Skraćívanje vremena za proizvodnju šampinjona

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.361
Lokacija
Apatin
Načuo sam da je moguće skratiti ciklus proizvodnje šampinjona, čak i do deset dana ukoliko se koristi prorasli kompost. Ali nemogu da nađem dali se takav može uzeti u našoj zemlji. I kakvi uslovi trebaju, možda ga možemo sami proizvoditi.
 
Ovo za prorasli kompost sam i ja načuo, ali nemogu da nađem gde sam pročitao. Jer sam pročitao, Činimi se u nekim novinama.
 
:cao: Pozdrav svima ja sam novi ovde i zanima me a koliko tacno je potrebno vremena da se proizvedu sampinjoni bez skracivanja vremena jer ja bi probao da ih uzgajam pa se malo raspitujem ovako ali bi ih uzgajao u plasteniku :sta: mada nisam znao da moze i tako :nono:
 
@Aleksa

Ne vidim na njihovoj preyentaciji ništa o proraslom kompostu, ali u svakom slučaju koristan link. :D
 
U Srbiji nema da se kupi prorasli kompost,u Madjarskoj ima ali ima dosta problema oko prevoza komposta.Kao prvo kompost trba da bude na nekoj temperaturi od 20-23 stepena sto znaci da mora da u hladnjacu da se prevozi to su jos dodatni troskovi.Kao drugo neznate da li ce vozac da iskljuci hladnjacu da ne hladi kako bi naravno ustedeo na gorivo.I kao trece nezna se koliko ce kamion da ceka na granici ako se zadrzi 2 dana a kompost dostigne neku temperaturu od 30 i vise stepeni moze slobodno da ga bacite.Ja sam iz Nisa cale mi se bavi proizvodnjom sampinjona 10 godina imamo kapacitet od 4500 vrece tako da ovo nije dobra solucija da za skracenje od 10 dana izgubis velike pare.
 
Ali je dobra solucija da neku u Srbiji počne da se bavi proizvodnjom prorasloga komposta. :D
 
Nije lose u prvu si ali postoji jedan problem.Svaki proizvodjac komposta prima reklamaciju na kompost samo ako nije proraso bezobzira koliko naberes i 1 kg da naberes po vreci reklamacija nema.Mi smo jedno vreme uzimali kompost iz Plocice(EUROKOMPOST)pukli smo 2000 vrece kompost je proraso nabrali smo 0,5kg po vreci njihova komisija je dosla merili su svim uredjajima i bili su svi uslovi sa nase strane da to dobro rodi,medjutim ni oni nisu znali sta da kazu nego je jedan lik koji je bio sa njima neznam mu ime zaboravio sam reko da je pokrivka inkubirala sto nepostoji ta rec u proizvodnji sampinjona kasnije su rekli da ce problem da se resi na obostrano zadovoljstvo a to se zavrsilo da nisu zamenili ni jednu vrecu.Sada trenutno uzimamo kompost od "UCA" i za sada stvarno nemamo nikakve primedbe super je i nadamo se da ce tako i da ostane.
 
Svaki posao ima odredjene rizike. Jedan od najvecih kod ovog posla je izostanak prorasta iako su optimalni uslovi.

Razloga moze biti nekoliko i na oko su nevidljivi .seme.previse vlage kompostu ,previse sabijen kompost,isusivanje ..... Uglavnom to se desava i kad kupujete i kad sami proizvodite kompost.
Pecurka je cudna zivuljka.

Mada sa sampinjonom je to svedeno na minimum.
 
Marka iz Nisa su izgleda prevarili i nisu mu zamenili kompost.

Edit by novii
Link ka drugom forumu je izbrisan, jer nema potrebe za njim
 
E kakav i smo mi narod to nema nigde.

Obrisi ovaj post leba ti da se ne nerviram bez veze.Ovo je pisao neko ko nema blage veze sa zivotom . A nepismen je poprilicno.

Mod. sjezi de ove gluposti i reklame i anri reklame.
 
ganoderma je napisao(la):
Marka iz Nisa su izgleda prevarili i nisu mu zamenili kompost.

To samo izgleda, međutim mislim da je taj problem rešen na obostranu korist. Prodavci komposa su izgubili jednu malo veću mušteriju, a Marko je našao novog dobavljača sa koim je zadovoljan. I na kraju svi zadovoljni.

Sada smo otišli u offtopic, tako da ako bude postova koji nemaju veze sa temom o ubrzanju dozrevanja šampinjona će biti brisani bez najave.

:off_topic:
 
Aleksa to sto kazes da ima uticaja da je kompost previse sabijen i da ima previse vlage nemoze da utice na to da rodi malo,sam kompost ako nema hranu u sebi moze da bude kakv hoce on nece da rodi.A to sto kaze NOVII da smo na kraju bili svi zadovoljni neka se zna da 2000 vrece sa pokrivkom i hemijom kostaju otprilike 500000 dinara koje smo samo bacili ::novac::
 
Malo sam se zaracunao sa racunicom, ipak je prevelik gubitak, sory ::sramota::
 
Ne da rodi malo nego ne moze da rodi uopste!!

Udavi se micelijum . Nije bitan sastav ,jer to bi se desilo sve i da je kompost energetska bomba.Ne dodje uopste do prorasta.
 
Pa dobro Aleksa posto mislis da mnogo bolje poznajes proizvodnju sampinjona od mene jer znas da skuvana slama(obicna bala)i napravljena vreca od nje(podrazumeva se da je zasejana micelijom)daje 100g po vreci sampinjon.Neznam da li se bavis proizvodnjom sampinjona samo nemoj da pricas o nekim stvarima koje nemaju veze sa zivotom.Glavni problem zbog koga nece da rodi moze da bude da se pojavi amonijak a on se pojavljuje kada nije dobro uradjena pasterizacija u komori!!!Ili da nema djubriva dovoljno u kompost konjsko,pilece...
 
Marko pricamo o prorastu. Svo vreme pricamo o tome da kad neko kupi neproraslu ( belu) a inokuliranu vrecu moze da se desi da ne dodje do inkubacije.

Kasnije opet moze doci do manjeg ili veceg roda u zavisnsti od uslova.

Znaci poenta je da i kod svojerucnog pravljenja supstrata moze doci do greske i lose inkubacije.

To je niz koji sam ja pratio a ne znam sta si ti citao. :nono:
 
Pozdrav svima !
Ja sam novi !
Raspitujem se o računici u uzgoju gljiva na 300 m3 podruma.Vidim Marko je ovde naj isdkusni . Molo bih ga da me posavetuje koje vrste gljiva uzgajati i kakva je računica . Kakva je kombinasija FIŠER co. Pozdrav i hvala.
 
Mi proizvodimo sampinjone a za racunicu imas otvorenu temu ispod ove pa vidi sve sam napisao pozdravvv :cool: :cool: :cool:
 
Nazad
Vrh