Suncokret 2014

Ja sam ga takodje izbacio iz setvene strukture i to na bar dve decenije :osmeh:
Prosli put kad sam se posvadjao sa suncokretom rekao sam da ga necu sejati citavu deceniju i nisam, sad smo se opet posvadjali, a kazna mu je duplirana!

Vidim da su mnogi kivni i na psenicu, ja moram da kazem da nisam. Zadnje tri godine sam najbolje prosao upravo sa njom, ulaganja su bila velika, ali i prinos je pratio ulaganja, sta vise padaju i rekordi, a usput i volem da je vidim na njivi!
 
Da se razumemo od repe i suncokreta nema goreg useva po njivu i domacina.Izgleda da soja i kukuruz nema bolje.Od soje ostvis seme ,cepas bez djubrenja,po kukuruz pojacas djubrenje i gas.
 
Jes to važi kod vas u Crepaji di je prva i druga klasa zemlje.!Šta mi da sejemo na 4,5 i 6 klasi zemlje(više 5-6)Soja je rodila ove godine posle možda desetak loših.
 
Sledece godine sejem 8 kj suncokreta,sa sidjentinim hibridima i kvaliteno prskanje prinosi su 2100+ kg.Prosle godine krenuo sam psenicu da sejem i poprilicno je lepo rodila,uz minimalna ulaganja setva i zetva bilo je 3600 kg kj.I ove godine sejem 3 kj NS 40 jedino sto psenica trazi jeste prvoklasna zemlja u pesku nemoze,tamo suncokret odlicno prolazi!.Ako rodi ko i ove godine,probacu je i u pesku umesto suncokreta.Kad bi imao svoju zitnu sejalicu sigurno bi i vise sejo.Naravno na najvecoj povrsini je kukuruz nemam problema sa bubama i time cak kad se seje i 5 godina za redom kukuruz.Jedino sa Sirkom imam problem.Probao sam sve moguce herbicide i nista ga vise nepipa,Probacu dogodine i Ultra hibride na 4 kj ali sumljam u prinos.Suncokret je nuzno zlo,ali mora da se seje jer u pesku jedino on uspeva pored kukuruza!
 
Da nemam problema sa sirkom,i da ostali nemaju problema sa bubama nebi se suncokret ni sejo!
Znaju i oni to dobro zato i nedozvoljavaju GMO kukuruz i neprave nove herbicide za sirak!
 
Kad bi vecina prekrjala bar jednu god. da ga ne seje, ovaka bahatost uljara prema nama koji im proizvodimo sirovinu da bi se oni bogatili, a nama da ne ostane 100e/kj, ja vise necu da ucestvujem u toj besmislenoj igranki.
Videcete koliko ce Neoma kostati kod agro globe na prolece, bogme kako su krenuli bice vreca 300e+ pdv. videli da cutimo pa hebu kako stignu, e mene ne vise!
Palim sva kukuruzista i sve cu opaliti pod kukuruzom, dvasdesetak lanaca soje pa ce da vidimo dalje :cao:
 
Ja ga ne sejem ne zato što ga ne volim nego iz inata uljarima,nikada nisam bolje prošao na suncokretu nego na pšenici izuzetak u 10-tak godina kako radim je 2012 godina kada sam imao rekordnu površinu pod suncokretom,preko 50% površini i to sasvim slučajno bez planiranja.Planiram i dogodine da ga ne sejem ali neću da kažem 100% možda ipak padne neko jutro ako se ne bude mogla posejati planirana površina pšenice.
 
A sta ako na prolece izadju sa dobrom cenom ?
Ja planiram 3,5 kj za sledecu godinu, prvo nisam hteo nista, ali ta njiva ne moze ni kukuruz ni repu sledece godine, a soju cu posejati na nekoliko drugih parcela, pa racunam, jedna setvena jedinica........taman za tu njivu.
 
Sejem ga samo pod uslovom da imamo POTPISAN ugovor na minimum 400e/t,ali da u ugovoru nema opcija 'anexom ugovora moze da se promeni...."Pod bilo kakvim drugim okolnostima ga necu posejati,pa i da mi obecavaju usmeno i 500e/t.
 
Nazad
Vrh