Begonija - Begonia

zvončica3

Član
Učlanjen(a)
28 Nov 2012
Poruka
312
Lokacija
Koprivnica
Begonija je biljka koja dolazi iz tropskih krajeva, razlikujemo oko 1000 sorti. Dijelimo ih na lisnate i cvjetne. Lisnate se uzgajaju zbog ljepote listova, uglavnom u zatvorenim prostorijama jer teže podnose direktno sunce. Od cvjetajućih begonija razlikujemo one koje se uzgajaju na suncu (begonia semperflorens), a ipak su mnogo češće one koje vole sjenovit položaj. Neovisno o vrsti, sve begonije vole obilno zalijevanje. Uglavnom se razmnožavaju gomoljima, iako ima i onih koje možemo razmnožiti reznicama ili sjemenom. Na slici je vrlo stara sorta viseće begonije, traži sjenovit položaj, ne voli sunce ni visoke temperature. Cvjeta od kraja maja pa sve do prvih mrazeva, kada ju je potrebno sasvim orezati a gomolje pospremiti na suho, tamno i ne previše toplo mjesto. Ako želimo da u idućoj sezoni cvatnja što prije krene, možemo ih posaditi već u februaru i ostaviti na svjetlom ali ne suviše toplom mjestu. Kad prestane opasnost od mrazeva, iznosimo ih van. Voli vodu i prihranu, u obliku tekućih gnojiva za cvjetajuće biljke. Imam je dugi niz godina i nikad nisam primijetila napad nekog od štetnika.




 
Begonije su pravi ukras na terasi. Imala sam ih pre par godina ali posto svake godine drugacije uredjujem terasu, nemam ih vise... ali ove godine one ce verovatno biti opet moj izbor.
 
Dobro je kod njih što ima toliko varijeteta i što je paleta boja cvetova dosta široka. Tako da svako može da nađe nešto što će mu se uklopiti u prostor, a da istovremeno nije jako zahtevno.

 
Nazad
Vrh