Recepti kulena, kobasice, švargle...

Zar vam se ne cede kuleni na ovoj toploti? Gde ih držite?
Mi smo naše skinuli i upakovali, ali kad vidim slike kako vaši ispadnu, kao iz prodavnice, i lepo sazru. Ovi moji kao da se zapeku okolo, i mozes ga jebat, nece da se stegnu. Ćale se bavi oko svega toga, ali nešto očigledno ne radi kako treba.
Trebao bi mi neki dobar recept, sa kompletnim uputstvom od meljave, punjenja creva, dimljenja pa do sušenje. Da vidimo šta ne valja kod nas.
 
Moji su na tavanu ispod crepa i cede se pošteno pa zbog toga i idem u deblja creva da se ne ocede prebrzo mada ove godine je sve nešto kontra.Kod tebe je problem visoka temperatura pri dimljenju gde se spoljni deo zapeče i to mu stvori zid koji blokira vazduh koji treba da pomogne pri fermentaciji.
Oko meljave neme nikakve nauke,pola smese ide na 10mm a pola na 8mm u mom slučaju.
 
Ne znam da li baš toliko visoka temperatura, jer se prilikom dimljenja drva ubace u posudu koja ima male rupice, upale drva i preklopi. Vatra se uopste ne rasplamsava, već samo dim izlazi kroz rupice. Moguće da si u pravu oko temp. Mislio sam da je uzrok jaka promaja, pa se zbog toga spoljni deo kulena samo stegne. Posto ih držim gde je bas jaka promaja. Možda je bolje na tavan odmah sve staviti, kao ti Matiću.
Ma pitam, reko mozda ima i do pravljenja smese, kolicina vode koja se dodaje da bi se izmesali začini sa smesom, količina paprike... Itd. Mada ne bi trebalo, jer svako pravi po svom ukusu, već mora biti nešto oko temp sušenja ili prevelike promaje.
 
Može da bude i od prejake promaje.Na tavan moram jer nemam drugog mesta.Najbolje bi poslužio zatvoren ajnfort sa malim prozorčićima kojima bi se regulisala promaja po potrebi jer se kuleni lepo drmaju na tavanu kada počne da duva vetar koji zna da preteruje.
 
Ili gresi kod dimljenja ili kod zrenja na promaji, ali po opisanom ipak mislim da je temperatura pri dimljenju jaka. Samo hladan dim dolazi u obzir sve ostalo se zavrsava na zrenju-promaji koja treba da je kontrolisana. Ja naprimer kada je jaka kosava zatvorim klapne skroz kada se primiri otvorim I tako stalno.
 
EYyg1nb.jpg

Treba još da stoji ali ne mogu da ga gledam kako visi i njiše se. :osmeh:
 
Ne šaljem ali može da se degustira.Danas mi bio kolega Sremac84 pa smo degustirali kulen i čajnu.Skroz sam zeznuo stvar sa ljutom paprikom.Ima lep ukus ali nema ništa ljutine.
 
Ne šaljem ali može da se degustira.Danas mi bio kolega Sremac84 pa smo degustirali kulen i čajnu.Skroz sam zeznuo stvar sa ljutom paprikom.Ima lep ukus ali nema ništa ljutine.
Ta ljutina bas zna da varira od godine do godine, a sve zavisi od ljutine paprike. Razmisjam da sledece gorine ljutinu dam onom ljutom esencijom sto se koristi sa ribljom corbom.
 
Paprika je svima bila problem ali ja sam kriv sam sebi jer nisam hteo da oljutim zbog dece a oni ko za inat tamane fest ljuto.Sledeće sezone ide ljuta varijanta pa makar morao sam da ga jedem i obavezno prirodna creva.
 
Ja ove godine sejem trinidad ,ljutu,da meljem,i mesam sa "ljutom" mlevenom,radi zadovoljavajuce ljutine

Послато са SM-J610FN уз помоћ Тапатока
 
Počeo sam da sakupljam i sušim neke male sitne ljute papričice koje mi rastu u saksiji u hodniku pa ću da ih meljem za kulen.Imam ih u turšiji i pre neko jutro 'mal' nisam crk'o koliko sam se oljutio od jedne.
 
E to je prava onda:) ja tako jeo pa se zaljutio pa ne znam sta mi trebalo oko da diram pa sumivanje...:osmeh: nista bez ljute.
 
Jeste prava.Imam drugara koji živi na ljutoj paprici i od njega sam dobio seme te sitne ali dinamitne papričice. :osmeh: Kod njega ima raznih sorti od lajt varijanti do ekstremnih da uši otpadaju od ljutine.
 
Gledao na tv odavno negde odrzali takmicenje:) i to bas kolicine jedu,puna cinija-preznojavaju se:osmeh: naravno imali kasiku i ulje-nisam siguran dali i mleko da gase a ne vodu koja jos vise nadrazuje.
 
Lepo.Meso skoro i da ne jede a ljutu papriku samo što ne stavlja u kafu umesto šećera.Jednom smo pekli roštilj i nabacili nekoliko paprika Somborki na žicu.Oljuštim jednu pečenu a ruke bride i peku kao da sam ih gurnuo u vatru.Ništa to njemu nije smetalo,pojeo ih u slast bez hleba niti bilo čega kao meze.Evo i sad se naježim kad se samo setim.
 
Nazad
Vrh