Silos ili čardak pitanje je sad!

Zaboravio si i leptirice.
 
Ljudi slios je puno bolji ali ko ima vece kolicine i ko ima svoj silos.
Dok ja platim kombajniranje,pa prevoz(kombajn kad dodje hoce sve od jednom da vrsi a ja nemam toliko prikolica) pa me deru na vagi ulaz,izlaz,primese,lom,vlaga pa placaj skladistenje,nemam cokanje ijbg meni je skuplje.
Za branje imam svoj berac i prikolice pa berem kad i kako hocu,kuci nas ima za istovar,neki istovaraju za ono zrno sto ostane,tako da se nista ne baca,ista je prica i kad krunimo.


Imam mogucnost da krunim na manje kolicine pa prodam komsijama ili odnesem na pijacu kad zafali koja crvena.
 
Slazem se sa vama oko gubitaka tokom branja i istovara, a na kraju krunjenja kukuruza, ali da stavimo na drugu stranu privatne silose koje bi imali kuci pa da napravimo racunicu! Prilikom krunjenja kukuruza na njivi imamo priblizno isti trosak kao i u branju (mislim na amortizaciju i utrosak nafte), sam istovar kukuruza u zrnu zahteva minimum tri lektro motora (puz u kipu, lancasti elevator i aspiraciju na celiji) tako da se cena itovara priblizno poklapaju.stose tice krunjenja sapurike ga isplacuju tako da je to svedeno na nulu. A sta ako je godina kisovita?? i ako imate sorte kukuruza koje lako i brzo otpustaju vlagu nece uspeti da je otpuste na 14%, e onda je neophodna manja susara, pa pracenje temperature u celiji, pa ako je neophodno eleviranje kukuruza (prebacivanje iz celije u celiju) Mislim da su troskovi ipak manji prilikom branja u klipu! :ppozdrav:
 
Zaboravio si gubitke u cardaku nastale od glodara, ptica,leptirica, a za utovar u silos odradjuje jedan elektro motor snage od 1,5-2kv. za nekoliko sati [koficasti transporter], Dakle troskovi minimalni. Iz silosa slobodan pad u prikolicu.
 
moja racunica izgleda ovako:
placam sve, branje 6000/kj.Vucem tri prikolice po kj u najboljoj varijanti samo 2x,u proseku po prikolici ti treba jedan covek za istovar sto je 3000/kj.U proseku zadnji par godina imam oko 6t/kj 5% za krunjenje na nekih 10din je 3000sto mu dodje 12000 plus nekih 15l nafte za transport.
Na njivi kad krunim, naplacuje mi 4500/kj sa tarupom.Vucem jednu pikolicu po kj (odnosno spajam dva kj u turi) spiralni transporter je u izradi,cardak se opsiva i spustam troskove sa 13000-14000 na 5000/kj.
Cene su proslogodisnje,u zadnje cetiri godine najveca vlaga kukuruza koji sam krunio mi je bila 16,2% uglavnom je oko 15% sto mislim da moze da se cuva bez prolema.
I jos jedan veliki plus cardak koji kruni vagon prima dva vagona zrna fakticki jedini minus su sapurike ali na jutru kukuruza ti ostane za tonu dobrog uglja.
 
Evo moje racunice;
Primer za 10 vagona kukuruza;
Cardak; Branje i manipulacija sa kukuruzom u klipu[tumbanje nekoliko puta] je duze i skuplje, pri tom nastaju gubitci kao i kasnije u cardaku od glodara, zakisnjavanja itd. potreban je veliki cardak i dosta radne snage za ciscenje i ubacivanje.
Usluzno skladistenje; Ulaz oko 2% ,[Vaga, vlaga,necistoce,lom]zavrnuce bar 3%,Izlaz opet nekih 2%, lager oko 1% mesecno puta 7-8 meseci...ode tu i do 15%
Na 10 vagona to je 1.5 vagona ...puta sadasnja cena oko 15 din=225000 din.Malo li je...To je pola privatnog silosa.
Svoj silos; Zavrsen posao branja za dan-dva. Nema rasipa, cekas cenu i nehranis ni pacove ni vrapce.
Zna li neko koliko kosta dobar cardak za 10 vagona kukuruza [zrna kad se okruni]_koliko mesta zauzme? Kao i podno skladiste? Silos zauzme 4 metra i kosta manje od cardaka za istu kolicinu. Samo su nam navike lose i zastarele. Kriza jeste za ulaganje ali i bice je dok su pogledi u ovoj oblasti takvi kakvi i jesu
 
Dobre su vam računice, al niste ubacili da se zrno kukuruza mora elevirati (da se ne upali)? I još mi nije jasno u vezi kofičastog elevatora, nešto mi se čini da treba za njega jači motor od 1.5-2kw?
 
Odg: Silos ili čardak pitanje je sad!

ne treba sigurno 10m koficasti 10t/h radi sa 1,5kw ko puska. To se tice eleviranja, nateraj prikolicu,napuni , pa vrati nazad.Drugi problem se javlja kod elevatora,prijemni kos,kako prazniti prikolicu.Puzni tr.samo podvuci pod rupu za rinfuzu i pici po meni za "male"idealno resenje
 
A zasto bi kod eleviranja praznio u prikolicu? Jednostavno iz silosa u koficasti sa jednim manjim puzom i nazad u silos, izluftira se kukuruz dok predje od dole pa do gore u silosu, a to radi na dugme, i gospodin si... :ppozdrav: :D
 
Peter je napisao(la):
A zasto bi kod eleviranja praznio u prikolicu? Jednostavno iz silosa u koficasti sa jednim manjim puzom i nazad u silos, izluftira se kukuruz dok predje od dole pa do gore u silosu, a to radi na dugme, i gospodin si... :ppozdrav: :D
Misliš da cirkuliše kukuruz. Svaka čast za ideju. Tako bi mogao da ga eleviraš kad god ti se hoće ::svaka cast::
 
Farmer II je napisao(la):
Peter je napisao(la):
A zasto bi kod eleviranja praznio u prikolicu? Jednostavno iz silosa u koficasti sa jednim manjim puzom i nazad u silos, izluftira se kukuruz dok predje od dole pa do gore u silosu, a to radi na dugme, i gospodin si... :ppozdrav: :D
Misliš da cirkuliše kukuruz. Svaka čast za ideju. Tako bi mogao da ga eleviraš kad god ti se hoće ::svaka cast::
U principu se to tako i radi ali ja to gledam iz licnog ugla.Jedan puz jedan "silos".A za sistem sa koficastim ti netreba ni puz jer iz celije pustas u koficasti koji vraca nazad u istu.
 
U principu se to tako i radi ali ja to gledam iz licnog ugla.Jedan puz jedan "silos".A za sistem sa koficastim ti netreba ni puz jer iz celije pustas u koficasti koji vraca nazad u istu.
[/quote]
Problem je ispustanje iz vecih precnika silosa. Mi imamo 3m precnik i to moze bez puza (iako imamo i puz), ali kad je veci precnik ispustanje sa jedne strane silosa moze dovesti do havarije a sa puzom vuces iz sredine i spustanje kukuruza ide ravnomerno... :ppozdrav:
 
a sta ce se dogoditi kada su godine kisne kao ova, kada kukuruz ima vlagu vecu od 16%, kako onda da lagerujemo zrno u silos? potrebna je susara zar ne? pricao sam sa tehnolozima u firmi i rekli su mi da kukuruz moze da se lageruje do 14% vlage, a da je neophodno pratiti temperaturu u samom silosu i ako je potrebno elevirati ga!
 
najgora varijanta je da ga das negde na usluzno susenje,sto racunam da se nece desiti vise od 1 u 5god.Ja ove godine prvi put ulazim u takav posao sve sto je u planu da ide kod mene na cuvanje je grupa 370 (N01).A ako bude bas potreba za susenjem kupiti neki ozbiljniji ventilator napraviti tunel kroz kos pa nek vrti,nesto poput sarzne susare,(mislim da clan Deni ima takvo nesto) te malo gabaritnije ventilatore sam nalazio na vasarima po 200-300e
 
Uskoro [ za par dana ], postavicu slike betonskog silosa sa koficastim treansporterom. Slobodnim padom iz silosa zrno se vraca u transporter tako da moze da kruzi kad-god treba. Ja sam imao kukuruz sa vlagom 16% i sve OK.
Post je spojen: [time]1278500508[/time]
_________________________________________________
Za "Peter" Koliko sam razumeo vi imate silose-precnika 3 metra. Dali su betonski? radjeni 80-tih? Ili sam ja nesto pomesao?
 
Sta kazete ljudi na cardak za zrno,cuo sam da ako se napravi max sirine do 80cm staviti zicu da ne ispada zrno moze da se skladisti kukuruz u njega cak i sa 30% vlage
 
Nazad
Vrh