Vinova loza u dvoristu

ringeee

Član
Učlanjen(a)
8 Feb 2013
Poruka
83
Lokacija
kursumlija
Postovani vinogradari,

Imam par loza u dvoristu, neke su stare 5 god (7 kom) a imam i 4 nove i to mi je za dvoriste ukras a i konzumiranje sasvim dovoljno, ali imam jedan problem. Na forumu je poprilicno profesionalno objasnjena rezidba, prskanje itd. pa me zanima, da li medju vama ima dobrovoljaca, da mi to malo prostije objasni, sta da secem i sta je sta? (Kondir,Lastar,Luk,Zaperak..) Nikako da se malo edukujem.
Evo ovako,imam 2 kuce, i uz jednu imam napravljeno malo odmaraliste, tu su 2 loze, crno grozdje, dosta krupno i tamno(farba ruke) ali nije ono sa mirisom, tamnjanika.Sortu ne znam jer sam dobio reznice pre 5 god i to sam iskopao rupe, stavio pesak, djubre itd pomesano.Sta bi tu trebalo iseci novembra, ja sam ga orezivao, ali mi kad krene poprilicno zahvati sve i ove godine grozdovi nisu bili na mrezi, nego na njenom drugom kraju, preslo preko mreze, pa sa suprotne strane od cokota.

Onda imam jednu lozu belog krupnog grozdja, koje sam doveo do nove kuce,koje mi odgovara da tako ostane, samo isto ne znam sta da rezem:

Iza stare kuce gde mi je travnjak, imam 2 cokota belog grozdja, koje je mnogo sitno i ima nekoliko semenki, pa mi se ne svidja, njega cu da izvadim, a posadio sam od ovog crnog grozdja reznice, pa bih njega da formiram, postavim metalne stubove, zategnem sajle i formiram ga da lici na sliku pored.

Bio bih veoma zahvalan, kad bi mi pomogli da se koliko toliko malo organizujem do rezidbe!

E sad mozete mi objasniti na mojim slikama, ili ih mozete skinuti, pa u paint-u oznaciti sta da rezem itd. HVALA
 
ringeee isto ovo slikaj kad padne svo lišće ovako je nezahvalno i malo ko će ti obeležiti šta da režeš jer se baš ne vidi dobro a najbolje da nekoga pozoveš oko sv.Trifuna pa da ti pokaže tako se i lakše nauči:ppozdrav:
 
Ok, mogu da slikam i tad, nisam mislio da mi obelezi svaku grancicu, samo osnovni princip sta da skidam, a sta da ostavljam. Sto se tice poziva nekome.. za voce bih mozda i nasao, a za vinovu lozu nema sanse.. prvo jer niko nema vinograde, par njih po neku biljku u dvoristu i to je. Uglavnom ovde odrezu sve zivo, ostave samo stari cokot i to je, rezu a ne znaju ni zasto sta rezu. Ja sam mislio da mi kaze neko sta se reze sad kad bude bilo zimsko rezanje. Ono sto kazu 2-3 pupoljka, kratko pa ne znam, dugo rezanje itd, odakle se to broji, od stare grane ili.. pojma nemam..
 
@ ringeee

Kako imaš nekoliko raznih loza, da nema neka koja stiže krajem avgusta ili početkom septembra. Ja imam tri različite i sve dolaze u oktobru mesecu, a imam mesta samo za tri vinove loze. Tako da ću jednu izvaditi i sad gledam neko koje stiže malo ranije.
 
ringeee
druze potpuno razumem tvoj problem isto tako je i meni bilo kad sam poceo da se bavim vinovom lozom.Ja ti preporucujem da nadjes u poloprivrednim apotekama knjizicu VINOVA LOZA NA OKUCNICI,OSNOVI PODIZANJA ODRZAVANJA PODMLADJIVANJA I PREKALEMLJIVANJA VINOGRADA,PODIZANJE I OBNOVA VINOGRADA.Bilo koja od ove tri ce te uputiti u osnove vinogradarstva na slikovit nacin ce ti predociti skoro sve zahvate.Cena im je par stotina dinara minimalna u odnosu sta nudi.Ako ti i posle nesto ne bude jasno pitaj tu smo,praksa je ipak praksa.
Za pocetak je dovoljno da imas dobru volju ostalo ce se resiti pozzz
 
ringee, kao sto ti je vec zis napomenuo, nezahvalno je pricati o tome sada, okacices slike kada bude vidljiv lastar, sve ostalo bi bilo napamet. Sada bi mogao nadjubriti oko kalemova, ili stajskim (idealno) ili jesenjim vocarskim djubrivom, da bi taj cokot mogao sve ovo da iznese, narocito ovaj na zici. Pretpostavljam da polivas tokom godine kalemove sto je odlicno...
Pozz Srdjan zupa100
 
Stavljam stajnjak svake godine, doteram iz sela za plac, pa 1-2 kolica rasporedim na loze. Ok, slikacu kad bude vreme, najmanji problem i pokusacu da dodjem do nekih prirucnika. Grozdje stize polovinom septembra otprilike. Super rodi, ja sam zadovoljan, pogotovo na 2 sorte. Crno i belo, krupne sorte, a nisu kalemovi, nego od reznica.
 
Pozdrav! Ne bih da otvaram novu temu, moj problem je vezan isto za lozu u dvoristu... Naime, imamo lozu u dvoristu staru 13god, a do jeseni planiramo prosirenje dvorista. Naravno, zao mi je te loze, lepo radja, slatko grozdje, moja baka ju je posadila. Moze li mi neko reci, postoji li neki postupak za premestanje, kako da je otkopam, u kolikom precniku oko nje, na koji nacin?? Da li neko ima iskustva sa time?

- - - - - - - - - -

Niko, nista?? :sta:
 
Pozdrav! Ne bih da otvaram novu temu, moj problem je vezan isto za lozu u dvoristu... Naime, imamo lozu u dvoristu staru 13god, a do jeseni planiramo prosirenje dvorista. Naravno, zao mi je te loze, lepo radja, slatko grozdje, moja baka ju je posadila. Moze li mi neko reci, postoji li neki postupak za premestanje, kako da je otkopam, u kolikom precniku oko nje, na koji nacin?? Da li neko ima iskustva sa time?

Sta ocekujes da ti kazemo. Mislim da je 13-ta godina malo previse da uspes da je bezbedno preneses. Sto ne bi pokusao da nekoliko reznica urovis u zemlju, mora neka da se primi...a da "majku" pokusas do nje da presadis, onda nema rizika da ces tu sortu grozdja izgubiti. Sve ovo ti pisem jer znam iz licnog iskustva da loza ima jedan od najvecih korenovih sistema.

Pozz zupa100!

- - - - - - - - - -
 
@vasilj
zupa je u pravu to ti je nasigurniji nacin da sacuvas tu vrstu,ako ipak resis da je sledece godine po razmnozavanju resis presaditi ona probaj ovako -ja sam na taj nacin uspasno presadio lozu slicnih godina-
zemlju oko loze dobro ugaziti oko jedne stope ukrug oko stabla-potrebno je sto vise zemlje izvaditi sa lozom,kopati rov najmanje 0.5m od stabla i sve u krug i to dubine 0.5-0.6m-treba stici ispod dubine korenovog stabla,i onda prbati podkopati ispod korena,korenovo stablo treba da ostane celo,zile sacuvati sto veci broj i sto je moguce cecu duzinu.Cekaju te zile debljine oko 2cm i mnogo tanjih treba lo bi da sacuvas zile bar 30cm duzine,osim onih sto se nalaze ispod korenovog stabla.Iz rupe cupas lozu sa zemljom zajedno-koliko je to moguce.Kad je postavis u novu rupu probaj da zadrzis isti polozaj u odnosu na strane sveta,nadjubriti starim stajnjakom i nasuti zemlju do visine povrsine zemlje i tad sipati vidu da se napravi zitko blato i malo slegne tek tad ugaziti blato da se sto bolje zalepi za zilice koje su ostale bez zemlje u toku presadjivanja.Navuci ostatak zemlje iznad i gornji sloj nemoj ugaziti -manje puca zemlja i manje se isusuje.Tad pristupis orezivanju tako da ostavis po 2 pupoljka levo i desno u pravcu buduceg spalira a sve ostale grane poskidas.Posao je VELIK ali s isplati.Na ovaj nacin ja sam uspesno presadio dosta loze s tim moram napomenuti da je to bila loza sa niskom stablom oko 50cm.Zaboravio sam da napomenem da se zile doje se ostete ili nepravilno otkinu treba ravno odseci makazama na mesu ostezenja.pozzz
 
Vasilj ako neces daleko da je prenosis iskopaj kanal ,polozi je u njega i zatrpaj a kraj izvuci gde ti odgovara i ona ce i dalje ziveti a u kanalu ce pustiti nove zile. Pozdrav.
 
LJudi imate li neku preporuku o sortama pogodnim za vinjage oko kuće. Znači trebaju mi sorte koje su bujne, prave hladovinu ( znači ,veliki porast lastara preko leta , bez obzira na đubrenje- poludivlje) i ne izmrzavaju u proleće, i naravno da su ukusne prvenstveno za jelo?
Šta možete preporučiti???
 
Da nema preporuka, ili niko ne čita?
Dobro, ajdemo sad ovako.
Negde sam čitao da kad se sadi vinjaga u dvorištu , da se kopa veća rupa?
Neko kaže da rupa ( kanal) mora biti najmanje metar dubine, na dnu se postavi krupno kamenje i onda đubre...
Da li je neko skoro radio nešto slično i imate li saznanja o ovoj temi?
 
LJudi imate li neku preporuku o sortama pogodnim za vinjage oko kuće. Znači trebaju mi sorte koje su bujne, prave hladovinu ( znači ,veliki porast lastara preko leta , bez obzira na đubrenje- poludivlje) i ne izmrzavaju u proleće, i naravno da su ukusne prvenstveno za jelo?
Šta možete preporučiti???


Imam na vinjagi neko belo krupno ne znam koja sorta je u pitanju, ne prskam ga nikad bas je bujno pravi dobru hladovinu. Nema bas kvalitetan grozd ali nije ni toliko los, grozd je krupan puce je krupno obilno radja. Grozdje moze da stoji na vinjagi sve do snega, moja vinjaga ne zna sta znaci prskanje. Grozd je kao na slikama iz prvog upisa na ovoj temi...

Ako te zanima sad kad budem rezao vinjagu mogu da ti posaljem uprpori pa posadi:ppozdrav:
 
Imam na vinjagi neko belo krupno ne znam koja sorta je u pitanju, ne prskam ga nikad bas je bujno pravi dobru hladovinu. Nema bas kvalitetan grozd ali nije ni toliko los, grozd je krupan puce je krupno obilno radja. Grozdje moze da stoji na vinjagi sve do snega, moja vinjaga ne zna sta znaci prskanje. Grozd je kao na slikama iz prvog upisa na ovoj temi...

Ako te zanima sad kad budem rezao vinjagu mogu da ti posaljem uprpori pa posadi:ppozdrav:


Gorski , zanima me , kako da ne.
Imam još malo da završim sa šljivarom i onda orezivanje vinograda ...u nedelju koljem jedno živinče i posle toga spremam se da kopam jamu i spremam sadnju u dvorištu... ja imam vinjagu sa zapadne strane, ali daleko od kuće ( ona često izmrzava, valjda takva sorta i držim je na špaliru, a ubijam u glavu skoro svake godine) , imam i sa severozapada, ali ona će ići uz gelender na sprat ( inače neka poludivlja , ništa joj ne smeta ,ali sitno crno grožđe, ko game). Ovo mi treba sa južne-jugozapadne strane kuće. Tu ću da ubacim i kivi, da iskombinujem sa vinovom lozom.
Imaj me u vidu svakako... a o detaljima ćemo se dogoriti...
Zahvalan sam što si se javio...Živ bio...
 
Nazad
Vrh