Silos ili čardak pitanje je sad!

Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

mali_lala! da, dobro predpostavio silos košta toliko u ovakve silose može samo suva roba da se ugura ko ozbiljno hoće praviti skladišta onda će na kraju puno će izaći ::novac:: treba bunker (istovarni koš) vaga (protočna ili obična) transporteri, ventilatori , ako vlžna roba sušara, temelj
dozvole iz opštine, struja ,plin za sušenje.... mi smo suvu robu čuvali i 6 meseci bez prebacivanja (preko zime kad nema napada žižka)ali obavezna dezinfekcija Treba razmisliti.....
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Ima li šanse da pored ovakog vetra kukuruz ostane uspravan na njivi ako se uzme u obzir da je još i tlo raskvašeno? :zli:
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

silosi u svom dvorišti, to je cilj kome treba težiti. sve ostalo gubi smisao:
1.branje beračima(berač ti prospe min 200 kg kukuruza), pa istovar, pa krunjenje, nema ni dobrih radnika više, jednostavno vreme da se pozdravimo sa berbom, brati samo količine potrebne za grejanje tuluzom...
2.vršidba i skladištenje kukuruza u zrnu, adaptacija čardaka, da zrno bude na vetrometini, a da ne može da pokisne i da povuče vlagu od kiše, snega, uz povremeno eleviranje, to je budućnost.
Ja sam kupio opremu da adaptiram ambar u silos, sajle da povežem stubove, žabice, gužve...ali nisam stigao da rešim šta da stavim između letvi, neznam koliko ta folija (koja se pominje ovde) može da traje, sve mi se čini da će zbog vremenskih uticaja(kiša, sneg) i konstantnog pritiska sa druge strane od kukuruza brzo da istruli, a ja bi da stavim nešto da budem miran bar 3-4 godine.Najverovatnije ću opet da ubacim letve (između sadašnjih letvi), ako ne nađem bolje i ekonomičnije rešenje. Zato je kukurz skadišten u šupi, a ostatak iznet u silos. za sledeću godinu moram da spremim ambare za prihvat kukuruza u zrnu. :cao:
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Ja se bojim te folije, jer ako progrizu misevi ili pacovi, sav kukuruz moze da iscuri!
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

pa ne bi trebalo da je izgrizu, sa spoljne strane je žica, jel tako? a sa unutrašnje strane kukuruz, da neće valjda da se ukopaju unutra. Ja se više bojim da ne istruli, tj da ne pukne na tačkama dodira sa žicom, pa kad ustanem ujutru da vidim belaj :udri: Čuo sam da neki stavljaju pletenu žicu čije su kocke 2mm i ništa drugo, mada mi to sumnjivo , da ne uđe kiša unutra. 100 ideja, a treba nam samo jedna...
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

U Padini i Kovačici je mnogo ljudi adaptiralo čardake sa tom folijom i nema problema.
Uostalom i sama folija u sebi ima žičano ojačanje, četvrtasta okca, ali od jako tanke žice.
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

jel nece da se rosi lim na promeni vremena, magle itd... to bi bilo najlakse i najbolje sto se mene tice ali... :sta:
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Pa i dzak izgrizu kad je u njemu kukuruz....pa iscuri, sto nebi naceli i ovo?

ZRENJANINAC je napisao(la):
Pa vi imate pacove :sta:
Jedan komsija drzi ovce, celo baste svinje, a drugi komsija krave.... A ja vodim rat sa pacovima...
abro je napisao(la):
jel nece da se rosi lim na promeni vremena, magle itd... to bi bilo najlakse i najbolje sto se mene tice ali... :sta:
Pa od cega su silosi nego od lima? Samo sto se koristi deblji lim.... a lim je lim, nezavisno od toga koliko je debeo!
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Ja sam cardak opsio jednom vrstom rabic pletiva promer rupa 2,5*2,5 mm.Kvadratni metar kosta 200 din,ako je u suvom moze da sluzi i 5 godina.Da pojasnim to je metalni komarnik tako izgleda.
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

dobro, ajde dakažemo da je lim rešenje. ja takođe planiram da ubacim u njega neku instalaciju za protok vazduha, i da ga s vremena na vreme produvavam, da ne bih morao da ga eleviram. Kako bi to mogao da odradim? Mislio sam da od armature napravim okvir i da onda to obavijem sitnom žicom, ili ima lakši način?
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

deder mi daj broj od tog lika, ako bude pogodbe čeka te :ppozdrav: kolko oćeš :cao:
Post je spojen: [time]1255459426[/time]
_________________________________________________
Farmer II je napisao(la):
deder mi daj broj od tog lika, ako bude pogodbe čeka te :ppozdrav: kolko oćeš :cao:
Hvala za link :D
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

evo da se i ja javim u vezi ove rasprave o skladistenju kukuruza u klipu i u silosima.
naime moj cale je uvek govorio da na kukuruzu tj na sepurikama ustedi bar 1000e godisnje.
mi kukuruz skladistimo u cardake i kad se kukuruz okruni,sepurike skladistimo u jednom prostoru zapremine 50 kubika i to se godisnje potrosi na lozenje tj na centralno grejanje kuce,i tu je znacajna usteda,nemoramo da kupujemo skup ugalj a drva uvek imamo,a skup gas nikad nebi uvodio i placao,jer imam jeftine sepurike i drva za lozenje tako da mi gas uopste netreba a i preskup je.
nas komsija je medju prvima uveo gas i izbacio iz upotrebe pec na ugalj,a sepurike je uvek prodavao ili darovao nekom,a sada kad je gas drasticno poskupeo,poceo je da skladisti sepurike i vraca se na grejanje na sepurike,umesto skupog gasa.
sto se tice suvog kukuruza koji ima u septembru ili oktobru 14 vlagu on se vise isplati dati u silos ali pozelji u svoj silos,nego u cardak jer su manji troskovi skladistenja kukuruza u zrnu nego na klipu,ali pitanje je sta sa sepurikama koje ostaju na njivi?to je steta paliti jer je energija skupa i zamislite koliko bala bi se moglo dobiti sa 1kj kukuruza?i kad bi se to pretvorilo u korisnu energiju,bilo bi dobro samo to niko nece da radi i svi radije zapale biljne ostatke ili zaoru.
kad bi se od kukuruzovine pocela praviti nafta onda bi svi balirali kukuruzovinu i prodavali,ali dok toga nema ostaje nam samo da je zoremo ili zapalimo....
i ja bi mogao moje cardake obloziti folijom ali posto su mi napolju a i imaju drven patos plasim se da ako cu da ga omotam folijom i stavim kukuruz u zrnu unutra a ako nedaj boze navuce vlagu od magli i kisnih dana onda neznam sta bi radio,ovako da skladistim kukuruz u klipu mi se najvise isplati sto zbog susenja a i kad se okruni imam sepurike koje koristim za ogrev.
a za skladistenje kukuruza u zrnu ima tavan na koji mogu dati 3 4 vagona kukuruza u zrnu.
 
Odg: Silos ili cardak pitanje je sad!

Deni je napisao(la):
još neznamo, ima dosta varijanti,ali prvo moramo izgurati lizing za traktor pa ćemo videti, ima jedna firma iz Žablja ko je predstavnik firme silesfor italija oni nudili na sajmu silos od 70tona za 4400 eura + temelj
Post je spojen: [time]1258919944[/time]
_________________________________________________
Imas neke podatke o toj firmi iz Zablja ( sajt, tel, mejl...)
 
Nazad
Vrh