Suncokret 2014

Pisao sam ja ranije da sam jedne godine posle neome sejao A31 i prskao cerealisom (kineska varijanta ekspresa),što se tiče korova bilo je ok a što se tiče bolesti nisam primetio ništa.Koliko je zemlja "stradala" to ne bih znao da ti kažem jel je to bilo samo tada. Mada u nekim normalnim uslovima to ne bih radio ali tada je tako moralo jel se pšenica nije mogla posejati a na toj zemlji ne ide kukuruz i soja pa sam rizikovao.
 
Ljudi moji o čemu vi razmišljate ? Zašto sejete suncokret na suncokret ? Meni se po ovim cenama neisplati ni svake desete godine da ga sejem.
Jeste da nije neka zarada ni na pšenici i kukuruzu ali je dosta veća od zarade na suncokretu. Kod mene je prošle godine prosečan prinos bio 2550 kg/kj ove 2250 kg/kj a opet mi se neisplati da ga sejem, prinos dobar ali zarada nigde
 
Ljudi moji o čemu vi razmišljate ? Zašto sejete suncokret na suncokret ? Meni se po ovim cenama neisplati ni svake desete godine da ga sejem.
Jeste da nije neka zarada ni na pšenici i kukuruzu ali je dosta veća od zarade na suncokretu. Kod mene je prošle godine prosečan prinos bio 2550 kg/kj ove 2250 kg/kj a opet mi se neisplati da ga sejem, prinos dobar ali zarada nigde
Na ovom forumu ima likova kojima lakse metar u **greška,nego centi u glavu.
Jel odete vi nekada malo van vaseg atara?Sigurno da ne.Jer da odete,shvatili bi da negde postoji i gora zemlja,gde jednostavno ostale kulture osim strnina i suncokreta ne idu.Sta onda tu sejati?
Jednostavno je zemlja takva.
 
KishRobert tebi izgleda fali koji metar u glavi, u dupetu možda ga i imaš. Prošao sam sigurno mnogo više atara od tebe. Ali bez obzira kakva je zemlja sigurnije je posejati posle suncokreta kukuruz nego ponovo suncokret.
 
Kod mene na 70% zemlje kukuruz ne uspeva da pokrije ni ulog,i ako pokrije odradi ga divljac tako da na vukojebine suncokret , zito ,uljana repica (ali nikako da se nakanem da je sejem) svako svoju zemlju najbolje zna.Moje licno misljenje i ja bi opalio suncokret na suncokret pre nego kukuruz.
 
Kod mene na 70% zemlje kukuruz ne uspeva da pokrije ni ulog,i ako pokrije odradi ga divljac tako da na vukojebine suncokret , zito ,uljana repica (ali nikako da se nakanem da je sejem) svako svoju zemlju najbolje zna.Moje licno misljenje i ja bi opalio suncokret na suncokret pre nego kukuruz.

Tako je,SIGURNIJE je na našoj zemlji posejati suncokret nego kuruze.Ja vrtim samo žito -ječam- suncokret(sejem i kuruze ali u odnosu na suncokret 3 puta manje..
 
Ljudi moji o čemu vi razmišljate ? Zašto sejete suncokret na suncokret ? Meni se po ovim cenama neisplati ni svake desete godine da ga sejem.
Jeste da nije neka zarada ni na pšenici i kukuruzu ali je dosta veća od zarade na suncokretu. Kod mene je prošle godine prosečan prinos bio 2550 kg/kj ove 2250 kg/kj a opet mi se neisplati da ga sejem, prinos dobar ali zarada nigde
Pa kolika su ulaganja u suncukret a kolika u kukuruz?Racunaj svoju zemlju a ne arendu 500 eura po jutru.
Po meni na mojoj zemlji je kukuruz najskuplja kultura sto se tice ulaganja,a najmanje rodi.Ove godine je bilo oko 5 tona zrna(na kombajn radjeno)po hektaru.Psenica obicno ide 4 do 5 tona po hektaru a suncokret planiram tek da probam.
 
@mirko
Kukuruz ako ne mozes da prebacis 5t/ha nema racuna da ga sejes uopste.

Suncokret ne sejem iz razloga sto otkupljivaci nas ucenjuju i svake 5-6 godine bude solidno, ostalo je uzas.
 
Ne vidim kako na suncokretu ustedis 10l po kj. Po meni jedina bitna razlika je u djubrenju jer u kukuruzu bez 100kg MAPa i 150 kg uree po kj nema prnosa dok suncokret ne trazi toliko.
 
Pa kolika su ulaganja u suncukret a kolika u kukuruz?Racunaj svoju zemlju a ne arendu 500 eura po jutru.
Po meni na mojoj zemlji je kukuruz najskuplja kultura sto se tice ulaganja,a najmanje rodi.Ove godine je bilo oko 5 tona zrna(na kombajn radjeno)po hektaru.Psenica obicno ide 4 do 5 tona po hektaru a suncokret planiram tek da probam.
Mirko 015 sve ti je odgovorio kolega Dragan.kovacev. Neračunam ja arendu 500eura već 250eura, koliko se trenutno plaća kod mene, a nemogu da računam na svojoj zemlji jel moju zemlju mi nije kupila uljara već ja sam i moji preci.
 
Slazem se njivu mi nije dala uljara/secerana/komsija vec sam je kupio. To ima neku vrednost i mora se uzeti u kalkulaciji.
 
Ne vidim kako na suncokretu ustedis 10l po kj. Po meni jedina bitna razlika je u djubrenju jer u kukuruzu bez 100kg MAPa i 150 kg uree po kj nema prnosa dok suncokret ne trazi toliko.
Kombajn mi trosi oko 3l manje nego u kukuruzu, i na prevozu robe usteda je 30-40% od onog sto potrosis u prevozu kukuruza...a za djubrivo nisi u pravu, jer suncokretu treba 200kg/kj npk3x16 pod brazdu.
 
E sad ko laze a ko istinu prica.Ocu da posejem suncokret i procitao sam temu,bar veci deo i tamo lepo napisali clanovi da suncokret trazi samo nesto azota i to je sve.Seme suncokreta je 100 eura za 1,2 hektara,kombajn je 100 eura za 1,2 hetara(kod mene),obrada i sejanje je oko 70 eura,arenda je 120 eura za tu povrsinu,hemija nije vise od 50 eura,djubrivo je KAN 400kgx30din 100 eura i jesam nesto propustio.Prinos neka bude za tu povrsinu 3000-3500kgx30 din je oko 100000din,ulaganje 65000din.
Ako sam nesto propustio slobodno napisite,sve vrednosti su za povrsinu 1,2hektara i moj kraj.Ko ima svoj kombajn i svoju zemlju njemu je jos lakse.Inace moja zemlja je prepuna kalijuma,valjda je to i prednost?
Kukuruz na sve ovo ima jos 400kg NPK i jako los prinos za moj tip zemlje.
 
Nazad
Vrh