Recepti kulena, kobasice, švargle...

Mi danas obavili posao, sutra jos mast da se sredi i meso da se usoli. Posto se kod nas u kuci najvise jedu kobasice ove godine smo opravili 48 kg. Svakom clanu po 8kg, a nekom i malo vise.:osmeh:
 
Ja vec 5 god, koristim ovakvo dizanje .Nisam se jos usudio da ga zavezem za zadnje noge i dignem zivog i tada ga zakoljem ali cu jednom pokusati i to,da ga nemlatim i ubedjujem da legne.
1zzg9p3.jpg
 
Pa svaka cast, ali mi smo dve svinje a ti si tri ako se ne varam. A inace deda i baba ne konzumiraju zbog pretiska pa to ide kod mene.:osmeh: A i mi to kad navalimo do svetog save(dedin imendan) nema vise. :haha:
 
banacni zovu to bela kobasica a ostatak sveta dzigernjaca..:p salu na stranu, kuvaju se iznutrice, crna i bela dzigerica (po ukusu, mi licno obicno samo polovinu stavljamo), srce, jezik, kozura, glava.. skida se meso sa kostiju sve se melje dodaju se zacini po zelji beli luk, biber, so, malo paprike i obavezno sacuvati vodu od kuvanja iznutrica koja se doliva prikom mesanja da se dobija pihtijasta masa, puni se uglavnom u plasticnim crevima fi 50-60 ili u najlonskim kesama od tri kile pa se razvuce na debljinu od 2-3 cm a neko puni i zeludac.. ostavlja se na hladnom da se ohladi i stegne, i posle je spremno za konzumaciju ::suncanje::



Da li nakon punjenja creva sa izutricama creva prokuvate u kazanu pa konzumirate ili samo sacekate da se ohlade i stegn pa konzumirate?
 
Ako su creva prirodna poželjno ih je obariti(prokuvati)da se ne pokvare i naravno ne upropaste sve.Ako su veštačka(plastična)ne mora se bariti.
 
I ja sam cuo odprilike tako da ako su prirodna da se bare a ako nisu da ne mora,koliko dugo se bare?da li samo da prokljuca u vodi?
 
Creva nisu plasticna, creva su od prirodnih vlakana, ali napravljena na vestacki nacin. Dakle creva nisu od plastike.
 
Zbog prirodnih vlakana ja ostao uskracen odgovora koliko se dugo ostave da prokljucajau tkz hurke kada se pune u prirodna creva :haha:
 
Zbog prirodnih vlakana ja ostao uskracen odgovora koliko se dugo ostave da prokljucajau tkz hurke kada se pune u prirodna creva :haha:
Najboje staviti u mrezasti dzak da ih posle ne lovis po bagracu Banatski, ili oraniji , dovoljno je samo da baci kljuc tj.provri i odmah vadis ,moze u hladnu vodu ili poredjas po stolu da se ohlade i stegnu.
 
Koliko to može da traje u frižideru li može da se zamrzne??
Moze da se zamrzne,ali sto duze stoji gubi ukus,brze nego suvo meso_Odprilike do 3 meseca.A u frizideru oko 2 nedelje.
Inace ja punim u vestacka creva i ne barim,a dok sam punio u prirodna,bario sam ih kratko,cim prokljuca vadim napolje.
Isti sistem kao @nadalj
 
Nazad
Vrh