Silos ili čardak pitanje je sad!

Koliko je to jeftino izrazeno u omiljenoj valuti :ppozdrav:
 
Ima deo za oglase na forumu, pa je verovatno zato nestao post.
 
Pozdrav svima!

Citao sam vasa misljenja i razmisljana u vezi silosa i cardaka i moram vam reci da ja u zadnjih mesec dana razmisljam bas na ovu temu! Pokusavam da izracunam gubitke i dobiti sa jedne i druge strane! Po nekim mojim racunicama ja dosao sam do racunice da ja apsolutno imam iste gubitke da li kukuruz lagerovao u zrnu ili klipu, ako se dobro napravi i organizuje sistem za istovar kukuruza u klipu mislim da su gubici minimalni! Dobio sam ponudu za izgradnju silosa i kada sam je uporedio sa izgradnjo cardaka cena je priblizno ista, ali jos uvek ne mogu da se odlucim da li cardak ili silos! jedino ne znam koliko bi me stajale dozvole za izgradnju silosa?
 
Ja isto razmisljam o silosu ali nikako da se odlucim: Metalni (kazu da cinkovanje nije bas najbolje danas) ili zidani?

Zidani po prvim proracunima izadje skoro upola jeftiniji. Ima li neko kakvih informacija?
 
Brat od ujaka i brat od tetke se bave raznoraznim bravarskim poslovima. Pre dva dana sam pricao sa jednim od njih. Rekao mi je da je gvozdje uzasno poskupelo, tako da se to nuzno prenelo na finalne proizvode. Mislim da je trenutno bolja varijanta beton.
 
Hteo bih da pravim sam silos visine oko 8 metara, samo me zanima kave bih dozvole trebao da nabavim u opstini, a pitanje da li bi i dozvolili izgradnju u selu ili bi morao da ga podizem van sela!
 
Branko je napisao(la):
I koliko koštaju te tri ćelije?
zorancile je napisao(la):
I koji je kapacitet?

Tu su 4 silosa.Prva dva precnik 3m,a druga 2 precnik 4m u manje staje 75 tona po komadu a u druga dva po 120 tona. Visina je 12m. Grubo oko 17 000 e izadju sva 4 silosa. Prva dva se koriste za silirano zrno kukuruza i staje po 9 vagona silaze,a u drugima je kukuruz,jecam,psenica po potrebi.
Post je spojen: [time]1278139888[/time]
_________________________________________________
P.S. Inace rade se i nizi- od 5 metara pa navise - po zelji i po potrebi.
 
mityoo je napisao(la):
North ARMY je napisao(la):
nece to jos skoro
pogledaj juznije od dunava pa tamo tek sad pocinju beraci,jos beru rucno a i kod nas mnogi ne daju u silose jer je skladistenje skupo a i nas seljak voli kad je u njegovom dvoristu i da prodaje kome on hoce
A samo posla i gubitaka ima tako, al mi smo Srbi pametniji od celog sveta! Zato nam tako i ide....
Da li neko moze da mi obrazlozi gubitke prilikom skladistenja kukuruza u klipu??
 
Najveći gubici nastanu, po mom mišljenju, na samoj njivi prilikom branja kad se kukuruz poprilično okruni. Veliki broj današnjih hibrida, a u budućnosti će svi hibridi težiti tome, su tako pravljeni da u jako kratkom vremenskom roku otpuste vlagu i kao tako su nepovoljni za branje. Naravno, može se brati kad je vlaga još relativno veća, ali tad se rizikuje kvaran kukuruz kasnije a i ne može se sve stići obrati u optimalnom trenutku. I prilikom istovara se takođe jedan manji deo okruni a uticaj glodara na smešteni kukuruz u čardak već ne mogu da procenim.

Dalje, kad se kukuruz ovrše, prinos se svodi na JUS vlagu 14% a u čardaku u letnjim mesecima ta vlaga bude manja a uglavnom niko ne plaća tu razliku. Tu su još troškovi istovara, pa krunjenja i samo branje je skuplje od kombajniranja. Da mi ne trebaju šapurike za ogrev ne bih brao više od 2-3 prikolice, koliko mi treba kukuruza za sopstvene potrebe.
 
Nazad
Vrh