodoravno kad se gura napred blago je uzdignuti na gore da se skine taj iskrivljeni deo,nekih 10% ne znam tacno debljine turpije treba biti van gornjeg ravnog dela zuba ne treba puno dole da se ukopava turpija i ne cisto napred usmeren pritisak nego i uz stranu zuba blago vuci turpiju.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    15
    Zahvalio se
    3
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Poštovane kolege,
    ovo je moj prvi post na ovom forumu, ne računajući onaj u delu za nove članove. Kao prvo želim da pozdravim sve članove .
    Zovem se Radiša, iz Svrljiga sam a priključio sam se nakon dužeg čitanja ove teme. Krenuo sam od početka i stigao do 420. strane ali guram dalje :).
    Nešto sam zapamtio , nešto i nisam. Tema je zaista obimna i uverio sam se da ovde ima vrsnih poznavalaca materije i ljudi spremnih da drugima pomognu
    što savetima , što praktično.
    Čitanje mi je pomoglo da mnoge stvari bolje razumem , da ponešto naučim a pomoglo mi je i na način da me zainteresovalo da mnoge stvari i primenim i unapredim.
    Čitajući temu video sam da mnoge stvari nisam radio kako treba i želeo bih da to ispravim.
    Opisaću vam u par rečenica moje dosadašnje iskustvo i način rada sa motornim testerama a posle bih imao i par pitanja.
    Prva motorka je stigla kad sam bio klinac i radilo se o Echo 452VL . Otac je radio sa njom godinama a ja tek mnogo kasnije. Radilo se o solidnoj motorki ali je problem nastao kada je trebalo zameniti karburator i još neke sitnice. Delove je bilo teško naći.
    Nakon toga je otac kupio dve kineske motorke, koje su 95% iste i delovi su identični: jedna je Feros Tools a druga AGM 4500.
    Feros Tools radi kod nas već 15-tak a AGM 4500 i više od 10 godina. Feros Tools je nešto teža i , rekao bih, ima nešto više snage.
    Drva sečemo za svoje potrebe i radi se o količini od oko 15-20 m3 godišnje, retko kada više.
    Kod Feros tools je zamenjena elektronika i pumpa ulja, par amortizera i dekla sa kočnicom. To sam odradio 2017. u jesen. Kod AGM 4500 nije menjano ništa osim prstena lančanika.
    Obe testere su fabrički došle sa vodilicama od 45 cm , lanac 0,325 36z 1.5 , što je uglavnom standard kod kineskih.
    E sad..... za sve godine korišćenja mešavina je pravljena u 95% slučajeva sa motornim uljem SAE30 u koncentraciji od 3%.
    Isto ulje je, uglavnom, korišćeno i za podmazivanje lanaca. Ja sam se tek pre par godina uključio potpuno aktivno u rad sa testerama .
    Testere se koriste uglavnom podjednako i ne za više od 5m3 u jednom danu. Verovatno je umerena upotreba uslovila da te testere traju i lepo rade kod nas u ovolikom periodu.
    Već neko vreme imam želju da kupim neku bolju testeru ( najviše gledam Stihl 026 i ms260 i neke adekvatne modele Husqvarni) ali je pitanje da li za ovakvo korišćenje
    kupiti još jednu testeru, kada imam dve potpuno ispravne i funkcionalne a ne sečem mnogo.

Sada bih postavio i par pitanja :
    - da li je preporučljivo za ove "kineze" da pravim mešavinu sa dvotaktolom tipa husqvarna HP ( ili XP) i u kom procentu bi preporučili ili da pravim sa nekim dvotaktolom i kojim?

- želim da kupim rezni komplet sa dužinom mača 35cm. Da li da kupim lanac 3/8" ili 0,325 i sa koliko zuba, koje širine? Jako bi mi pomogla preporuka i za lanac i za mač da bih izvukao neki maksimum iz testere ove snage.
    Trenutno stanje je sledeće: Feros Tools - lanac 3/8" , 32z , 1.5 , adekvatan lančanik
    AGM 4500 - lanac 0,325 , 36z , 1.5 , adekvatan lančanik

Malo sam odužio za prvi post.

Pozdrav,

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    29
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pa skracivanjem maca stedis masinu, a ako menjas korak lanca moraces da menjas i lancanik tako da ulazis u dodatni trosak. Sto se tice ulja za mesavinu ja godinama koristim Modricin dvotaktol ima ga na Benz Pumpama a i po radnjama auto delova. Toliko od mene ukratko. Verovatno ce jos neko dodati nesto.

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    15
    Zahvalio se
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Da, zato i imam nameru da idem na kraći mač. Lančanik 3/8 već imam kod jedne testere ( imam i 0,325) i samo je pitanje šta je najbolji izbor za tu dužinu mača i moje testere. Cena ovde nije presudna, ipak to nije neki bitan izdatak.

Član
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    616
    Zahvalio se
    68
    Zahvaljeno 101 puta na 70 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Zašto menjaš kombinaciju koja radi dobro 15 godina?

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    15
    Zahvalio se
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Hoću da imam jednu alternativu a i da vidim kako će se testera ponašati sa kraćim mačem što se tiče snage i brzine. Na jednoj bi ostao mač 45cm a na drugu bi stavio ovaj kraći.

Član abarth 822 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Poruka
    258
    Zahvalio se
    333
    Zahvaljeno 540 puta na 129 poruka
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Brzinu lanca se može dignut samo sa zamjenom lančanika,obično imaju testere 7 zuba na lančaniku.Npr. za husku 61-66 se može dobit origi lančanik sa 8 zuba i to dosta ubrza brzinu lanca ali malo gubi na snagi.To sam uradio na moji 61 koja je još u punoj kondiciji tako da snage joj ne fali.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    15
    Zahvalio se
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Bilo je na ovom forumu ranije dosta preporuka u smislu skraćivanja mača i lanca. Uvaženi član Mirosti je dosta puta pisao o tome i to je uticalo na mene da poželim da uradim isto i vidim kakvi su praktični benefiti. Meni treba preporuka šta od dve varijante:1. Korak 3/8, broj zuba...., 35cm, piko ili piko mikro. Ili2. Korak .325, broj zuba.....,35cm, Koja je kombinacija bolja uzimajući u obzir testere koje trenutno korstim?

Član markokg1982 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    2,761
    Zahvalio se
    1,202
    Zahvaljeno 1,397 puta na 575 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ako si procitao toliko strana, sigurno si vec uvideo da preporuka za kineske testere skoro da i nema.
    Topla preporuka bi ti bila da kupis jacu testeru poznate marke. Od najjeftinijih a opet kvalitetnih, preporucio bih ti husqvarnu 61.
    Sto se tice ulja, provereno dobra kombinacija ti je husqvarnino hp ulje koje kosta 1 litar 1200 din.
    Ako bas hoces da zadrzis te kineze, onda ne diraj lancanike, vec samo kupi kraci mac, i na taj nacin si sacuvao svoj lana, koji ces skratiti, i dobiti jacu testeru i bolje podmazivanje. Uradi to na laksoj testeri kako bi ti sluzila za iskresivanje.

10. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku markokg1982 na ovoj poruci:

deksacar (16-03-19)

Član vasovac avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    2,373
    Zahvalio se
    762
    Zahvaljeno 1,067 puta na 554 poruka
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    15 godina ti radi testera sa mešavinom sa uljem sae 30 bez problema?

Član mirosti avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Poruka
    2,039
    Zahvalio se
    520
    Zahvaljeno 732 puta na 499 poruka
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Što da ne, stare testere su godinama radile sa SAE30 ili kojekakvim Dvotaktolima(koji su po kvalitetu lošiji od motornih ulja).
    Ti kinezi imaju niže brojeve obrtaja od ovih brendiranih nasviranih, pa im i manje smeta..
    I ova nova 2T ulja je pitanje kakva su osim onih preskupih brendiranih zapečaćenih.
    Pisao sam više puta koliko je mašina nastradalo od točenih 2T ulja, za koja su čak neki tvrdili da su hidroli bojeni sokom od maline..
    Tako da je SAE30 generalno lošije od visoko performantnih 2T ulja, ali i daleko bolje od maline..

Član vasovac avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    2,373
    Zahvalio se
    762
    Downloads
    7
    Uploads
    0

Što bi onda menjao SAE30 kad bi i na 2Tulja teško tolko izdrzale bez kvara?

Član
    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Poruka
    1,360
    Zahvalio se
    1,729
    Zahvaljeno 323 puta na 202 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: vasovac Pogledaj Poruke
    Moja radi vec vise od 40. I IMT 506 takodje.

15. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku cika_laza na ovoj poruci:

Sapatnik (15-03-19)

Član mirosti avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Poruka
    2,039
    Zahvalio se
    520
    Zahvaljeno 732 puta na 499 poruka
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Mnogi su mislili da su stara 2T ulja bila u nekom specijalnom kvalitetu, a u stvari su bila jako jeftina ulja, koja su podmazivali klipni mehanizam i kasnije sagorevana i izbacivana.
    Zamislite specifikaciju ulja za podmazivanje Wartburga ili Trabanta. A koliko se sećam sipalo se po fabričkom uputstvu svega 1-2%..
    Samo je bitno da nije sa sokom od maline..
    Sva motorna ulja za 4T motore su svakako bila sa boljim aditivima.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    15
    Zahvalio se
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Da, sve vreme :) . Tako radila i echo 452vl a tako radi i IMT 506 dan danas :).
    Takođe nikada nismo praznili rezervoare niti ostavljali membrane bez mešavine. Nekako mislim da je za membrane pogubnije ako ostanu suve nekoliko meseci
    nego da su u dodiru sa gorivom.
    E sad nešto što ne mogu baš da razumem a tiče se brzine lanca na kraćem maču.
    Brzinu lanca ( m/s) određuje broj obrtaja pogonskog lančanika (radilice) i prečnik pogonskog lančanika. Brzina će biti ista bilo da je lanac dužine 22 zuba, bilo da je 36 zuba. Razlika u brzini može da se javi ako govorimo o opterećenom lancu prilikom rezanja, pogotovu ako je on skroz u drvetu. Na praznom hodu ne može da bude razlike.
    Stoji da će biti bolje podmazivanje lanca, jer je kraći, i biće sama mašina rasterećenija zbog manje zuba koji su u zahvatu za vreme rezanja ali suštinski
    brzina lanca ostaje ista.
    Ispravite me ako grešim.

- - - - - - - - - -

Citiraj Citiram: markokg1982 Pogledaj Poruke
    Ako si procitao toliko strana, sigurno si vec uvideo da preporuka za kineske testere skoro da i nema.
    Topla preporuka bi ti bila da kupis jacu testeru poznate marke. Od najjeftinijih a opet kvalitetnih, preporucio bih ti husqvarnu 61.

Pročitao vala jesam, evo me već na 455-oj.
    Zar nije husqvarna 61 dosta star model i sa slabijom amortizacijom? Ili sam ja pomešao modele od ovolikog čitanja :)
    Gledao sam ovo ulje u Nišu i to je ta cena, 1200 din.

[/QUOTE]Sto se tice ulja, provereno dobra kombinacija ti je husqvarnino hp ulje koje kosta 1 litar 1200 din.
    Ako bas hoces da zadrzis te kineze, onda ne diraj lancanike, vec samo kupi kraci mac, i na taj nacin si sacuvao svoj lana, koji ces skratiti, i dobiti jacu testeru i bolje podmazivanje. Uradi to na laksoj testeri kako bi ti sluzila za iskresivanje.[/QUOTE]

I moja ideja je da na slabiju stavim taj kraći mač i lanac. Promena koraka lanca mi nije problem, menja se samo prsten lančanika a imam oba.
    Pitanje je samo koji konkretan mač i lanac da uparim. Znam da postoji 35cm, 3/8 , 1.3 piko ,lanac 26 zuba . Koji je pandan za korak 0,325 , 35cm?

Imam nekoliko lanaca u solidnom stanju koji su mi ostali od echo testere pa sam zato nabavio prsten lančanika 3/8, da bi ih potrošio. Nisu još za bacanje.

Član vasovac avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    2,373
    Zahvalio se
    762
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Koliko stavljaš % sae 30?
    Citiraj Citiram: cika_laza Pogledaj Poruke
    Moja radi vec vise od 40. I IMT 506 takodje.

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Poruka
    825
    Zahvalio se
    133
    Zahvaljeno 176 puta na 137 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Imale su stare testere sa obicnim lezajevima a ne sa kuglicastim kao danas,one verovatno mogu da teraju sae 30 bez problema cak im verovatno znaci i visak ulja u mesavini...novije posebno sa danas kvalitetnijim 2t uljem zavrsavaju posao i na farbickim preporukama.

Član
    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Poruka
    1,360
    Zahvalio se
    1,729
    Zahvaljeno 323 puta na 202 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Koliko stavljaš % sae 30?
    U 506 sipam 300 ml na 10 l benzina,a u testeru kao i obican dvotaktol. Da napomenem da u novu stilku ms 290 sipam dvotaktol,ali sam nekoliko puta i u nju sipao sae 30.

21. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili cika_laza na ovoj poruci:

vasovac (15-03-19), vuxsd (15-03-19)

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    15
    Zahvalio se
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Evo pročitao sam celu temu, konačno .

Za vikend sam na AGM 4500 montirao mač 35cm i lanac 26 zuba, 3/8, piko - Oregon . Prvi utisci odlični, samo sam jedva namestio lanac , morao sam malo zadnju stranu mača da pobrusim da bi mogao lanac da se namesti. Možda je broj zuba trebao da bude veći od 26.
    Sekao malo bagrem i dopao mi se filing sa ovom kombinacijom.

Čudno mi je bilo što je karburator naštelovan na 3L : 3 1/4 H. Tako testera radi dobro, na 1L : 1H neće da upali. Javi se ali ne startuje.
    Neznam ko je i kada štelovao ali nije štelovana odavno, to je sigurno, otac misli da je neki komšija štelovao još pre par godina.
    U subotu sam je detaljno očistio i hteo sam da proverim kako je naštelovana. Nisam mogao da verujem da sam morao da zavrćem po tri kruga.
    Onda sam pokušao kombinaciju 1L:1H , i još neke +/- ali nije išlo.
    Na kraju sam vratio kako je bilo, tj. 3L:3 1/4 H i tako radi dobro, lepo pali, lepo prima gas, potrošnja sasvim u redu.

Da li neko ima ideju šta nije kako treba i da li da nešto čačkam ili da teram ovako dok radi?

p.s. Stihl ms 180 na akciji od 15.03. do 15.05. , cena: 23.999 uz 5god. garancije! Sada sam u dilemi da li nov ms180 ili polovna ms250 ili ms260.
    Šta mislite?

Pozz

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Poruka
    29
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Zavisi od tvojih potreba, koliko ucestalo koristis testere, debljina drveta koju seces, dali radis profesionalno u sumi ili seces 10-15m drva za grejnu sezonu. U sustini novo je novo, nikad ne znas kako se neko ophodio prema polovnoj testere i koliko je potrosena.

Послато са LG-F670L уз помоћ Тапатока

Strana 484 od 486 PrvaPrva ... 384434474482483484485486 PoslednjaPoslednja