"Osmokot" i slična đubriva

Učlanjen(a)
3 Maj 2013
Poruka
98
Lokacija
Zrenjanin
"Osmocote" je 100% obloženo djubrivo. Svaka granula ima isti hemijski sastav (azot, fosfor, kalijum i mikroelementi). Obložena je omotačem od biljne smole koji biljkama obezbedjuje konstantnu i uravnoteženu prihranu tokom dužeg vremenskog perioda. Veoma je važno da hranljive materije budu zaštićene od nekontrolisanog otpuštanja."
img1053800x600.jpg

"Osmocote se sastoji od finih granula NPK, sadrži magnezijum i mikroelemente. Svaka granula je obložena organskim polupropustljivim omotačem napravljenim od biljne smole.
Zbog visoke bezbednosti, Osmocote Exact se može primeniti i na osetljive biljke u različitim uslovima rasta.
Obložena Scotts djubriva imaju veoma precizno otpuštanje hranljivih materija. Navedena dužina 5-6 meseci odnosi se na razlaganje pri temperaturi od 21˚. Otpuštanje hranljivih materija brže je na višim temperaturama što je u skladu sa potrebama biljaka.
Nivo soli, pH vrednost, aktivnosti mikroorganizama i kvalitet vode ili kišnice ne utiču na ispuštanje hranljivih materija. Važna je samo temperatura zemljišta, što djubriva Osmocote Exact čini veoma pouzdanim.
Preporučena količina primene je 3-4kg/m³ supstrata.
Može se umešati u supstrat (ta smeša se mora iskoristiti u roku od 1-2 nedelje) ili se može staviti direktno u sadnu jamu."

Tekst je sa reklame firme koja ga prodaje.
Ovo, što sam boldovao nije sasvim tačno, odnosno nije primenjivo na sve uslove gajenja.

Te moje primedbe, važe za treću generaciju Skotovih (/Everis) granula i drugih sličnih.
Sada se već u prodaji mogu naći i Osmokot đubriva četvrte generacije, gde ove moje primedbe više ne važe.
Postoji još dosta đubriva sa sličnim (blagotvornim) efektima (Bazakot,.. Substral-ove sporootpuštajuće granule,.. ), koja se mogu nabaviti i po nižim cenama od Osmokota, da ne bude da reklamiram samo Osmokot, koji se smatra standardom u ovoj vrst prihrane. koja je ponavljam nezamenjiva kod proizvodnje rasada i kod presđivanja. Ja je koristim svuda,.. a mislim i da je koriste svi ozbiljni proizvođači biljaka, naročito sadnog materijala.

** ovo nije reklama za firmu Skot (Everis) niti za njihove zastupnike, kod njih su đubriva, ove vrste najskuplja, ali pošto je naziv Osmokot ustaljen i za druga slična đubriva, smatrao sam da je temu najbolje tako nazvati.
 
Takva đubriva se u osnovi nazivaju veštak, sa tim što je ovde sve umotano u neku smolu. Kao i kod svih đubriva potrebno je obratiti pažnju na odnos elemenata u samom đubru.
 
Interesantna tema. Imaju oni i jeftinije varijante od osmocota a to su agroblen djubriva. Ona navodno otpustaju hranljive elemente od 3 do 9 i vise meseci, zavisno od vrste. Ako uzmemo u obzir cenu vodotopivih djubriva, ovo bi moglo biti zanimljivo.
Mene zanima da li ih je neko koristio i kakva su iskustva
 
Nebojša, obzirom da si moderator, slobodno obriši ovaj moj post kada ga pročitaš,.. :osmeh:
Nije mi jasno, da li misliš na iskustva sa Osmokotom, ili sa ovim jeftinijim agroblen đubrivima? Sa Osmokotom imam popriličmo iskustva, a sa ovim drugim nikakva. Hteo sam najpre napisati koju reč o osmozi, da bi se bolje razumelo, zašto su ova đubriva "najbolja na svetu", i desetak puta skuplja od "veštaka" , na čiji pomen, ja pomislim na tri petnaestice i KAN,.. Jeste to veštak, ali mu ta organska opna znači jako puno. (nauka još kaska za prirodom,.. o tome sam hteo malo pisati) :ppozdrav:
 
Nema sta da se brise
Znam ja kako ta djubriva funkcionisu i evo kako ja razmisljam. Ako ta djubriva kostaju dosta manje od vodotopivih a imaju to "programirano" otpustanje hraniva, onda je dobra varijanta uneti njih pre setve/sadnje a kasnije vodotopivim vrsiti samo odredjene korekcije u zavisnosti od potreba biljke u odredjenim fazama. Ima li neko neka slicna iskustva?
 
To je verovatno pakovanje od 25 kg. Ima pakovanja i od 1 i 5 kg. Skupa je to egzibicija. Eventualno za cvecare. Agroblen i agromaster su mnogo jeftinija a ne verujem da su toliko losija, a imaju slican mehanizam delovanja
 
To je verovatno pakovanje od 25 kg. Ima pakovanja i od 1 i 5 kg. Skupa je to egzibicija. Eventualno za cvecare. Agroblen i agromaster su mnogo jeftinija a ne verujem da su toliko losija, a imaju slican mehanizam delovanja

A cene i gde ima da kupi? Meni treba za tuje, nije mi potrebna neka velika količina.
 
Ne znam. Najbolje da nazoves uvoznika pa vidis ko je distributer na tvom terenu. Virginia doo bg, imas na netu
 
Cena (u Zrenjaninu), na kilogram (razmeravaju u poljoapoteci), je 620 dinara. (bila je letos 580, a prošle godine 550, a u Subotici je bila 490. Zastupnik je i Skala Grin).
U Mađarskoj je to đubrivo (na najeftinijem mestu) 2,7 eura po kg, ali na džak od 25 kg.

Ovo đubrivo je neuporedivo, sa bilo kojim drugim, po učinku na biljkama.Ne mislim baš na firmu Skots (ili Everis), već na taj tip đubriva.
To je pre svega zbog organske opne kojom je obloženo i koja propušta u okolinu (u podlogu ili supstrat) tim više hrane, što je više vode prisutno u podlozi, ili ako je viša temperatura,..
Evo jednog uputstva za primenu:
 
@ lola
Verujem da je dobro, i bolje bi bilo da je dobro za tu cenu :)
Nisam ga nikad koristio. Razmisljao sam dogodine da probam da ga ubacim u supstrat kad budem radio rasad, jer ne ide bog zna koliko. Za druge stvari, meni se ne isplati.
Za sta ga ti koristis?
 
Jeste skupo, ali biljka tokom godine ima sve sto joj je potrebno. Nebojsa, uzmi kg ili manje, pa napravi experiment. Na polovinu rasada postavi, na drugu ne, ostalo neka bude isto,videces i sam. Ja ga koristim za borovnicu, kao i svi ostali koji je sade
 
ja sam osmokot koristio u biljnoj akvaristici :osmeh: ne samo ja , praktikuju ga akvaristi duzi niz godina. koristio sam substralov ,ali sam posle dobijao iz panceva na merenje, bile su neke dve varijante start i duze vreme odpustanja, ako vas zanima pokusacu da nadjenm neku informaciju gde su nabavljali u pancevu i po kojim cenama..
 
@ ultraboy
za rasad ok, samo ga dobro izmesati sa supstratom da svaka biljka dobije priblizno isto. Za druge stvari meni nije ekonomican. Ako za 1 kg osmocota dobijem 3 kg redivnog vodotopivog dj. koje ubacim kroz sistem u zonu korena, racunica je jasna.
Sa cenom od 2,7e, kao sto kaze @ Lola, to je druga prica. Koliko su kod njih onda obicna vodotopiva dj.?? :sta: Izgleda smo mi ovde prave ovce za sisanje i to na svim frontovima :)
 
Takodje imam aq od 500l i izdrobim osmocote u najlon carapu pa u filter i laganini

tek sad videh tvoju poruku, naravno racunica pre svega. samo hocu da kazem da je djubrivio extra. A cena od 2.7e je vrhunska
 
@ lola
Verujem da je dobro, i bolje bi bilo da je dobro za tu cenu :)
Nisam ga nikad koristio. Razmisljao sam dogodine da probam da ga ubacim u supstrat kad budem radio rasad, jer ne ide bog zna koliko. Za druge stvari, meni se ne isplati.
Za sta ga ti koristis?

Ne smem da kažem :osmeh:
Za sve,.. stavim minimalnu dozu,.. pa korigujem sa vodotopivim.Pravilo je da se na nižim temperaturama stavlja jača doza,.. pisaću još o tome i pokazaću to na primerima.
Evo malo egzotičnih biljaka , a iz moje avlije :osmeh: : (recept: Osmokot i glistenjak,.. itd )
ysrn.jpg




U saksijama sa muškatlom je po jedna biljka (jedna muškatla -Kaliopa se zove)

dsc0936sg.jpg
 
Glistenjak + osmocot? Dobro ti one muskatle nisu porasle 3 metra :D
Malopre sam nesto gledao... 90e dzak od 25 kg u Madjarskoj. Nisam nesto kopao, to mi prvo izaslo na guglu. Izadje 3,6 e/kg sto je opet puno jeftinije nego ovde
 
Nazad
Vrh