Recepti kulena, kobasice, švargle...

Hteo sam da pravim kulen od divlje svinje imam 50 kila mesa čistog šta da stavim od začina mislo sam papriku beli biber so i crnog vina punio bi u kate dal treba još nešto od začina dal treba pre mlevenje meso staviti u pac mislim frisko je nije vepar nema neki jak miris
 
U Kulen samo paprika i so, 2-2,2% soli i 2,5% paprike i to je to.

Sent from my Lenovo K10a40 using Tapatalk
 
Sa 2.5% paprike progore gaće. :haha:
Ako imaš kate od svojih svinja može u njih a ako kupuješ kate ne bi ti preporučio jer ih peru sa nekom hemijom i teško mogu da se operu i hoće kulen da se pokvari.Obavezno ubaci 10% leđne slanine jer je to meso izrazito suvo.
Koristio sam meso divlje svinje a pravljene su kobasice jer to meso sadrži određen procenat kiseline pa nije pogodno za kulen jer hoće da kisi.U kobasicama treba ga mešati sa skoro 50% masnoće jer upija li upija pa hoće da se skamene kobasice.
 
Poslednja izmena:
Pere se i drži u kreču ali ne znam baš tačnu proceduru.
Švarglu punim u plastična creva fi 100-120 zavisi kakva nađem.Kupim nekoliko kg jezika i srca pa se kuvaju sa glavama,kostima sa ostacima mesa.Ubaciti dosta kožurica zbog dobijanja želatina koji smesu povezuje a nakon kuvanja kožurice izbaciti i ne stavljati u smesu.Kada je kuvano sve se isecka nožem i izbira da li da bude mesnatije ili masnije ko kako voli.2% soli,0.3% bibera,ljute paprike po ukusu od 0.3% za blago pikantno do beskonačno kako ko voli.Beli luk po ukusu i slatka paprika da oboji smesu do 1%.
 
U 2,5% paprike je uračunata i ljuta i slatka, a odnos ko kako voli, uglavnom kod mene je 2% slatke i 0,5% ljute, ali to zavisi i od paprike.

Sent from my Lenovo K10a40 using Tapatalk
 
To je u redu.Mislio sam 2.5% ljute a to je otrov.Prošle godine išao sam sa 1% ljute u kulenu i baš je bio preljut ali se pojeo bez problema.Slatku ne stavljam u kulen.
 
Burag treba dobrooo ocistiti i isprati,stviti u krec i metuti koju glavicu cnog luka,u nju ide meso,jezik,srce,dzigerica ne...Posto to sve ide na barenje u vodu u kojoj se kuvala baretina,pojacati zacine posto ce izaci prilikom barenja,pre toga izbusiti iglom burag da ne bi pukao,nikako ne sme da vri voda,loziti ali ako pocne da baca kljuc seci sa ladnom vodom,kad se zavrsi barenje izvaditi i staviti u kofu sa ladnom vodom pa na astal pa staviti siru dasku pa na nju nesto tesko da se ispresuje,moze i sutra dan jedan dim.
 
15310695_1617825155185746_1858657356_n.jpg


Nisu baš lepotice. ali su ukusne...
 
@Zoran Kostović
Slabo su napunjene,pa odatle toliki luft u njima.
Kad ih paruješ,sve koje imaju puno vazduha odvoji,povadiš masu iz creva i ponovo na punjenje.Bolje baciti par metara creve nego da ti budu slabo napunjene.Ako ti se stvara vazduh prilikom izlaza mesa,kucni malo nožem po cevi od šprica i odmah će se ispuvati.
Kod mene ako bog da,u subAtu i nedelju davljenje.
Pripreme u toku...ostalo još da se operu stolovi i donese dvadesetak litara vina.:osmeh:
 
Nazad
Vrh