Recepti kulena, kobasice, švargle...

I meni se deformisu, ali se ne jedim :haha::osmeh: Mislim da se deformise jer ne stavljamo nitratne soli, i usled kaliranja (gubitka vode) dolazi do neravnomernog gubitka koji izaziva deformacije.
 
Evo moje pusnice,svinje poklane 13 decembra,jos nekoliko dana pa da kacam negde na vetar
1780024_884953071561428_1420006888934648649_o.jpg
 
I meni se deformisu, ali se ne jedim :haha::osmeh: Mislim da se deformise jer ne stavljamo nitratne soli, i usled kaliranja (gubitka vode) dolazi do neravnomernog gubitka koji izaziva deformacije.
Sigurno nije zbog nekoriscenja nitratne soli. Ja je nikad ne koristim i nisam imao tako deformisane kobasice. Mislim da je masa kojom se punila bila jako mekana pa se prilikom susenja deformisala.
 
Prijatelji moji dragi. Povedite racuna kod koga jedete sve ove preradjevine. Kod nas u selu se pojavila trihinela. Domacin te kuce kaze da je klao tri svinje a da je samo od jedne odneo na pregled. Ta je bila zdrava a druge dve izgleda ne. Tom prilikom ustedeo je oko 600 dinara na godisnjem nivou a za sada obolela njegova porodica, on, sin, cerka, zet, snaja i par njihovih prijatelja koji su jeli kod njih suvo meso i kobasice. Nisam znao gde da napisem ovo pa sam mislio da bi bilo dobro u ovoj temi u kojoj se puno diskutuje i gde ce dosta ljudi da procita.
Ako neko zna gde bi bilo bolje neka objavi ovaj apel.
 
Nas recept za kulen ili kako se to nekad zvalo zimska salama, glasi 2 posto soli , 1/5 posto slake i 0/5 posto ljute za blaze ,1 posto za ljuce i kasika secera na 30 kg. materijala , zbog boje, 2/3 meseca na dobroj promaji , posle 3/4 hladna dima. Ps. taj recept primenjujemo nekoliko god. i za sad nas nije izneverio ali uvek sve ide preko vage. I da napomenem uvek biramo meso sa manje masnoce a nekad dodajemo 30 posto govedine.
 
Da li neko koristi tresnju za dimljenje mesa, i kako mu se pokazala!? Ja sam dimio ove godine, i nisam nesto odusevljen. Meso ima jaku aromu. Nije da gorci, ali mi nije bas ni prijatno.
 
Nazad
Vrh