Motorne testere

Lepe su to godine...ovako, sa slike, nije se baš štedela, ali ne mora da znači...samo dobro ugrejana pogazaće svoje pravo lice.Nezahvalno je davati savete, ali recimo da je da za 200e, lakše bi spavao.
 
Pa jeste 20 godina nije malo koliko god da je malo radila, od svih koje sam gledao ova jedino nije lickana i oprana, ostale su toliko sredjene da se sve sija a brrojevi modela se izbrisali sa nje .. ove novije verujem da nisu puno izdrzljive, moja ms 310 je bila 2007 i posle 10 godina kod mene (sekla u proseku 20 30m godisnje i evo napravila karambol

Послато са Samsung Galaxy s6 уз помоћ Тапатока
 
Kompresiju? pa kad je stavis na visi sto dok jednom rukom je drzis a drugom vuces kanap treba da zapnes i maltene nju pomeras sa stola na primer dok na onu kojoj je bas otisla kompresija bi lagano mogao da vuces kanap bez veceg napora.Uzmi i sa strane gde je lancanik uhvati za osovinu cvrsto prstima i probaj gore dole dali ima lufta...nebi trebalo nikakvog da ima\lupka ako ima lezajevi radilice nisu dobri.Kao na auto kad podignes tocak pa ga mrdas da vidis dali ima lufta.
 
044 i 046 su testere urađene na istom kućištu i dele dosta zajedničkih delova.
Obzirom da je 46-tica prilično jača, to znači da je 44-vorka relativno rasterećena.
Ako je čovek ozbiljan i siguran u ono što prodaje, dozvoliće ti da skineš poklopac auspuha i pogledaš klip a cilindar se može lepo snimiti.
Ako je to dobro, nikakav problem nije staviti kvalitetne karike ukoliko je kompresija loša i miran si desetak godina za taj obim posla.
Ležaji na toj testeri retko odlaze, a i ako odu nemaju luft..
Inače ms310 je loša testera, i retko kome je potrajala..
 
Kupio sam ovu 044 a moja ms uradjena od polovnih originalnih delova i sluzice kao druga motorka u sumi. Na ovoj 044 je sve original tako da cemo videti do kad ce ali covel garantuje za nju jer je serviser i garantuje da nije dirana.

Послато са Samsung Galaxy s6 уз помоћ Тапатока
 
Neko ko je radio-menjao membrane,sita,iglicu(imam veliki set) na karburatoru koliko je jednostavan posao? dali se isplati sam pokusati?
 
Ako pitaš znači da namaš pribor za utiskivanje čepova i glavne dizne.
Tako da sigurno neće da valja.
Mada, ako imaš vremena na bacanje, karb bacaš te bacaš, možeš da se igraš..
Većina malih servisa to nemože uraditi..
 
To sam ja nekada radio(priznajem sa promenljivim uspehom) na starim dobrim 051, 070, jer je karburator koštao čitavo bogatstvo..
U današnje vreme kada dođe do velikog remonta, opušteno kupiti novi karburator i pevaj.. To su bila stara vremena a sada je novo(bolje) doba.
 
Ako nemas alat i znanje prepusti to nekom ko zna ili drugi karburator,preko yt neces nauciti.....
ukratko cu ti objasniti
za takvu operaciju ti treba...
dobro silo da bi izvuko cepove/plombe napolje
alat za utiskivanje cepova/plombi
vakum aparat
ako to nemas ne pocinji....

da bi utvrdio dali treba dirati cepove treba ti sprej za karburatore...dakle odvrnes L diznu i u rupu spricas sprej a sa prednje strane odvoris leptir gasa i gledas dali sprej izlazi na sve rupice(ima tri ili cetiri,,,zavisno od karburatora) ako baca na sve rupice onda je dobro i ne diras....hzatim isti postupak i na H diznu...ako baca na veliku rupu dobro je....
u slucaju da ne baca dobro na sve rupe mora da se cepuje karb ili se kupuje novi

promena membrana je laka...kako skidas tako vracas...ali promena i stelovanje iglice se ne moze uraditi bez vakum aparata tj moze ali neces znati dali je dobro namesten podizac iglice,dali je nova iglica lepo sela u leziste,,,dali gumica dobro zaptiva..jer i nova iglica nekada zna da pravi problem..iglica nova leziste potroseno i ne zaptiva...pa kad je vruca testera onda presisa
posle svega tog ostaje stelovanje testere tj karburatora...opet vakum aparat...pa obrtomer pa sto cuda

da neshvatis pogresno...da se pravi nauka od tog posla ali komplikovano je za pocetnike bez alata...radio sam i ja bez alata pre pa je bilo svakako zato ti i pisem

ako uhvatim vremena slikacu ceo postupak od skidanja do vracanja karburatora pa zakljuci sam...
 
Danas sam probao ovu 044 i cini mi se da dosta trosi, 3 rezervoara otisla dok je 5m isekla na trupce. Pali perfektno. Nema nikakvih vibracija dok sece. Jedino ta potrosnja, prema ms 310 cini mi se da dosta vise trosi, i cini mi se kao da bi mogla malo vise gasa da ima, uporedjujem prema ms 310 sve.
 
Ta testera je svakako malo žednija, ali verovatno bi se sa finim podešavanjem H dizne dobilo poboljšanje potrošnje.
E sad to nebih baš preporučivao odprilike, jer se time može ugroziti podmazivanje.
Probaj koliko je odvrnuta H dizna. Ako je više od jedan krug, podesi na jedan krug pa prati šta se dešava.
Svakako, probaj zavrnuti 1/8 kruga pa vidi šta se dešava.
Budi oprezan, jer testera najbolje seče sa siromašnom smešom i to mnoge prevari.
Sa druge strane osmina kruga više odvrnuta H dizna, prouzrokuje veću potrošnju ali i mrtviji rad.
To je jaka testera, obrati pažnju i na lanac. Treba biti oštar i agresivan da bi se iskoristio potencijal jakog motora i dobilo brzo sečenje.
 
Ako lepo pali na pola trzaja nakon prvog paljenja L i T trebalo bi da su dobro+ako reaguje super na gas.Povecana potrosnja bi i L pravila ali bi onda u leru dimila dosta i niz drugih stvari...Ako dok seces 4-taktuje u drvetu-nema konstantan zvuk nego ``baca`` onda je H bogato nastelovano.Nacin na koji se steluje je da mu das malo bogatiju smesu ali kad spustis u drvo treba da se rascisti,time je osigurano da ima dovoljno podmazivanje da ne zariba masina...
 
Hvala kolege na pomoci, danas sam malo stelovao na prazno H kako mi je kolega mirosti rekao. Zavrnuo do kraja a bila je odvrnuta svega 1/4 mozda ni toliko i to je verovatno davilo. Odvrnuo jedan krug i onda krenuo da stelujem i ostavio na 3/4 cini mi se najbolje radi tako. Gas je dosta jaci i bezi iz ruku bukvalno kad dam gas. Videcemo jos u sumi kako se ponasa .

Послато са Samsung Galaxy s6 уз помоћ Тапатока
 
Na ovoj 044 na zastitnoj plastici pise jedan krug i za L i za H a na ms 310 pise 3/4 za H i 1 krug za L. Kolega mirosti jel po tebi losije podmazivanje na 3/4, nisam vise ni pokusavao da zavrcem saraf jer mi se ucinilo da super radi. I kakav uticaj na motor je imalo ovo kako je do sad biko podeseno, tj H dizna bila odvnuta max 1/4 kruga

Послато са Samsung Galaxy s6 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Jedan krug je referentan za većinu testera. Svo ppdešavanje se vrti oko toga. Privrnuti nebi trebalo više od 1/8 i to baš ako smeta 'mrtav' rad na visokim obrtajima.
Podmazivanje je sigurno u deficitu privrtanjem H dizne.
Meni je zaista nejasno da je taj 'serviser' podesio na 1/4, to sigurno nije zdravo za motor.
Otprilike je efekat kao sa lošim semerenzima motora.
 
Kad se zavija dodaju se obrtaji\vazduh(siromasno) a kad se odvija smanjuju i gorivo dodaje(bogato),osnovna fabricka podesavanju su ipak samo osnovna podesavanja gde moze da se desi da pristojno radi ali fino stelovanje je potrebno i sluze da u krajnjem slucaju da je toliko rastelovana da ne moze ni da se upali je upalis.Mozes da probas da 1 krug vratis od maksimalno zavijenog i nakon jednog rezervoara pogledas kako izgleda svecica a da pritom stavis novu jer lakse ce da je oboji od stare...Ako je bela\svetlo siva\metalik siva treba jos obogatiti mesavinu.Nisam razumeo...dali je od puno zavijene odvio samo jednu cetvrtinu?
 
Kolega edge, bila je od skroz zavijene odvrnuta 1/4, ne vise sigurno. Probacu u sumu kad odem, odvrnucu 1 krug i mrdati malo da vidim kako se ponasa dobro zagrejana. Mada danas sam odvrtao tako jedan krug i cini se da je davi tako gorivo i da slabije prima gas.

Послато са Samsung Galaxy s6 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh