Zimsko Prskanje

Ne znam koliko je tacna informacija da se i crveno ulje povlaci iz upotrebe u evropi, to sam cuo od par agronoma koliko je tacno neznam, ali jos ga ima u apotekama... ja sam jednom prskao sa crvenim uljem i nije bilo lose, imam 250 stabala sljive cacanke rodne i stenleja, i jos oko 50 tak stabala raznog voca jabuka, krusaka, lesnika, tresanja,visanja, oraha, dunja....ali od pre dve godine prskam sa galenikinim preparatima i mogu svima da preporucim ovu kombinaciju bolje od crvenog ulja, Bakarni oksihlorid50 0.5%(ili Cuprozin 35WP 0.35%)+Galmin 1-5%+Cipkord 20EC 0.03%. Ovo kada se pomesa i oprskaju stabla, onda stabla postaju kao da su lakirana, 100 kisa ga nemoze isprati, ovo prskanje odradim krajem febrara do polovine marta, i posle voce ostaje cisto do maja u aprili samo odradim neko prskanje sa kracom karencom insekticid+ recimo ronilan ili Kidan protiv monilije kod kosticavih vocaka, a kod jabuke antrakol, mankogal 80 i sl. I kasnije do kraja vegetacije pratis stanje u svom vocnjaku, nisu sva podrucja ista po pitanju napada da li insekata ili biljnih bolesti, gdje su struje vazduha vece i nadmorska visina vece tu je i manje prskanja u celoj godini u odnosu na ravnicarske reone...

I da naglasim jos u jesen sam voce jos oprskao sa bakrom Cuprozin 35WP ostalo pa da se ne baci, a inace bolje bi bilo sa bordovskom corbom jer ona je vrh prskanja u jesen najmocniji fungicid, i to da sami sebi napravite plavi kamen+gaseni krec, i da vidis ako voce ima lisaja mahovine ma to sve sleti, kod mene nema mahovine i lisaja jos ali ove iduce jeseni idem sa bordovskom corbom obavezno.

Od preparata zadnjih godina najvise koristim preparata od: Bayer-a,Galenike, Basf-a,Sygenta to su provereni igraci na polju hemije u opste ne samo u vocarstvu, u ostalom kada kupujete neki preparat samo pogledajte cene, koliko para toliko muzike... Uzmite samo Syngentin fungicid Switch 62.5WG jedan od skupljih ako ne i najskupljih ove vrste protiv Trulezi plodova pogotovo sivog plijesnila na sljivi Stenly kojoj je ovo mana, prosle godine sam ih tretirao sa ovim fungicidom i u berbi su se bile ciste i zdrave gotovo da sma mogao pobrojati u celom vocnjaku koje su imale trulez na sebi....

oduzih ja, ajd sad neko drugi :D :ppozdrav:

Ako koga jos sta zanim oko prskanja neka pita tu sam na raspolaganju
 
Dans sma kupio Galmin, Cuprozin 35WP i Cipkord 20EC, Galmin 1L 500 din,Cuprozin 35wp-790din. i Cipkord 20EC 50ml -250din. Pored Galmina bilo je i Slovenacko Pinus-ovo zuto ulje ista cena 500 dindzi, ja uzeo Galmin jer imam jedan litar od prosle godine ostao rok uredan pa da se ne baci...

Samo da ugreje malo i krajem marta u vocnjak da se raboti, ubih se u kuci od dosade, napolju sneg, da nije interneta udario bih na :ppozdrav:
 
dali sam zakasnio sa zimskim prskanjem (crveno ulje) posto nisam sve mogao da zavrsim?
Kod nas u vojvodini poceo polako da pucaju pupojci,dalice da naskodi u pitanju su sljive?
Molio bi za savet hvala unapred
 
pinter je napisao(la):
dali sam zakasnio sa zimskim prskanjem (crveno ulje) posto nisam sve mogao da zavrsim?
Kod nas u vojvodini poceo polako da pucaju pupojci,dalice da naskodi u pitanju su sljive?
Molio bi za savet hvala unapred

Mozes slobodno ici prskaj sto pre to bolje zbog pravovremenog ciscenja stabala pre svega od bolesti plamenjace i rdje koje su najznacajnije u sljivi, i naravno protiv larvi insekata-jaja polozenih po kori stabla vocke.

Dozu nemoras nista da smanjujes ako se pupoljci bas nisu otvorili mnogo, tacnije sva zimska prskanja idite slobodno do faze kada pupoljak pukne i krene da raste-nesme preci 5mm *milimetara* iznad ljusture u kojoj je bio to je zadnja faza zimskog prskanja. Dok je stanje kod breskve pa i kajsije faza tz.zelene tacke kada se otvara pupoljak odozgo se pojavi zelena tacka tj.vrh mladog pipoljka onda se ide fungicidima protiv kovrdzavosti i sl....

Dakle samo prskaj nemas brige punom dozom do faze tz. misijih usiju 5mm iznad ljuspica.

Ja sutra prekosutra kako vreme dozvoli imam jos jabuke, kruske,tresnje i ostalo da okupam gore mojom kombinaciom od galenike,sljivar sam zavrsio pre par dana.
pozdrav
 
Dragojlo je napisao(la):
pinter je napisao(la):
dali sam zakasnio sa zimskim prskanjem (crveno ulje) posto nisam sve mogao da zavrsim?
Kod nas u vojvodini poceo polako da pucaju pupojci,dalice da naskodi u pitanju su sljive?
Molio bi za savet hvala unapred

Mozes slobodno ici prskaj sto pre to bolje zbog pravovremenog ciscenja stabala pre svega od bolesti plamenjace i rdje koje su najznacajnije u sljivi, i naravno protiv larvi insekata-jaja polozenih po kori stabla vocke.

Dozu nemoras nista da smanjujes ako se pupoljci bas nisu otvorili mnogo, tacnije sva zimska prskanja idite slobodno do faze kada pupoljak pukne i krene da raste-nesme preci 5mm *milimetara* iznad ljusture u kojoj je bio to je zadnja faza zimskog prskanja. Dok je stanje kod breskve pa i kajsije faza tz.zelene tacke kada se otvara pupoljak odozgo se pojavi zelena tacka tj.vrh mladog pipoljka onda se ide fungicidima protiv kovrdzavosti i sl....

Dakle samo prskaj nemas brige punom dozom do faze tz. misijih usiju 5mm iznad ljuspica.

Ja sutra prekosutra kako vreme dozvoli imam jos jabuke, kruske,tresnje i ostalo da okupam gore mojom kombinaciom od galenike,sljivar sam zavrsio pre par dana.
pozdrav

Jesi li ti siguran da se koncentracija ne mora smanjivati do misijih usiju?
 
Kod mene "Cuprozin" - 890 din/kg,"Cipkord" - 270 din/50ml,"Ogriol" - 350 din/litar, a danas stigao "Galmin" u jednu od apoteka 470 din/litar inace poskupeo strasno,jer cena prosle godine je bila 290 din/litar kako mi rekose u apoteci
 
Ja jos nisam isao da vidim da li je sta stizalo, ali video sam u jednoj apoteci da je bilo Cuprablau Z sa cenom 13km kilogram, i koliko se secam mislim da je bilo od pinus-a plavo ulje po ceni 15km litar...

Narednih dana cu se raspitati za cene i da li je u opste stiglo jos hemije po apotekama za ove namene
 
Cene prava katastrofa ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::jako_besan:: Prskati se mora maločas kupovao galmin 480din./l , cuprozin 980din./l ..... :udri: :udri:
:ppozdrav:
 
Ja sam izgleda galmin kupio pre poskupljenja, u utorak sam ga placao po 300din./l, a cuprozin po 960din/kg.
 
Prije dvije sedmice gledo crveno ulje cijenA 13 KM litra (1 euro,1.95km).
u planu je prskanje al tek pocetkom marta.
pozdrav..
 
Mislio si na crveno ulje od herbosa? 13km

Sad bas nesto racunam ove cene sta je jeftinije crveno ulje ili galmin+cuprozin+cipkord... i evo racunice za 2.5% rastvor na 10 litara vode...

Galmina je po gore cenama 9km/l, cuprozin 18km/kg a cipkord sam racunao po staroj ceni 6km...

Na jedan litar galmina za 2.5% rastvor (4x250ml) ide 140g cuprozina (4x35g) i (4x3ml) ide 12ml cipkorda i iz toga dodje 40l hemije za zimsko tretiranje, i to dodje galmin 9km+ (cuprozina4x0.63km)+(4x0.36)=9+2.52+1.44=12.96KM ili oko 687din

A cena crvenog ulja Herbos je 13KM/litru ili oko 689din, za 2.5% rastvor od litra dobijemo 40l hemije...


Znaci cene su u gotovo identicne, pa gjde je tu onda racunica, postavlja s epitanje ova cetiri preparata imaju samo 3 ambalaze dok crveno ulje se nalazi u samo jednoj boci, pa sva tri preparata se zasebno proizvode u fabrici,a na kraju je ista cena:haha:? Znaci razlika samo moze biti u boci, tj. njenom sadrzaju...

Pa da i tu zavirimo malo...

Evo statistike herbos crvenog ulja:

Aktivna tvar: bakar (iz bakrenog oksida).......................100 g/l

rafinirano parafinsko mineralno ulje..........550 g/l

A sastav galenikine kombinacije je:

Cuprozina 35WP Aktivna materija: bakar u obliku bakar oksihlorida Sadržaj: 350 g/kg

Galmin Aktivna materija: mineralno ulje Sadržaj: 860- g/l

Cipkord Aktivna materija: CIPERMETRIN Sadržaj: 200g/l

I ova tri preparata od galenike, i ako vam ostanu mozete ih utrositi u toku cele vegetacije i u druge namene sem voca, dok crveno ulje ne mozete sem osnovne zimske namene i maksimalno do faze misijih usiju...
*Galmin galenika preporucuje za zastitu kruske od kurskine buve i do faze posle cvetanja sa dozom 0.3%.

I sami sada vidite sta vam je isplativije i koja je kombinacija jaca i bolja...
 
Nazad
Vrh