Recepti kulena, kobasice, švargle...

Pa pisao sam ja I recept sam dao misilmranije.
Pravljen mislim sredina novembra . Dimljen na bukovini na srbijanski nacin.
Inace on je u kupovnim ajde da kazem crevima za kulen fi 55.
Ma numem sliku da stavljam, vec sam vam ranije pisao o tome kada sam lozu sadio.
Inace I kobasica mi je odlicna.
Vrat I ruzu jos nisam probao ali obacava I to.
 
Trenutna
46ff9b66d19778561ca235a235f1610c.jpg


Послато са Coolpad R108 уз помоћ Тапатока
 
Kako se kod vas ponašaju proizvodi okačeni na promaju ili gde već ko drži do završetka fermentacije?Kod mene nešto sporo ide dozrevanje i fermentacija i sve je još poprilično sirovo ili sam ja ipak nestrpljiv.
 
Misljenja sam kao matic, obilazim kulen na 5 dana bas slabo sazreva, trebace nam dosta strpljenja :spavam: mirno vreme bez vetra zato je vlaga i veca sto bas i nije naj povoljnije.
 
Kako se kod vas ponašaju proizvodi okačeni na promaju ili gde već ko drži do završetka fermentacije?Kod mene nešto sporo ide dozrevanje i fermentacija i sve je još poprilično sirovo ili sam ja ipak nestrpljiv.
Obesio sam kobasice u kulene u kotobanju, nekako mi tu najsigurnije, da vise na promaji i suše se...
Danas sam baš komentarisao s prvim komšijom o toj problematici, onako, preko tarabe, odnosno, ja u kotobanji, a on u svom dvorištu, kako ovo vreme utiče na zrenje suhomesnatih đakonija....
Vlaga je presudna što proces zrenja ide tako sporo, treba vetra i promaje...
Veštačka creva su se navlažila i postala mekana, dok kod prirodnih to nije slučaj, mada su i tanja dosta od veštačkih...
Temperatura nek ostane do 5 iznad nule, ali narednih dana najavljuju i 15 sa vetrom....
Pratićemo situaciju...
Jedne godine je bilo toliko toplo da sam vratio sve u pušnicu i ošinuo još 3 dima u 10 tak dana, dok nije opet zahladilo...
Niko mi to nije rekao, već sam onako, bez ikakve logike to uradio, i na sreću, nisam ništa pokvario...
Normalno, posle zrenja išlo u 'mrzivač...
Razmišljam se i ja da kupim tu vakumirku, pa da pakujem, ali majka je nešto umislila da to ništa ne valja, pa ako je ubedim, biće super...
Da predupredim buduće eventualno negativne komentare, da li je majka gazda u kući, nije, ali, nema smisla niti je moralno da hranu koju spremam, a koju i ona jede zajedno sa mnom, tretiram na način na koji joj se neće sviđati....
Doduše, kuka i žali se na pritisak, ali obožava, suvo meso, tanko isečeno, pa uz komad topljenog sira...
Mada, nije gadljiva ni na kobasice, jedino kulen nešto neće, kaže, kobasica je bolja....
Bogami i jeste ove godine, momački i zdravo su ljute...
Možda nismo baš u vinklu po nečijim shvatanjima, ali mi 100% jedemo domaću hranu, odnosno hranu koju sami spremamo...
Bilo to suhomesnato, jaja, sir, pekmez, ajvar, kuvani paradajz iz naše proizvodnje, razne kisele zanimacije i kompoti...
Čak i majonez pravim sam, po receptu...
Kupujemo hleb, ali nekada nismo, i ostalo što ne proizvodimo, med, šećer, so, biber, i tako to...
Odoh ja van Teme, ponela me hrana, pravila majka salčiće, pa mi se osladilo....:osmeh:
 
Nisam za kotobanju jer sam jedne godine okačio nekoliko kulena i kobasica za probu da vidim kako će izgledati a naravno i da ubrzam sušenje.Kako je prejaka promaja spoljni deo kulena se spekao otprilike s'prsta širine dok je u sredini ostao živ bez mogućnosti za pravilno zrenje i to nije bilo nikako za moj ukus pa sam se vratio starom isprobanom tavanu gde ima promaje ali ni blizu kao u kotobanji.Kulen mi je u crevu fi 65 a ima i u katama a čajna u fi 35 i opet je sve baš meke konzistencije poput kobasica u prirodnim crevima.Videću kako će biti kada krene vetar.Vakumirka je pun pogodak,da sam znao i ranije bih je kupio.
 
Isto i kod nas.kobasice u prirodnom nekako uvek mekane.a kulen u vestackom fi 55 se izbrazdao bas,al nije jos zreo...mada smo jedan pojeli i nije nam nista bilo...
 
Prilikom dimljenja, posto sam napravio malu pusnicu od drveta, koja je pri tom izolovana, odrzavam temperaturu bez problema na 16. Kada odimim kacim u visoku prostoriju u kojoj nema ni trunke promaje jer je zatvorena. Tu odrzavam % vlage bez ikakvih problema. Nabavio sam dva polovna uredaja, susac i ovlazivac. Oni su spregnuti sa regulatorom vlage i rade automatski u zavisnosti od zadate vrednosti. Prostoriju jednom dnevno provetrim. E sto se tice temperature, skoro da nemam takav problem, retko kada bude preko 5. Jedino kada je bas napolju toplo, ali ni to nije poroblem posto je proces susenja tada vec odavno poodmakao. Ovako radim vec par godina i rezultati su savrseni, gotovo idealni.
Kobasicu sam pre neki dan, posle 60 dana susenja izvakumirao. Tvrde su, cak mozda i previse, ali se odlicno rezu.:osmeh:
 
Nazad
Vrh