Suncokret 2014

Mogu posejati 20ha kao i ove god, sve zavisi od njih dal im treba sirovine!
Kod hibrida ne eksperimentisem svi Singentini hibridi su odlicni, setva ne pre 25.04 i ne dublje od 4-5cm.
Pod brazdu treba baciti 3x16 i poravnati oranje ujesen sto ja nisam uradio, jer je upitna setva!
Moja ce varijanta biti (ako ga budem sejao) 200kg/kj 3x16 na oranje i duboko izspremirati u martu ako verme dozvoli. Bez azota, nista mu ne znaci

- - - - - - - - - -

Da, setvu sam obavljao u dve varijante, na 23,5 i 21,5cm u redu, nikakve razlike nije bilo osim sto sam u drugoj varijanti potrosio vise (skupocenog) semena.
 
sa 2 ha prelazim na 1 ha,pod brazdu sam bacio 3*16 po 100kg/kj a pred sejanje oko 150 kg/kj an-a
 
Citam na polj. savet. da se za suncokret predsetveno koristi kan/an an ne urea!!!??? Vidim i vas dosta tako radi,zasto?
 
Dali Urea moze toliko dugo da deluje da bi delovala na vlagu, cisto sumnjam da je to razlog!?
 
Probaj pa ćeš videti, možeš naravno imati istu vlagu na kraju ali je pitanje kada, kod nas je ranije bilo slučajeva u kišnim godinama da stigne suncokret jako kasno (da ne preteram pa da me grde) pa ga niko neće.
 
Drži duže vegetaciju sa ureom iako je zrno zrelo i na taj način imaš zeleniju stabljiku i glavu što ti povećava vlagu i gubitak zrna.
 
Naj bolje probati pola njive sa ureom i pola sa san-an i tako odklonite nevericu!
A mozete probati na drgoj njivi bez azota u prolece, a pod brazdu 3x15 i tu bi otkrili nesto novo za vas...
 
Ali sto an a ne urea?
I u jednom i drugom ima azota!
Ako znamo da suncokret ne voli puno azota to resavamo sa kolicinom istog, ali to nije odgovor zasto an!!
 
Verovatno i to zavisi od tipa zemljista.
Meni se desavalo da kad idem sa Urejom,u avgustu naglo sazri,znaci bukvalno u roku od 10 dana od zelenog postane suv.
Ovde koliko sam pratio na forumu Kiraj ide sa urejom u suncokretu i nema tih problema.
 
Ove godine sejem oko 20h suncokreta,prosle godine je pred spremac islo oko 250kg po hektaru,ne na svakoj parceli zbog stajnjaka...nisam imao problem sa vlagom,naravno setva je u prvim rokovima!Tako idem i ove godine..
 
Sta radje sejete prvo suncokret ili kukuruz? Samo kolicina azota moze da produzi sazrevanje i otpustanje vlage a dalu je taj azot iz ana ili uree niea biti svejedno!
 
Nazad
Vrh