Slavske svece
Strana 2 od 37 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 40 od 722

Tema: Zimsko Prskanje

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    833
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 47 puta na 35 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Odg: Zimsko Prskanje

Ne znam koliko je tacna informacija da se i crveno ulje povlaci iz upotrebe u evropi, to sam cuo od par agronoma koliko je tacno neznam, ali jos ga ima u apotekama... ja sam jednom prskao sa crvenim uljem i nije bilo lose, imam 250 stabala sljive cacanke rodne i stenleja, i jos oko 50 tak stabala raznog voca jabuka, krusaka, lesnika, tresanja,visanja, oraha, dunja....ali od pre dve godine prskam sa galenikinim preparatima i mogu svima da preporucim ovu kombinaciju bolje od crvenog ulja, Bakarni oksihlorid50 0.5%(ili Cuprozin 35WP 0.35%)+Galmin 1-5%+Cipkord 20EC 0.03%. Ovo kada se pomesa i oprskaju stabla, onda stabla postaju kao da su lakirana, 100 kisa ga nemoze isprati, ovo prskanje odradim krajem febrara do polovine marta, i posle voce ostaje cisto do maja u aprili samo odradim neko prskanje sa kracom karencom insekticid+ recimo ronilan ili Kidan protiv monilije kod kosticavih vocaka, a kod jabuke antrakol, mankogal 80 i sl. I kasnije do kraja vegetacije pratis stanje u svom vocnjaku, nisu sva podrucja ista po pitanju napada da li insekata ili biljnih bolesti, gdje su struje vazduha vece i nadmorska visina vece tu je i manje prskanja u celoj godini u odnosu na ravnicarske reone...

I da naglasim jos u jesen sam voce jos oprskao sa bakrom Cuprozin 35WP ostalo pa da se ne baci, a inace bolje bi bilo sa bordovskom corbom jer ona je vrh prskanja u jesen najmocniji fungicid, i to da sami sebi napravite plavi kamen+gaseni krec, i da vidis ako voce ima lisaja mahovine ma to sve sleti, kod mene nema mahovine i lisaja jos ali ove iduce jeseni idem sa bordovskom corbom obavezno.

Od preparata zadnjih godina najvise koristim preparata od: Bayer-a,Galenike, Basf-a,Sygenta to su provereni igraci na polju hemije u opste ne samo u vocarstvu, u ostalom kada kupujete neki preparat samo pogledajte cene, koliko para toliko muzike... Uzmite samo Syngentin fungicid Switch 62.5WG jedan od skupljih ako ne i najskupljih ove vrste protiv Trulezi plodova pogotovo sivog plijesnila na sljivi Stenly kojoj je ovo mana, prosle godine sam ih tretirao sa ovim fungicidom i u berbi su se bile ciste i zdrave gotovo da sma mogao pobrojati u celom vocnjaku koje su imale trulez na sebi....

oduzih ja, ajd sad neko drugi :D

Ako koga jos sta zanim oko prskanja neka pita tu sam na raspolaganju
    Dajte čovjeku ribu; Nahranili ste ga za jedan dan. Naučite čovjeka da lovi ribu; Nahranili ste ga za cijeli život. Znanje je blago koje svog vlasnika svugdje prati.

2. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Dragojlo na ovoj poruci:

rafinger (23-03-13)

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    833
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Dans sma kupio Galmin, Cuprozin 35WP i Cipkord 20EC, Galmin 1L 500 din,Cuprozin 35wp-790din. i Cipkord 20EC 50ml -250din. Pored Galmina bilo je i Slovenacko Pinus-ovo zuto ulje ista cena 500 dindzi, ja uzeo Galmin jer imam jedan litar od prosle godine ostao rok uredan pa da se ne baci...

Samo da ugreje malo i krajem marta u vocnjak da se raboti, ubih se u kuci od dosade, napolju sneg, da nije interneta udario bih na
    Dajte čovjeku ribu; Nahranili ste ga za jedan dan. Naučite čovjeka da lovi ribu; Nahranili ste ga za cijeli život. Znanje je blago koje svog vlasnika svugdje prati.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Poruka
    11
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

dali sam zakasnio sa zimskim prskanjem (crveno ulje) posto nisam sve mogao da zavrsim?
    Kod nas u vojvodini poceo polako da pucaju pupojci,dalice da naskodi u pitanju su sljive?
    Molio bi za savet hvala unapred

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Poruka
    118
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 21 puta na 13 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

nisi zakasnio,može još ići sa smanjenom koncetracijom ,1%-1,5%

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    833
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: pinter
    dali sam zakasnio sa zimskim prskanjem (crveno ulje) posto nisam sve mogao da zavrsim?
    Kod nas u vojvodini poceo polako da pucaju pupojci,dalice da naskodi u pitanju su sljive?
    Mozes slobodno ici prskaj sto pre to bolje zbog pravovremenog ciscenja stabala pre svega od bolesti plamenjace i rdje koje su najznacajnije u sljivi, i naravno protiv larvi insekata-jaja polozenih po kori stabla vocke.

Dozu nemoras nista da smanjujes ako se pupoljci bas nisu otvorili mnogo, tacnije sva zimska prskanja idite slobodno do faze kada pupoljak pukne i krene da raste-nesme preci 5mm *milimetara* iznad ljusture u kojoj je bio to je zadnja faza zimskog prskanja. Dok je stanje kod breskve pa i kajsije faza tz.zelene tacke kada se otvara pupoljak odozgo se pojavi zelena tacka tj.vrh mladog pipoljka onda se ide fungicidima protiv kovrdzavosti i sl....

Dakle samo prskaj nemas brige punom dozom do faze tz. misijih usiju 5mm iznad ljuspica.

Ja sutra prekosutra kako vreme dozvoli imam jos jabuke, kruske,tresnje i ostalo da okupam gore mojom kombinaciom od galenike,sljivar sam zavrsio pre par dana.
    pozdrav

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    122
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Citiraj Citiram: Dragojlo
    Citiraj Citiram: pinter
    Mozes slobodno ici prskaj sto pre to bolje zbog pravovremenog ciscenja stabala pre svega od bolesti plamenjace i rdje koje su najznacajnije u sljivi, i naravno protiv larvi insekata-jaja polozenih po kori stabla vocke.

Dozu nemoras nista da smanjujes ako se pupoljci bas nisu otvorili mnogo, tacnije sva zimska prskanja idite slobodno do faze kada pupoljak pukne i krene da raste-nesme preci 5mm *milimetara* iznad ljusture u kojoj je bio to je zadnja faza zimskog prskanja. Dok je stanje kod breskve pa i kajsije faza tz.zelene tacke kada se otvara pupoljak odozgo se pojavi zelena tacka tj.vrh mladog pipoljka onda se ide fungicidima protiv kovrdzavosti i sl....

Dakle samo prskaj nemas brige punom dozom do faze tz. misijih usiju 5mm iznad ljuspica.

Ja sutra prekosutra kako vreme dozvoli imam jos jabuke, kruske,tresnje i ostalo da okupam gore mojom kombinaciom od galenike,sljivar sam zavrsio pre par dana.
    pozdrav
    Jesi li ti siguran da se koncentracija ne mora smanjivati do misijih usiju?
    Sve sto mozes danas uradi juce!

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Poruka
    144
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

vocari al nije kasno cim otopli da oprskam sljive sa zimsko prskanje

Član kicca avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    886
    Zahvalio se
    31
    Zahvaljeno 127 puta na 104 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Nije kasno to ce biti pravo vreme odnosno tamo kraj februara

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Poruka
    144
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

ja cu gledam cim otopli

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    833
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Prvo rezidba pa prskanje :D, ili rezidba, djubrenje, pa prskanje ako vreme dozvoli...

Član bosanac_iz_bosne avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Poruka
    729
    Zahvalio se
    9
    Zahvaljeno 45 puta na 36 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Kolike su trenutne cijene "zimskih preparata"
    Kod mene u apoteci cuprublau košta 15 maraka oko 7,5 Eura.
    Drugih za sada nema.
    Tantum possumus quantum scimus - Toliko možemo koliko znamo

Član prezalj avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    146
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0

Kod mene "Cuprozin" - 890 din/kg,"Cipkord" - 270 din/50ml,"Ogriol" - 350 din/litar, a danas stigao "Galmin" u jednu od apoteka 470 din/litar inace poskupeo strasno,jer cena prosle godine je bila 290 din/litar kako mi rekose u apoteci

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    833
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ja jos nisam isao da vidim da li je sta stizalo, ali video sam u jednoj apoteci da je bilo Cuprablau Z sa cenom 13km kilogram, i koliko se secam mislim da je bilo od pinus-a plavo ulje po ceni 15km litar...

Narednih dana cu se raspitati za cene i da li je u opste stiglo jos hemije po apotekama za ove namene

Član meeker avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    964
    Zahvalio se
    50
    Zahvaljeno 167 puta na 77 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Cene prava katastrofa Prskati se mora maločas kupovao galmin 480din./l , cuprozin 980din./l .....
    Naši političari se dele na levičare i desničare.<br />Zavisi od toga koja im polovina mozga<br />ne funkcioniše.

Član
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Poruka
    35
    Zahvalio se
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Ja sam izgleda galmin kupio pre poskupljenja, u utorak sam ga placao po 300din./l, a cuprozin po 960din/kg.

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    833
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Bogami poskupelo sve pomalo, malo ovde malo onde i to je mnogo...

Novajlija
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    54
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 1 put na 1 poruci
    Downloads
    0
    Uploads
    0

kolike su to cijene u KM

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    833
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

pa od cena kako meeker kaze znaci, galimin je oko 9km, a cuprozin 18km...

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    61
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Prije dvije sedmice gledo crveno ulje cijenA 13 KM litra (1 euro,1.95km).
    u planu je prskanje al tek pocetkom marta.
    pozdrav..

Član Dragojlo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    833
    Zahvalio se
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Mislio si na crveno ulje od herbosa? 13km

Sad bas nesto racunam ove cene sta je jeftinije crveno ulje ili galmin+cuprozin+cipkord... i evo racunice za 2.5% rastvor na 10 litara vode...

Galmina je po gore cenama 9km/l, cuprozin 18km/kg a cipkord sam racunao po staroj ceni 6km...

Na jedan litar galmina za 2.5% rastvor (4x250ml) ide 140g cuprozina (4x35g) i (4x3ml) ide 12ml cipkorda i iz toga dodje 40l hemije za zimsko tretiranje, i to dodje galmin 9km+ (cuprozina4x0.63km)+(4x0.36)=9+2.52+1.44=12.96KM ili oko 687din

A cena crvenog ulja Herbos je 13KM/litru ili oko 689din, za 2.5% rastvor od litra dobijemo 40l hemije...

Znaci cene su u gotovo identicne, pa gjde je tu onda racunica, postavlja s epitanje ova cetiri preparata imaju samo 3 ambalaze dok crveno ulje se nalazi u samo jednoj boci, pa sva tri preparata se zasebno proizvode u fabrici,a na kraju je ista cena? Znaci razlika samo moze biti u boci, tj. njenom sadrzaju...

Pa da i tu zavirimo malo...

Evo statistike herbos crvenog ulja:

Aktivna tvar: bakar (iz bakrenog oksida).......................100 g/l

rafinirano parafinsko mineralno ulje..........550 g/l

A sastav galenikine kombinacije je:

Cuprozina 35WP Aktivna materija: bakar u obliku bakar oksihlorida Sadržaj: 350 g/kg

Galmin Aktivna materija: mineralno ulje Sadržaj: 860- g/l

Cipkord Aktivna materija: CIPERMETRIN Sadržaj: 200g/l

I ova tri preparata od galenike, i ako vam ostanu mozete ih utrositi u toku cele vegetacije i u druge namene sem voca, dok crveno ulje ne mozete sem osnovne zimske namene i maksimalno do faze misijih usiju...
    *Galmin galenika preporucuje za zastitu kruske od kurskine buve i do faze posle cvetanja sa dozom 0.3%.

I sami sada vidite sta vam je isplativije i koja je kombinacija jaca i bolja...

22. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Dragojlo na ovoj poruci:

rafinger (07-01-14)

Strana 2 od 37 PrvaPrva 123412 ... PoslednjaPoslednja