Silos ili čardak pitanje je sad!

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.413
Lokacija
Ada-Mol
North ARMY je napisao(la):
nece to jos skoro
pogledaj juznije od dunava pa tamo tek sad pocinju beraci,jos beru rucno a i kod nas mnogi ne daju u silose jer je skladistenje skupo a i nas seljak voli kad je u njegovom dvoristu i da prodaje kome on hoce
A samo posla i gubitaka ima tako, al mi smo Srbi pametniji od celog sveta! Zato nam tako i ide....
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Kada se uzme na olovku, brzo se dobije računica da je manji trošak posaditi kukuruz koji ranije otpušta vlagu i ovrši se, pa ga smestiš u kotobanju koju si pre toga obložio folijom. Kukuruz je stabilan već na 17% vlage i neće se kvariti.
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

kad uzmes racunicu da placam vrsidbu,lagerovanje,odbitke a kuci sve to imam za dz
berac svoj,mobu za istovar,cardake tako da mi je jos uvek bolje da berem
al bukvano na godinu mozda sve strpam u silos ako odem negde na fax pa kuci nema ko da pomaze caletu,a matorci sto istovaraju se prorede
isto tako znam ljude koji NIKAD nece dati u silos
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Ma sve je to u redu, ali računica govori u prilog skladištenja kukuruza u zrnu...
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

videćete to je budućnost! ovde u temerinu svake godine "izraste" silosi za sopstvene potrebe
mi već imamo 30 godina od 130 tona i u planu je da dignemo još jednu ćeliju
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Citat: branko danas u 22:37
Citat: jhona DERU danas u 22:35
Deni nebi reko baš , al daj bože da bude ko što ti kažeš da nemoram da se zezam vozim , tovarim u čardak , posle opte krunim vozim itd ... al mislim da to neće biti baš skoro ko što ti kažeš .


Samo posmatraj kako će berači polako nestati...
nece to jos skoro
pogledaj juznije od dunava pa tamo tek sad pocinju beraci,jos beru rucno a i kod nas mnogi ne daju u silose jer je skladistenje skupo a i nas seljak voli kad je u njegovom dvoristu i da prodaje kome on hoce
Ma što bi ja sad dao kukuruz po 7,5 jus ili da čekam cenu a ovi me deru sa skladištenjem ?a imam svoj čardak , ili nedaj bože da bude nešto veća vlaga od 14 %? pa onda mije bolje da ga ložim u peć , ugalj 9500t, a mogu da ga prodam u aprilu po 11din naprimer ? a ništa me nije koštalo skladištenje ?
Neće nestati berači tako skoro za to su "zahvalni" derikože što drže silose i prevaranti koji mere vlagu , mislim da će ONI samo doprineti tome da se berači lepo održavaju i podmazuju za sledeću sezonu , teško da će nestati :nono:
A može biti i strategija da svi berače prodaju i navuku se na ulužno skladištenje pa onda da krene "zavrtanje ušiju" al toje malo teža opcija .
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Deni je napisao(la):
videćete to je budućnost! ovde u temerinu svake godine "izraste" silosi za sopstvene potrebe
mi već imamo 30 godina od 130 tona i u planu je da dignemo još jednu ćeliju

Eto upravo o ovome govorim.
Niko ne govori o obaveznom skladištenju po raznim privatizovanim silosima, gde sada nove gazde "deru" sa lagerom...

Gde planirate da kupite silos?
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Kad smo kod silosa dali znate sa koliko vlage moze kukuruz u silos, neki inprovizovani, bez susare i koliko moze da stoji bez mesanja, provetravanja ili kako vec to ide...
@branko; kako si ti resio cardake?
Kod nas je mala prikolica sapurika=1m2 drva
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

još neznamo, ima dosta varijanti,ali prvo moramo izgurati lizing za traktor pa ćemo videti, ima jedna firma iz Žablja ko je predstavnik firme silesfor italija oni nudili na sajmu silos od 70tona za 4400 eura + temelj
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

mali_lala pa ja to i gledam , ja sam prošlu zimu ložio samo čokove . a da računam samo po 15000 mesečno za gas :sta: , u silosu me oderu prvo za vlagu prevare , onda deru na skladištenju , i sad naprimer ovaj moj "nesrećni" pinir ima vlagu 14% i ja ga prodam sad po 7,5 a u aprilu kukuruz bude 11 ?? gubim na sve strane , a nedaj bože da bude kukuruz ko prošle godine (200:cool: 16din ? a ja ga dao za 7,5 ? sveje to kocka al opet više ostane kad ga držiš u čardaku lepo kući
Branko a koliko mi treba za silos neki "kućni" ?
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Cuo sam za neku foliju ali koliko izdrzi na suncu i dali joj nesmeta spoljna vlaga tj dali prenosi na kukuruz, jako o tome razmisljam, pomagajte, savetujte. Hvala.
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Kukuruz se neće kvariti do 17% vlage.
Jednostavno samo unakrst povežeš stubove sa armaturom, kao što kamiondžije repari vezuju stubove na prikolicama. Ako je betonski pod, to je još bolje. Strane najpre obložiti sa "vrapčarem" a zatim sa folijom koja se koristi za postavljanje ispod tegole, krovnog pokrivača. Takva folija propušta vlagu samo u jednom pravcu.
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Dali to imas na slici, kako se prihvata folija, sta ti je vrapcar i koliko izdrzi ta folija 1-2,3g ili...
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

@ Deni

To sto si dao cenu to je samo silos pretpostavljam + treba dodati temelj + transporteri... Koliko cca treba da se doda na tih 4400 da bi imao silos u koji mozes da uguras robu?
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

abro je napisao(la):
Dali to imas na slici, kako se prihvata folija, sta ti je vrapcar i koliko izdrzi ta folija 1-2,3g ili...

Nemam sliku.
Vrapčar ti je žičana mreža sa šestougaonom okcima koju koriste na fazanerijama.
Ne znam koliko može ta folija da izdrži, ali pošto ide ispod krovnog pokrivača trebalo bi dugo da traje.

Laku noć svima.
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Što više bude tih "manjih" silosa biće bolje za nas jer će konkurencija učiniti svoje pa će se gledati gde pošteno rade lab. analize, gde je manji procenat za ulaz (to mi nikad nije bilo jasno kako neko može da izgubi procenat od vage do kip jame a razdaljina najčešće ne prelazi 50-tak metara), lager i druge odbitke.
Ja sam ove godine prvi put rešio da nešto ovršem, do sad je sve išlo u čardak. Čovek koji mi bere već godinama ima i ekipu za istovar, i baš zbog toga je veoma tražen pa je često bilo nemoguće dočekati ga da dođe kod tebe od gazda sa 40-50 kj. Ove godine sam već zaboravio kad je bila berba jer većina tih gazda sad bere samo toliko koliko im treba za sopstvene potrebe i za šapurike za loženje. Čovek mi kaže da je ove godine upola manje posla nego prethodne a da je ista priča (samo ne u tom obimu) bila i prošle godine. (Ovo a propo toga koliko će još vladati berači.)
A vidi se da mi je prvi put da vršem kukuruze jer sam se za***ao, i ostavio samo 4 kj za krunjenje i sad niko neće da dođe sa kamionom jer neće biti pun, a ja ne mogu da odvučem mojim prikolicama jer je silos pun i sad treba čekati da ga isprazne. U međuvremenu je pala kiša i sad ko zna koliku će vlagu da povuče kukuruz ponovo. U četvrtak je bila 15.6%, ja ugovorio kombajn za subotu a silos još u petak bio pun.
Kukuruz je NS 6030 i kojeg više sigurno neću sejati jer sam sa 3.5 kj NS 640 imao 8 prikolica klipa a sa 4 kj NS 6030 sedam prikolica uz identičnu agrotehniku.
Što se tiče poređenja domaćih i stranih hibrida, Bubišin Pionir je imao veći klip od ovog mog 6030 iako je gušće sejan tako da ne treba apriori osuđivati strane hibride jer i ovi novi domaći idu na istu osobinu da imaju ujednačen klip. Malo je novih hibrida (ili ih možda uopšte i nema) koji mogu kao npr. NS 640 da imaju ogroman klip ako ima povoljne uslove, pa da na neki način, (donekle), kompenzuju smanjen sklop (npr. usled napada crva ili loših uslova za nicanje). Sad se ide na ujednačen klip i potreban sklop (i kod stranih i kod domaćih hibrida).
Kad sam se već raspisao, da li neko zna koliko sad može kukuruz od ove kiše da ponovo podigne vlagu?
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Vi ste ko moj deda, mali vam klipovi, jel vi na kraju prodajete klipove ili zrno. :D
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Da pojasnim u vezi AS-a. On jeste fakticki proizveden u srbiji,ali zar nisu i pionirovi,kws-ovi i ostali hibridi proizvedeni u srbiji osim ako na deklaraciji ne stoji da je iz madarke(ove godine npr N01),ili hrvatske (b23). As-ova genetika je direkt iz amerike a kod nas se samo od oca i majke pravi prva generacia hibrida,dakle semenski kukuruz.Znaci AS je cistokrvni amerikanac. Drugo njihova klima je veoma slicna nasoj,mislim na podrucja gde se proizvodi kukuruz(ilinojis,Ivoja..)
Pionir trazi sklop,malo vise nege,trazi domacinski odnos,ali zato daje najvise. Na predavanjima agro save o AS hibridima uvek su isticali da su oni drugi najrodniji odmah iza pionira. Znaci i oni postuju pionir. Ja bi vise voleo da mogu da se dicim nekim domacim hibridom,ali ako znamo da je max zivotni vek jednog hibrida 15 godsta sta tu dalje da se prica.640,677 i ostali su odavno izgubili bitku sa mladjim.
Sto se tice skladistenja ja planiram da u sto skorije vreme prepravim cardak u silos. Buducnost je u individualnim silosima gde necemo dozvoliti da nas ucenjuju sa otkupom,vlagomerom,lagerom...
 
Nazad
Vrh