Zimsko Prskanje

Cekajte, zar nismo rekli da ako padne 25 ili vise litara da smo dzabe prskali. A koliko vidim u drugoj polovini sedmice najavljuju od 30 pa cak do 70 l, kako u kom kraju.
Ja sam proslog ponedeljka i utorka pola vocnjaka isprskao i sad se dvoumim da li da sutra, preksutra nastavim. Inace kod mene na 380 m osim drena i leske ostalo voce jos ne mrda.
 
Bojim se da se ne oduži loše vreme i niske temperature, ako je verovati ovom grafikonu koji će doduše sutra biti ažuriran ...
beograd_30.gif

Mada, izgleda da će ovo proleće biti kišovito i problematično za sve vrste radova ...
 
Cekajte, zar nismo rekli da ako padne 25 ili vise litara da smo dzabe prskali. A koliko vidim u drugoj polovini sedmice najavljuju od 30 pa cak do 70 l, kako u kom kraju.
Ja sam proslog ponedeljka i utorka pola vocnjaka isprskao i sad se dvoumim da li da sutra, preksutra nastavim. Inace kod mene na 380 m osim drena i leske ostalo voce jos ne mrda.
Pa sto onda prskas ako voce miruje.Uzivaj dok nas boli glava.Imas vremena naredne nedelje kada prodje ova za koju najavljuju dosta kise i susnezicu.
 
Evo potvrde prognoze velikih padavina.


9871400metgram.gif




A pitanje sto brinem. Pa plasim se dok se vreme ne prolepsa /po prognozi tek oko 15. marta/ da ce krenuti kajsije.
 
Krenuće sigurno kod mene se crvene,a danas sam bio u G.Gorevnici i tamo kreću mada u manjoj meri
 
Odlicno kao sa trake u fabrici :osmeh:. Planiram i ja ovo da radim, pa me zanima koliko za 200 stabala treba gasenog kreca i vode??
 
Ako krečite zbog odlaganja kretanja vegetacije neznam koliko to ima uticaja . Voću komanduje koren kada da krene sa vegetacijom
 
Ja juce pre podne isprskah plavim uljem, sinoc poce kisa i celu noc padala, moze li da spere sa vocaka ili je dovoljno da se ulje osusi i onda nema veze?
 
Dovoljno je par sati da preparat odradi svoje i biljka ga usvoji, uskoro ćeš već imati cvet i list odnosno krećeš sa novim tretmanima, ja na tvom mestu ne bih ponavljao obzirom najviše na cenu preparata, ovo je možda i najskuplja zaštita tokom godine, osim ako nemaš manji broj sadnica...
 
Rile,imao sam isti problem pa pozvah Galeniku.Završio sam prskanje oko podne a kiša je počela padati oko 17h i prskao sam 3% rastvorom plavog ulja.Pošto je u ponedeljak duvao povetarac i bilo je prilično toplo sve se osušilo već do 13h.Kaže savetnik iz Galenike da je sve što sam radio uredu i da nema potrebe ponovo prskati.Posebno zbog visokog sadržaja ulja. Da zaključim ,važno je da se rastvor osuši! Pozdrav i spremaj se za moniliju.
 
Ja sam vala rešio da ove godine oprskam samo sa bakrom i to Funguran (bakar-hidroksid).

Da ne bude zabune, nemam kruške i jabuke (osim par komada za koje možda kupim bočičicu ulja), već trešnje i kajsije najviše, zatim nešto šljiva i tako. Mahom veći razmak sadnje, bujne i polubujne podloge :) Tako da ne vidim nekog preteranog razloga za uljem, a razlika u ceni je ogromna.

Pričao sam i sa dečkom koji ima veći broj parcela, kaže da poslednje 3 godine ne radi prskanje u jesen, a u proleće tj sad kajsije samo Funguranom, a breskve funguran + ziram, pa posle još jednom ziram. Ne primećuje nikakve razlike u odnosu na prethodne godine. Jabuke ipak prska i uljem i bakrom.
 
I ja sam poprskao u nedelju,samo nordox-om,nisam koristio ulje.Vreme bilo idealno ,kisa pala tek u ponedeljak posle podne.Jedino je bilo blata do pola traktora.Lepo sam ih okupao i potrosio oko 1300 litara tecnosti na 2 jutra sto je vise nego dovoljno da se lepo okvase.
 
Društvo potreban mi je brz odgovor! Da li je u ovoj meri "napunjen" pupoljak kasno tretirati bakrom? U pitanju su višnje Šumadinke jesenja sadnja 2014!
306b48b17734078359f902f804d071aa.jpg
 
Nazad
Vrh