Da li je bolji krupniji ili sitniji lešnik ?

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Zapravo šta je lakše prodati i šta se više traži. Nedavno sam pročitao da je čovek napravio zasad krupnijih lešnika, pa kad je dotigao pun rod rekli su mu da se više traži sitniji pošto može ceo da se stavlja u čokolade i ostale proizvode.

A pre započinjanja sađenja voćaka mislim da je ovo jedno od pitanja o kojima treba dobro razmisliti.
 
Ma to je blef kupca da snizi cenu .U lešnik čokoladu ide i drobljeni lešnik,pravi se pasta od lešnika za neke vrste čokolada i deserta .Ako nudiš sitan oni će tražiti krupan ali će uzeti i taj ako daš jevtinije od tržišne cene .
 
Hm ipak mislim da odlika cokolada da lesnik bude ucelo. Barem je tako kod svajcarskih koje sam imao prilike probati (nikakvi poznati brendovi kod nas, a i tamo spadaju u neku srednju kategoriju). Nisam siguran da krupan lesnik moze bez drobljenja da se strpa u tablu cokolade. Ipak kupci vise biraju da ucelo bude lesnik u cokoladi, barem meni se vise tako dopada.
 
Ipak kupci vise biraju da ucelo bude lesnik u cokoladi, barem meni se vise tako dopada.

Bas tako. Nekako mi logika govori da je prakticniji sitniji lesnik, jer se tamo gde je potrebna veca koilicina moze staviti vise manjih, a tamo gde su potrebniji manji ne mogu da se stave veliki ako se npr. zahteva da bude ceo lesnik.
 
Picture.png
 
Au šta se sve čovek može nagledati, siguran sam da smo svi pomišljali na to koja je veličina idealna, ali da je to precizno dato u tabeli...Bogi svaka čast što si ovo postavio
 
Трговце-накупце и откупљиваче то ич не занима.Сирови плод лешника има,како за кога,идимидођими укус и тек термички обрађен добија коначан укус.Исти плод само печен на различитим температурама са различитим временом печења даје и различите укусе и арому.То је права уметност.Зато онај батица у Нестлеу има плату да су му и унуци финансијски обезбеђени.
 
Sumnjam da u ovoj godini rekordne potraznje lesnika i rekordne cene neko postavlja pitanje ukusa. Misljenja sam da ce svaka naredna godina imati slicnu tendenciju rasta potraznje.
Svi oni koji ocekuju rod u buducnosti treba da budu spokojni sto se tice plasmana ukoliko su uspeli da proizvedu plod. Takodje,trebalo bi da se nastavi sadnja lesnika koja je malo zamrla u zadnje 3 godine,jer svetsko trziste vapi za lesnikom.
 
zašto ljudi polemišete o veličini lešnika - da li nestleu ili nekoj drugoj konditorskoj kući treba sitniji ili krupniji lešnik ? daleko smo mi od njih . a i ako im se nekako približimo , cena sigurno neće biti ni približna onoj koju možemo dobiti u nekoj našoj privatnoj radnji za proizvodnju kolača . ovi naši ne gledaju veličinu - sitan ceo u kolač - krupan se melje i priča gotova . ali to ne znači da naši privatnici ne traže kvalitet. sitan lešnik ne znači suv i krdžav
 
I tako.... a da li ima nekoga ko bi napisao koja sorta po precniku ociscenog suvog ploda kojoj grupaciji pripada.... zahvaljujem....

- - - - - - - - - -

Napisah brzu poruku pa opet da pojasnim... planiram zasad na 0,5ha za pocetak pa bih izbalansirao plod po zahtevima trzista kako bih bio konkurentan na obe sfere.... pa gde upali - upali.... zato bih molio poznavaoce da prikazu podatke koje imaju... a mozda i jos nekome bude interesantno....

pozz
 
Kako nikoga nema da odgovori, a ja se priblizavam sadnji, samo da sve obavestim da sam se opredelio za Tonde (Romana i Pjemontski) kao osnovne sorte i nekih 20% oprasivaca..... ne znam jos kojih ali cu saznati uskoro i to...

Moj zakljucak je da su Tonde trazene, nisu toliko krupne ali kolacari ih vole a Ferrero je zasnovan na tim sortama.... onda ima opravdanja za uzgajanje.....

pozz
 
Nazad
Vrh