Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Jel imao neko od vas iskusnih repara sortu Leopard Sesvanderhave? Ako jeste kako se pokazala ove godine...

Imao ja(samo ne spadam u iskusne) na nekoliko parcela ,na svima veći prinos (oko 50 t prljave)a dig.katastrofa ispod 16 tako da je jasmina sa 40 t i 18,11 dala više::novac::
 
Razbacano danas djubrivo za repu,sutra oranje... 150 kg Kcl+120 kg Map-a po k.j Prolece 100 kg 3x16 i 150 kg AN-a...Mislim da je to sasvim dovoljno,njive su redovno djubrene,cak je pre 2 godine na jednom dobrom delu parcele razbacan i stajnjak! Kcl kupljen kod nas u Crepaji 47 din za kes!Map ce biti placen na prolece,ili od repe,videcemo sta bude povoljnije!? Kada je najbolje odraditi zatvaranje brazde posle oranja...Da li odmah ili sacekati malo da prosusi?!
 
Razbacano danas djubrivo za repu,sutra oranje... 150 kg Kcl+120 kg Map-a po k.j Prolece 100 kg 3x16 i 150 kg AN-a...Mislim da je to sasvim dovoljno,njive su redovno djubrene,cak je pre 2 godine na jednom dobrom delu parcele razbacan i stajnjak! Kcl kupljen kod nas u Crepaji 47 din za kes!Map ce biti placen na prolece,ili od repe,videcemo sta bude povoljnije!? Kada je najbolje odraditi zatvaranje brazde posle oranja...Da li odmah ili sacekati malo da prosusi?!
Gde si kupio djubrivo KCL u Crepaji?
 
Raspitao sam se malo kod strucnih ljudi,kazu mi sto se tice prskanja kukuruza Peak-om,ne smeju da daju preporuku ni za secernu repu ni za suncokret!OK,ja reko sejacu kukuruz i gotovo,djubrivo nece da mu skodi,a ipak nema rizika.I jos mi dodali i ovo,kaze da je prskano Callistom moglo bi,ovako postoji rizik.Sad gledam na njihovom sajtu preporuku za Callisto,Secerna repa se moze sejati posle 2 godine,a Peak posle 12 meseci!Peak 75 WG nije fitotoksičan ako se primeni u naznačeno vreme i u preporučenim dozama. Prilikom primene potrebno je sprečiti zanošenje preparata na okolne osetljive useve i zasade.
Posle žetve useva (pšenice ili kukuruza) preporučuje se duboko oranje da bi se poboljšala razgradnja herbicida. U slučaju prevremenog preoravanja, na tretiranoj parceli posle obaveznog oranja mogu sesejati kukuruz i pšenicu. Herbicid Peak 75 WG ne predstavlja rizik za naredne useve, osim šećerne repe, koja se može sejati 12 meseci od primene. Primena doze veće od preporučene ili preklapanje tretiranih površina može dovesti do oštećenja narednih useva suncokreta, soje i šećerne repe. A evo i Callisto

http://www.syngenta.com/country/rs/sr/cp/productlist/pages/callisto.aspx
 
Sta mislite u vezi setve secerne repe, ako je predusev bila soja, koja je bila prskana sa 0,5L Pulsar.Znam da nepreporucuju setvu, ali mozda neko ima iskustvo u vezi toga, stim pre jer nije koriscena puna doza Pulsara. Hvala unapred .
 
Sta mislite u vezi setve secerne repe, ako je predusev bila soja, koja je bila prskana sa 0,5L Pulsar.Znam da nepreporucuju setvu, ali mozda neko ima iskustvo u vezi toga, stim pre jer nije koriscena puna doza Pulsara. Hvala unapred .
Mnogo toga zavisi od padavina,tipa zemljista,ph vrednosti istog,koliko je herbicida isparilo pod dejstvom sunca,a koliko ostalo u zemljistu, koliko je sklon degradaciji,ispiranju u zemljistu.Cuo sam se sa jednim drugarom iz Instituta i on mi je temeljno objasnio neke stvari...Kaze mi da postoje herbicidi koji su tvrdji i teze se ispiraju,ali da ako su obilne padavine tokom godine nema bojazni da se na prolece seje secerna repa,suncokret,soja,govorim o mom slucaju,ali da niko nece da rizikuje i da kaze slobodno sej.Ja vec par godina koristim Peak u kukuruzu za sirokolisne i sejem suncokret iduce godine,jos nisam video nikakvu fitotoksicnost!Mislim da ako nije velika parcela vredi rizikovati,ja hocu,i sejacu secernu repu posle Peak-a,ako bude problema presejacu je kukuruzuom.I ovako za 2 k.j mala mi je 1 setvena jedinica repe,moram uzeti 2,a kad vec uzimam posejacu i ovih 1,2 k.j
 
@kristal
Komsija je imao 2012 repu na zemlji gde je bila soja 2011 koja je prskana pulsarom. Elem nagrabusio je, mislim da je jedva imao da pokrije zaduzenje. Sreca sto je njegova zemlja, sto nije arenda. Peak, Nikosulfuron u punoj dozi, pulsar, nista od toga nije bezbedno za repu.
 
@kristal
Komsija je imao 2012 repu na zemlji gde je bila soja 2011 koja je prskana pulsarom. Elem nagrabusio je, mislim da je jedva imao da pokrije zaduzenje. Sreca sto je njegova zemlja, sto nije arenda. Peak, Nikosulfuron u punoj dozi, pulsar, nista od toga nije bezbedno za repu.
2011-ta godina izrazito malo padavina,cini mi se oko 400 litara za godinu dana ,a 2012-ta necu da je pominjem!Ove godine samo od maja meseca do sada je palo oko 500 litara a jos gde je zimska vlaga!Ja cu rizikovati,a svi ostali pratite me...Pametan se uci na tudjim,a budala na svojim greskama,pa sad...
 
Problem je u tome sto je parcela od 20kj ,a komsija mi je vlasnik privatne zadruge i on seje repu na prolece i mene nagovara da posejem.Kaze da uzorem na dubinu od 35-38cm i nece biti problema.Meni se ne rizikuje zemlja je arenda i kakve sam srece znam ishod unapred...
 
Kristal kod nas ovde seju na sojišta repu koja su prskana sa 0,7-0,8l po kj pulsarom i nevide se neke posledice, sad sam se čuo sa jednim paorom koji seje dosta i dugo godina a možda ga i znaš (nadimak mu je uja), e sad ove godine je na novoj arendi nadrljao pošto nije proverio sa čim su prskali soju (pivot) te je repa bila loša (sitna, nikakva), sad ti odluči.
 
Evo da se i ja aktiviram u ovu temu, zaorano je đubrivo kao što sam i pisao u drugim temama, 100 kg Map 100 Kcl i 100 ureje sve po kj, predusev kukuruz (nepaljeno)
Može li neko da mi objasni zašto mora tako duboko da se ore pod repu? Ja nisam uspeo dublje od 27 cm, uzorao odprilike na 25,
Inače ovogodišnju repu još nismo počeli da vadimo, problem su kamioni, nezmam šta čekaju, izgleda da će biti problematično ako ne bude lepo vreme
 
Posle 10-ak godina i ja ponovo krecem sa proizvodnjom repe.Predusev ce biti psenica.Povrsina 10 kj.
 
Ja za dogodine imam tablu 27ha, predusev soja i kukuruz, od vestaka bice oko 200kg/kcl, 200kg/9-15-15 i u prolece 250-300kg/uree,to je po hektaru,a od semena ne verujem da cu sejati original,nisam nesto zadovoljan sa njim,bolji mi je bio giraf, a marianka sigurno ce biti posejana.
 
Neki dan sam bio u Agrouniji, kazu da gaje repu po Nemackom sistemu, dobro ajd rade analizu zemljista, ali sto se tice djubrenja azotom ne prelaze 70kg/ha cistog azota. Detalje oko tipa I marke djubriva nisu iznosili.

Sto se same o rade zemljista tice oni oru na nekih 22cm-25cm, sa plugom ide I paker valjak koji zatvara brazdu I onda odmah te njive...."podriju" ali nije to podrivanje sa klasicnim podrivacem (nece da kazu detalje) nego bih po recima glavnog agronoma zakljucio da "zakrkaju" gruber na 40-45cm, jer taj njihov "podrivac" ima I dleto I bocne radne organe kao I ona tzv.lastina krila gore koja mesaju Z.O. I iza ima valjak koji ostavlja jasne tragove po njivi.

- - - - - - - - - -

Ako se ne varam 7 radnih organa vuce JD ~300ks.
 
Nazad
Vrh