Suncokret 2014

mims

Član
Učlanjen(a)
23 Jul 2009
Poruka
7.462
Lokacija
Zrenjanin
Možda je malo rano ali s obzirom na cenu i ostalo da li ćete sejati suncokret dogodine.
 
Smanjujem definitivno jer mi tako zdrav razum nalaže.
Od prošle godine su se preneli viškovi zbog zabrane izvoza+ove godine rod fantastičan uz veliki otkup po malim cenama=opet nikom neće trebati jer će imati viškova i zaliha te će opet ucenjivati sa cenom.
 
Sejacemo znatno manje, sem za grickanje, tamo predvidjam povecanje od 100% (sa jednom reda u basti ici cu na 2 reda)
 
Kao i obično 25-30 % površina će biti pod suncukretom.
Suncukret se izvozi ,juče se nudilo 30 dinara.
 
I ja cu nesto malo posejati povecacu jesenju setvu ubacicu jecam u setvenu strukturu tako da nece biti puno mesta za suncokret
 
Najverovatnije isto kao i ove godine, ni zrno.
Eventualno ako uspem doci do drzavne zemlje, onda mozda posijem nekoliko kj.
 
Ja ga dogodine necu sejati. Na povrsinama gde bi on mogao doci, sejacu ovas za seno I neki ekstra rani kukuruz za silazu. Bolje da imam hrane za krave u izobilju nego da punim dzepove gamadima.
 
Posto se posteno nismo ni rastali od ovogodisnjeg roda,vec smo ga u bescenje predali i poklonili "nekima koji trenutno ostvaruju extra profit",misao mi odlete u buducnost...Kakvi su vam planovi,da li razmisljati uopste o ovoj kulturi za 2014-tu?Mnogi ce reci rano je za to,ali novembar mesec se privukao i treba ozbiljno gledati sta i kako sledece proizvodne godine!Licno ja,smanjujem i onako malu povrsinu pod suncokretom,djubrivo ne bacam i to je to!Ostajem pri Syngenta hibridima i to je sve sto mogu da kazem...
 
Ja ostajem pri njemu i to Syngentine hibride.Ostali idu u lepu.Slicna povrsina,kao i ove.
Zaoravam 100kg map po kj i pred setvu dobije jos 50kg san-a.
 
Takođe ga sejem dogodine, al verovatno manje nego prethodnih godina, pošto nemam gde, tj. na svoj zemlji sam ga izvrteo, ali ako iskrsne neka nova arenda, sejaće se sigurno... Ija ću kao i kolega kiš takođe samo sindžentine hibride i to Neomu i Kondi... Od đubriva samo 100 kg ureje peesetveno i to je to...
 
smanjujem povrsinu sejem na 10 ha.sindžentine hibride djubre samo minimalno na prolece i to je to..
povecacu povrsinu sa sojom pa sta mu bog da.....
 
Ja isto teram dalje... Jesu nas izigrali, ali nešto se mora posejati- ne sejemo pšenicu, ne sejemo soju jer ne ide kod nas, jedino kukuruz i suncokret. Ako i suncokret krajcujem izješće me dijabrotika koja je i tako kud i kamo napravila haos, a imam i dve parcele gde ne mogu da suzbijem sirak. Još nisam razmišljao na koliko jutara će biti jer još ne znam šta će da bidne sa arendom, ali na svojoj zemlji oko 8-10 k.j., bez NPK i verovatno samo AN-a 150kg/k.j. predsetveno, od hibrida Kondi za sada.
 
Nazad
Vrh