Elixir Zorka Sabac mineralna djubriva

tasevski nemoj se puno opterećivati oko kvaliteta yara je sigurno bolja a naravno i skuplja a koje nevalja već je bilo reči o tome
 
Znači uopšte nije poenta dal će se neko nakrkati ili neće pre nego što ode na njivu. Kada je dete malo,sigurno je da ne jede kao čovek od 40 godina nego jede kašice koje može lako da svari. Isto tako i biljka, koristi najpristupačnije oblike hrane za koje joj je potrebno najmanje energije u transportu i ugradjivanju u organsku materiju. Imao sam prilike da čitam analize zemljišta iz EU i iznenadili bi se sa nekim njihovim preporukama... po AL metodi (po toj metodi se radi pristupačnost fosfora i kalijuma kod nas u zemlji) fosfor je bio na nivou od 34 mg /100 grama ... e sad ,oni rade i količinu lakopristupačnog P na različitim temperaturama i u plitkom sloju zemljišta (potrebnom za start) i imaju svoju skalu potreba za različite kulture. Npr. U našem zemljištu su na 34 mg pronašli 0,3 (ne znam tačnu oznaku verovatno ppm 0,3 mg/100grama) a potrebno je da ima 1,2-2,5 , to znači da nedostaje lakopristupačnog P u setvenom reonu. Onda npr. nelogična stvar, a mnogo logična, peskovita ilovača Mg u suficitu opasno 185 mg /100 grama pH 6,8 zbog antagonizma sa Ca blokira Ca i preporuka je da se rasturi 1500 kg CaCO3 po hektaru...sumpora oko 50 kg (za š. repu):Što je za mene neverovatno rade CEC kapacitet -Kapacitet za izmenu jona na površinama zemljišnih koloida. Zaključak je da su naše analize jako loše i neprecizne!

p.s. analizirano je zemljište iz Srbije, Vojvodine.
 
ne se opterecivati oko yara tuku me iteresira Zorka Sabac ovaa godina sam prv pat koristio od niv 8-16-24+4s i me iznenadio svakog vreka od 25 kg razlicna boja i razlicne granule ne mi e jasno mada odma se otopi
 
Dragane , pa kad sam ja o tome pisao da ove naše analize ne vrede ništa , tolko su siromašne da je od njih slaba vajda , bez podataka o CEC , antagonizmima glavnih elemenata i količini mikroelemenata nema efekta.
A ovo djubrivo što elixir preporučuje i ovi depozitori su ok , moramo konačno da damo pravi naziv za ovu vrstu djubrenja jer nemamo adekvatan naziv , dabome kad to nismo dosad ni imali . NIsu to male količine , ne da to nije osnovno djubrenje (očito ) nego to nije ni startno , jer startno ide 5+5 , tj depozitorima 5cm ustarnu i 5cm dublje od sjemena . Ovde kod nas to je obaveza , skoro svi rade . Ovo djubrivo ide direktno na sjeme , znači u brazdicu . Amerikanci to zovu pop-up ili in furrow djubrenje . Isto dobra stvar ali mora biti mala količina i odredjeni kvalitet .
 
I jos jedno pitanje :osmeh:
Koliko sam razumeo,ove depozitore daje Elixir.
Koji su uslovi za to-da li postoji minimalna kolicina koja se kupi,minimalna povrsina koja se seje...?
 
Elixir daje depozitore na neku vrstu lizinga, u principu obavezuješ se da kupiš naredne 3 godine odredjenu količinu djubriva. Za detalje treba da kontaktirate ljude iz Elixira,da vidte koje su to količine i periodi.
 
North army kakvo je stanje sa Elixirovim Super startom, ima li razlike u nicanju, pocetnom porastu-startu?
 
Mindjušar , dal je izbianje para ili nije može se znati samo na jedan način . Za to bi trebalo da nam služe naši fakulteti i PSS . Trebali bi mnogo više da rade raznih višegodišnjih ogleda , ali kako dolikuje i da onda imamo zlata vrijedne podatke o metodama , hibridima , raznom vrstama , i metodama djubrenja . To bi bila velika pomoć od države i tih službi , čisto da zarade platu . Ovako moramo sami da radimo oglede raznorazne ako oćemo nešto da saznamo . Mnoštvo je na tržištu šećernih vodica , svakakvih metoda , neke vraćaju pare i zaradjuju a neke ne.
Za startno djubrivo , ali sa klasičnim depozitorima na sijačicama , tj pored i ispod sjemena bar kod mene sam sto posto siguran da je dobra metoda u većini tipova zemlje ovde . U najviše parcela to mi je i jedino djubrenje i naravno prihrana koja je za mene sv Petar i Marija , sad nek svako sebi ispita pa se uvjeri kako raditi.
 
Vise slika sutra:
111460381338501796173511.jpg
 
Nazad
Vrh