Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Odprilike isto suska se cena od 3.5 din/kg sa PDV-om ili 3.5din+pdv...ove dve varijante se krecu u glasinama.....:ppozdrav:
 
3.5+pdv Crvenka

Nije problem cena, koliko su problem prljavstine od 25% i digestije nikom vece od 14% koliko sam cuo.
 
Ako ne bude 34-35 evro centi, ja je necu ni sejati, vec sam smanjio planiranu prvrsinu za sledecu godinu za 40 %, mogu I za 100, jbga, sejacemo kukuruz na kukuruz.
 
Tako sa i mislio, to mi se komsiaja zalio, da nije dobio pare a predao je oko 20. septembra, u firmi kojo smo koperirali su mu rekli da nisu dobili jos pare od secerane , al de ce biti isplata ovih dana.
 
Rezultati jučerašnjih uzoraka.
Čurug Milanović Nora 13,1 i 12,7, nešto od KWSa 10,8 i 10,7
Bačko Gradište strane sorte kod Gucunskog 12,2, 12,3 i 13,8 leopard
Srbobran original 11,1
Večeras holmer dolazi da vadi našu repu. Uzeću uzorke pa ću sutra tokom dana znati na čemu sam.
 
Mi ovih dana malo vadili.Rezultati poražavajući, kao da se od kraja jula smanjila masa korena ,cerkospora odradila poso 100%,idealni uslovi vađenja, repa suva i čista,prinosi prosečni.Ali zato rezultati iz šećerne fabrike ::samo bes::::samo bes::dig od 12,6-13,6 a (ne)čistoća od 24-35 što znači odbitak do srps 35-51%.Neznam što su se samo blamirali sa skidanjem cene za 8% kad mogu da prepolove:zli:
Ja mislio počelo loše biće bolje,kad ono..:svinja:jučerašnji rezultat :nečistoća 48,43,41 ,dig.14,3.Šta reći:sta:.Doduše vlažno je jedva se vadi,a naročito izvlači do asfalta.Veliko pšitanje za sledeću godinu.Ako odbitak prosečno prelazi 50%besmisleno je pričati o bilo kakvoj ceni.
 
Repa je retrovegetirala, glave su još veće. Najveći odbitak su glave repe, zemlja je tu 1-2 procenta. Nema velike krađe, kod pojedinih fabrika skoro da sam siguran i da ne kradu, već potpuno objektivno rade analize. Godina je takva. Retko ko može da podesi kombajn da vadi čistu repu.
 
Pa ako u ovakvoj ronoj godini na repi nece biti para a nece ih biti cemu se onda nadati dogodine, ugovor da i nepominjem moze secerana se obecati i 800 evra vagon ko je vise lud da im veruje, ja je necu sejati ni za 1000 evra po vagonu!
Onaj ko je uradio kako treba ima po ha oko 300.000 bruto. Malo li je. Ima ih i sa više, ali i sa manje. Rekao bih da će ove godine prosek na repi biti oko 250.000 dinara bruto po ha. Ne može se svake godine uzimati 2-3 hiljade evra čisto po ha. Meni cena od 3,7 dinara odgovara i sejem je i dogodine. Ulaganja su mi konstantno oko 1.000 evra po ha već par godina unazad. Koristim standardna djubriva, seme imam gratis, dobru hemiju. Krećem se oko proseka. NIsam zadovoljan, jer pravim greške, koje su manje više uzrokovane ljudskim faktorom. NIsam previše ni razočaran. Ove godine sam bolju proizvodnju imao na poslu, nego kući. U svakom slučaju očekujem mnogo bolju 2015. godinu. Takođe isprobavali smo više puta setve useva koji obećavaju više finansijski i nismo se ni tada proslavili. Sada idemo po utvrđenom planu i plodoredu. Nema improvizacije i prilagođavanja cenama na tržištu ratarskih useva.
 
Onaj ko je uradio kako treba ima po ha oko 300.000 bruto. Malo li je. Ima ih i sa više, ali i sa manje. Rekao bih da će ove godine prosek na repi biti oko 250.000 dinara bruto po ha. Ne može se svake godine uzimati 2-3 hiljade evra čisto po ha. Meni cena od 3,7 dinara odgovara i sejem je i dogodine. Ulaganja su mi konstantno oko 1.000 evra po ha već par godina unazad. Koristim standardna djubriva, seme imam gratis, dobru hemiju. Krećem se oko proseka. NIsam zadovoljan, jer pravim greške, koje su manje više uzrokovane ljudskim faktorom. NIsam previše ni razočaran. Ove godine sam bolju proizvodnju imao na poslu, nego kući. U svakom slučaju očekujem mnogo bolju 2015. godinu. Takođe isprobavali smo više puta setve useva koji obećavaju više finansijski i nismo se ni tada proslavili. Sada idemo po utvrđenom planu i plodoredu. Nema improvizacije i prilagođavanja cenama na tržištu ratarskih useva.
Znači po ovoj računici ostane ti čiste naplative repe oko 130.000din po ha ?
 
To ću tačno znati kada je izmere u fabrici. Ovo gore su bila samo zapažanja na osnovu ogleda koje sam izvodio i proseka iz fabrike šećera. Prinos je preko 7 vagona, a digestija 13,8, to je otprilike bruto po ha 250.000. Takođe ja ne računam troškove zakupa.
 
Ajd majke ti napisi u eurima kako je tebi ulog 1000 Eura po hektaru a jos vise me zanima kako je ikad ikome ostalo 3000 Eura po hektaru. Definitivno se neki poput mene moraju pomirit da repa nije kultura za svaku zemlju i to je to. Oko mene je normalan prosjek 5-6 vagona ciste, samo najbolji koji bacaju sve zivo i spavaju na njivi imaju 7 vagona ciste ali ti i uloze daleko vise od mene.
 
Prosle godine 80 tona po ha puta 5 dinara, 400.000 dinara. Ljudi su zaradjivali preko 2.500 evra po ha. Zato toliko ima repe ove godine zasejano. Nažalost cena otišla dole, a i digestija. U firmi mi je kalkulacija, pa cu sve lepo izneti tokom iduce nedelje.
Ove godine neki imaju prinose i preko 100 tona po ha, u to sam siguran. Nažalost cena je slabija, pa nema tolike zarade.
 
Nazad
Vrh